Jak vyrobit gel z aloe vera

Aloe vera je jedním ze skvělých přírodních léčiv, kterým můžete ošetřovat popáleniny od slunce, hydratovat pokožku nebo ulevovat podrážděné kůži. Pro domácí výrobu aloe vera gelu nebudete potřebovat nic jiného než jednu zdravou rostlinu aloe. Gel můžete smíchat s přírodními konzervanty, vydrží vám potom třeba i několik měsíců.

Přísady

 • List aloe
 • Volitelně: 500 mg práškového vitaminu C nebo 400IU vitaminu E na ¼ šálku. (1 šálek=cca 230 ml)

Postup

 1. 1
  Umyjte si ruce. Čisté ruce a pomůcky jsou velmi důležité, gel tak nekontaminujete.
 2. 2
  Rozřízněte vnější list aloe. Vnější listy jsou s větší pravděpodobností dostatečně vyzrálé, aby obsahovaly množství čerstvého, zdravého gelu. Vybírejte tedy listy z vnější strany květiny, které mají základnu velmi blízko zemině. Ostrým nožem je těsně nad nad ní uřízněte.
  • Pokud neplánujete větší množství gelu rozdat, je lepší začít s menšími dávkami, gel z aloe totiž podléhá rychlé hnilobě. Připravte si tedy 1 nebo 2 listy, které by měly bohatě postačit na 1/2-1 šálek gelu.
  • Jestliže je vaše rostlina mladá, buďte obzvlášť opatrní na to, kolik listů odřezáváte. Mohli byste ji poškodit.
 3. 3
  Nechte listy 10 minut odstát. Umístěte je vertikálně do nějaké nádoby a nechte vytéct veškerou tmavě žlutou pryskyřici. Ta obsahuje latex, který může v některých případech nepříjemně podráždit kůži, proto ji raději odstraňte.
 4. 4
  Oloupejte listy. Použijte škrabku na brambory nebo zeleninu a opatrně sloupněte vrchní zelenou vrstvu.[1] Ujistěte se, že jste společně s vrchní zelenou vrstvou prošli i vnitřní bílou vrstvou, která ukrývá gel. Zůstane vám list tvaru jakési „kanoe“ naplněný gelem.
  • Velké listy je praktičtější nejprve nakrájet na menší kusy.
  • Oloupané vrstvy rovnou vyhoďte, aby se vám omylem nepřimíchaly ke gelu.
 5. 5
  Gel seberte lžicí. Čistý, měkký gel se snadno nabírá. Všechen ho přendejte do čisté misky.
 6. 6
  Zvažte, zda gel nesmíchat s nějakým přírodním konzervantem. Chcete-li větší množství gelu skladovat alespoň měsíc nebo dva, přimíchejte 500 gramů práškového vitamínu C nebo vitamínu E (400 IU) na ¼ šálku gelu. Míchejte v mixéru tak, aby byl gel zprvu napěněný.[2]
 7. 7
  Gel umístěte do sterilní, čisté sklenice. Pokud jste ho smíchali s vitaminem, vydrží v lednici několik měsíců. Jinak spotřebujte do 1-2 týdnů.
 8. 8
  Užití gelu. Aplikujte na spáleniny od slunce a další menší povrchové popáleniny. Využijete ho i pro zvlhčení kůže a jako ingredienci do podomácku vyráběných kosmetických produktů.
  • Nikdy nepoužívejte na hluboké rány nebo puchýře. Aloe by se mělo užívat pouze na povrchová podráždění kůže. Hlubším ranám by mohl naopak zabránit v přirozeném hojení.
  • Zkuste smíchat ½ šálku aloe s ¼ šálku roztátého kokosového oleje. Vytvoříte tak směs vhodnou pro masírování.[3]
  • Naučte se aloe pěstovat. Budete si tak moct gel připravit, kdy se vám zachce.

Informace o článku

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 28 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili.

Kategorie: Obecné zdraví

V jiných jazycích:

English: Make Aloe Vera Gel, Italiano: Preparare il Gel d'Aloe Vera, Español: hacer gel de aloe vera (sábila), Deutsch: Aloe Vera Gel herstellen, Português: Fazer um Gel de Aloe Vera, Русский: сделать гель алоэ вера, 中文: 制作芦荟胶, Français: faire du gel à l'aloe vera, Nederlands: Aloe vera gel maken, العربية: عمل جل الصبار, Bahasa Indonesia: Membuat Gel Lidah Buaya, हिन्दी: एलोवेरा जेल (Aloe Vera Gel) बनायें, ไทย: ทำเจลว่านหางจระเข้, Tiếng Việt: Làm Gel Lô hội, 한국어: 알로에 베라 젤 만드는 방법, 日本語: アロエベラジェルを作る, Türkçe: Aloe Vera Jel Nasıl Yapılır

Stránka byla zobrazena 6 378 krát.
Byl tento článek přesný?