Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Chtěli jste se někdy pokusit o DIY projekt, ale měli pochybnosti o použití drahých materiálů? Nebo vám možná došel Mod Podge v polovině projektu a potřebovali jste jej více. Mod Podge není levný, ale je možné si vyrobit jeho domácí verzi s použitím několika surovin, které možná máte vždy doma. Tento článek vám představí dva způsoby výroby Mod Podge.

Ingredience

Ingredience pro výrobu Mod Podge na bázi lepidla

 • 225 ml bílého lepidla pro kutily
 • 112 ml vody
 • 2 polévkové lžíce laku na bázi vody (volitelné)
 • 2 polévkové lžíce velmi jemných třpytek (volitelné)

Ingredience pro výrobu Mod Podge na bázi mouky

 • 210 gramů mouky
 • 56 gramů cukru krystal
 • 225 ml studené vody
 • ¼ čajové lžičky olivového oleje (volitelné)
 • ¼ čajové lžičky octa (volitelné)

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:
Výroba Mod Podge na bázi mouky

 1. 1
  Zvažte, jaké nároky máte na svůj projekt. Protože tato verze Mod Podge obsahuje mouku a cukr, může být jeho textura zrnitá. Mějte to na paměti, pokud použijete tuto verzi jako pojidlo.
 2. 2
  Sežeňte si sklenici s dobře těsnícím víčkem. Budete potřebovat čistou sklenici s dobře těsnícím víčkem. Měla by pojmout alespoň 350 ml. Sklenice může být vyrobena z plastu nebo ze skla.
 3. 3
  Smíchejte v hrnci mouku a cukr. Prosijte 210 g mouky a 56 g cukru. Hrnec ještě nedávejte na sporák, ani nezapínejte plotnu.
 4. 4
  Přidejte vodu a promíchejte. Do hrnce přilijte 225 ml studené vody a rychle šlehejte, abyste smíchali všechny ingredience a zbavili se hrudek.
  • Volitelně můžete přidat ¼ čajové lžičky oleje. Produkt tak bude lesklejší.
 5. 5
  Zapněte plotnu a promíchejte ingredience. Použijte středn plamen a nenechte obsah hrnce přijít k varu. Chcete dosáhnout husté konzistence připomínající lepidlo. Pokud směs začne houstnout příliš, přilijte trochu vody a míchejte.
  • Volitelně přidejte ocet. Přidání ¼ čajové lžičky octa může pomoci zabránit tvorbě hub a plísní ve vašem Mod Podge. Pokud se rozhodnete ocet použít, přidejte jej do směsi poté, co ji odstavíte ze sporáku a důkladně naposledy promíchejte.[1]
 6. 6
  Odstavte hrnec z plotny a nechte směs vychladnout. Poté, co směs zhoustne, vypněte plotnu a odstavte hrnec na žáruvzdorný povrch. Nechte směs úplně vychladnout, předtím než se pustíte do dalšího kroku, jinak by Mod Podge mohl začít fermentovat.
 7. 7
  Přendejte směs do sklenice. Podržte hrnec nad sklenicí a opatrně přelijte obsah do sklenice. Můžete použít lžíci nebo špachtli, abyste směsi pomohli do sklenice. Pokud je to nutné, můžete směs ve sklenici promíchat.
 8. 8
  Uzavřete sklenici a uchovávejte Mod Podge v chladu. Znovu se ujistěte, že vaše Mod Podge směs je zcela zchladlá, předtím, než sklenici uzavřete víčkem. Protože jste vyrobili Mod Podge z přírodních ingrediencí, budete jej muset uchovávat na chladném místě, jako je lednice. Směs spotřebujte během 1-2 týdnů. Pokud začne plesnivět nebo se jinak kazit, vyhoďte ji.[2]
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 4:
Výroba Mod Podge na bázi lepidla

 1. 1
  Vymyjte sklenici s pevně přiléhajícím víčkem. Budete potřebovat zavařovací sklenici s pevně přiléhajícím víčkem o objemu cca 350 ml. Sklenice může být plastová nebo skleněná.
  • Pokud plánujete vyrobit lesklý Mod Podge s přídavkem třpytek, budete potřebovat o trochu větší sklenici.
 2. 2
  Sežeňte si lepidlo pro kutily. Budete potřebovat zhruba 225 ml bílého lepidla pro kutily – je to podobný druh, jaký používají děti ve škole. Pokud máte lahvičku lepidla o (přibližném) objemu 225 ml, nebudete jej muset odměřovat. Pokud vaše lahvička obsahuje lepidla více, budete jej muset přelít do odměřovací nádoby, abyste si byli jistí, že máte správné množství.
  • Zvažte použití lepidla na scrapbooking bez obsahu kyseliny. Je trvanlivější a je menší pravděpodobnost, že zežloutne, jako je tomu u běžného lepidla.[3]
 3. 3
  Otevřete lahvičku s lepidlem a nalijte ji do nádoby. Položte jednoduše hrdlo lahvičky s lepidlem na okraj odměřovací nádoby a nechte lepidlo vytékat do nádoby nebo jej vymáčkněte. Pokud je lepidlo husté a z lahvičky nevytéká, můžete k němu přidat kapku horké vody, lahvičku uzavřít a důkladně protřepat. Horká voda pomůže lepidlo naředit. Znovu otevřete lahvičku s lepidlem a nalijte do nádoby – mělo by to jít lépe.
  • Zvažte ohřátí lepidla v mikrovlnné troubě po dobu přibližně 30 vteřin (nebo méně, záleží na výkonu vaší trouby). Tento krok pomůže lahvičku rychleji vyprázdnit.
 4. 4
  Přidejte do sklenice vodu. Poté, co lepidlo vyteklo do sklenice, přilijte k němu 112 ml vody a důkladně promíchejte, aby se voda propojila s lepidlem.
 5. 5
  Přidejte lak pro přidání lesku. Váš Mod Podge je přirozeně matný, ale můžete si vytvořit i lesklou verzi, pokud přidáte 2 lžíce laku na bázi vody. Jednoduše lak přidejte do sklenice poté, co jste přidali vodu.[4]
 6. 6
  Zvažte výrobu Mod Podge se třpytkami. Pokud si přejete Mod Podge se třpytkami, přidejte do směsi 2 polévkové lžíce třpytek. Nejlepšího efektu dosáhnete, pokud je zkombinujete s lakem na bázi vody.[5]
 7. 7
  Zašroubujte na sklenici víčko a důkladně protřepejte. Poté, co jste do sklenice přidali všechny ingredience, pevně zašroubujte víčko a směs důkladně protřepejte. Pokud se pod víčkem objeví trochu směsi, jednoduše ji otřete navlhčeným hadříkem.
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 4:
Použití Mod Podge

 1. 1
  Zvažte polepení sklenice etiketou. Můžete si navrhnout, vytisknout a vyrobit vlastní etiketu z lepicího papíru, nebo použít obyčejnou, kterou vyrobíte z papíru a lepicí pásky. Etiketu vyrobte až poté, co jste směs nalili do sklenice, uzavřeli ji a protřepali. Zde najdete inspiraci, jak si vyrobit etiketu bez počítače a tiskárny:[6]
  • Na malý kousek papíru napište "Mod Podge" nebo "Decoupage".
  • Ustříhněte kousek lepicí pásky, který je větší než vaše etiketa.
  • Umístěte etiketu do středu lepicí pásky.
  • Páskou oblepte sklenici. Vyhlaďte pásku, abyste se zbavili vzduchových bublinek.
 2. 2
  Použijte Mod Podge k ozdobení krabiček a jiných předmětů. S použitím štětce jednoduše naneste tenkou vrstvu Mod Podge na oblast, kterou chcete ozdobit. Můžete použít i pěnový štětec. Přitiskněte látku nebo papír do vlhkého Mod Podge a ujistěte se, že vyhladíte všechny nerovnosti, bublinky a záhyby. Na povrch látky nebo papíru naneste další tenkou vrstvu Mod Podge. Poté, co první vrstva uschnula, můžete aplikovat další vrstvu Mod Podge.[7]
 3. 3
  Obarvěte svůj Mod Podge. Pokud jste Mod Podge vyrobili z lepidla a vody, můžete do sklenice přidat pár kapek potravinářského barviva. Vytvoříte tak zajímavou barevnou sklenici. Přidejte 2 lžíce laku, abyste vytvořili lesklý povrch. Pokud to neuděláte, bude sklenice matná.
  • Pokud si chcete vytvořit barevné sklenice se vzhledem obroušeného, mořského skla, lak vynechte.
 4. 4
  Zafixujte svůj projekt. Váš domácí Mod Podge nebude tak odolný jako jeho verze z obchodu. Můžete jej zpevnit tak, že počkáte, až nátěr kompletně uschne (několik hodin) a nanesete vrstvu akrylového fixativu ve spreji.
  • Podržte sprej asi 15 cm od povrchu a nastříkejte fixativ v krátkých dávkách. Pokud je potřeba, můžete po úplném zaschnutí fixativu aplikovat další vrstvu.
  • Pokud do svého Mod Podge přidáte lak nebo třpytky, použijte akrylový fixativ s leskem.
  Reklama

Metoda 4
Metoda 4 ze 4:
Zvažte výhody a nevýhody

 1. 1
  Měli byste vědět, že domácí Mod Podge není stejný, jako ten z obchodu. Pokud použijete tyto recepty, mějte na paměti, že podomácku vyrobené verze se liší od té z obchodu. V následující sekci se dozvíte, jaké rozdíly v nich jsou.
 2. 2
  Mějte na paměti, že domácí Mod Podge je levnější než ten koupený. Mod Podge zakoupený v obchodě je velmi drahý a tak není divu, že se mnoho kutilů pokouší o vlastní variantu z ingrediencí, které mají téměř vždy po ruce.
 3. 3
  Pochopte, že kvalita se také liší. Domácí Mod Podge je většinou vyroben z naředěného lepidla a tak postrádá vlastnosti koupeného. Koupený Mod Podge se dá použít jako lepidlo nebo ochranná vrstva, která je velmi odolná. Domácí verze méně lepí a většinou neobsahuje lak.[8]
  • Abyste vytvořili odolnější domácí Mod Podge, zvažte přestříkání svého projektu akrylovým fixativem poté, co Mod Podge uschne.[9]
 4. 4
  Konečný výsledek se také liší. Koupený Mod Podge seženete v různých verzích jako lesklý, matný nebo saténový. Má dokonce variantu svítící ve tmě nebo obsahující třpytky. Pokud do své verze nepřidáte lak nebo třpytky, bude Mod Podge matný.
  • Mod Podge na bázi mouky může zanechávat zrnitý povrch.[10]
 5. 5
  Vězte, že Mod Podge na bázi mouky rychle podléhá zkáze. Je možné vytvořit Mod Podge z jedlých a netoxických ingrediencí, jako je mouka. Takto vyrobený produkt však rychle podléhá zkáze. Musíte jej skladovat na chladném místě a spotřebovat během 2 týdnů, jinak se začne kazit a plesnivět.[11]
  Reklama

Tipy

 • Domácí Mod Podge nemusí být tak silný nebo odolávat poškození, jako značky z obchodu. Zvažte použití varianty z obchodu, kterou zcela využijete.
 • Skladujte domácí Mod Podge mimo dosah dětí a domácích mazlíčků a ujistěte se, že víčko řádně utáhnete, aby vám nevysychal.
 • Převaření vody také usnadní a zrychlí smísení s bílým lepidlem v první verzi.
 • Ohřátí lepidla v mikrovlnné troubě po dobu 30 vteřin (nebo méně, záleží na troubě), usnadní a zrychlí přelévání lepidla do sklenice.
Reklama

Věci které budete potřebovat

 • Sklenice nebo nádoba s víčkem
 • Hrnec (druhá verze)
 • Lžíce nebo metla (druhá verze)
 • Nádoba k odměřování
 1. Homemade Hooplah, Homemade Mod Podge
 2. Homemade Hooplah, Homemade Mod Podge

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 14 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 12 195 krát
Kategorie: Dekorace
Stránka byla zobrazena 12 195 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama