Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Balistický gel používají profesionální forenzní technici pro simulaci efektů letící kulky na lidské tělo. Profesionální balistické gely jsou drahé a velmi těžko se shánějí. Díky tomuto článku si ale můžete vyrobit vlastní gel. Také se dozvíte, jak vyrobit malé kousky gelů použitelné pro testování menších zbraní a peletových pušek.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:
Připravte si materiál

 1. 1
  Co budete potřebovat? Díky tomuto receptu vyrobíte dva bloky balistického gelu, který se bude hodit pro testování pistolí a pušek. Budete se moci podívat, jakým způsobem by kulky ze zbraní procházely lidským tělem.
 2. 2
  Sežeňte si želatinu. Klíčem k dobrému balistickému gelu je želatina. Můžete si objednat speciální želatinu, která vás bude stát hodně peněz, ale můžete si koupit v obchodě s potravinami i obyčejnou, jen trochu kvalitnější želatinu.
 3. 3
  Připravte si dostatek čisté vody. Budete potřebovat asi 3 litry vody na každých 350g želatiny. Tím dosáhnete asi 10% směsi, což je nejlepší koncentrace pro výrobu balistického gelu.
  • Pro tento recept budete potřebovat 27 litrů vody a 3.3kg želatiny.
 4. 4
  Změřte si svoji lednici. Pro tento recept budete muset gel vychladit asi na 2 stupně Celsia. Ujistěte se, že máte dostatečně velkou lednici, aby se vám do ní gel vešel.
  • Gel budete muset nechat v lednici asi 8 hodin, takže byste měli vyndat nebo spotřebovat všechny věci, které by vám v lednici překážely.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 4:
Připravte si formu

 1. 1
  Kupte si velkou plastovou nádobu. Najděte si nádobu velkou alespoň 35x35x50 cm. Nekupujte si nádoby se vzorem na dně, jinak se vám z nich gel bude špatně dostávat.
 2. 2
  Změřte si nádobu a označte si ji. Odměřte si ode dna nádoby asi 15cm a označte si tuto čáru fixem. Po tuto rysku budete nádobu naplňovat vodou.
 3. 3
  Nastříkejte vnitřek nádoby olejem ve spreji. Důkladně postříkejte vnitřek nádoby olejem ve spreji, aby se k ní gel nepřilepil. Přebytečný olej otřete, abyste neměli gel zbytečně zakalený.
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 4:
Výroba gelu

 1. 1
  Naplňte si nádobu teplou vodou. Naplňte si nádobu až po rysku teplou vodou z kohoutku. Ideální teplota vody by měla být okolo 38 stupňů. Použijte teploměr, abyste měli jistotu, že nemáte vodu příliš studenou nebo příliš horkou.
  • Naplňte si nádobu teplou vodou. Naplňte si nádobu až po rysku teplou vodou z kohoutku. Ideální teplota vody by měla být okolo 38 stupňů. Použijte teploměr, abyste měli jistotu, že nemáte vodu příliš studenou nebo příliš horkou.
 2. 2
  Připravte se na míchání. Míchání gelu vám bude trvat, takže si na to vyhraďte alespoň dvacet minut. Budete muset gel míchat velkou dřevěnou nebo kovovou vařečkou.
 3. 3
  Přidejte želatinu. Odměrkou pomalu vsypávejte želatinu do vody. Budete ji muset stále míchat, aby se vám v ní nevytvořily hrudky. Želatinu přidávejte velmi pomalu asi 10 minut.
  • Tento krok je jednodušší, když ho dělají dva lidé. Jeden člověk míchá a druhý pomalu přisypává želatinu. Po přidání želatiny se můžete v míchání střídat.
  • Pokud chcete mít gel co nejčistší, můžete k želatině přidat trochu skořicového oleje. Bude vám stačit asi 9 kapek – 1 kapka na každé 3 litry vody. Olej do nádoby přidejte asi v polovině míchání.
 4. 4
  Odstraňte pěnu a bublinky. Až budete mít gel zamíchaný, utvoří se vám na jeho hladině trocha pěny. Jemně ji odstraňte a vyhoďte. Neměli byste mít v gelu žádné viditelné hrudky.
 5. 5
  Dejte želatinu vychladit. Měli byste ji zchladit asi na 2 stupně. Nezmrazujte ji, jinak by se vám gel zakalil. Když ho nevychladíte dostatečně, nebude tak hustý, jak by měl být. V lednici ho nechejte asi 8 hodin, nejlépe přes noc.
 6. 6
  Vyjměte gel z nádoby. Až se gel vychladí, jemně ho vyklopte na čistý rovný povrch. Pomalu ho z nádoby vyndávejte rukama, abyste ho nepoškodili.
 7. 7
  Nařezejte si gel na bloky. Velkým kuchyňským nožem si gel nařežte na poloviny. Řezejte dlouhou stranu, aby vám zůstaly dva stejně velké bloky. Ty potom zabalte do potravinové folie, aby se z nich nezačala vypařovat voda.
  • Po zabalení bloků je obložte kartonem a znovu je zabalte. Díky kartonu budete moci gel bez problémů převážet.
  • Skladujte želatinový gel v lednici. Při převážení byste ho měli také udržovat v chladu, abyste měli jistotu, že bude mít optimální hustotu.
 8. 8
  Vystřelte do gelu. Položte balistický gel na rovný povrch. Upravte si ho tak, abyste stříleli do rovného konce. Pokud máte výkonnou zbraň, dejte si za blok gelu ještě kus cementu, abyste blok kulkou nesestřelili k zemi.
  • Při zacházení se zbraněmi vždy dodržujte bezpečnostní předpisy.
  • Při rozbalování gelu si dávejte pozor, abyste ho nepoškodili ještě před střelbou.
  • Na balistický gel se většinou střílí asi ze čtyř metrů.
  • Existují tři standardní testy – prostý – blok není ničím překrytý. Lehce oblečen – přes blok se položí dvě trička. Silně oblečen – přes blok se položí dvě trička a dva páry riflových kalhot.
 9. 9
  Výsledky si vyfoťte. Pokud si chcete vyfotit výsledné střely, natřete si podstavec pro gel na bílo. Díky tomu se zvýrazní praskliny způsobené kulkami. Na jasném světle uvidíte výsledky nejlépe.
  Reklama

Metoda 4
Metoda 4 ze 4:
Výroba malých bloků pro menší zbraně

 1. 1
  Sežeňte si vše, co budete potřebovat. Na tento gel budete potřebovat dva balíčky práškové želatiny, odměrku, olej, vodu a dvě plastové nádoby (asi 450 ml).
 2. 2
  Nasypejte želatinu do jedné z nádob. Nasypejte oba balíčky želatiny do jedné z nádob. Do odměrky si odměřte asi ¾ šálku vody.
 3. 3
  Pomalu přilévejte vodu k želatině. Přitom ji stále míchejte vařečkou, aby se vám v ní netvořily bublinky. Zamíchanou směs vložte na 3-4 hodiny do lednice.
 4. 4
  Naplňte si dřez horkou vodou. Vložte do vody nádobu s gelem asi na 15 minut, aby se želatina opět rozpustila.
  • Když nebude voda dost horká, želatina se nerozpustí zpět do tekuté formy. Když to bude nutné, ohřejte si vodu na plotně.
 5. 5
  Nastříkejte olejem druhou nádobu. Mezitím co se vám bude želatina rozpouštět, si důkladně vymažte olejem druhou nádobu.
 6. 6
  Nalejte rozpuštěný gel do druhé nádoby. Vlévejte ho velmi pomalu, aby se vám v něm neutvořily bubliny. Potom vraťte nádobu s gelem do lednice a nechejte ji tam asi 12 hodin.
 7. 7
  Vyklopte gel z nádoby. Až se gel usadí, budete ho moci z nádoby vyklopit. Měl by se z ní díky oleji odlepit snadno.
 8. 8
  Střílejte do gelu. Položte si gel na rovný povrch a střelte do něj airsoftovou pistolí nebo puškou na pelety. Střílet byste měli alespoň ze čtyř metrů.
  • Při zacházení se zbraněmi vždy dodržujte bezpečnostní předpisy.
  Reklama

Tipy

 • Míchejte gel pomalu, abyste v něm neměli bubliny.
 • Vložte nádoby s gelem do lednice tak, aby byly rovné a gel nezatuhnul šikmo.
Reklama

Varování

 • Nikdy nestřílejte ze zbraní, pokud nemáte zbrojní průkaz a neprošli jste bezpečnostním školením.
 • Výše popsaný postup se hodí pro rekreační účely – tento gel není možné využívat pro vědecké a forenzní účely.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Želatina v prášku
 • Voda
 • Silikonové nádoby nebo olej
 • Nádoby
 • Dostatečně velká lednice
 • Dostatečně silná a dlouhá vařečka

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 31 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 23 054 krát
Stránka byla zobrazena 23 054 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama