Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Deska Ouija, také známá jako "spiritistická deska" nebo "spiritistická tabulka", je jakýkoli plochý povrch s písmeny, čísly a dalšími symboly, který se používá pro komunikaci při seancích. Každý účastník seance položí prst na jakési ukazovátko zvané "planchette" nebo jinou pomůcku, která se pohybuje po desce a zobrazuje po jednotlivých písmenech sdělené zprávy.


Část 1
Část 1 ze 3:

Papírové desky

Metoda 1: Psaní

 1. 1
  Velký kus papíru popište nebo potiskněte písmeny abecedy, číslicemi od 0 do 9 a slovy "Ano", "Ne", "Dobrý den" a "Sbohem".
 2. 2
  Písmena zapište ve dvou zakřivených řadách pod sebe a do horního levého rohu vedle nápisu "Ano" nakreslete symbol slunce. Do pravého rohu vedle slova "Ne" nakreslete symbol měsíce. Mimo kruh potom umístěte všechny číslice. Na desku položte malou sklenku dnem vzhůru - tu použijete jako ukazovátko.
 3. 3
  Sedněte si okolo desky s několika přáteli. Každý lehce přiložte prst na otočenou sklenici. Rozhodněte, koho z vás bude pokládat otázky. Další osoba bude zapisovat.
  Reklama

Metoda 2: Vystříhávání

 1. 1
  Začněte zápisem všech písmen abecedy v jedné nebo dvou řadách. Ujistěte se, že jsou písmena dostatečně velká a čitelná.
 2. 2
  Pod písmena napište do řady čísla 0-9.
 3. 3
  Zaneste na desku nápisy "Ano", "Ne" a "Sbohem". Komunikaci s duchy vám to značně usnadní. Pokud chcete, můžete připsat jakýkoli další nápis.
 4. 4
  Nyní všechna písmena, číslice, slova a symboly vystřihněte.
 5. 5
  Výstřižky nalepte lepidlem na papír do předem zvoleného rozložení.
 6. 6
  Povrch budete muset upravit, aby byl hladký a ukazovátko po něm dobře klouzalo. Použít můžete třeba skleněnou desku nebo ochrannou fólii.
 7. 7
  Voila! Jste připraveni na svou první seanci a komunikaci s duchy!
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Dřevěné desky

 1. 1
  Připravte si materiál. Budete potřebovat hladce zbroušenou dřevěnou desku, barvu, lak (nebo jiný čirý nátěr) a vypalovací pájku s kaligrafickým nebo podobným hrotem. Dále se vám bude hodit tužka a papír.
 2. 2
  Trénujte. Vypalovací páječky do dřeva bývají poněkud ošidné. Nejprve si tedy její použití nacvičte na kusu nepotřebného dřeva, abyste viděli, jak pomalu je třeba postupovat a jak silně je potřeba tlačit. Také tím zjistíte, jak pájku správně pohybovat a vytvářet různé tvary.
 3. 3
  Připravte si desku. Ujistěte se, že je dřevo kompletně čisté a hladké.
 4. 4
  Zakreslete svůj návrh. Kreslit můžete od ruky nebo si práci usnadněte a použijte šablonu nebo písmena vytištěná na transferovém papíru. Ve specializovaných obchodech jsou k sehnání i různá inkoustová razítka.
  • Zkontrolujte, zda nejsou jednotlivá písmena příliš malá nebo detailní - zvláště pokud nejste zkušený uživatel pájky.
 5. 5
  Vypalte písmena a symboly. Použijte pájku a obtáhněte s ní svůj návrh. Práci neuspěchejte. Návrh potom zkontrolujte v různém nasvícení a ujistěte se, že vše vypadá tak, jak má.
 6. 6
  Nechte pájku vychladnout a očistěte povrch. Pájená místa nechte zchladnout a potom kartáčem odstraňte veškerý přebytečný materiál. Vygumujte nechtěné stopy po tužce a jemně povrch přetřete lehce namočeným hadříkem. Před přistoupením k dalšímu kroku nechte povrch zachnout.
 7. 7
  Nalakujte desku. Lak nebo jiný čirý nátěr pokryje desku hladkou vrstvou materiálu, po kterém bude ukazovátko skvěle klouzat. Ať už se rozhodnete pro jakýkoli typ nátěru, pečlivě čtěte všechny instrukce od výrobce. Pravděpodobně budete muset nanést několik vrstev, přičemž každá z nich musí schnout poměrně dlouhou dobu. Vyhraďte si pro práci tedy dostatek času.
 8. 8
  Přidejte detaily. Po kompletním zaschnutí vrstvy laku můžete na desku přidat ještě další detaily. Nejvhodnější je domalovat další znaky na předposlední vrstvu laku.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Návrh desky

 1. 1
  Zvolte vhodné rozložení. Existuje několik způsobů, jak desku Ouija rozvrhnout. Design ve skutečnosti není tak důležitý, jen je potřeba zanést všechna písmena, číslice a slova "Ano","Ne" a "Sbohem".
  • Pokud chcete, použijte tradiční rozvržení. V tomto rozvržení jsou písmena umístěny uprostřed desky ve dvou lehce zakřivených řadách pod sebou, nápisy Ano/Ne jsou po stranách nahoře a číslice s rozloučením dole pod abecedou.
  • Můžete také použít "diamantové" (kosočtvercové) rozložení. Tento design písmena skládá do tvaru kosočtverce, přičemž každý z jeho vrcholů míří do středu jedné strany desky. Číslice jsou umístěny uprostřed kosočtverce a jednotlivé vrcholy mají dostatečný rozestup pro vepsání potřebných slov (jedno místo zbyde např. pro dodatečné slovo, jako třeba "Později").
  • Vyzkoušet můžete také kruhový design. Rozvržení je podobné jako u kosočtvercového, ale místo kosočtverce použijete kruh nebo ovál.
 2. 2
  Zvolte vhodný font. Vyberte takový font, který se bude hodit k celkovému vzhledu desky. Vhodné jsou například gotické nebo westernové fonty. Napište nějaké testovací slovo do textového editoru a udělejte si představu, který z fontů se bude k desce nejlépe hodit.
 3. 3
  Vyberte vhodné zdobení. Spousta lidí věří, že je vhodné umístit do rohů nebo i na jiná místa desky určité zdobné symboly. Názory se různí, ale mezi běžné symboly patří měsíc, slunce a hvězdy, symboly přírodních elementů, planet nebo obrázky neurologicky významných čísel (12, 13, 7, 3, apod).
  • Desku můžete vyzdobit i fyzickými objekty, jako jsou například stojánky na svíčky, kameny (pro tyto účely se hodí třeba křemen) nebo na plochu prostě umístěte nějaké předměty (misku vody, větvičku apod.).
 4. 4
  Zvolte vhodné barvy. Vyberte pro svou desku barevné schéma. Pro vyvolávání duší jsou vhodnější tmavší, zemitější tóny, ale pokud chcete vyvolávat spíše veselejší duchy, chybu neuděláte ani s jasnějšími barvami vlastního výběru. Pokud se chystáte vyvolávat někoho konkrétního, zvolte jeho oblíbené barvy.
  • Snažte se vybírat kontrastní barvy. Veškerý text by měl být velmi dobře čitelný.
 5. 5
  Připravte si ukazovátko. Pro fungování desky Ouija budete potřebovat "planchette" (ukazovátko nebo nějaký předmět, na který přiloží účastníci seance ruku). Nějaké vhodné ukazovátko můžete koupit nebo si ho sami snadno vyrobíte.
  Reklama

Tipy

 • Pokud nechtěně kontaktujete zlého ducha, odříkejte modlitbu a seanci ukončete. I přesto, že na zlé duchy možná nevěříte, neznevažujte svým chováním osoby, které v ně věří! Prostě zůstaňte v klidu a pamatujte, že deska je vaše a ovládáte ji vy, ne duchové.
 • Kvalita a sofistikovanost získaných odpovědí závisí na kvalitě a sofistikovanosti položených otázek. Ptejte se vážně a obdržíte vážné odpovědi. Ptáte-li se hloupě, dostanete hloupé odpovědi.
 • Lidé se asi nikdy neshodnou, jestli je efekt desky Ouija reálný nebo nikoli. Někteří věří, že pomocí této tabulky můžeme kontaktovat duše v záhrobí a ptát se jich na různé otázky, zatímco jiní se domnívají, že pohyb ukazovátka je způsobený podvědomě samotnými účastníky seance. Otevřete svou mysl a respektujte víru jiných lidí.
 • Po skončení seance přesuňte ukazovátko na nápis "Sbohem" a složte desku. Někteří lidé považují za vhodnější neopouštět desku v rozloženém stavu.
 • Pokud jste vy nebo další účastníci seance nervózní, unavení, nebo je vám špatně, desku nepoužívejte. Jakákoli bytost, kterou prostřednictvím desky Ouija vyvoláte, může být přitahována vaším emocionálním stavem, takže se ve výsledku může jednat třeba o nějakého démona, jenž vycítil vaši psychickou nestabilitu. Pokud se ale cítíte dobře, pusťte se s klidem do vyvolávání.
 • Někteří lidé věří v reálnou existenci duchů a v to, že při neopatrném zacházení s deskou můžete do domu přivolat nechtěného hosta ve formě rozzuřené duše. Pokud se této situace obáváte, přistupujte k používání desky opatrně a s respektem. V rámci ochrany své osoby si představujte, že jste obklopeni jasným bílým světlem.
 • Jestliže se začnou dít podivné a strašidelné věci, jako je třeba zdánlivě samovolné pohybování předmětů a další projevy typické pro poltergeista, bude lepší, když seanci ukončíte.
 • Pamatujte, že máte vše pod kontrolou a není se čeho bát, kromě strachu samotného.
 • Chcete-li své vlastnoručně vyrobené desce Ouija vtisknout tradiční vzhled, vyhledejte webové stránky Harold's Fonts a stáhněte si zdarma vhodný font. Server nabízí tři fonty, speciálně určené pro desky Ouija. Jsou to Cap'n Howdy, Mystic Prophet a Sideshow, ale vzhledem k tomu, že stránka nabízí stovky dalších fontů, nemusíte se při svém výběru omezovat jen na tyto.
Reklama

Varování

 • Do reálného nebezpečí se dostáváte ve chvíli, kdy požádáte kontaktovanou duši o fyzické prokázání její existence. Pokud tedy vyslovíte žádost o "znamení" přítomnosti, doslova otevíráte brány mezi fyzickým a spirituálním světem a umožňujete duchům projít na naší stranu. Proto pak můžete očekávát jisté problémy v budoucnu.
 • Jakékoli pokusy o kontaktování mrtvých lidí nebo jiných duší by neměly být brány na lehkou váhu (jinými slovy řečeno, nepokoušejte se nikdy vyvolávat konkrétní osoby, ale nechte duchy, aby k vám přišli sami od sebe) a neměla by je provádět nezkušená osoba. Na internetu najdete velké množství různých příběhů, které vám dají určitou představu, na základě které se můžete rozhodnout, jestli si s deskou Ouija začnete "hrát" nebo ne.
 • Lepší funkčnost vám zajistí dřevěné desky. Pokud se papírová deska ohne nebo pomačká, duchové se můžou vylekat a držet se od ní dál. Tato informace se vám bude hodit zejména tehdy, kdy máte z vyvolávání duchů vážné obavy a přátelé vás k němu přesto přemlouvají. Prostě jen ohnete nebo trochu pomačkáte papír, z kterého je deska vyrobená a nikomu dalšímu neřeknete, že jste právě zhatili šance pro navázání kontaktu s duchy.
 • Pro výše uvedené informace samozřejmě neexistuje žádný vědecký důkaz a mnoho lidí považuje celou aktivitu kolem desky Ouija a formování jednotlivých slov za pouhou podvědomou autosugesci namísto nějakého 'duchovního zásahu' (nebo, v některých případech, vědomé podvádění jedné osoby pro účely oklamání ostatních účastníků). Z toho důvodu věda předpokládá, ačkoli výsledky mohou být někdy překvapující, že veškerá "spirituální" činnost probíhá v mozku účastníků v procesu podobném snění nebo halucinacím.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

Papírová deska

 • Nůžky
 • Kus kartonu nebo tvrdého papíru
 • Pero nebo zvýrazňovač
 • Lepidlo

Dřevěná deska

 • Dřevěnou desku, hladkou a broušenou
 • Barvu
 • Lak nebo jiný bezbarvý nátěr
 • Pájku do dřeva s kaligrafickým nebo podobným hrotem
 • Tužku a papír (volitelně)
 • Transferový papír (volitelně)
 • Inkoustová razítka (volitelně)


Reference

 1. http://www.straightdope.com/mailbag/mouija.html - Experiment, který měl prokázat, že deska Ouija je ve skutečnosti pouhou hrou.
 2. http://en.wikipedia.org/wiki/Ouija
 3. The Museum of Talking Boards - Pravděpodobně nejlepší místo věnované spiritistickým deskám. Naleznete zde vynikající fotografie různých tabulek a velké množství doplňujících informací. http://www.museumoftalkingboards.com
 4. http://www.mysticvoodoo.com/ouija-board.htm
 5. O autorce: Denise Alvarado je mystickou umělkyní a spisovatelkou na volné noze se specializací na wellness, seberozvoj, problémy původních obyvatel Ameriky, kulturní psychologii a metafyzické koncepty. Navštivte její webovou stránku http://www.mysticvoodoo.com , prohlédněte si galerii a přečtěte články na různá témata.

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 101 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 11 203 krát
Stránka byla zobrazena 11 203 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama