Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Výroba náramků z konopného provázku je snadná, a náramek dokáže dodat vašemu outfitu styl. Může to být také hezký dárek pro někoho blízkého. Ukažte svého tvořivého ducha, ušetřete pár korun, a naučte se, jak vyrobit drhaný náramek, spirálový náramek, a náramek s korálky.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Plochý drhaný náramek

 1. 1
  Odstřihněte si konopný provázek. Odstřihněte 2 kusy, dlouhé asi 150 cm. Přiložte konce k sobě, a oba kusy přeložte napůl. V tom místě uvažte uzel.
 2. 2
  Upevněte jeden konec. Pomůže, když smyčku, vlevo od uzlu, připevníte například k židli nebo ke svým džínům pomocí zavíracího špendlíku. Nebo ji přilepíte páskou k desce stolu. Budete tak mít pro pletení od začátku oporu.
 3. 3
  Oddělte jednotlivá vlákna. Měli byste mít před sebou čtyři konopná vlákna. Pro tento typ uzlu zůstanou dvě střední vlákna u sebe, a pohybovat se budou jen ta krajní.
 4. 4
  Vytvořte smyčku. Vezměte provázek z levé strany, a překřižte ho přes oba prostřední. Vznikne tvar číslice 4.
 5. 5
  Uvažte první uzel. Vezměte provázek z pravé strany, a překřižte ho přes konec prvního provázku zleva. Pak přetáhněte provázek přes, pod, a vrchem skrz smyčku, kterou jste vytvořili v předchozím kroku (číslice 4).
 6. 6
  Utáhněte uzel. Zatáhněte za provázky číslo 1 a 4, a utáhněte tak uzel. Dávejte pozor, aby všechny uzly byly utaženy stejně, jedině tak bude vzor rovnoměrný.
 7. 7
  Uvažte uzel na druhé straně. Použijte stejný způsob, který byl popsán výše, jen s tím rozdílem, že teď budete vázat na pravé straně. Každý uzel by se měl posouvat od krajní levé strany ke krajní pravé straně, aby vznikal plochý náramek, nikoliv spirála.
 8. 8
  Pokračujte ve vázání vzoru. Važte uzly střídavě zleva a zprava, dokud nebude náramek dostatečně dlouhý na to, abyste ho ovinuli kolem svého zápěstí (nebo zápěstí toho, koho chcete náramkem podarovat).
 9. 9
  Zavažte konce. Až dosáhnete požadované délky, uvažte jednoduchý uzel. Odstřihněte přebytečné provázky, a protáhněte konce smyčkou, kterou jste uvázali na začátku, aby vám náramek držel na zápěstí. Užijte si svůj náramek![1]
 10. 10
  Noste ho s hrdostí!
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Náramek s korálky

 1. 1
  Připravte si vše potřebné. Pro výrobu náramku s korálky budete potřebovat přírodní, nebo barevný konopný provázek, a korálky podle svého výběru. Mohou být jakékoliv, pokud mají dostatečně velkou dírku na to, aby jí šňůrka prošla. K přírodnímu provázku se samozřejmě nejvíc hodí korálky z přírodních materiálů.
 2. 2
  Odstřihněte provázek. Budete potřebovat tři kusy provázku, každý asi 50 cm dlouhý. Šňůrky budete splétat dohromady, takže výsledný náramek bude mít normální délku.
 3. 3
  Zavažte jeden konec. Přidržte všechny tři kousky u sebe, aby byly stejně dlouhé, a svažte je uzlem asi 6 cm od jejich konců.Uvážete za to později náramek na zápěstí.
 4. 4
  Začněte s pletením. Začněte klasickým copánkem ze tří pramenů. Pod uzlem nejprve upleťte kousek jednoduchého copánku. Rozdělte tři šňůrky od sebe, a pak přeložte pravou přes prostřední. Totéž pak opakujte s levou šňůrkou.
 5. 5
  Pokračujte v pletení. Pleťte copánek, dokud neupletete asi třetinu požadované délky náramku.
 6. 6
  Přidejte korálky. Až přehodíte pravou šňůrku přes prostřední, navlékněte na ni korálek, a pak opět pokračujte pletením s levou šňůrkou. Opět na novou, pravou šňůrku navlékněte korálek, a přehoďte přes ni levou šňůrku. Pokračujte stejným způsobem, dokud neupletete další třetinu náramku.
 7. 7
  Dokončete pletení náramku. Až navléknete dostatečné množství korálků, začněte opět plést klasický copánek, a dokončete poslední třetinu náramku. Na konci uvažte uzel a odstřihněte přebývající šňůrky asi 6 cm od uzlu.
 8. 8
  Uvažte si hotový náramek na zápěstí. Můžete si jich vyrobit víc a navrstvit je, abyste dosáhli bohémského, nespoutaného vzhledu, nebo noste jen jeden. Volnými konci si jej upevněte na zápěstí nebo třeba kotník, a užijte si ho![2]
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Spirálový náramek

 1. 1
  Odstřihněte si potřebnou délku provázku. Na spirálový náramek budete potřebovat 4 kusy provázku. Změřte si obvod zápěstí, a pak ustřihněte dva kusy provázku, které budou 3x tak dlouhé, jako naměřený obvod. Druhé dva by měly být 5x tak dlouhé.
 2. 2
  Svažte provázky k sobě. Položte všechny čtyři konopné šňůrky na stůl tak, aby dvě delší ležely na vnějších stranách, a dvě kratší uprostřed. Uvažte na konci uzel, aby provázky v této poloze zůstaly. Nechte na konci kousek provázků volný, aby bylo možné náramek uvázat okolo zápěstí.
 3. 3
  Uvažte smyčku. Vezměte dlouhý provázek z pravé strany, a přeložte ho přes dva prostřední, jako kdybyste tvořili písmeno D.
 4. 4
  Uvažte první uzel. Vezměte dlouhý provázek zleva, přehoďte ho přes pravý provázek, a protáhněte skrz vzniklou smyčku. Měl by tak vzniknout uzel okolo dvou prostředních šňůrek. Budete pracovat pouze se dvěma vnějšími, dlouhými provázky, kterými budete vázat uzly.
 5. 5
  Pokračujte ve vytváření vzoru. Pracujte pouze z pravé strany a pokračujte v pletení smyček. Levou stranu vždy překřižte vrchem, spodem, a pak protáhněte smyčkou. Za několik uzlů si začnete všímat, jak se náramek stáčí do spirály. Otáčejte ho zpátky, aby se vám dobře pracovalo.
 6. 6
  Dokončete náramek. Až uděláte dostatečný počet uzlů na to, abyste si náramek mohli uvázat okolo zápěstí, zavažte na konci uzel a odstřihněte přebytečné šňůrky. Můžete si náramek uvázat buď obyčejným uzlem, nebo ke koncům připevnit zapínání.[3]
 7. 7
  Ukažte se se svým náramkem!
  Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 25 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 9 013 krát
Stránka byla zobrazena 9 013 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama