Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Ať už pracujete se stejnými, jednoduchými materiály, jaké používali naši předci před více než 10 000 lety, nebo jste se zásobovali v místním obchodě s nářadím, výroba šípu zůstává stejná. Tento článek vám představí různé způsoby jak vyrobit šíp – jeden, který využívá většinu potřeb dostupných v přírodě a druhý, který využívá výhod moderních vymožeností!

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Výroba šípu z materiálů z divočiny

  1. 1
    Najděte klacek. Tělo šípu by mělo být vyrobeno z vhodného klacku nebo větve. Nejlepší je kus dřeva, který je lehký ale přesto bytelný, a co nejrovnější. Na dlouhý šíp byste měli najít klacek, který je o trochu tlustší než tužka a dlouhý asi jako vaše ruka od zápěstí k rameni.
    • Je lepší pracovat s delším klackem – bude-li dlouhý příliš, vždy můžete kousek odlomit, ale příliš krátký klacek žádným způsobem neprodloužíte.
  2. 2
    Najděte kámen se špičkou. Nejlépe by kámen měl mít jednu hranu ostrou a do špičky a jednu rovnější, aby dobře přiléhala na jeden z konců klacku. Dobré kameny budou mít špičku ve tvaru kuželu nebo ostří a budou o trochu širší než větev. Budete-li potřebovat, naostřete špičku kamene jiným kamenem nebo bruskou.
    • Další možností je použít ostré kusy kosti, jsou-li dostupné. Jste-li v oblasti známé pro sopečnou činnost (třeba na Havajských ostrovech), můžete se dokonce okolo starých, vychladlých lávových proudů podívat po přirozeně se vyskytujícím obsidiánu.
    • Pokud jste horliví (nebo máte-li štěstí), možná dokonce najdete opravdový hrot šípu – tím myslíme speciálně nabroušený kámen dávaný na špičku šípu ve starověkých kulturách. Hroty šípu se občas objeví na místech, kde byla země narušena, například na nedávno zoraných polích, staveništích nebo v korytech řek.
  3. 3
    Shromážděte lepidlo, provázek a peří. Pokud vám nevadí udělat kompromis, co se týče historické autentičnosti vašeho šípu, můžete jednoduše použít lepidlo z obchodu (nejlépe funguje lepicí pistole) a normální šňůru nebo provázek. Abyste měli vážně tradiční šíp, můžete vyrobit jednoduché lepidlo z Simple_Glue mouky a vody a provázek z různých druhů kůry stromů. Je-li to možné, sežeňte dvě asi stejně velká veliká ptačí pera.Je-li to možné, sežeňte dvě asi stejně velká veliká ptačí pera.
    • Pera nejsou naprosto nezbytná, ale vylepší přesnost šipky, tím, že ji budou při letu stabilizovat.
  4. 4
    Nalepte špičatý kámen na konec klacku. To se dá udělat tak, že do klacku uděláte malý zářez, dostatečně dlouhý, aby udržel asi čtvrtinu délky kamene. Kámen přilepte a pak lepidlem potřete část klacku, která je u kamene. Okolo zářezu a spodní části kamene omotejte provázek, tak aby klacek a kámen těsně svíral. Provázek dobře zavažte a pak ho zesilte potřením lepidlem.
  5. 5
    Nechte šíp uschnout. Opatrně šíp položte tak, aby špička nenesla jeho váhu a nechte ho uschnout. Pro urychlení průběhu schnutí ho dejte na slunce a asi po hodině jím otočte, aby lepidlo uschlo rovnoměrně.
  6. 6
    Vyřízněte malý zářez na "zadním" konci klacku. Až budete šípem střílet, tětiva se zasune do tohoto zářezu, aby se dal šíp lépe udržet. Tento zářez nemusí být nijak zvlášť hluboký - obvykle stačí 0,3 až 0,6 cm, podle tloušťky tětivy.
  7. 7
    Připevněte peří. Peří v polovině rozřízněte. Dejte trochu lepidla na násadu šípu a přilepte půlku pírka tak, že se bude trochu natáčet. Umístěte po obvodu zadní strany šípu čtyři poloviny per tak, aby mezi sebou měly stejné mezery a stáčely se na stejnou stranu. Díky peří uspořádaného do spirály se šíp při letu bude otáčet (jako dobře hozený míč na americký fotbal nebo náboj z pušky), díky čemuž obvykle poletí rovněji a přesněji.
    • Obvykle se peří vázalo tenkou bavlněnou nití, která ho na opačnou stranu čechrala, takže zatímco peří bylo na násadě, objevila se mezera na umístění tětivy. Chcete-li, můžete to udělat stejným způsobem. Pokud se pro to rozhodnete, omotejte nit okolo peří, aby bylo pevně připevněno k násadě a pak nit přilepte.
  8. 8
    Nechte šíp znovu uschnout. Nechte lepidlo asi 2 hodiny schnout - jak dlouho bude potřeba, bude záležet na typu lepidla, které používáte a na stavbě šípu. Znovu se ujistěte, že je šíp v takové poloze, ve které ani peří ani špička při schnutí nenesou žádnou váhu - jinak by mohly uschnout nakřivo.
  9. 9
    Šíp vyzkoušejte. Až si budete jisti, že je lepidlo úplně zaschlé, jemně ohněte špičku a peří abyste otestovali jejich sílu. Jsou-li dobře připevněny a vůbec se nehnou, můžete šípem vystřelit! Dejte šíp do luku, natáhněte tětivu, zaměřte a nechte šíp letět! Nikdy šípem nestřílejte na lidi nebo na zvířata -i šípy z doby kamenné mohou někoho vážně zranit- přece jenom se původně používaly k lovu.
    Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Výroba šípu z materiálů z obchodu

  1. 1
    Kupte nebo vyrobte násadu (násady). V dnešní době existuje velká řádka materiálů, ze kterých se násady šípů vyrábí. Někteří lovci používají dřevěné šípy, které jsou funkčně skoro stejné jako staré šípy, zatímco jiní mají radši špičkové zhotovení z vláken uhlíku. Podívejte se v obchodech po dostupných materiálech na násadu, nebo zvažte, že si ji vyrobíte sami - v některých obchodech se sportovními nebo loveckými potřebami dokonce prodávají speciální pily na násady, které vám mohou pomoci profesionálně vyrobit násadu z mnoha rozličných materiálů .[1]
    • Chcete-li si vyrábět vlastní násady, ujistěte se, že mají délku, která odpovídá vašemu luku. Plánujete-li vyrábět dřevěné násady, bylo by dobré, kdybyste měli přístup k soustruhu, abyste z nedokonalých hranatých násad mohli vytvářet perfektně kulaté násady.
  2. 2
    Konec násady zarovnejte. Konec násady by měl být perfektně rovný, aby dobře seděl na špičku šípu. Pokud jste si koupili hotovou násadu, pravděpodobně už nic dělat nemusíte, ale vyrábíte-li si svůj šíp ze dřeva, musíte se rozhodně ujistit, že je konec násady perfektně rovný. Zatlačte koncem násady do brusného povrchu (smirkový papír atd.) a otáčejte jím, abyste ho vyrovnali.
    • Výborným pomocníkem může být přístroj na zarovnávání šípů - ten násadu drží při zarovnávání rovně. Jsou relativně levné - často je seženete za méně než 1200 korun.
  3. 3
    Přidělejte a/nebo vložte špičku na konec násady. Ujistěte se, že je konec násady dokonale rovný a nejsou na něm žádné piliny, nečistoty atd. Pak připevněte špičku. Jak to uděláte, bude záležet na tom, jaký typ násady váš šíp má.
    • U kovových nebo hliníkových násad budete možná před připevněním špičky nejdřív muset přilepit nebo vevrtat speciální kovovou vložku. Není-li u špičky nebo vložky návod, poraďte se s prodejcem nebo výrobcem.
    • Abyste mohli špičku bezpečně nasadit na dřevěnou násadu, budete ji možná muset nejdříve zúžit. Špičku na násadu nalepte speciálním lepidlem a přebytečné lepidlo setřete.
  4. 4
    Přidejte drážku. "Drážka" je malý zářez na zadní části šípu, určený pro tětivu. Vyrábíte-li dřevěnou násadu, můžete do ní nehlubokou drážku vyříznout sami. Drážky se také dají koupit - tyto jsou určené k nasazení na (nebo do) násady šípu. Jedná se většinou o jasně zbarvený plast, aby se šípy po vystřelení daly snadno najít. Některé luxusní drážky mají dokonce LED diodu, takže ve tmě svítí, což velmi usnadňuje noční lov nebo střelbu na terč.
    • Předtím, než drážku nalepíte nebo našroubujete, ujistěte se, že má správnou velikost, aby na násadě bezpečně seděla. Rozhodně nechcete, aby, až natáhnete tětivu, špatně sedící drážka sjela nebo spadla.
  5. 5
    Dejte na šíp peří. Aby šíp letěl rovně, přidělejte na jeho konec malá křidélka nebo "stabilizátory". Můžete přidělat peří nebo jiný lehký materiál. Jednodušší ale může být koupě plastových stabilizátorů, které jsou levné a efektivní. Přidělejte je malým množstvím speciálního lepidla nad drážku.
    • Přidělávání pírek je mnohem snazší s nástrojem, kterému se říká "upínák." Díky němu můžete bezpečně a přesně nalepit peří nebo stabilizátory, tak aby mezery mezi nimi byly úplně stejné. Jsou dostupné od 2500 korun.
  6. 6
    Dodělejte detaily. Nechte lepidlo uschnou - šíp možná bude muset schout několik hodin, podle toho, jestli byly špička, drážka a křidélka přilepeny lepidlem nebo ne. Až bude šíp úplně suchý, nebo vyrobili jste-li ho jen pomocí šroubování, můžete zvážit, že ho upravíte. Možná ho budete chtít označit barvou nebo lihovkou, abyste ho snadněji získali zpět nebo aby měl speciální vzhled. Pokud používáte dřevěnou násadu, zvažte nanesení svrchního nátěru, abyste ji bránili před vlivy prostředí a aby lépe vypadala. Až bude šíp podle vašich představ, můžete ho přidat do svého toulce!
    • Jako vždy, nikdy šípem nemiřte na lidi nebo na zvířata (nejste-li na legálním lovu). Moderní hroty šípů, které jsou k dostání v obchodech, jsou smrtelně ostré – nehoda může vést k vážnému zranění nebo smrti.
    Reklama

Tipy

  • Ujistěte se, že dřevo a kámen nejsou příliš malé nebo těžké.
  • Šnůru pořádně utáhněte.
  • Nejlépe se hodí větve z lísky obecné, protože rostou velmi rovně.
  • Lepidlo musí být buď vteřinové, nebo tavné.
  • Peří nesmí být falešné.
Reklama

Varování

  • Šípy jsou nebezpečné a mohou způsoby poranění nebo smrt, takže buďte velice opatrní.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

  • Větev (nejlépe se hodí větev z lísky obecné).
  • Kámen nebo břidlici.
  • Vteřinové nebo tavné lepidlo.
  • Kapesní nožík.
  • Provázek.
  • Peří (volitelné)

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 22 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 7 349 krát
Kategorie: Záliby a Řemesla
Stránka byla zobrazena 7 349 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama