Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Pokud máte na konci sezóny spoustu rajčat, můžete si z nich vyrobit šťávu. Rajčata obsahují spoustu zdraví prospěšných živin, jako je lykopen, beta-karoten nebo vitamín C a kromě toho šťáva z rajčat chutná skvěle. Nejlepší je, když ji vyrobíte z čerstvých rajčat. Pokud vám zbyde dost šťávy, skladujte ji ve sklenicích, abyste si ji mohli vychutnávat i v zimě.

Přísady

Šťáva z čerstvých rajčat

 • 1 kg rajčat (dvě velká rajčata, 6 středních rajčat, 16 menších rajčat, nebo 50 cherry rajčat)
 • Cukr, sůl a pepř na dochucení

Šťáva z rajského protlaku

 • 200 ml neslaného rajského protlaku
 • 750 ml studené vody
 • Cukr, sůl a pepř na dochucení
Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Výroba šťávy z čerstvých rajčat

 1. 1
  Vyberte si zralá a šťavnatá rajčata. Nejlepší je použít čerstvá a vyzrálá rajčata, která mají bohatou chuť. Pokud vám rajče chutná, bude vám chutnat i šťáva z něho vyrobená. Rajčata nasbírejte ke konci sezóny, nebo si je kupte na farmářském trhu.
  • Organická rajčata jsou lepší než rajčata prodávaná v supermarketech, protože neobsahují tolik pesticidů. Jistě nechcete, aby vaše šťáva měla chemickou chuť.
  • Můžete šťávu udělat z jedné odrůdy rajčat, nebo odrůdy zkombinovat. [1]
 2. 2
  Omyjte rajčata pod tekoucí vodou a osušte je papírovými utěrkami. Nemusíte s nimi dělat nic dalšího – když je omyjete vodou, zbavíte je špíny i bakterií.
 3. 3
  Zbavte rajčata jader a nakrájejte je na měsíčky. Každé rajče překrojte napůl, vytáhněte tuhý stonek a zbytek překrojte opět na poloviny.
 4. 4
  Vložte nakrájená rajčata do hrnce. Použijte raději nerezový hrnec a vyhýbejte se hliníkovým – hliník by mohl reagovat s kyselinou v rajčatech. [2]
 5. 5
  Odšťavněte rajčata, abyste získali šťávu. Použijte dřevěnou vařečku a rozmačkejte rajčata, aby se z nich uvolnila šťáva. Hrnec by měl být plná směsi rajčatové šťávy a kousků rajčat – musí v něm být tolik tekutiny, aby bylo možné ji přivést k varu.
  • Pokud je v hrnci nedostatek vody, trochu tam přidejte.
 6. 6
  Přiveďte obsah hrnce k varu. Po celou dobu rajčata míchejte, aby se nepřipálily. Vařte směs tak dlouho, dokud nebude jemná jako polévka. Mělo by to trvat 25-30 minut.
 7. 7
  Přidejte koření dle chuti. Můžete přidat trochu cukru, soli, pepře, nebo jiného koření. Cukr trochu zmírní kyselost rajčat.
  • Pokud si nejste jistí, kolik koření byste měli přidat, začnete s trochou a v případě potřeby dejte více. Můžete šťávu postupně ochutnávat a přidávat další koření.
 8. 8
  Sundejte hrnec z plotny a nechejte rajčata chvíli vychladnout. Nemusíte je zchlazovat až na pokojovou teplotu, ale počkejte, až nebudou horká, abyste se nespálili.
 9. 9
  Přeceďte směs a zbavte se všech pevných kousků rajčat. Vezměte si pláténko nebo síťku a přeceďte šťávu z rajčat do velké skleněné misky. Pokud chcete použít sítko, vyberte si nějaké s malými dírkami. Použijte skleněnou nebo plastovou misku – kovová miska by vyvolala chemickou reakci s kyselinami z rajčat. Postupně nalejte veškerou šťávu přes sítko do misky. Mělo by to jít bez problémů.
  • Čas od času se sítkem trochu zatřeste, aby se dírky uvolnily a šťáva protékala lépe. Vytlačte šťávu z dužiny gumovou špachtlí, abyste uvolnili veškerou šťávu, která v rajčatech je.
  • Vyhoďte zbytky, které zůstaly v sítku. Tyto zbytky nemají žádnou kulinářskou hodnotu, můžete je tedy vyhodit.
 10. 10
  Přikryjte nádobu se šťávou a dejte ji chladit do lednice. Před podáváním byste měli šťávu alespoň 30 minut chladit a těsně před podáváním je nutné ji zamíchat. Šťáva vydrží v lednici přikrytá asi týden.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Výroba šťávy z rajského protlaku

 1. 1
  Otevřete si konzervu s rajským protlakem. Kupte si přírodní protlak, který neobsahuje žádné další přísady. Můžete použít i dvojnásobné množství protlaku, ale budete muset zdvojnásobit i množství vody.
 2. 2
  Vyškrábejte si rajský protlak do středně velkého džbánu. Vyberte si uzavíratelný džbán, ve kterém vám šťáva vydrží co nejdéle. Pokud připravujete dvojnásobné množství šťávy, použijte větší džbán.
 3. 3
  Naplňte konzervu od protlaku čtyřikrát čistou vodou a vodu vždy nalejte do džbánu s protlakem. Můžete si vodu odměřit klidně i odměrkou, ale když použijete konzervu, budete mít jistotu, že máte správné množství vody.
 4. 4
  Důkladně šťávu promíchejte, aby se protlak spojil s vodou. Pokud to bude možné, použijte ruční mixér, abyste měli jistotu, že budete mít šťávu o jednotné konzistenci.
 5. 5
  Přidejte cukr, sůl a pepř na dochucení. Důkladně všechno koření se šťávou rozmixujte. Pokud protlak již obsahuje sůl, nepřidávejte ke šťávě již žádnou další.
 6. 6
  Než budete šťávu podávat, skladujte ji v lednici. Po týdnu zbylou šťávu vylejte.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Jak zavařovat rajčatovou šťávu

 1. 1
  Připravte si vše, co budete potřebovat. Pokud chcete šťávu zavařovat a uchovávat delší dobu, budete potřebovat zavařovací sklenice a sterilní uzávěry. Měli byste si také pořídit zavařovač.
  • Nedoporučujeme zavařovat rajčatovou šťávu bez zavařovače. Šťáva se musí zahřát na vysokou teplotu, aby se zabily bakterie, které obsahuje, jinak nebude bezpečné ji po otevření pít. [3]
  • Použijte zavařovač s vařící vodou, nebo novější tlakový zavařovač.
 2. 2
  Sterilizujte zavařovačky. Můžete je pět minut vařit ve vodě, nebo je sterilizovat v myčce nádobí. Potom je rozložte na čistou utěrku.
 3. 3
  Připravte si čerstvou šťávu z rajčat. Pokud chcete šťávu zavařovat, měli byste si ji připravit z čerstvých rajčat a ne z protlaku. Udělejte si dost šťávy na to, abyste naplnili několik zavařovaček. Nezapomeňte na to, že v každé zavařovačce musíte nechat alespoň 1 cm místa.
 4. 4
  Vařte šťávu alespoň 10 minut. Nejprve ji přeceďte a potom ji dejte vařit. Když šťávu budete chvíli vařit, zabijete spoustu bakterií, které obsahuje. V tuto chvíli můžete udělat ještě následující věci:
  • Přidejte citronovou šťávu, její kyselost pomůže rajčatovou šťávu zakonzervovat. Do každé zavařovačky přidejte jednu lžičku. [4]
  • Sůl. Sůl funguje také jako konzervační látka, takže můžete do každé zavařovačky přidat jednu lžičku. Nezapomeňte ale na to, že sůl ovlivní chuť šťávy.
 5. 5
  Nalejte šťávu do zavařovaček. V každé zavařovačce nechejte alespoň 1 cm místa. Potom zavařovačky zavíčkujte a pevně je utáhněte.
 6. 6
  Vložte sklenice do zavařovače a zahřejte je. Dodržujte pokyny uvedené v manuálu zavařovače. Běžně se sklenice musejí zavařovat 25-35 minut. Až bude proces zavařování hotov, vytáhněte zavařovačky z vody a skladujte je na chladném a suchém místě. [5]
  Reklama

Tipy

 • Pokud vám rajčatová šťáva samotná nechutná, můžete ji rozmixovat s jinou zeleninou a udělat si zeleninovou šťávu. Použijte nakrájený celer, mrkve, nebo cibule. Můžete ke šťávě přidat také trochu ostré chili omáčky.
 • Experimentujte s různými odrůdami rajčat. Velká steaková rajčata jsou šťavnatější a masitější, zatímco cherry rajčata jsou o něco sladší. Do šťávy z menších sladších rajčat nebudete muset přidávat tolik cukru.
Reklama

Varování

 • Kupte si rajský protlak v ekologických konzervách, které ho nekontaminují. Nejlepší je koupit si protlak ve skle.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Papírové utěrky
 • Ostrý nůž
 • Dřevěná vařečka
 • Nerezový hrnec
 • Sítko nebo pláténko
 • Skleněná miska
 • Zavařovač

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku pracovali dobrovolní autoři, kteří jej v průběhu času upravili a vylepšili. Tento článek byl zobrazen 10 566 krát
Kategorie: Jídlo | Recepty
Stránka byla zobrazena 10 566 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama