Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Chcete si zahrát na vykladače budoucnosti? V tomto článku vás seznámíme s návodem na oblíbenou skládačku „Nebe-peklo-ráj.“ Zaručeně se s ní nudit nebudete.

Postup

 1. 1
  Připravte papír. Ze všeho nejdříve je nutné vytvořit čtverec z papíru. Pokud máte klasický formát A4, přehněte pravý horní roh diagonálně směrem doleva tak, aby horní hrana lícovala s levou. Na spodní straně vám vznikne přebytek, který je třeba odstřihnout.
 2. 2
  Pokud se vám bude chtít, teď je ta pravá chvíle papír libovolně ozdobit.
 3. 3
  Přeložte papír podélně. Podélným přeložením vytvoříte ze čtvercového tvaru opět obdélník. Hrany by měly lícovat. Překlad můžete lehce přejet nehtem tak, aby se dobře zafixoval. Nakonec papír opět rozložte.
 4. 4
  Papír otočte a znovu podélně přeložte. Začněte tím, že papír otočíte o 90°. Nyní jej opět podélně přeložte a poté opět rozložte. Zvrásněné překlady procházející papírem by nyní měly vytvářet čtyři pomyslné čtverce.
 5. 5
  Ohněte rohy směrem dovnitř. Jeden po druhém ohněte všechny čtyři rohy dovnitř. Mělo by to být jednoduché, protože budete kopírovat předcházející překlady. Buďte však přesní. Je totiž nutné, aby se čtyři vrcholky uprostřed lehce dotýkaly. Výsledkem by měl být papír ve tvaru diamantu.
 6. 6
  Papír otočte a rohy ohněte dovnitř. Jakmile papír otočíte na jeho čistou stranu bez překladů, bude třeba ještě trochu zapracovat na rozích a ohnout je všechny dovnitř obdobně, jako jsem to udělali v předcházejícím kroku. Výsledkem bude opět diamantový tvar. Jen o maličko menší.
 7. 7
  Skládačku zafixujte. Už jsme téměř hotovi. Před závěrečnými kroky je však užitečné vzniklé překlady zafixovat jejich opětovným přeložením a rozložením. Papír tak povolí a bude snažší se skládačkou pracovat.
 8. 8
  Skládačku otevřete. Jakmile papír opět otočíte, uvidíte čtyři malé čtverce, které při lehkém zatlačení na jejich hrany bude možné vysunout do tvaru „kornoutků.“ Otevření skládačky pak dokonáte jemným vsunutím prstů pod svrchní vrstvu papíru.[1]
 9. 9
  Vepište proroctví nebo jiné informace. Skládačka má tři části. Když ji držíte v rukou, každý ze čtyř vzniklých „kornoutků“ můžete pomalovat jinou barvou. Alternativně na nich mohou být i slova, která odkazují na oblasti věštění. Jakmile skládačku opět narovnáte na stole, na čtyři zploštěné „kornoutky“ napište čísla a na jejich vnitřní stěny vepište různé vize, prohlášení, přání, či informace obecně.[2]
 10. 10
  Hotovo. Nyní si můžete začít hrát s budoucností. Přejeme příjemnou zábavu.
  Reklama

Tipy

 • Experimentujte s různými druhy věštění. Některá mohou být obyčejná, jiná hodně zvláštní či odvážná. Třeba ve stylu: „bude z tebe první člověk na Marsu.“ Čas od času však bude vhodné je pozměnit.
 • Je jednodušší skládačku nejdříve vytvořit a informace do ní vepisovat až na konec.
 • Co třeba „Nebe-peklo-ráj“ z velmi malého čtverce papíru?
 • Opravdu miniaturní skládačka vznikne z „post-it“ bločku. Papír ale není vhodný, protože se lepivého proužku jednoduše nezbavíte. Bude vám tak při věštění dělat neustále problémy.
 • Všem překladům se věnujte s maximální pečlivostí.
 • Návod na věštění:

  • Pokud jste vytvořili skládačku s nápisy na vnější straně, dovolte druhému jedno z nich vybrat.
  • Pokud jste vytvořili skládačku s nápisy na vnější straně, dovolte druhému jedno z nich vybrat.
  • Poté je třeba položit otázku, na níž chce druhá osoba znát odpověď. Po zvolení slova na vnější straně „kornoutku,“ nebo jeho příslušné barvy, bude následovat otevření a uzavření skládačky od sebe a do stran tolikrát, kolik má dané slovo nebo barva písmen.
  • Pro příklad, barva „červená“ znamená celkově sedm pohybů prsty od sebe a do stran.
  • Nakonec si zájemce o věštbu vybere jedno číslo, které uvnitř skládačky zůstane viditelné. Postup otevírání a zavírání o daný počet míst znovu zopakujte. Tuto volbu můžete opakovat kolikrát chcete. Jakmile budete s procesem věštění spokojeni, zájemce ukáže na poslední číslo, které poté otevřete, aby bylo konečně jasné, jaká je ona odpověď budoucnosti.
  • Věštění nemusí být zpočátku jednoduché. Určitě se do toho ale dostanete.
Reklama

Varování

 • Dejte si pozor, aby vaše věštění někoho zbytečně neurazilo.
 • „Nebe-peklo-ráj“ je především zábava, mějte to na paměti.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • obyčejný papír ve tvaru čtverce
 • nůžky
 • tužku nebo pero
 • pastelky nebo barevné fixy


O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 128 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 45 187 krát
Stránka byla zobrazena 45 187 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama