Jak vypočítat své BMI

V tomto článku:Váha a míryJak vypočítat své BMIVýsledkyBMI Calculator6 Reference

BMI (Body Mass Index) je měřící nástroj, který srovnává vaši výšku s vaší váhou a ukazuje vám, zda máte nadváhu, podváhu, nebo zdravou váhu k vaší výšce. Pro detaily o tom, jak vypočítat své BMI ručně si přečtěte postup uvedený níže.

1
Váha a míry

 1. 1
  Zvažte se na své osobní váze. Poznámka: Následující vzorec počítá s librami!
 2. 2
  Změřte svoji výšku v palcích nebo v metrech pomocí metru nebo dlouhé tyče. Postavte se ke zdi a pomocí tužky udělejte čárku nad hlavou a potom změřte výšku od země k vaší čárce.

2
Jak vypočítat své BMI

 1. 1
  Budete potřebovat papír, tužku a kalkulačku.
 2. 2
  Vezměte svoji výšku v palcích nebo metrech a vynásobte ji stejným číslem (například 1,7 x 1,7).
 3. 3
  Vydělte svoji váhu v librách druhým číslem, což je vaše výška na druhou.
 4. 4
  Vynásobte svůj výsledek koeficientem 703, pokud počítáte s librami a palci. Pokud počítáte s metry a kilogramy, nemusíte násobit nic. Výsledkem je vaše BMI.

3
Výsledky

 1. 1
  Své BMI porovnejte s následující tabulkou:
  • BMI nižší než 18 znamená, že máte podváhu.
  • BMI nižší než 18.5 znamená, že jste na svoji výšku hubení.
  • BMI mezi 18.6 a 24.9 znamená, že je vaše váha zdravá.
  • BMI mezi 25 a 29.9 znamená, že máte nadváhu.
  • BMI nebo 30 znamená obezitu. Pokud jste obézní, poraďte se s lékařem o zdravém hubnutí.4
BMI Calculator

Tipy

 • Udržovat si správnou váhu je možná to nejdůležitější, co můžete pro své celkové zdraví a dlouhověkost udělat. Když si vypočítáte své BMI, budete mít hrubý odhad své fyzické kondice.
 • Přesný koeficient pro násobení při počítání s librami a palci je 703 + (4489/64516), ale tak malý rozdíl (cca 0.002 v BMI) je zanedbatelný.

Varování

 • BMI je pouze ukazatelem a neměli byste ho používat, pokud máte přístup k testům podkožního tuku nebo BIA (bio elektrická analýza). Tyto testy měří, kolik procent celkové váhy těla tvoří tuk. Tyto metody jsou tedy přesnější a většinou jsou dostupné ve fitness centrech. Některé BIA testy lze zakoupit také na doma. Existují také jiné metody, které fungují lépe, ale jsou dražší, invazivnější a neprovádí se tak snadno.
 • BMI je vcelku dobrým ukazatelem pro lidi ve věku od 25 do 65 let. Má ovšem také svá omezení. Nebere v úvahu svalovou hmotu, ani typ postavy (například postava typu „jablko“ nebo „hruška“).
 • Nedávné výzkumy prokázaly, že poměr mezi pasem a boky je lepším indikátorem, než BMI. Obecně by u mužů tento poměr neměl překročit 0.9 a u žen 0.8. Vyšší poměry mezi pasem a boky znamenají vyšší riziko mrtvice, cukrovky a infarktu.

Věci, které budete potřebovat

 1. Váha
 2. Metr
 3. Tužka a papír
 4. Kalkulačka


Informace o článku

Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Kategorie: Zdraví

V jiných jazycích:

English: Calculate Your Body Mass Index (BMI), Italiano: Calcolare l'Indice di Massa Corporea, Español: calcular el IMC, Deutsch: Den Body Mass Index (BMI) berechnen, Português: Calcular seu Índice de Massa Corporal (IMC), Nederlands: Je Body Mass Index (BMI) berekenen, Français: calculer son IMC, Русский: рассчитать индекс массы тела, Bahasa Indonesia: Menghitung Indeks Massa Tubuh, 中文: 计算身高体重指数(BMI), 日本語: 肥満指数(BMI)を計算する, हिन्दी: अपने बॉडी मास इंडेक्स (BMI) की गणना करें, العربية: حساب مؤشر كتلة الجسم, Tiếng Việt: Tính Chỉ số Khối Cơ thể (BMI) của Bạn, 한국어: BMI 계산

Stránka byla zobrazena 3 557 krát.
Byl tento článek přesný?