Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Nic nechutná jako čistá esence podzimu tolik, jako sklenice čerstvého, jablečného moštu. Svěží, nakyslá chuť a vůně perfektně ladí s pohledem na zlaté, podzimní listí. Jablečný mošt si ale můžete dopřát téměř kdykoliv! Přečtěte si náš článek a naučte se, jak si vyrobit čerstvý mošt z jablek.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:
Nealkoholický jablečný mošt

 1. 1
  Sežeňte si ta správná jablka. Nejlepší mošt balancuje na hranici mezi sladkou a kyselou chutí. Pěstitelé jablek (kteří si sami často jablečný mošt lisují) si často míchají několik různých odrůd, aby dostali tu správnou kombinaci chutí. Najít i tu „svou“ směs je otázka pokusu a omylu, a experimentování může být skvělým dobrodružstvím! Tady je několik základních charakteristik nejčastějších odrůd jablek:
  • Red Delicious: Velká, pevná, červená jablka se sladkou chutí.
  • Yellow Delicious: Velká, pevná, žlutá jablka se sladkou chutí.
  • Jonatán: Středně velká, středně nakyslá jablka, červená u stopky, směrem ke spodní straně zelenající.
  • Granny Smith: Středně velká/menší jablka, křupavá, kyselá, jasně zelené barvy.
  • Gala: Středně velká, lehce nakyslá, se žlutou slupkou, která přechází do oranžova až červena.
 2. 2
  Vyberte si odrůdy, které vám vyhovují. Můžete nakoupit u místních pěstitelů, na farmářských trzích nebo v supermarketu. Pokud chcete spíš sladší mošt, vhodná kombinace je 3 díly sladkých na 1 díl kyselých jablek. Pro středně sladký mošt dva díly sladkých na jeden díl kyselých. Pokud chcete vyrábět alkoholický jablečný mošt (cider), všechna jablka by měla být sladká.
 3. 3
  Dobře jablka očistěte. Odřízněte poškozené nebo otlačené části a také stopky. Platí že pro výrobu moštu byste neměli používat žádné jablko, které byste nesnědli tak, jak je.
 4. 4
  Pokrájejte jablka na čtvrtiny. Slupky ponechte, dodají moštu barvu, chuť a výživné látky.
 5. 5
  Rozmixujte jablka na pyré. V mixéru nebo kuchyňském robotu rozmixujte jablka na konzistenci husté omáčky.
 6. 6
  Přeceďte dužinu. Vymačkejte pyré přes gázu nebo plátýnko, abyste z něj dostali co nejvíc šťávy.
  • Pokud máte velmi jemné sítko nebo cedník, můžete pyré vymačkat přes něj obrácenou lžící – získáte tak ještě víc šťávy.
 7. 7
  Mošt uložte v ledničce a vždycky ho udržujte studený. Až si nalijete sklenici čerstvého moštu, vraťte lahev do lednice a uchovávejte ji v teplotě 5°C. Vydrží vám až dva týdny. Pro pozdější použití můžete mošt zamrazit.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 2:
Alkoholický mošt (cider)

 1. 1
  Vyrobte si mošt. Postupujte podle návodu výše a připravte si dostatečné množství sladkého moštu.[2]
 2. 2
  Sežeňte si kvasinky. Zajděte si do místní palírny nebo moštárny, případně do specializovaného obchodu, nebo se podívejte na internetu. Hledejte kvasinky na cider. Dobrou volbou jsou také suché vinné kvasinky, které jsou lépe k dostání – a jsou levnější.
 3. 3
  Připravte si startovací směs. Den nebo dva předtím, než plánujete začít s výrobou cideru si připravte kvas. Zajistíte tak, aby byly kvasinky živé a připravené a budete mít kontrolu nad výslednou chutí nápoje.
  • V uzavíratelné sklenici smíchejte balíček kvasinek s půl šálkem čerstvého jablečného moštu. Zavřete sklenici, dobře protřepejte asi pět až deset vteřin a pak dejte stranou na šest hodin nebo i přes noc.
  • Až zpozorujete, že obsah bublá, uvolněte tlak lehkým pootočením uzávěru. Pak uzávěr opět utáhněte. Dejte sklenici do lednice a vyndejte ji jen několik hodin předtím, než začnete výrobu cideru.
 4. 4
  Připravte si mošt. Naplňte velký hrnec čerstvým jablečným moštem a na velmi nízkém plameni opatrně nechte asi 45 minut táhnout, abyste zahubili bakterie a divoké kvasinky, které by mohly negativně ovlivnit chuť výsledného cideru.
  • Pozor, mošt nevařte.
  • Přidejte až 800 gramů hnědého cukru nebo medu, byste zvýšili obsah cukrů a tím i alkoholu v cideru.
 5. 5
  Připravte si nádobu na fermentaci. Dobře poslouží demižon. Umyjte ho a sterilizujte. Nalijte dovnitř trochu chlorového bělidla (plné víčko), dolijte vodou a nechte působit, zatímco na sporáku necháváte táhnout mošt. Pak obsah vylijte a demižon vypláchněte čistou, studenou vodou.
 6. 6
  Nalijte mošt do demižonu. Nechte ho vychladnout na teplotu jen o trochu vyšší, než je pokojová teplota a pak přidejte startovací směs s kvasinkami. Promíchejte sterilní lžicí a pak zakryjte špuntem se zařízením pro bezpečné unikání vzduchu.
 7. 7
  Nechte fermentovat. Dejte demižon na tmavé, chladné místo – 15 až 20 stupňů. Za několik dní by mělo zařízení začít bublat, jak budou kvasinky uvolňovat oxid uhličitý. Nechte směs bublat dalších několik týdnů. Až bublat přestane, cider by měl ještě týden odpočívat, aby se kvasinky usadily.
 8. 8
  Stočte cider do lahví. Použijte čistou trubičku, dostatečně sterilní, aby mohla přijít do styku s jídlem. Pak lahve zazátkujte a skladujte tak dlouho, jak jen chcete – minimálně několik týdnů. Stejně jako v případě vína, i cider s věkem zraje k plnější chuti.
  Reklama

Tipy

 • Vyberte si několik druhů jablek a zpracujte každou odrůdu zvlášť. Pak je mezi sebou různě smíchejte a vyzkoušejte jejich kombinace. Všímejte si také, jak nápoj mění barvu podle poměru žlutých, zelených a červených jablek.
 • Trik na to, abyste vyrobili cider a ne jablečný ocet je v tom, že musíte demižon naplnit až po vrch. Pokud jej naplníte do poloviny, budete mít ocet.
 • Někdo si myslí, že mezi moštem a džusem není žádný rozdíl. Všeobecně je ale mošt šťáva, vymačkaná ze syrových jablek, která nebyla filtrovaná nebo jinak ošetřena.[3] Mošt proto není příliš trvanlivý a musíte ho uchovávat v lednici. Jablečný džus byl naproti tomu filtrovaný a pasterizovaný a balený tak, aby byl trvanlivý. V našem článku je popsána výroba jablečného moštu.
 • Dobře jablka rozmixujte a vymačkejte z nich co nejvíc šťávy, kterou proceďte přes gázu nebo plátýnko, abyste zachovali co nejvíce živin a cenných látek. Trochu dužiny se přece jen do moštu dostane a nebude tak čirý, ale zakalený.
 • Poznámka: Ať už je váš demižon nebo jiná fermentační nádoba jakkoliv velká, musíte ji moštem naplnit až téměř po vrch. Pokud to neuděláte a naplníte ji jen do poloviny, vznikne vám místo cideru ocet.
 • Kvasinky potřebují anaerobní prostředí. Takže čím více prostoru – a tedy vzduchu – zbyde v demižonu, tím více bude cider chutnat po octu. Oxid uhličitý je těžší než kyslík, který eventuálně unikne vzduchovým ventilem na zátce.
 • Pokud plánujete vyrábět velké množství moštu, kupte si speciální lis na jablka.
 • Pozor: pasterizujte mošt ohřátím minimálně na 71°C, ale ne víc než 85°C. To postačí k zahubení nebezpečných bakterií, jako je například e.coli. Použijte kuchyňský teploměr, abyste si teplotu ohlídali. Děti, staří lidé a lidé s onemocněním imunitního systému by čerstvý jablečný mošt neměli pít.
Reklama

Varování

 • Udržujte nádobí a pomůcky, se kterými pracujete čisté a sterilní.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Jablka
 • Kuchyňský robot, odšťavňovač nebo mixér
 • Plátýnko, gáza nebo velmi jemné síto
 • Vybavení pro kvašení (navštivte specializovaný obchod, nebo hledejte na internetu)

Související články

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 29 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 8 074 krát
Kategorie: Nápoje
Stránka byla zobrazena 8 074 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama