Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Také jste si někdy všimli, že led, který vám servírují v restauraci, je krásně čirý, zatímco když vytáhnete svůj výtvor doma z mrazáku a vyklepnete z tácku kostky ledu, jsou bílé a zakalené? Běžný led je většinou neprůhledný tehdy, když se uvnitř kostek zformují bublinky z plynu, který byl dosud rozpuštěný ve vodě, z níž je led vytvořen. Stejný výsledek zapříčiní mrazení ledu, které neumožní zformování velkých krystalů. Právě kvůli těmto nečistotám je zakalený led slabší a taje rychleji než čistý a čirý led. Nadšenci do výroby ledu přišli na několik metod, jak vytvořit "prémiový" led bez nutnosti návštěvy restaurace. Zkuste níže popsané metody a vyrobte si čirý led doma!

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:

Metoda s převařenou vodou

 1. 1
  Použijte čistou vodu. Tato metoda předpokládá, že je voda zbavená co největšího množství minerálních nečistot a vzduchu ještě před mrazením. Začněte s destilovanou vodou. Fungovat bude filtrovaná voda v lahvích nebo jakákoli jiná voda, čištěná reverzní osmózou.
 2. 2
  Dvakrát vodu převařte. Vaření odstraní z tekutiny vzduchové bublinky a umožní molekulám vody, aby při sobě v mrazáku držely ještě pevněji.
  • Po prvním převaření nechte vodu vychladit a potom ji převařte znovu.
  • Během chlazení vodu něčím překryjte, aby se do ní nedostaly žádné nečistoty.
 3. 3
  Nalijte vodu na tvořítko ledových kostek nebo jinou pomůcku pro výrobu ledu a překryjte ji plastikovou fólií, aby se do ní nedostaly žádné nečistoty. Ujistěte se, že je voda po převaření dostatečně vychladlá, aby neroztavila plastová tvořítka na led. Chcete-li ostatní oslnit, pokuste se vyrobit extra velké kostky nebo koule. Báječně tím pozvednete i sebenudnější koktejl.
 4. 4
  Položte tvořítko s vodou do mrazáku. Nyní vodu nechte několik hodin mrazit.
 5. 5
  Vytáhněte z mrazáku tvořítko a jemně z něj vyndejte jednotlivé kostky čirého ledu.[1]
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 4:

Metoda mrazení shora dolů

 1. 1
  Připravte si menší chladící box. Vystačíte si s obyčejným chlaďákem, který byste běžně použili pro převážení nápojů a jídla, ale musí být dostatečně malý, aby se vešel do vašeho mrazáku. Chladící box bude kostky ledu izolovat a způsobí pomalejší mrazení odshora dolů.
 2. 2
  Na dno chladícího boxu položte tvořítko na led, tác nebo jinou pomůcku pro výrobu ledu. Nezavírejte ho. Pokud je to možné, použijte pomůcky, kterými vytvoříte větší kostky nebo sežeňte několik plastikových nebo silikonových nádobek pro výrobu jednotlivých velkých kostek.
 3. 3
  Tvořítka na led naplňte vodou. Lidé, kteří tuto metodu zkoušeli, tvrdí, že stejně dobře jako destilovaná a převařená voda funguje i voda z kohoutku.
 4. 4
  Na dno chladícího boxu kolem jednotlivých tvořítek a táců nalijte vodu. Tato voda těsně uzavře kostky ledu a zajistí, že chladný vzduch nezpůsobí zamrznutí dna nebo stěn.
 5. 5
  Box bez víka umístěte do mrazáku. Ujistěte se, že nemáte mrazák nastavený na příliš nízkou teplotu. -3 až -8°C by mělo být v pořádku. Nyní nechte chladící box v mrazáku 24 hodin.
 6. 6
  Vyndejte z mrazáku chladící box a opatrně z něj vytáhněte blok ledu, včetně všech tvořítek a dalších pomůcek. Led by měl mít na povrchu tenkou zakalenou vrstvičku, ovšem celý zbytek bude krásně čirý.
 7. 7
  Odlomte led vytvořený okolo jednotlivých tvořítek a táců a vyklepněte z nich všechny kostky.
 8. 8
  Na minutku je nechte odstát, aby odtála vrchní zakalená vrstva. Nyní byste měli mít velké, pevné krystaly čirého ledu.[2]
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 4:

Metoda mrazení vysokou teplotou

 1. 1
  Nastavte mrazák na teplotu těsně pod bodem mrazu, okolo -1°C. To by mělo být to nejteplejší nastavení, který mrazák umožní. Pokud nechcete celý mrazák nastavit na tak vysokou teplotu, nastavte ho na takovou, kterou jste maximálně ochotní akceptovat a tvořítka s vodou položte na horní poličku.
 2. 2
  Tvořítka naplňte vodou a umístěte je na nejvyšší plato mrazáku. Následně vodu nechte 24 hodin mrazit. Pomalé mrznutí by mělo z vody vytlačit veškeré plyny a nečistoty. Výsledkem pak bude perfektně čistý led.[3]
  Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 4:

Metoda spodního mrazení

Na rozdíl od výše popsaných postupů je tato metoda velice rychlým způsobem, jak vytvořit čiré ledové kostky bez prasklin (kromě prvního pokusu). Funguje spolehlivě dokonce i když nalijete do tvořítek vodu přímo z kohoutku. Při spodním mrazení dochází k eliminaci vzduchových kapes. Toho docílíte tím, že dno položíte na něco velmi chladného, přičemž se obecně doporučuje spíše nějaká chladná tekutina, která dno pokryje narozdíl od pevného materiálu kompletně a odvede tak veškeré teplo velmi rychle. Vhodnou tekutinou pro chlazení tvořítek na led je například slaná voda.

 1. 1
  Naplňte nějakou misku vodou, nasypte do ní dostatek soli, aby nezamrzla, a položte ji do mrazáku. Buďte opatrní a vody do misky nalijte větší množství. Jinak by se z procesu mrazení uvolňovalo dostatečné teplo pro zahřátí vody na 0°C ještě před dokončením mrazení ledových kostek. Čím chladnější teplotu v mrazáku máte, tím větší koncentraci soli v misce potřebujete pro zabránění zamrznutí vody. Po několikátém pokusu už budete vědět, kolik soli přesně použít právě pro vaše nastavení mrazáku.
 2. 2
  Slanou vodu nechte v mrazáku pořádně vychladnout alespoň 3 hodiny.
 3. 3
  Uvařte trochu vody a pak ji nechte vychladit, aby vymizely mikroskopické bublinky.
 4. 4
  Vyndejte z mrazáku misku se slanou vodou - zabráníte tím svrchnímu zamrzání tácu s ledovými kostkami.
 5. 5
  Tvořítka nebo tácy na led naplňte vodou a položte je na hladinu slané vody, která je hustější než voda čerstvá. Výsledkem budou krásné, silné kostky bez prasklin a bublin. Proces mrazení totiž probíhá postupně a zcela bez vzduchových kapes.
 6. 6
  Tác s ledem vložte do mrazáku, led vám tak neroztaje.
 7. 7
  Misku se slanou vodou umístěte zpět do mrazáku také - při příštím vyrábění čirých ledových kostek tak budete moct první krok přeskočit.
  Reklama

Tipy

 • Pro případ, že neseženete chladící box, který by se vešel do vašeho mrazáku, jsou běžně k dostání izolované tácky na led.
 • Pro převařování vody používejte nádobí z nerezové oceli. Hliníkové hrnce nejsou vhodné.
Reklama

Varování

 • Při manipulaci s vroucí vodou buďte opatrní. Před přeléváním do plastikových tvořítek na led ji nechte trochu vychladit.
Reklama

Související články

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 13 730 krát
Kategorie: Nápoje
Stránka byla zobrazena 13 730 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama