Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Ke zjištění aritmetického průměru skupiny čísel stačí jen všechna čísla sečíst dohromady a výsledek vydělit počtem čísel ve skupině. Z cesty, Pythagore, nová generace nadaných matematiků právě nastupuje!

Část 1
Část 1 ze 2:

Výpočet aritmetického průměru

 1. 1
  Vypočítejte součet všech čísel dané skupiny. První věc, kterou musíte udělat, je sečíst dohromady všechna zadaná čísla. Řekněme, že pracujete s těmito čísly: 1, 2, 3, a 6. 1 + 2 + 3 + 6 = 12.
 2. 2
  Výsledek vydělte počtem čísel, která jste sečetli. V zadání jsou čtyři čísla. Abyste vypočítali průměr, součet čísel (12) vydělte jejich počtem (4). 12/4 = 3. Průměr uvedené skupiny čísel je 3.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 2:

Výpočet váženého průměru

 1. 1
  Zapište si průměr v každé kategorii. Pro zjištění průměru v každé kategorii použijte metodu výpočtu aritmetického průměru -- všechna čísla sečtěte a výsledek vydělte jejich počtem. Řekněme, že chcete vypočítat vážený průměr třídy a pracujete s následujícími hodnotami průměrů a jejich vah:
  • Průměr za domácí úkoly = 93%
  • Průměr z testů = 88%
  • Průměr z kvízů = 91 %
 2. 2
  Zapište si váhu každé kategorie. Nezapomeňte, že součet vah všech kategorií musí být 100%. Řekněme, že váhy jednotlivých kategorií jsou následující:
  • Průměr z domácích úkolů = 30 % závěrečné známky
  • Průměr z testů = 50 % závěrečné známky
  • Průměr z kvízů = 20 % závěrečné známky
 3. 3
  Průměr v každé kategorii vynásobte jeho vahou. Nyní jednoduše převeďte váhu každé kategorie na desetinné číslo a vynásobte jím průměr dané kategorie. 30% je ve skutečnosti 0,3 nebo 3/10 závěrečné známky, 50% je 0,5 nebo 1/2 závěrečné známky a 20% je 0,2 nebo 2/10 závěrečné známky. Nyní vynásobte každé z těchto desetinných čísel hodnotou průměru odpovídající kategorie.
  • Průměr z domácích úkolů = 93 x 0,3 = 27,9
  • Průměr z testů = 88 x 0,5 = 44
  • Průměr z kvízů = 91 x 0,2 = 18,2
 4. 4
  Sečtěte výsledky. Ke zjištění konečného váženého průměru už stačí jen všechna tři získaná čísla sečíst. 27,9 + 44 + 18,2 = 90,1. Vážený průměr zadaných tří skupin čísel je 90,1.
  Reklama

Tipy

 • Používejte tužku a papír, podstatně si tím usnadníte život.
 • Hodně lidí zaměňuje průměr a prostřední hodnotu skupiny čísel.


Reklama

Související články

O tomto wikiHow

Mario Banuelos, PhD
Spoluautorem článku je :
Asistující profesor matematiky
Tento článek spoluautorem článku je Mario Banuelos, PhD. Mario Banuelos je odborným asistentem matematiky na Kalifornské státní univerzitě ve Fresnu. S více než osmi lety pedagogických zkušeností se Mario specializuje na matematickou biologii, optimalizaci, statistické modely evoluce genomu a datovou vědu. Mario má bakalářský titul z matematiky na Kalifornské státní univerzitě ve Fresnu a titul Ph.D. v aplikované matematice z University of California, Merced. Mario učil na střední i vysokoškolské úrovni. Tento článek byl zobrazen 17 800 krát
Kategorie: Matematika
Stránka byla zobrazena 17 800 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama