Jak vypočítat průměr kruhu

V tomto článku:Výpočet průměru kruhu z poloměru, obvodu a obsahuVýpočet průměru z narýsovaného kruhu

Znáte-li některý z dalších rozměrů kruhu (poloměr, obvod nebo obsah), vypočítat jeho průměr již není nic těžkého. Zjistit průměr můžete i bez znalosti uvedených hodnot, potřebujete k tomu ale zákres daného kruhu. Pokud se chcete naučit vypočítat průměr kruhu, projděte si následující instrukce.

1
Výpočet průměru kruhu z poloměru, obvodu a obsahu

 1. 1
  Pokud znáte poloměr kruhu, průměr získáte jeho vynásobením dvěma. Poloměr je vzdálenost ze středu kruhu k obvodu. Tak například, pokud je poloměr kruhu 4 cm, průměr vypočteme takto: 4 cm x 2 = 8 cm.
 2. 2
  Pokud znáte obvod kruhu, vydělte ho π a získáte průměr. π je zhruba 3.14, ale pro přesnější výsledky použijte kalkulačku. Pokud je tedy obvod kruhu třeba 10 cm, průměr potom vypočteme takto: 10 cm/π = 3.18 cm.
 3. 3
  Pokud znáte obsah kruhu, vypočtěte jeho druhou mocninu a výsledek vydělte π. Tím získáte poloměr a po jeho znásobení dvěma i hledaný průměr. Jedná se vlastně o převrácené použití vzorce pro výpočet obsahu kruhu S = πr2. Pokud tedy víme, že obsah kruhu je 25 cm2, odmocníme ho takto: √25 cm2 = 5 cm. Výsledek potom vydělíme π: 5 cm/π =1.59 cm, což znamená, že poloměr kruhu je 1.59 cm. Tuto hodnotu vynásobíme dvěma a získáme průměr (3.18).

2
Výpočet průměru z narýsovaného kruhu

 1. 1
  Narýsujte horizontální přímku, protínající obvod kruhu ve dvou bodech. Použijte k tomu pravítko nebo jinou pomůcku, aby byla čára skutečně rovná. Zakreslit ji můžete nahoře, uprostřed, níže nebo kdekoli jinde.
 2. 2
  Body, které přímka protíná, označte písmeny "A" a "B."
 3. 3
  Nyní zakreslete dvě překrývající se kružnice se středy v bodech A a B. Ujistěte se, že se kružnice skutečně překrývají, jako Vennův diagram.
 4. 4
  Dvěma body, ve kterých se kružnice protínají, veďte vertikální přímku. Přímku protáhněte, aby protínala obvod původního kruhu. Délka vzniklé úsečky je jeho průměr.
 5. 5
  Změřte průměr. Použijte k tomu pravítko anebo přesnější digitální posuvné měřítko. Hotovo!

Tipy

 • Naučte se pracovat s kružítkem. Jedná se o velmi užitečný nástroj, vhodný i pro zjišťování průměru narýsovaného kruhu, jak uvádíme výše. V podobných případech můžete někdy použít také odpichovátko, nástroj podobný kružítku.
 • Používání geometrických vzorců a rovnic pro vás bude s pravidelným tréninkem čím dál snadnější. Požádejte o radu někoho zkušenějšího, kdo se geometrii již nějakou dobu věnuje. Uvidíte, že s trochou praxe zmizí i vaše přehnané obavy z přílišné obtížnosti této disciplíny.

Věci, které budete potřebovat

 • Kalkulačku
 • Tužku a gumu
 • Kružítko
 • Pravítko
 • Digitální posuvné měřítko (volitelně)

Informace o článku

Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Kategorie: Matematika

V jiných jazycích:

English: Calculate the Diameter of a Circle, Español: calcular el diámetro de un círculo, Português: Calcular o Diâmetro de um Círculo, Deutsch: Den Durchmesser eines Kreises berechnen, Italiano: Calcolare il Diametro di un Cerchio, Français: calculer le diamètre d'un cercle, Русский: вычислить диаметр окружности, Nederlands: De diameter van een cirkel berekenen, 中文: 计算圆周直径, Bahasa Indonesia: Menghitung Diameter Lingkaran, العربية: حساب قطر دائرة, हिन्दी: वृत्त‐के‐व्यास‐का‐आकलन‐करें, 日本語: 円の直径を算出する, Tiếng Việt: Tính Đường kính của Hình tròn, Türkçe: Bir Dairenin Çapı Nasıl Hesaplanır, 한국어: 원의 지름 계산하는 법, ไทย: คำนวณเส้นผ่านศูนย์กลางของวงกลม

Stránka byla zobrazena 49 768 krát.
Byl tento článek přesný?