Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Válejí se vám doma hromady starých novin, kterých se potřebujete zbavit? Rozešla se s vámi dívka a vy chcete něco umělecky destruktivního udělat s milostnými dopisy od ní? Nebo se zkrátka nudíte a chcete se o pošmourném dni nějak zabavit? Pokud jste na některou z otázek odpověděli ano, měli byste si vyzkoušet domácí výrobu papíru. Nepotřebujete k tomu nic víc, než starý papír, vodu, hrnec, síto a možná mixér.

Část 1
Část 1 ze 4:

Připravte si vše, co budete potřebovat

 1. 1
  Připravte si vybavení. Pro výrobu papíru budete muset umíchat hmotu z papíru a vody, a nanést směs na síto. Tady je několik způsobů, jak začít:
  • Rámečková metoda: natáhněte síť na dřevěný rámeček (dobře poslouží třeba starý rám obrazu, ale můžete si vyrobit i svůj vlastní), a přitlučte ji, nebo použijte svorky. Můžete použít prakticky jakoukoli pevnou síť s jemnými, 1 mm velkými oky, nejlépe síť proti hmyzu, která se dává do oken. Napněte ji co možná nejvíc. Pozor, aby byl rám dostatečně velký, aby se na něm dal vyrobit papír požadované velikosti. Budete také potřebovat kbelík nebo lavor, ideálně stejně velký nebo větší, než je rám.
  • Rendlíková metoda: Kupte si v domácích potřebách alobalovou vaničku na jedno použití, můžete si vystačit i se starým hrncem. Ustřihněte síťku o trochu větší, než je velikost nádoby.
 2. 2
  Najděte ten správný papír. Nejdostupnější budou pravděpodobně staré noviny, ale můžete použít také kancelářský papír, staré sešity, telefonní seznamy - jedinou podmínkou je, že papír nesmí být lesklý nebo voskovaný. Myslete na to, že barva papíru a také tiskařská čerň ovlivní, jak moc bude výsledný papír "šedý". Nepoužívejte lesklý papír z časopisů nebo letáků, pracuje se s ním o hodně hůře.
  • Papír je možné vyrábět také z trávy a listí, ostatně tímto způsobem se vyráběl až do začátku 20. století! Vegetaci je potřeba nasekat na malé kousky a nechat máčet v louhu (hydroxid sodný), aby "vyzrála", pak přecedit a rozmixovat na hladkou kaši. Ta se nanáší na síto a lisuje. A po zaschnutí můžete hrdě prohlásit "Pro tento papír nezemřel žádný strom!"[1]
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 4:

Výroba papíroviny

 1. 1
  Pročistěte váš papír. Odstraňte z něj všechny plasty, svorky a další součástky. Obzvlášť pokud používáte noviny a papírové letáky nebo starou poštu, určitě najdete například igelitová okénka na obálkách. Vše co nejpečlivěji odstraňte.
 2. 2
  Natrhejte papír na malé kousky. Neztrácejte u tohoto kroku příliš času, ale papír rozhodně natrhejte. Několik pruhů z každého listu postačí.
 3. 3
  Namočte papír ve vodě. Menší kousky papíru vložte do nádoby (třeba do misky) a přelijte je vodou. Nechejte máčet asi 30-45 minut.
  • Pokud si chcete vyrobit pevný barevný papír, použijte jako základ papír s co nejmenším množstvím tisku. K výrobě budete potřebovat hodně hmoty, do které přidáte tekuté potravinářské barvivo. Výsledný papír bude pravděpodobně na jedné straně matný a na druhé straně lesklý. Využít můžete obě strany, ale na lesklou se obvykle lépe píše.
  • Chcete-li získat bílý papír, přidejte k papírovině půl šálku bílého octa.
 4. 4
  Rozmělněte papír na hmotu - papírovinu. Teď, když je papír namočený a měkký, můžete jej začít měnit na papírovinu. Ta je hustá, trochu slizká, mokrá, a dokáže se změnit na nový list papíru. Máte dvě možnosti, jak na to:
  • Rozmixujte papírovinu. Natrhejte papír na kousíčky a nalijte do mixéru. Přidejte trochu vlažné vody. Nejprve mixujte na nízké otáčky, postupně přidávejte na rychlosti, dokud hmota není dobře rozmixovaná a hladká - bude to trvat asi 30-40 vteřin. Neměly by v ní plavat žádné velké kusy papíru.
  • Rozmačkejte papírovinu. Pokud máte vařečku nebo kvedlačku a pevnou nádobu, můžete papír rozmělnit ručně. dělejte to po částech, hrst po hrsti. Pracujte, dokud nebude mít papírovina konzistenci řídké ovesné kaše.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 4:

Začínáme vyrábět papír

 1. 1
  Naplňte nádobu na síť do poloviny vodou. Nádoba by měla být ideálně o něco větší, než vaše síto, a mít přibližně stejný tvar.
  • Pokud jste se rozhodli pro rámečkovou metodu, naplňte nádobu a přidejte papírovinu předtím než namočíte síto.
  • Pokud na to jdete rendlíkovou metodou, dejte síto na dno nádoby a teprve potom nalijte vodu a vmíchejte papírovinu.
 2. 2
  Dejte papírovinu do nádoby a promíchejte. Množství papíroviny, které do vody přidáte, bude určovat tloušťku výsledného papíru. Pozor, i když chcete, aby bylo v nádobě dostatečné množství hmoty, která pokryje celé síto, nemusíte z vody udělat kaši. Experimentujte. Tloušťka papíru může být různá, od tenkého listu až po karton, záleží na množství a poměru hmoty a vody.
 3. 3
  Odstraňte všechny velké hroudy papíroviny, pokud jsou přítomné. Snažte se ze směsi odstranit opravdu všechny žmolky - čím bude hladší a jemnější, tím upravenější bude výsledný papír.
 4. 4
  Nechte papír zatáhnout (nepovinné). Budete-li chtít na papír v budoucnu psát, přidejte do směsi 2 lžičky škrobu. Škrob zabrání tomu, aby se inkoust ve vláknech papíru příliš rozpíjel.
  • Pokud tento krok vynecháte, papír bude vysoce absorpční a inkoust se na něm bude rychle rozpíjet. Pokud se to stane, rychle namočte hotový, suchý papír do směsi vody a želatiny, a nechte znova uschnout.
 5. 5
  Vložte rámeček se sítí do směsi (platí pouze pro rámečkovou metodu). Ponořte pomalu dřevěný rámeček do hmoty, stranou se sítí dolů, a až bude na dně, vyrovnejte jej. Jemně s ním zakývejte do stran, dokud nebude hmota nad ním rozprostřena rovnoměrně.
 6. 6
  Zvedněte síťku z nádoby. Pomalu zvedejte síť, až bude nad hladinou. Nechte ji nad nádobou okapat. Počkejte, až z hmoty odkape většina vody a uvidíte zárodek nového listu papíru. Pokud je příliš silný, odstraňte trochu hmoty z vrchní vrstvy. je-li příliš tenký, přidejte do vody papírovinu a proces zopakujte.
 7. 7
  Odstraňte z papíru přebytečnou vodu. Až zvednete síto z nádoby, budete muset z hmoty odstranit vodu. Podle toho, jakou metodu jste si vybrali, to jde udělat následujícími způsoby:
  • Rámečková metoda: Až přestane z "papíru" kapat voda (nebo alespoň téměř), opatrně na něj položte kus látky (nejlépe flanel, fleece, nebo jiný savý materiál). Velmi jemně na látku zatlačte a vymačkejte z papíru další vodu. Z druhé strany si můžete pomoci houbičkou, kterou budete vodu odsávat. Vodu z houbičky pravidelně ždímejte.
  • Rendlíková metoda: Položte kus látky, třeba měkký ručník na plochý povrch a síto (s papírem) dejte na jednu jeho polovinu. Druhou polovinu pak přehněte tak, aby ležela nahoře na papíru. Žehličkou, nastavenou na nízkou teplotu, opatrně ručník přežehlete. Měli byste vidět, jak z něj stoupá pára.
  Reklama
Část 4
Část 4 ze 4:

Dokončení papíru

 1. 1
  Sundejte papír ze síta. Až papír ještě trochu uschne, můžete jej zvednout ze sítka. Zároveň v tuhle chvíli zbavte papír nerovností a bublin vzduchu.
  • Opatrně z papíru odstraňte látku. Vlhký papír by měl zůstat přilepený na ní. Pokud zůstal na sítku, je možné, že jste odtahovali látku příliš rychle, nebo jste nevymačkali z papíru dost vody.
  • Arch papíru můžete vysušit tak, že na něj přiložíte novou, suchou látku a opatrně zatlačíte.. Výsledný papír tak bude tenčí a hladší. Nechte druhý kus látky ležet na osychajícím papíru.
 2. 2
  Pomalu papír sloupněte ze sítka. Pokud to jde obtížně, zkuste ho pod suchou látkou znovu přežehlit žehličkou.
 3. 3
  Odložte papír stranou a nechte jej dokonale zaschnout. Položte arch na rovnou, plochou desku. Pokud proces chcete urychlit, můžete si pomoci fénem, nastaveným na nízkou teplotu.
  • Odlepte papír od látky (pouze u rámečkové metody). Počkejte, dokud nebude papír úplně suchý - pak jej opatrně sloupněte.
  • Žehlení (nepovinné): Pokud je papír vlhký, ale drží pohromadě, sloupněte ho z látky a pak rychle přežehlete žehličkou nastavenou na vysokou teplotu. Dodáte mu tak lesk a navíc uschne rychleji.
 4. 4
  Stejným způsobem si vyrobte další listy papíru, pokud chcete. Pokračujte v přidávání papíroviny a vody do nádoby podle potřeby.
  Reklama

Tipy

 • Chcete-li umělečtější papír, můžete do něj zakomponovat rostlinný materiál - listy, okvětní plátky, stébla trávy...Výsledky vás uchvátí a vy budete chtít vyrábět dál. Žádný arch nebude tímto zdobením nikdy úplně stejný.
 • Pokud sušíte papír s pomocí látky, je možné, že se na něm odrazí barva a struktura textilie. Vybírejte proto opatrně. Pokud chcete hladký papír, použijte co nejhladší látku.
 • Místo látky můžete také použít voskovaný papír.
 • Přebytečnou vodu můžete také odsát s pomocí látky a houbičky - položte látku na papír a zatlačte na ni houbičkou. Buďte ale opatrní a dělejte to jemně.
 • Pokud máte potíže s vytažením papíru z rámu, můžete rám otočit dnem vzhůru a pokuste se papír sundat spolu s látkou.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Jakýkoliv nevoskovaný papír (neměl by být lesklý ani křídový)
 • Dřevěný rámeček nebo hliníkový rendlík
 • Síť do okna
 • Nádoba
 • Mixér nebo mísa s vařečkou
 • Lavor (pouze pro rámečkovou metodu)
 • Voda
 • 2 lžičky škrobu (nepovinné)
 • Houbička (u rámečkové metody)
 • Ručník (u rendlíkové metody)
 • Žehlička (nepovinné, u rámečkové metody)

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku pracovali dobrovolní autoři, kteří jej v průběhu času upravili a vylepšili. Tento článek byl zobrazen 7 009 krát
Kategorie: Papírová řemesla
Stránka byla zobrazena 7 009 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama