Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Výroba mýdla může někomu nahánět strach. Obzvláště, zahrnuje-li proces výroby práci s louhem. Práce s glycerinovým mýdlem, při kterém blok glycerinové hmoty zahřejete a nalijete do formy však nezabere moc času. Jak dekorativní, tak funkční mýdlo můžete vyrobit ve svém volném čase a použít ho v domácnosti nebo jako dáreček přátelům a příbuzným. Přečtěte si, jak nejsnadněji vyrobit mýdlo a objevte navíc pár zábavných variací výroby glycerinového mýdla.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:
Základní způsob výroby glycerinového mýdla

 1. 1
  Nakupte suroviny. Obchody s řemeslným zbožím prodávají glycerinovou hmotu k výrobě mýdla v tuhých bocích, jež se roztaví. Chcete-li, můžete si vyrobit i vlastní glycerin. Jednodušší je však koupit si blok glycerinové hmoty buď průsvitný, bílý, nebo barevný. Čistý glycerin je vždy alespoň trochu průsvitný, bez ohledu na jeho barvu. Kromě glycerinu budete potřebovat následujíí suroviny:
  • Esenciální oleje. Obchody s řemeslným zbožím prodávají esenciální oleje určené přímo k výrobě glycerinového mýdla. Na jednu dávku mýdla vystačí jen malinko esenciálního oleje, kupte si tedy jen malou lahvičku. Zvolte esenciální olej verbeny citrónové, růže, levandule, máty peprné nebo jiného oleje, který vám voní.
  • Formičky na mýdlo. Obchody s řemeslným zbožím prodávají spoustu druhů formiček, od maličkých po veliké. Ujistěte se, že kupujete formičku určenou pro výrobu glycerinového mýdla, které po zhotovení z formičky snadno vyklouzne.
  • Sekundární alkohol jako ethanol či isopropylalkohol. Pokud již nějaký nemáte v domácí lékárničce, kupte si jej v drogerii či lékárně. Nalijte jej do láhve s rozprašovačem; před usazením glycerinu bude potřeba odstranit bublinky.
 2. 2
  Roztavte glycerinovou hmotu k výrobě mýdla v hrnci na vaření ve vodní lázni.[1] Odkrojte tolik glycerinu, kolik jen potřebujete k naplnění formičky a nakrájejte jej na malé, snadno roztavitelné kousky. Vložte glycerin do hrnce na vaření ve vodní lázni, naplňte hrnec vodou a postavte na mírný oheň. Zahřívejte glycerin do doby, než se zcela roztaví.
  • Nemáte-li hrnec na vaření ve vodní lázni, můžete improvizovat. Najděte si dva hrnce, jeden větší a druhý menší, jež se do něj vejde. Do vetšího nalijte vodu tak, aby v něm menší hrnec plaval. Takto hrnce postavte vařit na mírný oheň. Do menšího hrnce, do kterého nepřidáváte žádnou vodu, vložte nakrájený glycerin a nechte roztát.
  • Glycerin můžete roztavit také v mikrovlnné troubě. Kousky bloku glycerinu vložte do nádoby vhodné k vaření v mikrovlnné troubě a zahřívejte ve 30 vteřinových intervalech, dokud neroztaje.
  • Můžete roztavit celou kostku glycerinu, nebo můžete odkrojit vždy jen tolik, kolik potřebujete. [2] Hotové mýdlo má stejný objem jako koupený glycerin. Díky vám a vašim formičkám však získá jinou formu.
 3. 3
  Vmíchejte esenciální olej. Přidejte jen pár kapek oleje. Je tak silný, že méně zde znamená více. Dřevěnou vařečkou vmíchejte pár kapek oleje tak, aby se dobře smíchal glycerin s olejem. Jakmile se tak stane, přestaňte glycerin zahřívat.
 4. 4
  Připravte si formičky na mýdlo. Položte formičky na plochý povrch vyložený papírovými ubrousky a použijte láhev s rozprašovačem k postříkání vnitřku formiček sekundárním alkoholem jako ethanol či isopropylalkohol. Alkohol chrání mýdlo před vytvářením bublinek v průběhu procesu vyrábění mýdla. Bez použití alkoholu může mít vaše mýdlo nakonec celou vrstvu bublinek.
 5. 5
  Lijte mýdlo. Odkryjte hrnec na vaření ve vodní lázni a nalijte mýdlo do formiček. Každou z formiček naplňte po okraj. Nedovolte, aby mýdlo přeteklo přes okraj formičky. Mýdlo by se vám nepovedlo.
  • Nejde-li vám mýdlo dobře nalít z hrnce na vaření ve vodní lázni, použijte trychtýř. Nalijte mýdlo nejprve do láhve nebo džbánu a teprve potom do formiček. Udělejte to však rychle, aby mýdlo nevystydlo již na ceste do formiček.
  • Pokud je to nutné, před litím fo formiček ohřejte mýdlo znovu. Použijte hrnec na vaření ve vodní lázni nebo mikrovnnou troubu.
 6. 6
  Opět použijte alkohol. Použijte láhev s rozprašovačem a postříkejte jí tekuté mýdlo ve formičkách. Zabráníte tím vytvoření vrstvy bublinek i na horní, ploché straně mýdla.
 7. 7
  Nechte mýdla vychladnout a vyloupněte je ven. Mýdla nechte vychladit hodinu či dvě, dokud nejdou zcela ztvrdlá, obraťe formičky a nechte z nich vyklouznout vaše krásná glycerinová mýdla.
  • Pokud mýdlo nevyklouzne z formičky samo, poklepejte na zadní stranu formičky.
  • Mýdla skladujte ve vakuované nádobě do doby, kdy jste připraveni je použít.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 2:
Zábavné obměny při výrobě mýdla

 1. 1
  Vyrobte mýdlo na provázku. Po roztehřátí glycerin nalijte do velké kovové či umělohmotné misky. Přidejte pár kapek esenciálního oleje podle vašeho výběru. Ponořte provaz do glycerinu, vyndejte a nechte zatvrdnout. Ponořte znovu a přidejte stejným postupem i druhou vrstvu. Po vystydnutí druhé vrstvy pokračujte dál tak dlouho, dokud nedosáhnete požadované velikosti mýdla.
  • Buďte tvořiví i co se týká provázku. Nemusíte namáčet jen rovný provaz, můžete z něj uvázat různé smyčky a uzle a vytvořit tak zajímavé tvary mýdla.
  • Pověste hotové mýdlo na provázku na kohoutek ve vaší sprše. Bude vám vždy k ruce.
 2. 2
  Vytvořte barevná mýdla. Můžete koupit bezbarvý glycerin a sami je nabarvit zvláštními barvami, jež jsou k dostání v obchodech s řemeslným zbožím. Po roztavení glycerin rozdělte do různých nádob a každou obarvěte jinou barvou a teprve poté nalijte do formiček.
 3. 3
  Ozdobte mýdla. Chcete-li vašim mýdlům dodat extra šmrnc, přimíchejte do glycerinu objekty podle vaší volby. Je to ideální příležitost vytvořit jedinečné mýdlo na míru jedinečné příležitosti, jako party k narození dítěte nebo narozeniny dítěte. Můžete tak také přesně na míru ozdobit vaší koupelnu. Následuje pár rad pro inspiraci:
  • Vytvořte květinová mýdla tak, že do rozpuštěného glycerinu přimícháte sušené květy nebo okvětní lístky.
  • Perfektní mýdla na narozeninovou párty vytvoříte tak, že formičky naplníte jen z půlky glycerinem a do středu vložíte malou plastovou hračku, umělohmotné zvířátko či autíčko. Poté formičku naplníte až po okraj rozehřátým glycerinem.
  • Můžete také vyrobit mýdla speciálně k příležitosti oslavy narození dítěte. Do formičky k mýdlu přimíchejte malé chrastítko nebo jiné předměty určené pro miminka.
 4. 4
  Vyrobte si vlastní formičky. Nemají-li v obchodě s řemeslným zbožím formičku podle vašich představ, vyrobte si vlastní. Jako formička vám poslouží jakákoliv nádoba z tvrdé umělé hmoty. Použijete-li kuchyňské nádobí, nezapomeňte jej pořádně umýt před dalším použitím v kuchyni.
  • Formičky na led jsou perfektní pomůckou k výrobě mýdla. Postačí obyčejné, s ledem ve tvarku kostky, můžete koupit i formičky se zvláštními tvary jako ryba, mušle nebo lebka.
  • K výrobě větších mýdel použijte umělohmotné misky nebo hrníčky. Můžete použít i prázdný plastový kelímek od jogurtu.
  Reklama

Tipy

 • Ručně vyrobená mýdla vystavte v průhledných skleněných dózách a ozdobte tak svou kuchyň nebo koupelnu.
 • Párátkem nebo jiným hrotem můžete cokoli do mýdla vyrýt a zpestřit tak jeho vzhled.
 • Chcete-li vytvořit měkké bílé mýdlo namísto průsvitného, kupte si materiál na výrobu neprůsvitného glycerinového mýdla a nepřidávejte barvy.
 • Zabalte mýdlo do nastříhaného povoskovaného (např. pečícího) papíru nebo igelitu a poté zabalte dárkově. Se stuhou či mašlí vytvoříte krásný dárek.
Reklama

Varování

 • Při práci s glycerinovým mýdlem, při kterém mýdlo zahřejete a nalijete do formy se můžete snadno opařit. Noste rukavice a dlouhé rukávy a chraňte i svoje oči. Děti by měly pracovat pod neustálým dohledem dospělých.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Formičky na mýdlo
 • Sekundární alkohol jako ethanol či isopropylalkohol
 • Láhev s rozstřikovačem
 • Glycerinovou hmotu k výrobě mýdla
 • Esenciální oleje
 • Nůž
 • Hrnec na vaření ve vodní lázni nebo nádobu vhodnou k vaření v mikrovlné troubě
 • Lžíci
 • Barvy na barvení mýdel (např. potravinářské barvy)

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 17 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 8 537 krát
Stránka byla zobrazena 8 537 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama