Jak vyrobit duhovou růži

2 Metody:Duhová růže z opravdových růžíDuhová růže z papíru

Duhové růže jsou krásný dárek a pěkně doplní výzdobu jakéhokoli domova. Nejlepší na nich ale je, že se dají vyrobit doma. Duhové růže můžete vyrobit z živých růží, pokud si na to ale netroufáte, můžete vytvořit jejich papírovou verzi.

1
Duhová růže z opravdových růží

Výběr růže

 1. 1
  Vyberte si bílou růži. K výrobě duhové růže budete potřebovat bílou růži nebo růži ve velmi světlém odstínu jiné barvy. Pokud chcete ale čisté, živé barvy, sáhněte po bílé.
  • Pokud nemůžete sehnat bílou růži, zkuste bledě oranžovou, bledě žlutou či bledě růžovou. Vyhněte se červeným růžím nebo temně růžovým; z tmavých růží duhovou růži nevyrobíte, protože temné odstíny neumožní barvám vyniknout.
  • Stav růže bude mít vliv na to, jak rychle nebo snadno se vybarví. Růže, která je těsně před rozkvětem, nebo čerstvě rozkvetlá se obarví snadněji. Na druhé straně růže s květem zatím v poupěti se bude barvit daleko déle.

Příprava růže

 1. 1
  Zastřihněte stonek. Odstřihněte stonek na požadovanou délku.
  • Pomocí ostrých nůžek nebo ostrého nože ořízněte stonek našikmo.
  • Pro určení správné délky vycházejte z výšky nádoby, ve které budete růži barvit, nebo vázy, do které ji pak umístíte. Stonek růže může být jen o něco delší než váza, kam ji dáte. Neměl by ale být o moc delší, než je výška nádob na barvení, jinak bude růže nahoře moc těžká a bude těžší ji v nádobách udržet.
 2. 2
  Rozdělte stonek na části. Pomocí ostré čepele rozřízněte stonek podélně do na několik částí. Ať už použijete nůžky nebo nůž, musí být pořádně ostré. Stonek růže je celkem dřevnatý a pokud použijete tupý nůž, můžete stonek buď zlomit, nebo růži natrhnout.
 3. 3
  Stonek rozdělte na dvě až čtyři části. Pokud ho rozřežete na moc částí, riskujete jeho oslabení.

Příprava barev

 1. 1
  Rozpusťte v hrnkách vody potravinářské barvivo různých odstínů. Naplňte vysoké, úzké nádoby vodou a přidejte do každé několik kapek potravinářského barviva. Do každé nádoby nakapejte jinou barvu.
  • Jak již bylo řečeno, počet barev by měl být stejný, jako počet částí rozříznutého stonku.
  • Čím víc barviva použijete, tím bude mít vaše duhová růže zářivější barvy.
  • Nejlepší jsou úzké, bytelné nádoby. Nepoužívejte nádoby s širokým okrajem, protože do každé z nich budete muset umístit část stonku, což by mohlo být u nádob s širším okrajem trochu náročnější. Vhodné jsou například formičky na vodovou zmrzlinu nebo úzké skleničky.
 2. 2
  Do každé nádoby vložte jednu část stonku. Opatrně rozdělte části stonku mezi jednotlivé nádoby s barevnou vodou a ujistěte se, že jsou plně ponořeny.
  • Buďte obzvlášť opatrní při ohýbání a zastrkávání jednotlivých částí stonku. Rozřezaný stonek je velmi choulostivý a při příliš hrubém zacházení můžete jednotlivé části omylem utrhnout.
 3. 3
  Nádobky s vodou umístěte těsně vedle sebe. Jednak budou stabilnější, jednak tím zmenšíte vzdálenost mezi částmi rozřezaného stonku.
 4. 4
  Nechte růži několik dní v obarvené vodě. Během 30 minut zpozorujete první zbarvení, ale pokud chcete opravdu zářivé barvy, měli byste růže nechat v barevné lázni několik dní.
  • Plné zbarvení může trvat i týden, ale už po prvním dni budou mít všechny okvětní lístky nádech nové barvy.[2]
  • Obarvenou vodu růže vsaje, jako by to byla obyčejná vláha. Jak bude voda stonkem stoupat k okvětním lístkům a zavlažovat je, dostane se spolu s ní do květu i barva. Vzhledem k tomu, že původní lístky růže jsou bílé, bude barva snadno vidět.

2
Duhová růže z papíru

Výběr papíru

 1. 1
  Vyberte čtvercový list duhového papíru. Abyste využili co nejvíce barvy pro svou duhovou růži, vyberte čtverec papíru s duhovým potiskem na přední i zadní straně.

Výroba duhové růže

 1. 1
  Vystřihněte začátek kruhu. začněte vprostřed jedné strany papíru a vystřihněte kruh s okrajem co nejblíž ostatním třem hranám.
 2. 2
  Vystřihněte z kruhu spirálu. Jakmile se začnete přiblížovat začátku svého kruhu, směřujte jemně nůžkami směrem k jeho středu a kopírujte zevnitř okraj kruhu ve vzdálenosti cca 1,25 cm. Pokračujte ve stříhání 1,25 cm širokého kroužku, dokud se nedostanete úplně doprostřed.
  • Šířka spirály by měla být od začátku do konce stejná. To znamená, že bude spirála mít na šířku pořád zhruba 1,25 cm.
  • Střihejte volně. Při střihání podle tohoto návodu nepotřebujete být úplně přesní. Naopak, výsledná růže vypadá nejlépe, pokud stříháte podle japonského principu „wabi-sabi“, který klade důraz na krásu nedokonalého.
 3. 3
  Vprostřed kruhu vystřihněte záložku. Na konci spirály, který by měl být uprostřed kruhu, vám zbude záložka o něco širší, než je šířka spirály.
 4. 4
  Odstraňte čtvercový okraj. Hranatý okraj snadno odstřihnete zastřihnutím kruhu v místě, kde jste začali stříhat spirálu.
  • Ostré hrany a rohy čtverce by jen překážely výslednému tvaru růže.
 5. 5
  Stočte spirálu zvnějšku dovnitř.[3] Srolujte celou spirálu podél vrchní hrany papíru směrem k centru.
 6. 6
  Záložku přilepte ke spodku růže. Umístěte na vrchní část záložky několik kapek (nejlépe z lepidlové pistole) a pevně ho přitiskněte ke spodní straně růže. Ujistěte se, že lepidlo zalepilo všechny vrstvy spirály.
 7. 7
  Stejným způsobem vytvořte spoustu dalších růží!

Tipy

 • Stejnou techniku barvení můžete použít i na jiné květiny. Pokud použijete světlé květiny, bude technika barvení působit na většiny druhů květin. Mezi další květiny, které se obzvláště dobře barví, patří karafiáty, chryzantémy a hortenzie.
 • Stejným způsobem jako růže můžete dokonce obarvit i řapíky celeru! Nesmíte je ale rozřezat a neměli byste jim ani odstranit listy.

Věci, které budete potřebovat

Barvení živých růží

 • Bílá růže
 • Potravinářské barvivo
 • Voda
 • Vázy, formičky na zmrzlinu nebo podobné nádoby
 • Ostré nůžky, nůž nebo čepel

Výroba růže z papíru

 • Čtvercový list duhového papíru
 • Pastelky nebo voskovky
 • Nůžky
 • Pistoli na lepidlo nebo rychleschnoucí lepidlo

Informace o článku

Kategorie: Záliby a Řemesla

V jiných jazycích:

English: Make a Rainbow Rose, Français: faire une rose arc‐en‐ciel, Español: hacer una rosa arco iris, Italiano: Creare una Rosa Arcobaleno, Português: Fazer uma Rosa Arco Íris, 中文: 制作彩虹玫瑰, Русский: сделать радужную розу, Deutsch: Eine Regenbogen Rose machen, Nederlands: Een regenboogroos maken, Bahasa Indonesia: Membuat Bunga Mawar Pelangi

Stránka byla zobrazena 3 849 krát.

Byl tento článek přesný?