Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Stačí jen smetana a čokoláda a je na světě lahodná cukrovinka zvaná ganache. Ganache se dá použít jako náplň nebo poleva na dortech, sušenkách či jiných zákuscích. Nejlépe se však dá použít jako glazura či poleva na dortu nebo jako našlehaný krém. Může to znít sice komplikovaně, ale ve skutečnosti ganache lze vyrobit naprosto jednoduše.

Přísady

 • 340 gramů hořké nebo mléčné čokolády
 • 1 hrnek smetany ke šlehání (33-40%)

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:
Výroba základní ganache

 1. 1
  Nasekejte čokoládu na kousky. Čím kvalitnější čokoládu použijete, tím chutnější vaše ganache bude. Zoubkovaným nožem nasekejte čokoládu na malé kousky tak, aby vám nezbyly žádné velké kusy. Díky tomu se vám čokoláda rovnoměrně rozpustí. Nasekanou čokoládu dejte do tepelně odolné misky.
 2. 2
  Smetanu na šlehání přiveďte k varu na středně vysokém stupni ohřevu. Na sporáku přiveďte smetanu k varu. V momentě, kdy smetana začne vřít, ji okamžitě odstraňte z ohně.
 3. 3
  Pomalu smíchejte smetanu s čokoládou. Postupně nalijte smetanu do misky s čokoládou a míchejte. Když je všechna smetana v misce, míchejte směs, dokud není hladká. Směs by měla být na povrchu lesklá.
  • Pokud chcete udělat ganache zajímavější, tak právě nastala ta správná chvíle přidat do směsi trochu alkoholu.
  • Ganache může také prospět trocha ochucení. Lžička vanilkového extraktu udělá zázraky, zatímco troška mátového oleje dokáže dodat ganache dávku svěží chutě.
 4. 4
  Nechejte ganache 10 minut stát, aby zchladla a pak ji servírujte s dorty, sušenkami nebo čímkoliv jiným!
  • Nepoužitou ganache uchovejte v ledničce. Až budete připravení péct další dávku sušenek nebo potáhnout další čokoládový dort, jednoduše misku s ganache ohřejte v hrnci s vodou.
 5. 5
  Dokončeno!
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 2:
Upravování vaší ganache

 1. 1
  Podle toho, na co chcete ganache použít, si můžete různě upravovat poměry čokolády a smetany. Vyrobit základní ganache je jednoduché. Je však něco jiného vyrobit ganache, které se perfektně hodí do daného receptu. Tady jsou tedy některé poměry, které můžete použít jako návod pro výrobu dalších verzí ganache.[1]
  • Na polevy, především tvrdé polevy (glazury) — 3 části čokolády na 1 část smetany, spolu s polévkovou lžící (či více) kukuřičného sirupu
  • Na čokoládové lanýže — 2 části čokolády na 1 část smetany
  • Na náplň do dortů — stejný poměr čokolády a smetany
  • Na měkkou polevu — 1 část čokolády na 2 části smetany
 2. 2
  Vyrobte našlehanou ganache zchlazením a následným vyšlehaním. Vezměte základní verzi ganache a dejte ji do lednice, kde před šleháním dostatečně zchladne. Nalijte ganache do kovové nebo keramické misky a rozmixujte ji pomocí ručního šlehače. Šlehejte ji stejným způsobem jako byste dělali šlehačku ze smetany.[2]
 3. 3
  Použijte ganache na zdobení. Nechte ganache zchladnout a trochu ztuhnout. V momentě, kdy dáte ganache do plnícího sáčku a drží svůj tvar, je připravena k akci.
  Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Prkénko
 • Zoubkovaný nuž
 • Tepelně odolná miska

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 15 654 krát
Kategorie: Recepty
Stránka byla zobrazena 15 654 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama