Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Proč nedát své drahé polovičce něco originálnějšího, než je obyčejná bonboniéra z obchodu? Čokoláda je ve skutečnosti velmi jednoduchá na výrobu, takže si s ní můžete sami doma pohrát a vytvořit čokoládu s vlastní, jedinečnou příchutí. V následujícím článku zjistíte, jak si vyrobit domácí čokoládové bonbóny, lanýže nebo tyčinky.

Postup

 1. 1
  Nachystejte si všechny potřebné ingredience. Tady je seznam ingrediencí, které budete potřebovat na výrobu jednoduchých čokoládových bonbónů:
  • 220 g nadrobno nasekané čokolády
  • Podle chuti můžete přimíchat oříšky, sušené ovoce nebo kousky kokosu
  • Podle chuti si můžete nachystat na náplň karamel, arašídové máslo nebo džem
 2. 2
  Vyberte si čokoládu. Na výrobu čokoládových bonbónů se hodí v podstatě jakýkoliv druh čokolády, ať už se jedná o tabulku čokolády nebo čokoládové knoflíky.
 3. 3
  Rozpusťte čokoládu. Čokoládu dejte do misky, která je vhodná do mikrovlnky a následně ji dejte do mikrovlnky. Dejte ji ohřát na vysoké teplotě po dobu 30 sekund, otevřete mikrovlnku a čokoládu promíchejte. Znovu ji dejte ohřívat po dobu 30 sekund a znovu promíchejte. Opakujte to tak dlouho, dokud se čokoláda kompletně nerozpustí.
  • Do směsi můžete přimíchat nasekané oříšky, kousky kokosu, sušené ovoce či jiné dobroty.
  • Chcete-li mít čokoládu s příchutí máty, přidejte do ní několik kapek mátového extraktu.
 4. 4
  Nalijte čokoládu do formiček. Horkou čokoládu nalijte do formiček. Formičky jsou dostupné v nejrůznějších velikostech a tvarech a dají se koupit v obchodech s kuchyňskými potřebami. Naplňte formičky až po okraj. Pokud je to nezbytné, tak čokoládu roztáhněte až do rohů pomocí zadní strany lžičky.
 5. 5
  Nechte čokoládu vychládnout. Nechte čokoládou ztuhnout na lince nebo v lednici. Čokoládu nechte kompletně vychládnout předtím, než se ji pokusíte vyndat z formiček.
 6. 6
  Vyndejte čokoládu z formiček. Opatrně čokoládu vytřepte z formiček. Můžete ji sníst okamžitě nebo ji zabalit a dát ji někomu jako dárek.
 7. 7
  Hotovo.
  Reklama

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:
Čokoládové lanýže

 1. 1
  Nachystejte si všechny potřebné ingredience. Tady je seznam ingrediencí, které budete potřebovat na výrobu čokoládových lanýžů:
  • 220 g nadrobno nasekané čokolády
  • 1/2 hrnku smetany
  • 1 lžíce alkoholu (likéru) na dochucení
  • Kakaový prášek nebo oříšky na ozdobu
 2. 2
  Vyrobte čokoládovou směs. Dejte čokoládové kousky do velké keramické nebo jiné tepelně odolné mísy. Dejte smetanu do hrnce a zahřejte ji na sporáku a přiveďte ji k varu. Nalejte smetanu na čokoládu a míchejte směs tak dlouho, dokud se čokoláda nerozpustí a nespojí se se smetanou.
 3. 3
  Přidejte nějakou příchuť. Čokoládu můžete dochutit alkoholem nebo vanilkovým či mátovým extraktem a podobně. Dochucovadlo vmíchejte do čokoládové směsi.
 4. 4
  Nechte čokoládu vychládnout. Nalijte čokoládu do formy na dort a nechte ji mírně ztuhnout na lince. Ještě jednou ji zamíchejte a pak ji zakryjte plastovým obalem a dejte do lednice. Nechte čokoládu v lednici asi 2 hodiny.[1]
 5. 5
  Vytvarujte čokoládu do kuliček. Použijte malou lžičku nebo naběračku na zmrzlinu a po kouscích nabírejte čokoládu z formy. Jednotlivé kousky vytvarujte do kuliček. Snažte se pracovat rychle, aby se čokoláda nerozpustila. Vytvarované lanýže položte na pečící papír, aby se pak čokoláda dala lehce odlepit. Snažte se, aby všechny lanýže měly stejnou velikost.
 6. 6
  Ozdobte lanýže. Vyválejte lanýže v kakaovém prášku, nasekaných oříšcích nebo jiných posypkách. Pokryjte lanýže rovnoměrnou vrstvou.
 7. 7
  Uložte lanýže. Pokud lanýže nesníte okamžitě, tak je můžete uchovat v pevně uzavřené nádobě v lednici. Jelikož obsahují smetanu, tak byste je neměli dlouho nechávat venku na pokojové teplotě.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 2:
Domácí čokoládové tyčinky

 1. 1
  Nachystejte si všechny potřebné ingredience. Tady je seznam ingrediencí, které budete potřebovat na výrobu čokoládových tyčinek:
  • 1 hrnek kakaového másla
  • 1 hrnek holandského kakaa
  • 1/2 hrnku medu, javorového nebo agávového sirupu
  • 1 vanilkový extrakt
 2. 2
  Rozpusťte kakaové máslo se sladidlem. Dejte kakaové máslo a sladidlo (med, javorový nebo agávový sirup) do misky. Nechte směs rozpustit v mikrovlnce na vysoké teplotě a pak ji dobře promíchejte, aby se ingredience spojily a směs se vyhladila.[2]
 3. 3
  Přidejte kakaový prášek a vanilku. Vmíchejte do směsi kakao a vanilku a dohladka vše promíchejte tak, aby ve směsi nezůstaly žádné hrudky.
 4. 4
  Nalejte čokoládu do formiček. Čokoládu nalejte do speciálních formiček nebo na menší plech na pečení.
 5. 5
  Nechte čokoládu vychládnout. Nechte čokoládu ztuhnout při pokojové teplotě nebo ji dejte do lednice, kde vychládne rychleji. Pokud děláte čokoládové tyčinky, tak do čokolády udělejte rýhy, aby se vám později čokoláda lépe lámala na menší kousky.
 6. 6
  Vyndejte čokoládu z formy. Vytřepte čokoládu z formiček nebo ji nalámejte do čokoládových tyčinek. Čokoládu pak můžete uchovat v lednici.
 7. 7
  Hotovo.
  Reklama

Tipy

 • Dejte čokoládu do krabice a ozdobte ji mašlí. Můžete ji dát někomu na Valentýna. Je to taky skvělý dárek k narozeninám!
 • Chcete-li mít čokoládu barevnější, tak můžete použít tmavou čokoládu, mléčnou čokoládu a bílou čokoládu.
 • Experimentujte s nejrůznějšími ingrediencemi.
Reklama

Varování

 • Pokud chcete čokoládu ozdobit nějakými posypkami, tak to musíte udělat ještě předtím, než ji dáte vychládnout, jinak se vám posypky k čokoládě nepřilepí. Pokud však chcete čokoládu ozdobit nějakou polevou, tak ji musíte dát nejprve vychládnout.
 • Předtím, než čokoládu sníte, ji vyndejte z lednice a nechte ji chvíli stát venku. Čokoláda rovnou z lednice by byla příliš chladná a tvrdá k snědku!
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
wikiHow Staff Writer
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 2 306 krát
Kategorie: Recepty
Stránka byla zobrazena 2 306 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama