Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Kvůli hygieně i čerstvosti ručníků je důležité je prát každý týden. Dobře vyprané a vysušené ručníky se budou déle bránit plísni a tím vám ušetří peníze i čas. Níže uvedené pokyny můžete využít pro praní ručníků i osušek, a to jak pomocí pračky a sušičky, tak bez nich.

Část 1
Část 1 ze 3:
Praní v pračce

 1. 1
  Použité ručníky perte zhruba jednou do týdne. Někteří výrobci i novináři věnující se péči o domácnost doporučují prát ručníky každé tři, čtyři dny. Pokud ale ručníky necháváte ve větrané místnosti mimo páru, vystačíte si s praním zhruba jednou za týden.[1] [2]
  • Pokud cítíte, že ručníky začínají být cítit, nebo pokud žijete ve vlhkém prostředí, kde se daří plísni, perte je každých pár dní.
 2. 2
  Perte ručníky zvlášť od ostatního prádla (toto není povinné). Ručníky mají tendenci vstřebávat barvy z ostatního oblečení, línat a zachytit menší kusy prádla, díky čemuž praní ztrácí svou účinnost.[3] Pokud chcete ušetřit čas, peníze a energii, můžete samozřejmě prát věci dohromady; nejlepší výsledek ale přinese samostatné praní.
  • Ručníky je také vhodné prát samostatně, pokud jste je použili na utření obzvlášť velké špíny, aby se špína a bakterie, které obsahují, nešířila dál do oblečení.[4]
 3. 3
  Roztřiďte prádlo podle barvy. Při praní s tmavým prádlem ztrácí světlé a bílé prádlo svou jasnost a barvu a tmavé prádlo naopak začne časem blednout. Ručníky jsou ještě citlivější, takže pokud chcete, aby si zanechaly svůj svěží vzhled, měli byste je prát pouze v oddělených várkách světlého nebo tmavého prádla. Nových ručníků se to týká obzvlášť.
  • Barevné ručníky byste měli prát ve světlé várce pouze pokud jsou v jemných pastelových odstínech či bledě žluté. V opačném případě je perte v tmavé várce.
 4. 4
  Nové ručníky před použitím vyperte obzvlášť pečlivě. Praním z nich odstraníte změkčovadla, kterými je napouští výrobci, aby vypadaly lépe, které ale zároveň zamezují absorpci vody.[5] Vzhledem k tomu, že nové ručníky daleko snáze ztrácejí barvu, použijte na ně jen polovinu obvyklého pracího prostředku a přidejte 1/2 – 1 šálek bílého octa (120 – 240 ml), který do budoucna zamezí pouštění barvy.[6]
  • Pokud chcete být obzvlášť pečliví, můžete octovou lázeň použít při prvních dvou třech dalších praních nových ručníků.
 5. 5
  Vyperte ručníky použitím poloviny obvyklé dávky pracího prostředku. Velké množství prášku může ručníky poškodit a způsobit, že budou méně načechrané. Pokud perete pouze ručníky, použijte polovinu množství pracího prostředku doporučeného výrobcem.[7] Při praní luxusních nebo obzvlášť jemných ručníků, použijte jemný prací prostředek. Pračky většinou mají přihrádku na tento typ pracích prostředku, ale pokud ne, nasypte nebo nalijte ho přímo do pračky.
  • Při praní ručníků s dalším prádlem a při praní velmi špinavých ručníků použijte běžné množství pracího prostředku.
  • Na balení pracího prostředku, který používáte, najdete návod k použití. Řada tekutých pracích prostředků má víčko s označením množství, které lze použít jako odměrku.
 6. 6
  Zjistěte si, jaká teplota je vhodná pro daný typ ručníků. Bílé a světlé ručníky by se měly obvykle vyvářet. Tmavé ručníky se zpravidla perou v teplé vodě, protože v horké vodě by pustily barvu.[8] Pokud ale perete lněné ručníky nebo ručníky s dekorativním okrajem či jemnými vlákny, nejlepší údržbu zaručí praní ve studené vodě.[9] [10]
  • Přesto i jemné ručníky, pokud jsou velmi špinavé, budete muset vyprat v teplé vodě namísto studené. Čím vyšší teplotu vody použijete, tím čistější a hygieničtější budou po vyprání.
 7. 7
  Aviváž používejte střídmě nebo vůbec. Aviváž je přídavný prostředek, který se obvykle nalije do vlastní přihrádky oddělené od pracího přípravku. Oblečení díky nim bude pružnější a měkčí, ovšem ručníky budou zároveň méně savé. Aviváž na ručníky používejte pouze v případě, že se rozhodnete obětovat jejich životnost na úkor nadýchanosti - a i v tom případě ho nepoužívejte pokaždé, ale pouze každé tři, čtyři praní.[11]
  • Pokud nenajdete přihrádku na aviváž, zkuste si pročíst návod k použití určený pro váš model pračky.
 8. 8
  Každé třetí, čtvrté praní ručníky vydezinfikujte bělidlem bez chlóru anebo bílým octem. Jednou za čas přidejte k pracímu prášku 1/2 šálku (120 ml) bílého octa pro odstranění zápachu a plísní. Pokud si přejete důkladnější dezinfekci, můžete použít 3/4 šálku (180 ml) bělidla bez chlóru; jen se ujistěte, že se jedná o bělidlo, které nepoškodí barvy, pokud perete tmavší ručníky.
  • Bělidlo vlijete do příslušné přihrádky v pračce. Pokud máte pračku s vrchním plněním a bez přihrádky na bělidlo, můžete ho rozmíchat v litru vody a pak ho vlít do pračky zhruba 5 minut po začátku pracího cyklu.
  • Pokud dezinfikujete octem, vlijte ho během posledního máchání.[12] Nalijte ho buď do přihrádky pro aviváž, nebo v případě pračky s vrchním plněním přímo do pračky ke konci pracího cyklu.[13]
 9. 9
  Mezi praním a sušením ručníky zlehka protřepejte. Poté, co je vytáhnete z pračky, trošku ručníky protřepte, aby se vlákna na povrchu trochu načechrala a tím získala na savosti. Další instrukce k sušení ručníků najdete v následující sekci.
  Reklama

Část 2
Část 2 ze 3:
Sušení ručníků po praní či použití

 1. 1
  Po každém použití ručníky pověste, aby dobře vyschly. I v případě, že jste je použili jen zlehka, byste je měli pověsit na místo, kde dobře proudí vzduch, mimo páru. Pěkně je rozprostřete, ať se nekrčí a mají šanci rovnoměrně vyschnout. Důkladné vyschnutí po použití zabrání zachycení plísně a prodlouží životnost ručníku.
  • Nevěště ručníky přes sebe, pokud je jeden z nich ještě vlhký. Každý z ručníků potřebuje plný přístup k vzduchu, aby mohl pořádně vyschnout.
 2. 2
  Nechte ručníky vyschnout hned po použití. Čím déle je necháte ležet bez hnutí, tím větší je šance, že se v nich uchytí plíseň. Stejně tak nechte ručníky vyschnout hned, jak je vyperete. Pamatujte na to, že v chladu či vlhku budou ručníky schnout i několik hodin; pokud budou ale mít dostatek čerstvého vzduchu, nemělo by to vadit.
 3. 3
  Pokud používáte sušičku, nastavte ji podle materiálu, ze kterého je ručník vyroben. Většina ručníků je vyrobena z bavlny a měla by schnout při vysoké teplotě. Lněné ručníky a ručníky se zdobnými nebo jemnými prvky by se měly sušit za chladna.
  • Před sušením vždy odstraňte nečistoty z filtru. Nahromaděné nečistoty mohou způsobit požár.
  • Před použitím sušičky nemusíte ručníky třídit podle barvy. Můžete je dokonce sušit ve stejné várce jako jiné oblečení, ačkoli i tady existuje nebezpečí, že se v ručníku zachytí menší kus prádla a ručník díky tomu pořádně nevyschne.
 4. 4
  Nenechávejte ručníky ve sušičce déle, než je nutné. Sušení již suchých ručníků poškodí vlákna a ručník tak bude chatrnější.[14] [15] Kontrolujte pravidelně suchost ještě před dokončením cyklu - stačí otevřít dveře sušičky. Jakmile budou ručníky suché, můžete sušení ukončit a ručníky vyndat.
  • Pokud i po konci cyklu budou ručníky ještě trochu vlhké, bude možná úspornější je pověsit a nechat doschnout na vzduchu, jak je popsáno níže, místo dalšího sušení v sušičce. V případě, že se ale rozhodnete pro dosušení v sušičce, v polovině cyklu zkontrolujte, zda jsou ručníky už suché.
 5. 5
  Ubrousky do sušičky používejte s mírou. Ubrousky se používají ke změkčení prádla, ale stejně jako aviváž vaše oblečení potáhnou voskovitou vrstvou, která jim zabrání snadno vstřebávat vodu. Pokud chcete i tak ubrousky, díky nímž budou ručníky nadýchanější, použít, nedělejte to pokaždé, ale jen každé třetí, čtvrté sušení.
 6. 6
  Prádlo věšte uschnout na teplém, vzdušném místě. Pokud nemáte sušičku, nebo pokud vytáhnete ručníky ze sušičky ještě mírně suché, můžete je pověsit na sušák, na šňůru, nebo jakýkoli dostatečně velký, čistý povrch. Pokud jste zvyklí na sušičku, pamatujte, že ručníky uschlé na vzduchu mohou zpočátku působit tuze, ale jakmile se jich dotkne voda, změknou.
  • V průvanu ručníky uschnou rychleji. Vyberte si na sušení vzdušné místo buď venku, nebo blízko otevřeného okna; nezapomeňte je ale přikolíčkovat, aby je vítr neodnesl.
  • Přímé sluneční světlo ručníky nejlépe vysuší a zbaví bakterií.[16]
  • Pokud máte nedostatek slunečního světla, pověste ručníky blízko (ale ne na) topení. Můžete je také pověsit blízko teplovzdušného ventilátoru.
 7. 7
  Žehličku používejte pouze na lněné ručníky. Bavlněné nebo jiné huňaté ručníky nežehlete. Lněné ručníky můžete žehlit, pokud chcete, aby byly pěkně hladké a svěží. [17] Po vyžehlení je můžete složit a uložit k ostatním ručníkům.
 8. 8
  Ručníky ukládejte pouze když jsou úplně suché. Na dotek by neměly být ani trochu vlhké; pokud jsou, pověste je ještě zhruba na hodinu na vzduch. Po doschnutí je několikrát přeložte, aby se do skříně vešly pohodlně bez krčení a mačkání.
  • Zkuste střídat několik ručníků, ať se tolik neopotřebují. Případně schovejte nejhezčí ručníky pro hosty a ostatní nechte k dennímu použití.
  Reklama

Část 3
Část 3 ze 3:
Ruční praní

 1. 1
  Seznamte se s výhodami a cenou ručního praní. Pokud budete prát ručníky v ruce, ušetříte jak peníze, tak spoustu energie a navíc se vám tak rychle neopotřebují jako při praní v pračce. Na druhou stranu sice ručníky snadno vyperete v umyvadle či kbelíku, osušky ale namočením příliš ztěžknou, takže praní bude obtížnější a zdlouhavější.[18]
  • Na osušky doporučujeme použít výbavu zmíněnou níže, obzvláště ruční pračku. Najdete zde každopádně ale i návod na výhradně ruční praní.
 2. 2
  Vložte ručníky rovnoměrně do čistého umyvadla, vany či kbelíku. Nádobu vyberte podle množství ručníků na praní. Nejdřív se ale ujistěte, že je čistá, případně ji pořádně umyjte použitím dostatečného množství saponátu a horké vody. Při vkládání ručníků dávejte pozor, aby se rozmístily rovnoměrně a nezůstaly zmuchlané či zamotané.
  • Kuchyňský dřez nebo vana, kterou často používáte, možná budou potřebovat důkladnější čištění. Nechte bělidlo či jiné prostředky působit dostatečně dlouho a před použití k praní je pořádně vypláchněte.
 3. 3
  Naplňte danou nádobu vodou a trochou pracího prostředku. Voda nemusí být nutně vařící, stačí teplá nebo i studená voda. [19] Přidejte malé množství jemného pracího prostředku. Na běžný 20litrový kbelík stačí zhruba lžíce (15 ml) pracího prostředku, na vanu ho pak budete potřebovat 4 lžíce (60 ml). Podle vlastního úsudku můžete na obzvlášť špinavé ručníky použít větší množství pracího prostředku.
  • Pokud budete vodu poté vylévat ven, použijte ekologický prací prostředek.
  • Pokud se nechystáte na praní použít rukavice, myslete na své ruce a vždy používejte jemný prací prostředek. Při praní ručníků se ho snažte používat výhradně, protože hrubější prací prostředek může ručníky poškodit.
 4. 4
  Pro účinnější ruční praní přidejte borax. Borax změkčí vodu, díky čemuž bude prací prostředek lépe působit.[20] Jeho použití pro ruční praní je jednoduché a bezpečné, ačkoli byste ho měli uchovávat mimo dosah dětí i zvířat.
  • Můžete přidat jednu lžíci (15ml) boraxu na 4 litry vody. Pokud se vám nedaří odstranit skvrny, můžete ho přidat, každopádně lepší je začít s menším množstvím, protože tím neznečistíte ani nepoškodíte jemnější kusy. [21]
 5. 5
  Namočte ručníky podle jejich množství a míry zašpinění. Velké množství ručníků nebo velmi špinavé kusy by se měly máčet 40 – 60 minut; lehce použitým ručníkům, které se vejdou do jednoho kbelíku stačí jen pár minut.[22] Máčení vám ušetří přílišnou námahu při odstraňování velké části nečistot.
 6. 6
  Stlačte prádlo a s vervou ho míchejte. S těžšími ručníky se vám bude zacházet obtížněji, proto je jednodušší je vyprat v ruční pračce. Můžete si také vytvořit vlastní nástroj ze zvonu, do jehož gumové části prostříháte díry, aby jím mohla pronikat voda. Ruční pračku použijte zhruba dvě minuty (což je přibližně 100 otočení pračky), nebo ručníky mačkejte a pohybujte jimi směrem k okraji vany. [23]
  • Pokud perete menší ručníky, můžete vykonávat stejné pohyby rukama. Natáhněte si gumové rukavice, zmáčkněte ručníky k sobě a pak směrem k okraji kbelíku či vany. Velké bavlněné osušky se tímto způsobem perou obtížněji, takže pokud nemáte ruční pračku, může jejich praní do čista trvat déle, než uvádíme.
 7. 7
  Vyždímejte. Pokud máte ždímačku, můžete jí ručníky protáhnout a pak ždímat otáčením madla co největší silou. Jinak jednoduše kruťte každý konec ručníku jiným směrem a snažte se tak z něj vyždímat co nejvíce vody.
  • Pokud nechcete, aby tím vaše ruce trpěly, použijte gumové rukavice.
 8. 8
  Vypláchněte ručníky ve studené vodě a nechte je v ní zhruba pět minut vymáchat. Můžete je buď přesunout do jiného kbelíku plného čerstvé studené vody, nebo použitou vodu vylít a kbelík znovu napustit čerstvou chladnou vodou. Během napouštění v tekoucí vodě ručníky vypláchněte. Nechte je namočené pět minut a pak pokračujte.
 9. 9
  Perte ručníky stejným způsobem jako před chvílí. To znamená další dvě minuty nebo 100 otočení ruční pračky, stláčení ručníku k sobě a oproti stěně nádoby. Tentokrát už bude voda čistší a bude obsahovat méně mydlin.
 10. 10
  Opakujte máchání, ždímání, namáčení a praní, dokud ručníky nebudou zcela čisté. Znovu opakujte celý proces jako po prvním praní. Vypláchněte je pod tekoucí studenou vodou. Vyždímejte je stáčením rukou nebo ve ždímačce. Nechte je pět minut máchat v kbelíku čisté studené vody. Znovu je perte zhruba další dvě minuty. Většině ručníků stačí jedno další kolo, ale pokud jsou hodně špinavé, budete celý proces muset opakovat víckrát.
  • Čisté ručníky ve vodě nezanechají žádnou nečistotu ani mydliny. Pokud byste z ručníků mydliny dostatečně nevyprali, zůstaly by tuhé a špatně by sály vodu.[24]
 11. 11
  Ždímejte co nejdůkladněji. Jakmile se ručníky zdají být čisté a zcela vymáchané, protáhněte je ždímačkou, nebo je vyždímejte ručně. Ždímání opakujte několikrát, ať z nich dostanete co nejvíc vody.
 12. 12
  Pověste je a nechte je vyschnout. Pro návod na sušení ručníků na vzduchu si přečtěte předchozí sekci a přeskočte části se sušičkou. Pokud ale potřebujete, aby vyschly rychleji, můžete samozřejmě použít návod ve stejné sekci, věnovaný sušičce.
  Reklama

Tipy

 • Vždy pozorně čtěte štítky s návodem k péči. Některé ručníky mohou mít další pokyny ohledně ozdob, barvy a podobně, specifické přímo pro daný druh nebo značku.
 • Pokud na vašem ručníku zanechá bělidlo bílé nebo světlé skvrny, vyperte ho znovu a přímo do pračky nalijte šálek (zhruba 250 ml) bílého octa na každé 4l vody. [25] Informace o tom, kolik vody vaše pračka používá, najdete v jejím návodu.
 • Pokud perete prádlo v kbelíku, můžete ho vložit přímo do vany, čímž si usnadníte jeho vylévání a napouštění a navíc tím zamezíte nebezpečí, že se vám vylije na podlahu.
Reklama

Varování

 • Nepřidávejte při praní zároveň borax a ocet, protože způsobí chemickou reakci a výsledná sloučenina nebude působit.[26] Jak už jste se dočetli výše, ocet se doporučuje při použití pračky a borax na ruční praní. Pokud ale vám vyhovuje víc jeden nebo druhý, můžete je klidně zaměnit.
 • Nepoužívejte bělidlo s chlórem, obzvláště pokud máte „tvrdou“ vodu plnou minerálů. Mohlo by vytvořit růžové skvrny a způsobit rychlejší opotřebování ručníků.[27]
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Jemný prací prostředek
 • Bílý ocet nebo bělidlo bez chlóru, vhodné i pro barevný textil
 • Pračku (nebo věci v seznamu „Pro ruční praní“)
 • Sušičku, šňůru na prádlo nebo sušák (nebo jiné čisté místo s dostatečným prostorem na pověšení ručníků)

Pro ruční praní:

 • Vanu, kbelík či umyvadlo
 • Jemný prací prostředek
 • Gumové rukavice (volitelně)
 • Ruční pračku nebo zbrusu nový gumový zvon (doporučeno pro praní velkých kusů)
 • Borax (doporučeno)
 • Ždímačku (doporučeno)

O tomto wikiHow

Kadi Dulude
Spoluautor od:
Odbornice na úklid a organizaci
Tento článek spoluautor od Kadi Dulude. Kadi Dulude je majitelkou společnosti Wizard of Homes, úklidové společnosti se sídlem v New Yorku. Kadi řídí tým více než 70 registrovaných profesionálů v oblasti čištění a její rady ohledně čištění byly uvedeny v časopisu Architectural Digest a New York Magazine. Tento článek byl zobrazen 9 358 krát
Kategorie: Úklid
Stránka byla zobrazena 9 358 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama