Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Každý má svůj oblíbený talíř, misku nebo hrníček. A víte co? Svou keramiku budete mít ještě raději, pokud si ji vyrobíte sami vlastnoručně. Originální sada keramiky udělá radost vám nebo někomu blízkému - a je to snadnější, než si myslíte.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:
Vyrobte si svůj předmět

 1. 1
  Chystáte se na výrobu funkčního nebo nefunkčního keramického kusu? V závislosti na vašich potřebách může být například mísa nejlépe provedena na hrnčířském kruhu, ale dekorativní hliněný kus se pravděpodobně nejlépe provádí ručně. Můžete dokonce vyrobit hliněnou sochu, pokud je z vnitřní strany převážně dutá a vytvoříte větrací otvor pro průchod vzduchu během výpalu.
 2. 2
  Představte si účel svého vysněného výrobku, jeho velikost, tvar a barvu. "Keramika" je velice široký pojem - navíc existuje mnoho způsobů a postupů, kterými si ji můžete vyrobit. Zamyslete se nad svými schopnostmi a nad uměleckou stránkou věci. Navštivte místní obchod s výtvarnými potřebami nebo se porozhlédněte na internetu a vyberte si pomůcky a materiál, který budete pro váš konkrétní projekt potřebovat.
  • Začněte nad projektem přemýšlet. Na začátku zkuste vyrobit nějakou drobnost, třeba dárkovou krabičku, korálky nebo sošku zvířátka. Nenechte se ale svazovat žádnými limity, pokud se na to cítíte, klidně se rovnou pusťte do vázy, hrnečku, dekorace na zeď nebo slavnostní sady nádobí.
 3. 3
  Vyberte si hlínu. Až se rozhodnete co chcete vyrobit, vyberte si materiál. Existují materiály, které není potřeba vypalovat (hlína, která schne na vzduchu nebo některé druhy polymerové hmoty). Jsou ovšem trochu dražší, takže se hodí spíše na drobnější předměty. Pak existují hlíny, které se vypalují za nízké teploty, a hlíny, které potřebují k vypálení vysokou teplotu. Každá se hodí na něco jiného.
  • Hlína, vypalovaná za nízké teploty, je skvělá na dekorace jasných barev, s drobnými detaily. Není bohužel příliš odolná proti vodě, takže pokud se pro ni rozhodnete, bude zapotřebí ji ošetřit glazurou, která hotovou keramiku ochrání.
  • Hlína, vypalovaná za vysoké teploty, si s jasnými barvami tolik nerozumí, ale je velmi pevná, odolná vodě, a snadno se do ní obtiskují textury. Glazura se na ní ovšem při vypalování snadno rozpíjí, takže se nehodí pro kreslení jemných detailů.[1]
 4. 4
  Rozhodněte se, jaký způsob výroby bude pro váš projekt nejvhodnější. Na výběr máte například z těchto možností:
  • Hrnčířský kruh: nejlepší pro výrobu symetrických objektů. Vyžaduje zručnost a trochu zkušeností, dosáhnete na něm ovšem skvělých výsledků jak s malými, tak většími předměty. Pokud je ale hlína tužší, není snadné výrobek přepracovat, pokud uděláte chybu.
  • Modelování volně v ruce: nejlepší způsob pro drobné dekorativní předměty. Tato metoda je velmi jednoduchá - vezměte si zkrátka do dlaní kousek hlíny. Hnětením a teplem svých rukou ho zvláčněte. Vymodelujte požadovaný tvar a uhlaďte hlínu vlhkou houbičkou.
  • Výroba z hliněných válečků: nejlepší pro duté, asymetrické předměty. Zajímavou texturu můžete vytvořit tak, že vyválíte dlouhé hádky, které budete vrstvit na sebe. Místo jedné masy vytvoříte dutou nádobu stáčením dlouhých válečků hlíny. Slepí se a vytvoří jednolitou stěnu.
  • Tvarování ve formě: Ideální pro ploché předměty. Hlínu natlačíte do formy a necháte uschnout. Tím se zmenší její objem a ztvrdlá hlína půjde snadno vyklepnout. Vzorek z formy na ní přitom zůstane obtisknutý.
 5. 5
  Vyrobte svou keramiku. Záleží na úrovni vašich dovedností a na tom, jakého výsledku chcete dosáhnout. Máte-li hrnčířský kruh, skvělé. Nemáte-li ho, vždycky se dá obejít bez něj. Jestliže s keramikou teprve začínáte, přihlaste se do kurzu, vedeného zkušeným profesionálem nebo se třeba podívejte na nějaké video na internetu. Je to koníček, který vyžaduje zručnost a šikovnost.
  • Některé druhy hlíny není možné vytvarovat vícekrát, pokud se výrobek nepovede. Buďte tedy při výběru opatrní - ne každá hlína vám dá druhou šanci.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 2:
Vypálení hotového předmětu

 1. 1
  Dejte keramiku do elektrické pícky. Nastavte teplotu na 460°C a pečte po dobu 12 hodin. Tímto způsobem vznikne "terakota" nebo "surová keramika." Vypálení zbaví materiál fyzikální i chemické vody, takže jej budete moci glazurovat aniž by popraskal.[2]
  • Vypněte pícku a nechte v ní keramiku ještě 48 hodin, dokud úplně nevychladne.
 2. 2
  Natřete svou keramiku glazurou. Nezapomeňte na to, že glazura je hodně tekutá. Pokud chcete ostré linie a drobné detaily, použijte speciální barvu, kterou až poté přetřete čirou glazurou.
  • Pokud není povrch vašeho výrobku hladký, obruste ho jemným smirkovým papírem nebo břitem ostrého nože. Pak povrch otřete houbičkou, abyste odstranili všechen prach, povrch byl hladký, a glazura se neodlupovala.[2]
  • Glazuru můžete na výrobek nanášet různě, třeba houbičkou, štětcem nebo namáčením - a to jmenujeme jen pár možností pro začátek. Ke koupi jsou tekuté i práškové glazury a opravdoví profesionálové si dokonce vyrábějí své vlastní.
 3. 3
  Opět keramiku zahřejte, aby se glazura roztavila a přilnula na ni. V závislosti na druhu hlíny, velikosti předmětu a typu glazury může být potřeba dosáhnout teploty až 1150°C.
  • Přes noc nechte pícku rozehřát na velmi nízkou teplotu. Dvě hodiny nechte působit nižší teplotu (zvyšujte ji každou hodinu maximálně o 100°C), pak dvě hodiny střední (se zvýšením maximálně o 150°C za hodinu). Nakonec dokončete předehřátí pícky na vysokou teplotu (zvyšujte o 150 - 200°C za hodinu), dokud nedosáhnete teploty, kterou požaduje vaše konkrétní glazura.
 4. 4
  Pilníkem obruste spodek předmětu. Je možné, že se původně rovný podstavec nebo dno v pícce trochu pohne. Když ho pilníkem vyhladíte, nebude se předmět kymácet, až ho postavíte na stůl nebo poličku.
  • Chcete-li, můžete na dno nalepit kousek filcu. Hotovo, můžete se kochat svým prvním keramickým výrobkem!
  Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku pracovali dobrovolní autoři, kteří jej v průběhu času upravili a vylepšili. Tento článek byl zobrazen 11 730 krát
Kategorie: Řemesla
Stránka byla zobrazena 11 730 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama