Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Pokud začínáte se šitím na stroji, výroba povlaků na polštáře je skvělým způsobem, jak své dovednosti procvičit. Jejich ušití je snadné a mohou dodat vaší ložnici barvu a styl. Naučte se, jak vyrobit základní polštář, a ozdobný polštář metodou rolování.


Metoda 1
Metoda 1 ze 2:
Základní povlak na polštář

 1. 1
  Vyberte si látku. Polštáře se nejčastěji vyrábějí z látek, které jsou příjemné při doteku s obličejem, jako je například měkká bavlna, satén, flanel nebo tenký úplet. Barvu si vyberte takovou, aby ladila s vaší ložnicí, zejména s povlečením, prostěradlem a jinými bytovými textiliemi. Na výrobu sady dvou normálně velkých polštářů budete potřebovat zhruba 2 metry látky.
  • Pokud chcete na polštářích spát ujistěte se, že vybraná látka se dá vyprat.
  • Chcete-li, aby polštáře sloužily spíše jako dekorace, nemusejí být povlaky měkké a lehce vypratelné. Vyberte si jakoukoliv látku, která se hodí k barvám vaší ložnice.
 2. 2
  Nastříhejte látku na požadovanou velikost. Pro náš modelový příklad je 115 x 90 cm. Použijte ostré nůžky nebo rotační řezák na látku. Jestliže jste si vybrali látku se vzorem, dávejte pozor, ať ho vystřihnete rovně.
 3. 3
  Přeložte látku na polovinu. Podélně ji přeložte, lícovou stranou k sobě. Rub látky by teď měl být z vnější strany.
 4. 4
  Sešijte delší stranu a jednu z kratších stran k sobě. Na šicím stroji nebo v ruce udělejte rovný, pevný šev na delší a kratší straně. Až budete hotovi, obraťte povlak lícovou stranou nahoru.
  • Použijte buď nit, která ladí s barvou látky, nebo naopak kontrastní, pokud chcete, aby na látce vynikla.
  • Šijete-li v ruce, nespěchejte a dejte si záležet na tom, aby byl šev opravdu rovný. Látku si raději sešpendlete, aby se vám nerozjížděla.
 5. 5
  Začistěte otevřenou stranu povlaku. Nejprve ji založte zpátky a vytvořte asi 1 cm široký okraj. Pak přeložte ještě jednou, tentokrát o 3 cm. Sežehlete a na šicím stroji nebo v ruce prošijte kolem dokola, aby látka držela.
 6. 6
  Ozdobte svůj povlak na polštář. Můžete k tomu použít stužky, dekorativní krajku nebo cokoliv jiného, co povlak vhodně doplní. Hezká ozdoba je barevná, výrazná stužka, kterou našijete na záložku, abyste skryli šev.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 2:
Dekorativní povlak na polštář

 1. 1
  Vyberte si látku. Pro tento způsob budete potřebovat tři látky v barvách, které se dobře doplňují. Jedna látka bude tvořit hlavní tělo polštáře, druhou použijete na začištění a záložky, a třetí bude doplňková.
  • Zvolte si buď tři různé jednobarevné látky, nebo tři vzorované v podobné barvě. Látky nemusí být příliš stejné, ale pro hezký výsledek je dobré, když na nich jsou alespoň jedna nebo dvě podobné barvy či vzory.
  • Zkuste si ušít ozdobný polštář s motivem nebo barvou některého ze svátků jako jsou Velikonoce, Vánoce či Halloween. Slavnostní polštáře navíc mohou posloužit jako hezký dárek.
 2. 2
  Nastříhejte látky na vhodnou velikost. Nůžkami nebo rotačním řezákem každou látku nastříhejte. Na klasický polštář si připravte 65x110 cm hlavní látky, 30x110 cm druhé látky, a 5x44 cm poslední látky.
 3. 3
  Látku vyžehlete. Připravte si látku na šití a žehličkou z ní odstraňte všechny záhyby a zmačkaná místa. Hlavní látku a ty, ze které budete šít záložku, vyžehlete naplocho. Třetí, doplňkovou látku, přeložte podélně napůl, rubem dovnitř, a sežehlete.
 4. 4
  Naskládejte látku k sobě. Položte prostřední látku na pracovní plochu lícem nahoru. Doplňkovou látku teď přiložte na ni, tak aby se odstřihnuté okraje přesně dotýkaly. Přehyb doplňkové látky bude ležet na záložce. Nakonec položte největší kus látky lícem dolů, k druhé straně prostřední látky tak, aby se odstřižené okraje přesně dotýkaly.
  • Pozor, aby všechny okraje látek byly dokonale vyrovnané.
  • Okraje látek, které budete šít, sešpendlete, aby držely u sebe.
 5. 5
  Srolujte látku. Prsty teď začněte největší, horní vrstvu látky rolovat směrem k sešpendlenému okraji. Pokračujte, dokud horní vrstva nebude sešpendlený okraj trošku přesahovat. Pak vezměte prostřední kus látky a přeložte jej přes ruličku tak, aby jeho okraj končil přesně na okraji předchozí vrstvy. Důkladně vše sešpendlete.
 6. 6
  Prošijte vzniklý, sešpendlený okraj. Na šicím stroji nebo v ruce všechny vrstvy prošijte rovným, předním stehem. Šev by měl vést asi dva 1,5 cm od okraje látek. Při šití postupně vytahujte špendlíky.
  • Dávejte pozor, abyste prošívali všechny vrstvy látky.
  • Buďte pečliví a snažte se, aby byl šev rovný a úhledný. Pokud uděláte chybu, použijte páráček, pár stehů odstraňte, a látky narovnejte, abyste mohli začít znovu.
 7. 7
  Sešitou ruličku látek obraťte. Stáhněte střední část látky zpátky, abyste odkryli hlavní, velkou část. Pak ruličku protlačte naruby (ve skutečnosti na líc) a na pracovní desce ji vyrovnejte naplocho. Přežehlete, aby všechny části byly rovné.
 8. 8
  Zašijte lemy. Obraťte povlak, aby lícová strana byla uvnitř. Na šicím stroji nebo v ruce pak rovným stehem zašijte zbývající okraje. Stranu se začištěnou záložkou nechte otevřenou.
 9. 9
  Obraťte povlak na lícovou stranu. Pak ho takto vyžehlete, aby byl hezky rovný, než do něj dáte polštář.
 10. 10
  Hotovo.
  Reklama

Tipy

 • Zkuste použít 100% bavlnu, len nebo hedvábí. Můžete také šít z recyklovaných látek.
 • Švový přídavek je ta část, která je ponechána za švem.
Reklama

Varování

 • Buďte opatrní s horkými, nebo ostrými nástroji jako je žehlička, nůžky a jehla.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Látka
 • Nůžky
 • Jehla
 • Nit ve vhodné barvě
 • Špendlíky
 • Šicí stroj
 • ŽehličkaO tomto wikiHow

Mia Danilowicz
Spoluautorem článku je :
Hlavní krejčová
Spoluautorem tohoto článku je Mia Danilowicz, jeden z našich spoluautorů. Spoluautoři článků na wikiHow úzce spolupracují s našimi editory, aby se docílilo toho, že obsah našich článků je maximálně přesný a srozumitelný. Tento článek byl zobrazen 4 386 krát
Kategorie: Textil
Stránka byla zobrazena 4 386 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama