Stáhnout PDF Stáhnout PDF

BMI (Body Mass Index) je měřící nástroj, který srovnává vaši výšku s vaší váhou a ukazuje vám, zda máte nadváhu, podváhu, nebo zdravou váhu k vaší výšce. Pro detaily o tom, jak vypočítat své BMI ručně si přečtěte postup uvedený níže.

Metoda 1 ze 4:
Váha a míry

 1. 1
  Zvažte se na své osobní váze. Poznámka: Následující vzorec počítá s librami!
 2. 2
  Změřte svoji výšku v palcích nebo v metrech pomocí metru nebo dlouhé tyče. Postavte se ke zdi a pomocí tužky udělejte čárku nad hlavou a potom změřte výšku od země k vaší čárce.
  Reklama

Metoda 2 ze 4:
Jak vypočítat své BMI

 1. 1
  Budete potřebovat papír, tužku a kalkulačku.
 2. 2
  Vezměte svoji výšku v palcích nebo metrech a vynásobte ji stejným číslem (například 1,7 x 1,7).
 3. 3
  Vydělte svoji váhu v librách druhým číslem, což je vaše výška na druhou.
 4. 4
  Vynásobte svůj výsledek koeficientem 703, pokud počítáte s librami a palci. Pokud počítáte s metry a kilogramy, nemusíte násobit nic. Výsledkem je vaše BMI.
  Reklama

Metoda 3 ze 4:
Výsledky

Metoda 4 ze 4:
BMI Calculator

Tipy

 • Udržovat si správnou váhu je možná to nejdůležitější, co můžete pro své celkové zdraví a dlouhověkost udělat. Když si vypočítáte své BMI, budete mít hrubý odhad své fyzické kondice.
 • Přesný koeficient pro násobení při počítání s librami a palci je 703 + (4489/64516), ale tak malý rozdíl (cca 0.002 v BMI) je zanedbatelný.
Reklama

Varování

 • BMI je pouze ukazatelem a neměli byste ho používat, pokud máte přístup k testům podkožního tuku nebo BIA (bio elektrická analýza). Tyto testy měří, kolik procent celkové váhy těla tvoří tuk. Tyto metody jsou tedy přesnější a většinou jsou dostupné ve fitness centrech. Některé BIA testy lze zakoupit také na doma. Existují také jiné metody, které fungují lépe, ale jsou dražší, invazivnější a neprovádí se tak snadno.
 • BMI je vcelku dobrým ukazatelem pro lidi ve věku od 25 do 65 let. Má ovšem také svá omezení. Nebere v úvahu svalovou hmotu, ani typ postavy (například postava typu „jablko“ nebo „hruška“).
 • Nedávné výzkumy prokázaly, že poměr mezi pasem a boky je lepším indikátorem, než BMI. Obecně by u mužů tento poměr neměl překročit 0.9 a u žen 0.8. Vyšší poměry mezi pasem a boky znamenají vyšší riziko mrtvice, cukrovky a infarktu.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 1. Váha
 2. Metr
 3. Tužka a papír
 4. Kalkulačka


O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 4 238 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 4 238 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama