Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Je poměrně běžné dát dítěti nebo své drahé polovičce plyšového medvídka, ale je docela neobvyklé darovat někomu medvídka vlastnoručně vyrobeného. Chcete-li využít své zručnosti, můžete někomu speciálnímu dát tento tradiční dárek ve velmi osobní formě.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:
Medvídek z ponožky

 1. 1
  Položte ponožku. Položte ponožku šlapkou nahoru. Na patě se vytvoří malý ohyb.
 2. 2
  Ustřihněte látku na hlavu. Namalujte kolečko na konci ponožky podél oblouku na prsty. Na vršek kolečka přidejte ucho, čímž vytvoříte šablonu pro hlavu. Toto by nemělo zabrat víc než čtvrtinu délky ponožky. Ustřihněte látku těsně nad linkou pro uši. Jakmile máte tento kus ustřižený, ustřihněte malý otvor na spodu pro krk.
 3. 3
  Ustřihněte látku pro nohy a ruce. Nad patou ponožky je část pro nohu. Odměřte si půlku mezi obloučkem paty a okrajem ponožky a tam horní část ponožky odstřihněte. Ustřiženou část pak na délku rozstřihněte – to budou ruce. Větší část ponožky mírně nastřihněte až k obloučku paty – to bude tělo s nohama.
 4. 4
  Vycpěte a zašijte hlavu. Obraťte hlavu naruby a pak na šicím stroji či jehlou zašijte horní část hlavy. Pak látku opět obraťte lícem nahoru a hlavu vycpěte. Jakmile dosáhnete požadované velikosti, zašijte díru pro krk.
  • Materiál na vycpání můžete koupit v obchodě s látkami nebo v textilní galanterii. Můžete použít i zbytky vlny, nebo kousky staré zbytkové látky.
 5. 5
  Vycpěte a zašijte tělo. Obraťte tělo naruby a pak na šicím stroji nebo jehlou zašijte nohy. Potom tělo opět obraťte lícem nahoru a vycpěte ho. Jakmile je tělo dostatečně vycpané, zašijte díru pro krk.
 6. 6
  Spojte tělo s hlavou. Přišijte hlavu k tělu jehlou jednoduchým předním, nebo řetízkovým stehem.
 7. 7
  Přišijte ruce. Rozstřihněte zbylý konec ponožky na dvě části, ty pak sešijte a nechte si jen otvor na vycpání. Jakmile jsou dostatečně vycpané, přišijte je k tělu.
 8. 8
  Hotovo! Užijte si vašeho nového medvědího kamaráda! Můžete ještě přišít knoflíky namísto očí a vyšít čumáček.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 2:
Medvídek z plsti

 1. 1
  Vyrobte ruce. Vystřihněte z plsti čtyři kousky ve tvaru králičích uší. To budou ruce. Vždy dva kousky sešijte k sobě nějakým základním stehem a nechte na konci otvor pro vycpání.
 2. 2
  Vyrobte nohy. Opakujte předchozí krok, ale vystřihněte kousky o něco větší. Tvar nohou můžete přizpůsobit tomu, jestli chcete mít medvídka stojícího nebo sedícího.
 3. 3
  Nakreslete a vystřihněte hlavu. Nakreslete a vystřihněte profil hlavy (z boku). Vystřihněte dva takové kousky. Potom je sešijte dohromady od krku až po čumák.
 4. 4
  Vystřihněte klínek pro hlavu. Vystřihněte klín - střední část, kterou vložíte mezi dvě části hlavy, které jste už přišili k sobě. Nakreslete si tvar kravaty dostatečně dlouhý na to, aby sahal od čumáku kolem celé hlavy až vzadu ke krku. Budete si muset tento díl po zarovnání přišpendlit předtím, než ho začnete přišívat.
 5. 5
  Přišijte klínek. Jakmile máte všechno přišpendleno na místě, klínek přišijte.
 6. 6
  Vyrobte tělo. Teď je čas na tělo. Začněte tím, že vystřihnete dva kousky látky ve tvaru obdélníku. V rozích vystřihněte zaoblené výřezy. Přišijte kousky k sobě podél delších stran, takže vám vyjde jakýsi tunýlek. Potom sešijte jednu kratší stranu, ale zaoblené výřezy nechte otevřené. V tomto místě budete později přišívat ruce a nohy.
 7. 7
  Otočte všechny části naruby. Tím schováte stehy, které jste udělali.
 8. 8
  Vycpěte všechny části a přišijte hlavu. Hlavu přišijte k otevřenému kratšímu konci.
  • Trocha vycpávacího materiálu se může posunout do těla. To nevadí.
 9. 9
  Přišijte ruce a nohy. Přišijte obě ruce k oblým otevřeným výřezům v horní časti. Stejně přišijte jednu nohu. Vycpěte tělo a až potom přišijte i druhou nohu.
 10. 10
  Vystřihněte a přišijte uši. Vystřihněte malé půlkruhy pro uši. Uši potom přehněte napůl a přišijte k hlavě.
 11. 11
  Vytvořte medvídkovi obličej. Přidejte prvky obličeje (jako nos a pusu) - můžete použít bavlnku a vyšít je, nebo je udělat pomocí knoflíků.
 12. 12
  Přišijte knoflíky na oči. Teď můžete vytvořit oči. Můžete je udělat z obyčejných knoflíků, nebo si v textilní galanterii koupit speciální knoflíky na oči pro plyšové hračky.
  • Pro menší děti je lepší udělat medvídka s očima vyšitýma z bavlnky, aby se náhodou nestalo, že knoflík spolknou.
 13. 13
  Užijte si svou novou hračku!Udělejte mu místo mezi svými věcmi, nebo ho darujte někomu blízkému.
  Reklama

Tipy

 • Při šití dělejte pevné stehy, ať vám medvídek dlouho vydrží.
 • Medvídkovi můžete vyrobit i oblečení.
 • Při sešívání dbejte na to, aby stehy byly dostatečně blízko u sebe.
 • Pokud budete vyrábět oblečení, vyberte si nějaký roztomilý materiál (pokud má být medvídek pro nějaké dítě). Můžete vybrat například něco růžového, vyrobit pyžamo, nebo sportovní oblečení, rifle, svetr, tričko, kabátek apod.
Reklama

Varování

 • Pokud si medvídka chtějí vyrobit děti, měly by to dělat pod dozorem.
 • Buďte opatrní při používání ostrých nůžek a jehel.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Jehlu a nit
 • Umělou kožešinu nebo jinou pevnou látku
 • Vycpávací materiál
 • Nůžky
 • Bavlnku na vyšívání
 • Knoflíky na oči
 • Kreativitu
 • Trpělivost
 • Ruce

O tomto wikiHow

Lois Wade
Spoluautorem článku je :
Odbornice na řemesla na wikiHow
Spoluautorem tohoto článku je Lois Wade, jeden z našich spoluautorů. Spoluautoři článků na wikiHow úzce spolupracují s našimi editory, aby se docílilo toho, že obsah našich článků je maximálně přesný a srozumitelný. Tento článek byl zobrazen 8 696 krát
Stránka byla zobrazena 8 696 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama