Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Čokoládové hobliny dokážou dodat vašemu dezertu luxusní nádech. Můžete jej ozdobit jen několika hoblinkami, nebo zasypat plnou hrstí čokoládových girland nejrůznějších barev a tvarů, záleží jen na vás. Naučte se s námi, jak na to.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Použití nože

 1. 1
  Rozpusťte čokoládu. Nalijte asi šálek vody do kastrolu nebo do hrnce na vodní lázeň. Rozpusťte přibližně šálek čokolády za nízké teploty buď v horní nádobě vodní lázně, nebo v žáruvzdorné misce, kterou vložíte do hrnce s vodou.
 2. 2
  Jakmile se čokoláda začne rozpouštět, bez přestání ji míchejte. Pozor, nenechte čokoládu spálit a míchejte opatrně, aby se do ní nedostaly kapičky vody, jinak celou dávku zničíte a budete muset začít znovu.
 3. 3
  Těsně předtím, než se čokoláda úplně rozpustí, ji odstavte z ohně. Důkladně zamíchejte. Měla by být hladká a tekutá, bez hrudek. Nechte ji trochu vychladnout.
 4. 4
  Plech vyložte pečicím papírem. Pak lehce vychladlou čokoládu nalijte na papír, dávejte ovšem pozor, abyste to neudělali příliš rychle. Špachtlí nebo zadní stranou lžíce čokoládu rozprostřete v tenké vrstvě.
 5. 5
  Zvedněte plech i s nalitou čokoládou a několikrát jím lehce poklepejte o desku kuchyňské linky, abyste uvolnili případné bubliny vzduchu.
 6. 6
  Nechte čokoládu odpočívat, dokud neztuhne. Mělo by to trvat přibližně 20 minut. Tuhnutí můžete urychlit tak, že plech vložíte do lednice nebo mrazáku.
 7. 7
  Plech se ztuhlou a vychladlou čokoládou položte na pevný povrch, který neklouže.
 8. 8
  Vezměte nůž s dlouhou čepelí a položte ji na vzdálenější okraj plátu čokolády. Pak čepelí opatrně přejeďte směrem k sobě, aby vznikly čokoládové hobliny. Máte-li speciální cukrářský nástroj, který vypadá jako škrabka, můžete jej použít.
 9. 9
  Různým tlakem a směrem můžete měnit velikost a tvar čokoládových hoblin. Pevným a dlouhým tahem po celé délce plátu získáte větší hobliny, krátkými rychlými tahy menší. Škrabejte čokoládu také v různém směru, aby měly hobliny nejrůznější tvary.
 10. 10
  Nadzdvihněte hobliny z plátu čokolády s pomocí vidličky, párátka nebo jehlice. Přeneste je na svůj pokrm nebo dezert.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Použití válečku na nudle

 1. 1
  Připravte si váleček. Obalte jej pečicím nebo voskovaným papírem. Ten okolo válečku připevněte buď oboustrannou lepicí páskou nebo třeba dvěma gumičkami, které upevněte u konců dvěma gumičkami. Papírem pokryjte také pracovní desku, abyste ji ochránili před kapající čokoládou.
 2. 2
  Vyrobte čokoládové hobliny. Naberte rozpuštěnou čokoládu naběračkou, velkou lžící nebo třeba hrnkem. Opatrně jí trochu nalijte na váleček. Pak pokračujte v kapání čokolády cik-cak přes celé tělo válečku.
 3. 3
  Nechte čokoládu na válečku, dokud téměř úplně neztuhne.
 4. 4
  Nechte ztuhnout. Opatrně hobliny stáhněte z válečku. Položte je na tác, pokrytý pečicím papírem a tác pak vložte do mrazáku, kde necháte hobliny úplně ztuhnout. Ihned je použijte nebo je uskladněte v mrazáku ve vzduchotěsně uzavřeném sáčku.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Použití škrabky na zeleninu

 1. 1
  Kupte si silnou tabulku kvalitní čokolády. Obsah kakaa by v ní mě být alespoň 50 - 70%. Před výrobou hoblin může být nezbytné nechat čokoládu několik hodin ztuhnout v lednici. Z čokolády o pokojové teplotě vyrobíte jen silné, rozlámané kusy, místo jemných elegantních hoblin.
  • Kvalitní čokoládu seženete ve většině supermarketů nebo speciálních obchodů s cukrovinkami. Kupte si nejlépe čokoládu na vaření a výrobu cukrovinek, obyčejná mléčná většinou nedosahuje příliš dobrých výsledků, protože je příliš měkká.
 2. 2
  Naučte se správnou techniku škrábání čokolády. Podržte čokoládu v jedné ruce - vezměte ji do papírového ubrousku, aby se vám teplem nerozpouštěla. Pomalu a opatrně přejeďte škrabkou po celé délce tabulky čokolády. Vzniklé hobliny by měly být elegantní a pěkné na pohled.
  • Když škrabkou přitlačíte, hobliny budou silnější a výraznější, jemným tahem získáte křehčí, drobnější hoblinky.
 3. 3
  Hotovo.
  Reklama

Tipy

 • Nepoužité čokoládové hobliny můžete skladovat ve vzduchotěsné krabičce nebo sáčku, kde se nepolámou. Jsou skvělou ozdobou dezertů, muffinů nebo třeba ovocných salátů.
 • Můžete si také vyrobit hezké, barevné hobliny - použijte bílou, tmavou a mléčnou čokoládu. Vždy sáhněte pokud možno po co nejkvalitnější čokoládě.
 • Zbylou čokoládu můžete použít k něčemu jinému. Seškrábejte ji nebo stáhněte z pečicího papíru a dejte do sáčku nebo krabičky. Můžete ji také znovu rozpustit.
 • Hobliny uchovávejte v chladu, aby se nerozpouštěly. než je dáte do krabičky, nechte ji vychladit v lednici, aby se k ní čokoláda nepřilepila.
 • Místo nože můžete také použít naběračku na zmrzlinu.
 • Do čokolády můžete přidat pomerančovou kůru, abyste hoblinám dodali citrusovou příchuť.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Hrnec na vodní lázeň nebo žáruvzdorná miska a obyčejný hrnec
 • 1 šálek čokoládových peciček na vaření nebo 1 velká tabulka čokolády
 • Dlouhý nůž, cukrářská škrabka (pro první způsob)
 • Lžíce
 • Pečicí papír
 • Plech na pečení
 • Vidlička, jehlice nebo párátko
 • Váleček (pro druhý způsob)
 • Oboustranná lepicí páska nebo gumičky (pro druhý způsob)
 • Naběračka, lžíce nebo šálek (pro druhý způsob)
 • Škrabka na zeleninu (pro třetí způsb)


O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 24 802 krát
Kategorie: Dezerty
Stránka byla zobrazena 24 802 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama