Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Dioráma je skvělým způsobem, jak vytvořit zajímavé scény na omezené ploše. Většinou zobrazují nějaké historické události, přírodní scenérie, nebo fiktivní situace a poskytují prostor inovaci a kreativitě. Ať už tvoříte dioráma do školy, nebo ho chcete použít jako základ pro model, vyrobíte ho velmi snadno. Zkuste naše tipy a budete mít dioráma, kterým zapůsobíte na každého, komu ho ukážete.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Výroba dioráma

 1. 1
  Vyberte si téma. Diorámata jsou malé scénky vytvořené z vrstev materiálů, které vyobrazují nějaké téma. Zamyslete se nad tím, co má vaše dioráma vyobrazovat – scénu z knihy? Historické období? Příklad ekosystému, nebo skupiny zvířat? Možnosti jsou nekonečné.
  • Téma, které si vyberete, bude mít vliv na celkovou velikost dioramatu a na množství věcí, které budete potřebovat. Rozsáhlé téma pravděpodobně nedostanete do krabice od bot, zatímco velmi konkrétní téma se nehodí pro velké prostory.
  • Zjistěte si, jaké věci budete mít k dispozici. Pokud chcete vytvořit dioráma oceánu, ale nemáte nic, z čeho byste udělali vodu nebo ryby, budete mít problém.
 2. 2
  Naplánujte si své dioráma. Vytvořte si seznam všeho, co byste chtěli zahrnout. Jak bude vypadat pozadí? Použijete jen 3D předměty, nebo i obrázky? Budete potřebovat nějaké speciální potřeby, nebo vám bude stačit to, co najdete doma a v zahradě? Je důležité si nejprve určit scénu, abyste si mohli připravit vše, co budete potřebovat.
  • Udělejte si hrubý náčrt vašeho dioráma. Zamyslete se nad kompozicí a rozložením všech věcí, které bude dioráma obsahovat.
  • Sežeňte si vše, co budete potřebovat. Když budete mít všechny materiály připravené, bude se vám pracovat snáze.
 3. 3
  Vyberte si rám. Protože dioráma musí mít různé vrstvy pozadí, budete potřebovat hlubokou krabici. Na základní dioráma vám bude stačit krabice od bot, nebo jiná větší krabice. Větší dioráma vyrobíte z velké dřevěné nebo kartonové krabice. Můžete použít cokoli, co vytvoří iluzi malého otevřeného pokoje. [1]
  • Pokud máte konkrétní představu o tom, jak by vaše dioráma mělo vypadat, můžete si koupit krabici, která splní vaše požadavky.
  • Buďte kreativní. Dioráma vyobrazující život rodiny můžete vyrobit například ve starém domečku pro panenky.
 4. 4
  Vytvořte si pozadí. Dioráma musíte vyrábět odzadu dopředu. Postupně budete přidávat detaily a obrazy, které prohloubí scénu. Nejprve vytvořte pozadí u zadní strany krabice. Můžete pozadí namalovat na papír a přilepit ho ke krabici, nebo můžete vytvořit koláž z novinových výstřižků a použít ji jako pozadí.
  • Nezapomeňte přidat pozadí i na stěny a strop krabice.
  • Pokud chcete, můžete pomalovat vnější stranu krabice. Měli byste to udělat hned na začátku – ještě dříve, než budete přidávat postavy a předměty.
 5. 5
  Vytvořte si zem. Pokud chcete mít realistické dioráma, musíte vytvořit i podlahu. Použijte plastelínu, aby byla zem detailnější. Můžete se pokusit vytvořit i iluzi skutečných hor a kopců.
 6. 6
  Začněte přidávat detaily. Začněte první fází – vzadu a po stranách. V tuto chvíli byste měli přidávat větší věci, jako jsou stromy, skály, nebo nábytek. Držte se okrajů, protože budete muset postupovat směrem dopředu.
 7. 7
  Dokončete krajinu. Přidejte všechny další prvky krajiny. Pokud tvoříte scénu z přírody, přidejte stromy, trávu, květiny, kameny atd. Platí to ovšem i pro ostatní scény – přidejte vše, co je potřeba pro vytvoření dokonalé iluze prostředí, které chcete zobrazit.
 8. 8
  Přidejte postavy. Není to sice nutné, ale většina diorámat zahrnuje i postavy. Pokud tvoříte přírodní dioráma, můžete přidat malá zvířátka, nebo hmyz. Můžete ze stropu krabice pověsit malé ptáčky. Na figuríny můžete nalepit i malé fotky a rozmístit je do krajiny. Postavy jsou posledním krokem tvorby diorámatu, takže byste si měli dát záležet. [2]
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Jednotlivé detaily

 1. 1
  Vytvořte texturovanou podlahu. Můžete sice mít jednoduchou zem s použitím barev, ale pokud chcete, můžete si vyrobit velmi realistickou zem. Přilepte na spodní část krabice písek nebo kamínky. Použijte jehličí, malé listy a kousky trávy.
  • Vyrobte malé kameny a další detaily z plastelíny a umístěte je na podlahu dioráma.
  • Můžete si podlahu také vytisknout a přilepit ji do krabice.
 2. 2
  Vyrobte stromy. Pokud chcete dosáhnout realistického vzhledu, nasbírejte si na zahradě malé větvičky a listy a použijte je na výrobu stromů. Holé větve použijte na zimní stromy a větve s listy na letní stromy. Přilepte větve ke krabici lepidlem a použijte trochu plastelíny, aby nepadaly.
  • Pokud si chcete trochu vyhrát, použijte figurky z dětských domečků pro panenky. Koupíte je i samostatně, ale pokud máte domeček pro panenky doma, můžete si je vypůjčit.
  • Vystřihněte si části stromů z fotek nebo z časopisu. Spodní stranu ustřihněte trochu větší, ohněte ji a přilepte ji ke dnu krabice, aby strom stál rovně.
 3. 3
  Vyrobte si vodu. Pokud chcete vytvořit iluzi vody, použijte sklo, celofán, barvu, nebo lak na nehty. Pokud chcete například vytvořit malý bazének, přilepte na dno krabice kousek zrcátka. Můžete použít i modrý lak na nehty – nalejte ho do krabice a budete mít jezírko.
  • Pokud chcete zobrazit podvodní scénu, natáhněte přes celou otevřenou stranu krabice celofán. Vytvoříte tím iluzi podvodního života a vaše dioráma bude zajímavější.
  • Můžete také přilepit fotky podvodního světa na dno a strany krabice.
  • Použijte akrylové nebo temperové barvy a nakreslete vodní pozadí. Namalujte malé vlnky, nebo nakreslete vodní prostředí na papír a přilepte ho na vnitřní strany krabice.
 4. 4
  Přidejte něco na oblohu. Pokud chcete mít detailnější oblohu, přidejte na ni mraky, slunce, měsíc, nebo hvězdy. Na mraky použijte kousky vaty, na hvězdy můžete použít třpytky, stříbrný lak na nehty, nebo metalickou barvu. Slunce vytvořte z malé polystyrenové kuličky a přilepte ho ke stropu krabice lepidlem. [3]
 5. 5
  Hotovo.
  Reklama


Tipy

 • Větší věci dejte dozadu a menší dopředu.
 • Když budete po krabici malovat fixy, budete mít dioráma příliš tmavé. Použijte raději vodové nebo temperové barvy.
 • Pokud chcete něco přilepit, musíte si na to vzít správné lepidlo. Na lepení textilu například nebudete moci použít lepidlo na papír.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 5 735 krát
Kategorie: Záliby a Řemesla
Stránka byla zobrazena 5 735 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama