Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Hezká a solidní branka k plotu je lákavý doplněk na váš dvorek, zahradu či pole. Podomácku vyrobenou branku není těžké vytvořit a může být upravena na jakoukoliv velikost plotu. Podle instrukcí uvedených níže se můžete naučit, jak si udělat vlastní branku k plotu. Velikost bude záležet na vašich vlastních potřebách a velikosti vašeho majetku.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Výroba branky

 1. 1
  Uřízněte prkna na horní a spodní část branky. Uřízněte dvě prkna na velikost o 2 palce (4 cm) kratší, než je vzdálenost mezi krajními sloupky. Například, jestli chcete branku o rozpětí 36 palců (92 cm), prkna uřízněte na 34 palců (88 cm).
 2. 2
  Uřízněte dvě prkna na požadovanou šířku vaší branky. Tyhle prkna budou sloužit jako vertikální.
 3. 3
  Sestavte rám brány. Z horizontálních a vertikálních prken si utvořte obdélník. Ztlučte vertikální a horizontální prkna do sebe tak, aby konce těch vertikálních byly uvnitř horizontálních. Jestli je vaše branka opravdu vysoká, možná bude potřeba i středový podpůrný nosník.
 4. 4
  Přidejte lamely nebo tyčky. Přibijte prkna vaší požadované šířky, ne však více než 1 palec silné, na vnější stranu branky použitím dvoupalcových šroubů nebo hřebíků, vedených do vrchních a spodních částí. Můžou být zatlučeny proti sobě nebo ummístěny rovnoměrně nebo nerovnoměrně, zavisí na vašem preferovaném vzhledu.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Připojení Brány

 1. 1
  Upevněte první část pantů na jeden ze sloupků. Obvykle by mělo stačit panty jednoduše přišroubovat na sloupky. Následujte instrukce přiložené k vašim pantům.
 2. 2
  Upevněte druhou část pantů na jedno z vertikálních prken vaší brány.
 3. 3
  Otestujte vaši branku. Vyzkoušejte vaši podomácku vyrobenou branku několikerým otočením tam a zpátky. Sledujte, jestli nedrhne o zem nebo jestli není ve spojení se sloupkem vratká.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Upevnění Sloupků

 1. 1
  Zaměřte si požadovanou šířku vaší branky. Jestli nemáte stávající plot, ke kterému by jste branku připojili, budete si ho muset postavit, protože sloupky jsou pro instalaci plotu nezbytné.
 2. 2
  Označte si místa, kde budou sloupky vstupovat do země. Jestliže ještě nemáte sloupky na místě, budete to muse udělat před tím, než budete branku instalovat. Udělejte si malé zářezy zahradnickou lopatkou v zemi.
 3. 3
  Vykopejte díry. Vykopejte lopatou díry pro vaše sloupky na místech, která jste si označili lopatkou. Tyto díry by měly být zhruba 60 cm hluboké a dostatečě široké, aby pojmuly vaše sloupky.
 4. 4
  Namíchejte beton.
  • Jednoduchá betonová směs jako cement Portland bude stačit. Potřebné množství bude záležet na šířce vašich sloupků.
 5. 5
  Naplňte díry do poloviny betonem.
 6. 6
  Dokud je beton ještě měkký, umístěte do něj sloupky. Ujistěte se, že jsou sloupky umístěny co nejvíce rovně, protože na tom bude záviset to, jak plynule se bude vaše branka otevírat a zavírat.
 7. 7
  Naplňte betonem i zbytek děr a lopatkou zarovnejte vrchní vrstvu tak, abyste vytvořili hladký povrch.
 8. 8
  Nechte beton kolem sloupků dostatečně uschnout.
 9. 9
  Hotovo.
  Reklama

Tipy

 • Branka k plotu obvykle nemusí být nijak zvláště silná. Nicméně jestli je vašim cílem udržet zvířata uvnitř nebo lidi venku, budete asi chtít vetší a robustnější branku, obvykle vyrobenou z kvalitnějšího dřeva.
 • Jestli chcete branku malovat nebo natírat, udělejte to před jejím nasazením.
 • Překrytí branky několika prkny navíc přibitými napříč udělá vaši branku silnější a zastíní výhled.
Reklama

Varování

 • Neupevňujte panty na vašem plotu příliš blízko k zemi, potom by se branka mohla zadrhávat.
 • Nenasazujte bránu, dokud je beton ještě byť jen trochu mokrý. Mohlo by to mít za následek posunutí sloupků v betonu a ohnutí vaší branky. Vhodné bude počkat a nechat beton zaschnout alespoň 24 hodin.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • 4-8 dřevěných prken
 • Dva sloupky
 • Panty
 • Hřebíky
 • Kladivo
 • Zahradnickou lopatku
 • Betonovou směs
 • Svinovací metr

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku pracovali dobrovolní autoři, kteří jej v průběhu času upravili a vylepšili. Tento článek byl zobrazen 16 555 krát
Stránka byla zobrazena 16 555 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama