Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Pokud máte potíže s úplným vyprázdněním močového měchýře, je pravděpodobné, že trpíte tzv. retencí moči.[1] Ta je způsobována ochabnutím svalstva, poškozeným nervovým systémem, ledvinovými kameny, opakovaným zánětem močového měchýře, zvětšenou prostatou a jinými zdravotními obtížemi. Z krátkodobého hlediska se jedná o akutní retenci moči a z dlouhodobého hlediska se bavíme o chronickém problému. V obou případech případech se může jednat jak o úplnou, tak o pouze částečnou neschopnost vyprázdnit močový měchýř. Ve většině případů je možné se této dysfunkce zbavit pomocí doma prováděných metod. V horším případě jsme nuceni vyhledat ambulantní lékařskou péči.

Část 1
Část 1 ze 2:

Jak zlepšit vyprazdňování močového měchýře v pohodlí domova

 1. 1
  Posilte pánevní svalstvo. Jedním z nejúčinějších a nejznámějších metod pro posílení pánevního svalstva je praktikování Kegelových cviků.[2] Jedná se o set cviků, které lze snadno provádět doma a které zaručí nejen posílení svalstva močového měchýře, ale také dělohy, tenkého střeva a konečníku. Abychom lépe rozpoznali svalstvo pánevního dna je třeba zastavit průběh močení. Kegelovy cviky posilují právě to svalstvo, které se při přerušení močení stahuje. Cviky mohou být prováděny v jakékoliv pozici, ale snadněji se Vám budou vykonávat v leže.
  • V momentě, kdy jste rozpoznali své pánevní svalstvo, zatněte jej na 5 vteřin a poté jej na 5 vteřin povolte.[3] Tuto sérii opakujte pětkrát až desetkrát denně v různých časových intervalech.
  • S opakovaným zatínáním a povolováním svalstva po dobu deseti vteřin pokračujte po dobu několika týdnů. Provádějte jak ve stoje, tak v leže. Tuto sérii cviků opakujte pětkrát až desetkrát denně dokud nebudete mít močový měchýř více pod kontrolou.
  • Ujistěte se, že při cvičení volně dýcháte a dávejte si pozor, abyste nepodváděli zatínáním břišních svalů, stehen a pozadí.
  • Svaly pánevního dna jsou oslabovány nespočtem různých činitelů. Jako příklad si můžeme uvést těhotenství, porod, operativní zákrok, stárnutí, obezitu, chronický kašel a nadměrné zatížení způsobené zácpou.[4]
 2. 2
  Přeškolte svůj močový měchýř. Trénování vašeho močového měchýře je důležitou behaviorální terapií, která může vést k úspěšné léčbě retence moči a inkontinence.[5] Cílem této terapeutické léčby je prodloužení intervalů mezi jednotlivým močením, zvýšení hladiny tekutiny, kterou je váš močový měchýř schopný udržet, snížení naléhavého pocitu na močení a odstranění jakéhokoliv jiného problému spojeného s únikem moči. Trénování močového měchýře vyžaduje ustálený režim pravidelného vyprazdňování nehledě na to, zda se Vám močit chce či ne. Pokud se pocit na močení dostaví před ustanovenou dobou, měli byste se jej pokusit potlačit zatnutím pánevního svalstva.
  • Ihned po probuzení se co nejlépe vymočte. Poté, nehledě na nutnost, se snažte vyprazdňovat močový měchýř v intervalu jedné až dvou hodin.
  • V momentě, kdy úspěšně zvládáte kontrolovat činnost močového měchýře a tudíž i močit na vlastní popud, zvyšujte intervaly o 15 - 30 minut až do té doby, kdy bez problému vydržíte 3 až 4 hodiny.
  • Obyčejně trvá 6 až 12 týdnů než si znovu osvojíte kontrolu nad svým močovým měchýřem a budete schopní jej při močení zcela vyprázdnit.[6]
 3. 3
  Udělejte si na toaletě pohodlí. Pocit pohodlí na toaletě přispěje k tomu, abyste se mohli vymočit bez zbytečných obtíží. Nízká teplota vzduchu či studená podlaha mohou vést k jistému znepokojení a tudíž mohou odvést pozornost od vyžadované činnosti. Obě pohlaví s největší pravděpodobností shledají močení v sedě nejpohodlnějším způsobem vykonávání potřeby už jen z toho důvodu, že někteří muži pociťují při močení ve stoje bolest v bedrech, krku či bolest prostaty.[7] Nesnažte se vykonávat potřebu na veřejných toaletách a pokud jste doma, zavírejte za sebou dveře a to proto, že pocit soukromí při močení může také sehrát zásadní roli.
  • V zimě si doma přitopte a při odchodu na toaletu zvažte nošení županu a bačkor, abyste zůstali v teple.
  • Vybavte koupelnu aromaterapeutickými svíčkami a pokuste se o atmosféru připomínající lázně, abyste při močení zmírnili pocit napětí a mohli se v klidu uvolnit.
  • Jestli jste posedlí čistotou, ujistěte se, že je vaše koupelna čistá a tudíž vás nerozptyluje či nerozčiluje žádný nepořádek.
  • Dejte si na čas. Procesu močení musíte dát průměrně 30 až 60 sekund, takže nepospíchejte a zbytečně se dobou nestresujte.
  • Pokud možno, pusťte na toaletě kohoutek s vodou, abyste podnítili silný pocit na močení.[8]
 4. 4
  Zvenčí zatlačte či stimulujte. Tím, že zvenčí vyvinete tlak na močový měchýř v oblasti dutin břišní, podnítíte jej k procesu močení a podpoříte tím jeho úplné vyprázdnění. O této taktice přemýšlejte jako o jakémsi druhu masáže či fyzické terapie.[9] Na internetu můžete získat anatomické povědomí o tom, kde se močový měchýř nachází. Poté, během močení, jemně zatlačte směrem dovnitř k páteři a dolů směrem k chodidlům a zkuste svůj močový měchýř takzvaně vyždímat. (Tato metoda se snáze vykonává ve stoje v porovnání s nahrbeným posedem na toaletě).
  • Popřípadě, zkuste poklepat kůži/sval/tuk pokrývající váš močový měchýř a tím vyvolat stažení a následné uvolnění.
  • V případě žen je možné zavést čistý prst do vagíny a následně pomoci odtoku moči stimulací močového měchýře tlakem na přední vaginální stěnu.
  • V případě mužů může nadbytečná stimulace podbřišku vyvolat erekci, která močení znesnadňuje. A proto, pokud se snažíte dokonale vyprázdnit svůj močový měchýř, zachovejte ochablý penis po celou dobu močení.
  • Sprchování podbřišku teplou vodou a pohlavních orgánů může vyvolat potřebu močit. Tudíž, zkuste vyprázdnit svůj močový měchýř právě, když se sprchujete.
 5. 5
  Naučte se, jak si sami zavést katetru. Zavedení cévky (katetry) může být právě tou odpovědí, kterou hledáte, pokud zoufale potřebujete močit, pociťujete výraznou bolest močového měchýře a ledvin a předešlá rada se míjí účinkem. Samo-katetrizace zahrnuje zavedení katetry(dlouhé úzké trubičky) do močových cest až na dosah vývodu močového měchýře tak, abychom z něj mohli odvést moč.[10] Instrukce pro tento postup si vyžádejte u svého praktického lékaře či urologa, ale upozorňujeme, že to není nic pro choulostivé či bázlivé jedince.
  • Obvykle je lepší, když katetrizaci provede lékař pod lokální anestezií, nicméně, pokud se na to cítíte a máte při ruce nějaký lubrikant, dejte tomu šanci sami.
  • Lubrikace může snížit potřebu lokální anestezie, ale některé složky (např. vazelína) mohou podráždit choulostivou sliznici močové trubice a způsobit bolest.
  • Před zavedením katetry do močové trubice je důležité ji důkladně sterilizovat, abychom se vyhnuli jakýmkoliv bakteriálním infekcím.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 2:

Obdržení lékařské péče

 1. 1
  Poraďte se se svým lékařem. Pokud obtíže s vyprazdňováním močového měchýře přetrvávají po delší dobu než několik dní, neváhejte a objednejte se ke svému praktickému lékaři. Ten vás vyšetří a pokusí se najít jádro problému. Vyjma ochablého pánevního svalstva může být retence moči způsobována neprůchodností močové trubice, močovými či ledvinovými kameny, močopohlavními infekcemi, kritickou střevní zácpou, tvořením cyst (u žen), růstem prostaty (u mužů), poškozením míchy, nadměrným užíváním antihistaminik a následnými účinky anestezie v důsledku operace.[11]
  • Aby Váš doktor mohl určit příčinu problému, je pravděpodobné, že odebere vzorek moči, udělá rentgen, CT vyšetření, magnetickou rezonanci a/nebo provede diagnózu pomocí ultrazvuku.
  • Získejte více testů v rámci doporučení pro specializovaného urologa, který provede cystoskopii (vyšetření vnitřního povrchu močového měchýře/trubice pomocí optiky), urodynamické vyšetření (měří schopnost močového měchýře vylučovat) a/nebo elektromyografii (měří svalovou aktivitu močového měchýře a pánevního dna).[12]
  • Mezi běžné příčiny retence moči patří; bolest v podbříšku, nadýmání, častá potřeba močit, problém spustit a zastavit proud moči, slabý proud moči a únik moči.[13]
  • V případě, že se nacházíte v kritické situaci, kdy nejste schopni svůj močový měchýř přirozeně vyprázdnit, obraťte se na svého lékaře, který jej může vyprázdnit pomocí relativně rychlé ambulantní procedury - katetry za použití lokální anestezie. Samo-katetrizaci se můžete naučit pro domácí účely (viz výše).
 2. 2
  Zeptejte se na dostupné léky. Nechte se informovat od svého lékaře, zda Váš problém s močovým měchýřem a neschopností přirozeně odvádět moč z těla může být řešen pomocí léčiv. Některé léky mohou pomoci diletaci (uvolnění a rozšíření) hladkého svalstva močové trubice a otevření močového měchýře. Nicméně, dlouhodobé užívání těchto léků může způsobit opačný problém - inkontinenci a ztrátu kontroly nad močovým měchýřem.[14] Léky jako dutasterid (Avodart) a finasterid (Proscar) jsou k dispozici pro muže se zvětšenou prostatou. Zvětšená prostata bývá častým důvodem obtíží s močovým měchýřem a jeho vylučováním a tyto léky potlačují růst prostaty, co více, pomáhají ji zmenšovat.
  • Mezi léky, které dokáží uvolnit svalstvo močového měchýře/močové trubice a také pomáhají se zvětšenou prostatou patří alfuzosin (Uroxatral), doxazosin (Cardura), silodosin (Rapaflo), tadalafil (Cialis), tamsulosin (Flomax), terazosin (Hytrin).[15]
  • Užívání léčiv by mělo být chápáno jako krátkodobé řešení problému a nemělo by se o něm uvažovat jako o permanentní léčbě retence moči.
 3. 3
  Zamyslete se nad rozšířením a vyztužením močové trubice pomocí trubičky. Rozšíření močové trubice léči její zablokování tím, že se do močové trubice postupně zavádějí trubičky o přibývajícím průměru a tím se močová trubice postupně roztahuje.[16] .Na rozdíl od předešlého postupu se trubičková výztuž používá za účelem rozšíření močové trubice tak, že se nenahrazuje novými trubičkami o větším průměru, ale postupem času se rozpíná jako jaro a postupně odsunuje tkáň, která ji obklopuje. Takto zavedená trubičková může být buď dočasným či permanentním řešením. Jak rozšíření močového trubice, tak jeho výztuž pomocí trubiček jsou ambulantní zákroky, které vyžadují lokální anestezii a v některých případech i podání sedativ.
  • Případně může být močová trubice rozšířena nafouknutím malého balonku připevněného ke konci katetry.
  • Tyto procedury vykonává specialista přes močo-pohlavní ústrojí, kterému se říká urolog.
  • Na rozdíl od běžné katetrizace, kterou se lze naučit, rozšíření a výztuž močového měchýře nesmí být prováděny doma za žádných okolností.
 4. 4
  Zvažte sakrální neuro-modulaci. Sakrální neuro-modulace nebo také InterStim terapie využívá jemné elektrické impulsy pro stimulaci nervů, které ovládají močový měchýř a svalstvo pánevního dna spojeného s močením.[17] Tato terapie napomáhá mozku, nervové sestavě a hladkému svalstvu lépe komunikovat a tudíž napomáhá močovému měchýři, aby se v pravidelných intervalech náležitě vyprázdnil. Elektrické zařízení o které se zde jedná, musí být chirurgicky vloženo a poté zapnuto, aby mohlo fungovat. I tak se jedná o zvrátitelný lékařský zákrok, který může být kdykoliv ukončen buď vypnutím zařízení nebo jeho odstraněním z těla pacienta.
  • Tento druh terapie je také znám jako sakrální nervová stimulace, ačkoli sakrální nervy v oblasti kostrči mohou být mimoto stimulovány manuálně a to masáží vibračním zařízení. Vyzkoušejte tuto proceduru doma a zjistěte, zda napomáhá snazšímu vyprázdnění Vašeho močového měchýře.
  • Sakrální nervová stimulace není určená pro neprůchodný močový měchýř či retenci moči způsobenou ucpáním močových cest.
  • Mějte na vědomí, že ne všechny formy non-obstruktivní retence moči se dají léčit za pomoci sakrální nervové stimulace. Proto svou situaci nejdříve zkonzultujte se svým urologem.
 5. 5
  Chirurgický zákrok zvažte až jako poslední možnost. K chirurgickému zákroku se uchylte pouze v případě, kdy žádná z výše uvedených metod a ošetření nepomůže. Jinými slovy, operaci zvažte až pouze v krajním případě, kdy Vašemu močovému měchýři a obtížím s močením výše uvedené metody nepomohou a Váš lékař usoudí, že operativní zákrok by mohl být tím správným řešením. K dispozici je různá škála chirurgických ošetření, ale výběr záleží na opravdovém jádru Vašeho problému. Mezi některé typy chirurgických zákroků, které pomáhají s retencí moči patří optická uretrotomie, léčba sestupu přední či zadní poševní stěny (u žen) a operace prostaty u mužů).[18]
  • Optická uretrotomie řeší stažení (neprůchodnost) močové trubice zavedením speciální katetry na konci které je upevněn laser.
  • Léčba sestupu přední či zadní poševní stěny zahrnuje odstranění cyst, záplatování děr a posílení vagíny a tkáně, která jí obklopuje tak, aby se močový měchýř přesunul do správné pozice.
  • V případě, kdy se jedná o léčbu benigní hyperplazie prostaty (BHP) je část všech žláz operativně odstraněna a to většinou transuretrální metodou (použitím katetry, která je vedena skrze močovou trubici).
  • Pro daný případ je možné realizovat i jiná chirurgická opatření při kterých lze odstranit nádory a/nebo rakovinou tkáň.
  Reklama

Tipy

 • Zvuk tekoucí vody je spíše neurologický než fyzický stimulant. Funguje téměř na každého, ale obecně je známo, že má větší efekt u mužů.
 • Vyvarujte se konzumaci kofeinu a alkoholu, jelikož tyto látky odvodňují a také často močový měchýř dráždí.
 • Při močení si zapískejte. V momentě, kdy pískáte, vynakládáte jemný tlak na oblast močového měchýře a tím si pomáháte jej opatrně stlačovat.
 • Retence moči je častější u mužů a počet případů se zvyšuje s rostoucím věkem. U mužů ve věku 40-83 let je celkový výskyt retence moči kolem 0.6%.[19]
 • V momentě, kdy se moč vrací z močového měchýře zpět do ledvin z důvodu retence moči, hrozí nebezpečí trvalého poškození a snížené funkce.
Reklama

O tomto wikiHow

Robert Dhir, MD
Spoluautorem článku je :
Atestovaný urolog & Urologický chirurg
Tento článek spoluautorem článku je Robert Dhir, MD. Dr. Robert Dhir je atestovaný urolog, urologický chirurg a zakladatel HTX Urology v Houstonu v Texasu. S více než 10 lety zkušeností zahrnuje odbornost Dr. Dhira minimálně invazivní léčbu zvětšené prostaty (UroLift), onemocnění ledvinových kamenů, chirurgickou léčbu urologických nádorů a zdraví mužů (erektilní dysfunkce, nízký testosteron a neplodnost). Jeho praxe byla jmenována Centrem excelence pro proceduru UroLift a je průkopníkem nechirurgických procedur pro ED pomocí jeho patentované Wave Therapy. Vysokoškolské a lékařské tituly získal na univerzitě v Georgetownu a získal vyznamenání za předlékařská studia, urologii, ortopedii a oftalmologii. Dr. Dhir působil jako hlavní rezident během svého urologického chirurgického pobytu na University of Texas v Houstonu / MD Anderson Cancer Center a kromě absolvování stáže v obecné chirurgii. Dr. Dhir byl zvolen nejlepším doktorem v urologii pro roky 2018 až 2019, jedním ze tří nejlepších nejlépe hodnocených urologů v letech 2019 a 2020 pro Houston Texas a společnost Texas Monthly ho jmenovala do seznamu Texas Super Doctors Rising Stars 2019 & 2020. Tento článek byl zobrazen 15 016 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 15 016 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama