Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Esenciální oleje jsou vysoce koncentrované oleje, extrahované z aromatických rostlin, jako jsou například levandule nebo rozmarýn. Užitečné esenciální oleje můžete dostat z asi 700 druhů různých rostlin a pro jejich extrakci existuje několik odlišných metod, přičemž tou nejznámější je určitě destilace. Za komerčně vyráběné esenciální oleje můžete utratit velký obnos peněz, zatímco oleje získané domácí destilací vyjdou poměrně levně.

Část 1
Část 1 ze 3:

Příprava destilátoru na esenciální oleje

 1. 1
  Kupte destilátor esenciálních olejů. Najít nějaký takový může být poměrně obtížné (pokud nemáte ve svém okolí specializovaný obchod), ale bez problémů ho určitě seženete na internetu. Ceny se značně různí, ale menší destilátor koupíte zhruba od 15 000 Kč. Pokud plánujete vyrábět velké množství olejů, vyplatí se vám investice do profesionálního destilátoru.
 2. 2
  Jestli se vám nechce destilátor kupovat, můžete si sestavit svůj vlastní. Chcete-li si vlastnoručně vyrobit destilační kolonu, otevírá se vám celý prostor pro využití vlastní kreativity - existují tisíce různých designů, kterými se můžete inspirovat. I dnes stále ještě spousta lidí vyrábí oleje v podomácku sestavených destilátorech, takže proč to také nezkusit. Klíčové části destilátoru jsou:
  • Zdroj tepla - obvykle přímý oheň
  • Tlakový hrnec
  • Skleněná trubice o průměru 10 mm
  • Nádoba studené vody pro chlazení a kondenzaci páry, proudící z trubice[1]
  • Separátor, který z jinak nevyužitelného materiálu odděluje esenciální olej. [2]
 3. 3
  Pokud je to možné, použijte nerezové součástky.[3] Stejně tak nezaměňujte skleněné potrubí za plastové - mohli byste tím negativně ovlivnit kvalitu oleje. Některé rostliny také špatně reagují na měď, ale silně pocínovaná měď by měla vyhovovat ve všech případech. Výborné jsou i hliníkové součásti, s výjimkou destilace zimostrázu, hřebíčku a dalších rostlin s obsahem fenolů.
 4. 4
  Trubice musí být ohnutá, aby mohla procházet chladící nádobou. Připravené rostliny zahřejete v tlakovém hrnci a vznikající pára bude procházet potrubím. Vaším cílem je vytvořit z ní opět tekutinu za pomoci chladné vody nebo ledové lázně. V závislosti na typu použité chladící nádoby ohněte potrubí vhodným způsobem. Pokud používáte obyčejný lavor, budete muset potrubí zformovat tak, aby jeho část v lavoru ležela. Použijete-li kýbl s ledem, budete muset potrubí ohnout do úhlu 90°, aby mohlo horem vstupovat do kýble a vycházet otvorem ve spodní části.
 5. 5
  Připojte potrubí k ventilu tlakového hrnce. Použijte kousek flexibilní hadice, který bude těsně přiléhat jak k ventilu, tak k potrubí. Měl by být v průměru jen o málo větší než použité potrubí. Spoj můžete zajistit použitím objímky, kterou koupíte v každém hobby obchodě.
  • Dejte pozor, abyste uřízli dostatečně dlouhý kus hadice, který bude možné ohýbat. Jinak by připojené potrubí trčelo do vzduchu a museli byste ho složitě tvarovat, aby se dostalo dolů do chladící lázně.
 6. 6
  Potrubí veďte skrze chladící nádobu. Pokud použijete otevřený lavor nebo podobnou nádobu, sestavte potrubí tak, aby byl celý záhyb ponořený. Ve chvíli, kdy nádobu naplníte studenou vodou nebo ledem, potrubí by mělo být plně ponořené. Při použití kbelíku vyvrtejte do jeho dna malý otvor, kterým bude moct potrubí vycházet ven. Otvor utěsněte silikonem - zabráníte tím odkapávání vody a zbytečnému vytváření nepořádku.
 7. 7
  Otevřený konec potrubí umístěte nad separátor. Jakmile začne odkapávat destilát, separátor už udělá všechnu práci za vás. Oddělí esenciální olej od zbytku materiálu, který do výsledného produktu nepatří.
 8. 8
  Ujistěte se, že všechny součásti destilátoru jsou správně připojené a stabilní. V závislosti na použitých pomůckách a tvaru potrubí možná budete muset s celou destilační kolonou trochu pracovat, než najdete skutečně pevné rozložení. Na tlakový hrnec nasaďte poklici s připevněnou trubicí, její tělo (nebo záhyb) naveďte do chladící lázně a pod druhý konec přistavte separátor. Zkontrolujte, zda je potrubí skutečně ve správné poloze a nepřijdete tak zbytečně o žádnou část destilátu.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Příprava rostlinného materiálu

 1. 1
  Určete, kdy sklidit rostliny pro destilaci. Množství oleje v rostlinách závisí na části životního cyklu, ve kterém se rostlina právě nachází. Z toho důvodu je potřeba přesně vědět, kdy sbírat jaký druh rostliny. Udělejte si malý průzkum a zjistěte, kdy je potřeba vámi zvolenou rostlinu sklízet. Tak například levandule by se měla sklízet ve chvíli, kdy zvadla již asi polovina květů na stonku.[4] Na druhou stranu rozmarýn byste měli sklízet v plném rozkvětu.[5]
 2. 2
  Rostliny sklízejte správně. Stejně jako musíte zjistit, kdy je vhodné rostliny pro destilaci sklízet, musíte také vědět, jak je sklízet. Bezohledné zacházení, sběr špatných částí rostlin a špatně načasovaná sklizeň můžou snížit kvalitu i kvantitu výsledného esenciálního oleje. Například u rozmarýnu je potřeba pro výrobu esenciálního oleje použít pouze vrchní část rostlinek. Zbytek rostlin vyhoďte nebo se jich zbavte nějak jinak.
  • Většina esenciálních olejů je rostlinami zadržována v olejových žlázách, žilkách a chlupech, které jsou velmi křehké. Pokud je neopatrným zacházením poškodíte, výnosnost esenciálních olejů bude nižší. Nakládejte proto s rostlinami velmi šetrně a snažte se jich pokud možno co nejméně dotýkat.
 3. 3
  Při kupování rostlin buďte vybíraví. Kupujete-li již sklizené rostliny, pravděpodobně nebudete mít podrobné informace o procesu sklízení. Hledejte rostliny, které vypadají zdravě a nepoškozeně. Zeptejte se prodejce, kdy a kde probíhala sklizeň. Nejlepší jsou obecně celé rostliny (nedrcené, nemleté).
  • Ačkoli se destilací odstraní většina nečistot, pesticidy a herbicidy mohou váš olej kontaminovat. Proto je vhodné použít organicky pěstované rostliny, ať už jsou kupované nebo si je vysazujete sami.
 4. 4
  Sesbírané nebo koupené rostliny usušte. Sušení sice vytáhne určité množství oleje z každé rostliny, ovšem z celé várky budete mít větší výtěžnost. Důvodem je to, že do destilátoru budete moct naložit větší množství materiálu. Sušení by mělo probíhat pomalu a mimo přímé sluneční světlo.[6] Komerčně pěstované rostliny, jako jsou třeba levandule nebo máta peprná, se mohou den či dva po sklizni nechat schnout na poli.
  • Ideální metoda sušení se rostlina od rostliny liší, nicméně obecně můžeme říct, že byste je neměli vystavovat přílišnému teplu. Budete-li sušit ve stínu nebo v tmavé místnosti, minimalizujete ztráty oleje.
  • Dávejte pozor, aby rostliny před destilací nenavlhly. Po jejich usušení je co nejdříve zpracujte.
  • Sušení není povinné, takže jestli se s ním nechcete zdržovat, tento krok klidně přeskočte.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Destilace esenciálního oleje

 1. 1
  Do nádrže svého destilátoru nalijte vodu. Pokud máte podomácku sestavený destilátor, je nádrží myšlen tlakový hrnec. Použijte čistou vodu, ideálně filtrovanou nebo destilovanou a pokud možno co nejměkčí. Jestliže použijete zakoupený destilátor, držte se instrukcí od výrobce. V závislosti na druhu a množství rostliny, kterou použijete, může destilace po převaření základní suroviny trvat zhruba půl hodiny, ale i šest nebo více hodin.
 2. 2
  Do vody vložte připravené rostliny. Snažte se jich do nádrže nacpat co nejvíce. Pokud máte dostatek vody i s rezervou pro částečné odpaření, rostliny můžou být klidně těsně namačkané na sobě. Dejte si jen dobrý pozor, aby neblokovaly odpařovací otvor v poklici tlakového hrnce.[7] Nechte si několik centimetrů rezervu.
  • Rostliny nemusíte sekat, ani jinak připravovat. Bylo by to dokonce kontraproduktivní, protože byste tím ztratili určitou část oleje.
 3. 3
  Přiveďte vodu v tlakovém hrnci k varu. Poklici pevně utěsněte, aby pára unikala skutečně pouze skrze ventil, který je k tomu určený a pokračovala dále připevněným potrubím. Většina rostlin začne uvolňovat své esenciální oleje při 100 °C, tedy normálním bodu varu vody.[8]
 4. 4
  Během destilace buďte ostražití. Po nějakém čase by měla začít potrubím procházet pára, která po zkapalnění začne odkapávat do separátoru. Do celého procesu v podstatě nemusíte nijak zasahovat, jen se musíte ujišťovat, že je v nádrží (hrnci) stále dostatek vody. V závislosti na celkové době destilace možná bude potřeba vyměnit i vodu v chladící nádobě. Ve chvíli, kdy párou zahřáté potrubí zvýší teplotu vody v chladící nádobě, nahraďte ji čerstvou, vychlazenou vodou nebo ledem.
 5. 5
  Sesbíraný olej přefiltrujte (volitelně). Po dokončení destilace můžete sesbíraný olej přefiltrovat přes plátýnko na sýr nebo nějakou podobnou bavlněnou tkaninu. Tato látka musí být suchá a čistá - zbytky čistících prostředků a špíny by olej kontaminovaly.
  • Nebuďte zklamaní, když z velkého množství rostliny získáte pouze malé množství esenciálního oleje. Procentuální vyjádření výtěžku se u každého druhu rostliny liší, ale téměř vždy je to méně, než začátečník očekává.[9]
 6. 6
  Olej co nejdříve nalijte do lahvičky, ve které ho budete skladovat. Většinu esenciálních olejů můžete skladovat nejméně jeden nebo dva roky, některé mají ovšem životnost mnohem kratší.[10] Použitelnost esenciálních olejů prodloužíte uskladněním v tmavých skleněných lahvičkách nebo v nerezových nádobkách. Pro přelití oleje do malých lahviček používejte pouze čistý trychtýř a ujistěte se, že i samotné lahvičky jsou zcela čisté. Olej pak uchovávejte na tmavém, chladném místě.[11]
  • Rozhodněte, co uděláte s hydrosolem. Zbylá tekutina v separátoru se nazývá hydrosol - voda, která prošla destilací a získala aroma použité rostliny.
  • Některé hydrosoly, třeba růžové nebo levandulové, jsou použitelné samy o sobě.
  • Pokud hydrosol nechcete uchovávat, můžete ho nalít zpět do destilátoru pro okamžitou přípravu další várky oleje. Jestliže další olej připravovat nebudete, můžete hydrosol odstranit úplně.
  Reklama

Tipy

 • Esenciální oleje jsou extrémně koncentrované a před aplikací na kůži se často doporučuje jejich zředění tzv. nosným olejem. Jako nosný olej můžete použít celou řadu olejů, ale mezi nejoblíbenější patří mandlový olej nebo olej z hroznových semínek. Nosný olej můžete přidat už při stáčení esenciálního oleje do lahviček nebo až těsně před jeho užitím. Obvykle se preferuje spíše druhá možnost, protože pro některé účely se zředěný esenciální olej naopak nehodí. Nosné oleje mají častokrát kratší expirační dobu než oleje esenciální.
Reklama

Varování

 • Většina esenciálních olejů by se neměla konzumovat, obzvláště v neředěné formě. Spousta těchto olejů se musí ředit i při vnějším užití. Některé esenciální oleje jsou jedovaté. Další informace naleznete na internetu.
 • U většiny květin přeskočte proces sušení a pusťte se do destilace co nejdříve po sklizni.
 • Nedestilujte várku příliš dlouho (zkontrolujte doporučení pro jednotlivé rostliny) - získali byste sice větší množství oleje, ale pravděpodobně už s příměsí nechtěných chemikálií.
 • Při sušení rostlin byste měli přijmout určitá opatření, aby nedošlo ke kontaminaci špínou, prachem nebo jiným podobným materiálem. Kontaminanty snižují kvalitu oleje a můžou ho úplně znehodnotit.
 • Tvrdí-li prodejce, že je rostlina organicky pěstovaná, neznamená to automaticky, že nebyla ošetřována pesticidy nebo hnojivy - tyto látky mohou být jen jiné než běžně užívané synteticky vyráběné pesticidy a hnojiva (některé z nich jsou přitom méně toxické než ty organické). Snažte se proto vyhledat regionálního dodavatele, který vám dá podrobné informace o pěstování dodaného materiálu.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Destilační vybavení - alespoň nádrž, kondenzátor, separátor a plotnu nebo jiný tepelný zdroj.
 • Skleněné potrubí pro vedení páry a destilátu
 • Rostlinný materiál, ze kterého budete extrahovat olej
 • Nádobky z tmavého skla nebo nerezu, ve kterých budete olej skladovat

O tomto wikiHow

Ritu Thakur, MA
Spoluautorem článku je :
Odbornice na Ayurvédu, přírodní a holistickou zdravotní péči
Tento článek spoluautorem článku je Ritu Thakur, MA. Dr. Ritu Thakur je zdravotnickou konzultantkou v Dillí v Indii s více než 10 lety zkušeností v oblasti Ayurvédy, naturopatie, jógy a holistické péče. V roce 2009 získala bakalářský titul v lékařství (BAMS) na Univerzitě BU v Bhopalu a poté v roce 2011 magisterský titul ve zdravotnictví na Apollo Institute of Health Care Management, Hyderabad. Tento článek byl zobrazen 43 876 krát
Stránka byla zobrazena 43 876 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama