Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Arašídové máslo si můžete vyrobit velmi snadno a levně u sebe doma. Vyhnete se tím všemožným konzervantům, které jsou obsažené v běžně dostupných, kupovaných máslech. Pokud tedy seženete zásobu arašídů za dobrou cenu, můžete si doma vyrobit vynikající, zdravou formu této pochoutky a ještě ušetříte.

 • Příprava: 5-10 minut
 • Doba vaření (volitelné): 10 minut
 • Celková doba: 5-20 minut

Ingredience

 • cca 500 g arašídů
 • 1 ½ (asi 8 ml) čajové lžičky arašídového nebo rostlinného oleje
 • ½ lžičky cukru (volitelně)
 • 1 ½ lžičky melasy, medu nebo třtinového cukru (volitelně)
 • špetka soli (volitelně)

Toto množství surovin bude stačit na cca 350 g arašídového másla

Část 1
Část 1 ze 2:

Příprava arašídového másla

 1. 1
  Připravte si arašídy. Nejprve byste měli veškeré arašídy omýt pod tekoucí studenou vodou a odstranit případné zbytky nečistot. Potom je osušte a vyloupejte (pokud už vyloupané nejsou). To vám půjde lépe, když budou suché. Zbytečně se s nimi ale nepárejte, nemusí být vyloupané dokonale.[1]
  • Pokud chcete použít přímo vyloupané buráky, aniž byste je předem pražili, zvolte odrůdy Valencia nebo Virginia. Chystáte-li se je nejprve pražit, vyberte odrůdu Spanish, je více olejnatá a pro pražení vhodnější.
 2. 2
  Arašídy opražte. Někdo preferuje buráky nejprve opražit, protože jsou potom křehčí a křupavější. Je samozřejmě zcela na vás, zda chcete jít touto cestou, která zabere více času. Možností je také rovnou koupit předpražené arašídy. Pokud se rozhodnete pražit, pokračujte následovně:[2]
  • Vsypte arašídy do mísy, ve které je lehce prohoďte s arašídovým nebo rostlinným olejem.
  • Předehřejte troubu na 180°C.
  • Arašídy rozložte v jedné vrstvě na plech tak, aby se vzájemně nepřekrývaly a mohli se tak rovnoměrně opražit.
  • Nechte je v troubě asi 10 minut, dokud nezezlátnou a nepustí trochu oleje.
  • Každé 2 minuty s plechem trochu zatřeste, předejdete tak spáleninám.
 3. 3
  Vložte arašídy do kuchyňského robota nebo mixéru a rozdrťte je. Mělo by to zabrat jenom chviličku. Nejlepších výsledků dosáhnete, pokud nadrtíte arašídy ještě teplé.
 4. 4
  Zkontrolujte a pokračujte v mletí asi 1 minutu. Směs by měla být nyní krémovitá a podobná kýženému máslu.
 5. 5
  Možná budete muset směs promíchat, aby se rozmixovala rovnoměrně. Pokračujte další minutu v mixování a zkontrolujte. Tak pokračujte dál, dokud nedosáhnete požadované konzistence. 3 minuty by měly úplně stačit.
  • Nepřehánějte to a nedivte se, že směs není tak krémová, jako u kupovaných produktů. Máte zcela přírodní směs, která sice nevypadá jako ta koupená, zato mnohem lépe chutná!
 6. 6
  Použijte velkou lžíci a vyškrábejte veškeré máslo do misky.
 7. 7
  Libovolně přidejte sůl a cukr. Ochutnejte a případně ještě dochuťte. Je dost možné, že vám máslo tak zachutná, že nebudete muset přidávat vůbec nic.
 8. 8
  Přidat můžete i trochu třtinového cukru, medu nebo melasy. To už můžete ostatně udělat v průběhu mixování směsi, záleží pouze na vašich preferencích a výkonnosti použitého mixéru.
  • Přidáváte-li ingredience ručně, důkladně je do směsi vmíchejte.
 9. 9
  Máslo přendejte do vzduchotěsné nádoby a nechte v lednici ustát 1-2 dny. Máslo si sedne a dostane svou obvyklou pastovitou konzistenci. Trvanlivost domácího másla je samozřemě kratší než u másla kupovaného. Je ale velmi pravděpodobné, že ho zhltnete ještě předtím, než ho stihnete uskladnit.
  • V lednici ho můžete uchovat i několik týdnů.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 2:

Použití arašídového másla při vaření

 1. 1
  Sandwich s arašídovým máslem a džemem. Asi nejoblíbenější použití arašídového másla. Můžete se držet klasiky nebo tento jednoduchý pokrm vylepšit podle vlastních představ.
 2. 2
  Sušenky z arašídového másla. Velmi jednoduché na přípravu-k arašídovému máslu přidáte trochu mouky, třtinového cukru, možná několik dalších věcí a sušenky jsou na světě. Nejlépe chutnají se sklenicí mléka!
 3. 3
  Arašídové kuličky. Znamenitá, dekadentní dobrota s příchutí arašídového másla, do kterého přidáte cukr, na kousky nalámanou čokoládu, libovolně i pár dalších věcí a můžete začít mlsat.
 4. 4
  Košíčky z arašídového másla. Velice jednoduchý recept. Smíchejte vlastní arašídové máslo s čokoládou, nalijte do formiček a upečte.
 5. 5
  Polévka z arašídového másla. Kdo říká, že z arašídového másla musíte dělat jenom obyčejné sladkosti? Připravte si chutnou polévku. Arašídové máslo se skořicí rozmíchejte v zahřátém mléce.
 6. 6
  Brownie koláčky z Oreo sušenek a arašídového másla. Nápaditý dezert z arašídového másla, sušenek Oreo, normálního másla, mouky, vajíček, vanilky a prášku do pečiva.
  Reklama

Tipy

 • Ti z vás, kteří preferují chuť kupovaného másla, ocení recepty některých výrobců a zpracovatelů oříšků na domácí arašídové máslo z jimi nabízených surovin.
 • Křupavější konzistenci vytvoříte tak, že do mixované směsi přihodíte několik celých buráků v poslední fázi mixování.
 • Zkuste některé z příštích dávek připravit bez přidaného oleje. Arašídy ho sami o sobě obsahují dostatek. Není nezbytně nutné do tak zdravého, sytého a na bílkoviny bohatého jídla přidávat ještě další tuk.
 • Zdravější varianta arašídového másla vznikne po přidání nasyceného oleje, který má v pokojové teplotě pevnou konzistenci-palmový, kokosový nebo kakaový.
 • Krémovější konzistenci získáte přidáním trošky vody do mixované směsi.
 • Pokud je máslo příliš slané, přidejte trochu cukru nebo medu.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 106 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 4 184 krát
Kategorie: Recepty
Stránka byla zobrazena 4 184 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama