X
wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 10 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili.
Tento článek byl zobrazen 16 981 krát
Kastilské mýdlo je biologicky rozložitelné mýdlo z olivového oleje, vody a louhu. Bylo vynalezeno v Aleppu a křižáci ho přivezli do španělského regionu Castile, kde si získalo popularitu. Po celá staletí lidé používají toto jemné mýdlo na vše od mytí obličeje a vlasů až po praní prádla a čištění podlah. Až si vyrobíte své vlastní kastilské mýdlo, můžete ho nechat v pevném stavu, nebo ho rozmixovat s vodou na tekuté mýdlo. V tomto článku se dozvíte, jak toto mýdlo snadno vyrobit.
Postup
Část 1
Část 1 ze 4:
Připravte si vše, co budete potřebovat
-
1Připravte si vybavení. Nachystejte si v kuchyni blízko dřezu vše, co budete potřebovat, abyste to měli stále po ruce. Misky, odměrky a další vybavení byste měli používat pouze na výrobu mýdla – nepoužívejte je při vaření, protože na nich pravděpodobně zůstanou zbytky mýdla. Budete potřebovat následující věci:
- Velká odměrka
- Velký nerezový hrnec
- Velká miska
- Špachtle
- Ruční mixér
- Kovový teploměr
- Kuchyňská váha
- Gumové rukavice a ochranné brýle (pro práci s louhem)
- Krystaly louhu (koupíte je v plastových nádobkách, ve kterých je můžete skladovat, když je nespotřebujete všechny. Budete potřebovat zhruba 120 g louhu na 10 středně velkých kostek mýdla)
-
2Připravte si oleje. Pravé kastilské mýdlo se vyrábí pouze ze stoprocentního olivového oleje, ale výrobci v poslední době používají směsi různých olejů, aby dosáhli vyrovnaných vlastností. Čistý olivový olej nedělá bublinky a kostky mýdla jsou kvůli němu trochu slizké. Můžete přidat kokosový olej, který lépe pění, nebo palmový olej, který mýdlu dodá pevnější strukturu. Když použijete olivový, kokosový a palmový olej v poměru 8:1:1, dosáhnete nejlepšího výsledku. Pro účely našeho receptu si odměřte následující oleje. Nakonec byste měli mít celkem 1000 mililitrů oleje:
- 800 ml olivového oleje
- 100 ml kokosového oleje
- 100 ml palmového oleje
-
3Použijte esenciální oleje. Pokud chcete, aby vaše mýdlo vonělo, budete muset přidat 10 kapek vašeho oblíbeného esenciálního oleje, nebo kombinaci více druhů esenciálních olejů. Pokud chcete dosáhnout silnější vůně, můžete použít i více kapek esenciálního oleje, ale pokud vám stačí mírná vůně, stačí 5-7 kapek. Mezi běžné esenciální oleje, které se přidávají do kastilského mýdla patří:
- Mátový olej
- Pomerančový, citronový, nebo grepový olej
- Levandulový olej
- Růžový olej
- Vetiverový olej
- Borovicový olej
- Olej ze santalového dřeva
- Bergamotový olej
-
4Připravte si formy na mýdlo. Formy určí tvar a velikost vašich mýdel. Pokud chcete mít kvádrová mýdla, vyberte si kvádrové formy na mýdlo. Mýdlo z nich vytáhnete ve velkém kvádru, který budete moci nakrájet na menší kousky. Formu si vyložte pečícím papírem, abyste z ní mýdlo snadno dostali.
- Formy na mýdlo koupíte v obchodech s uměleckými potřebami, nebo na internetu.
- Pokud nechcete kupovat formu, můžete použít starou krabici od bot, nebo jinou vhodnou nádobu. Najděte si pevnou krabici, zalepte ji silnou vrstvou lepicí pásky, abyste zacelili okraje a vyložte ji pečícím papírem.
- Můžete si také vyrobit vlastní formu na mýdlo ze dřeva, nebo si formu udělat z dřevěné krabice, kterou již máte doma. [1] Forma by měla být tak široká a hluboká, jako mýdlo, které chcete vyrobit.
Reklama
Část 2
Část 2 ze 4:
Smíchejte louh a oleje
-
1Vezměte si ochranné vybavení. Louh je žíravina, která vám může poleptat kůži a oči a při vdechnutí může poškodit plíce. Pokud s louhem pracujete poprvé, dávejte si velký pozor, abyste s ním zacházeli bezpečně. Vezměte si gumové rukavice a ochranné brýle a teprve potom otevřete nádobu s louhem. Měli byste si otevřít okna a zapnout větrák, abyste nevdechovali výpary.
- Mějte po ruce lahev bílého octa. Když si louhem polejete kuchyňskou linku, můžete ho octem neutralizovat.
- Pokud se omylem dotknete louhu, nebo se ho nadechnete, ihned zavolejte záchranku, nebo krajskou hygienickou stanici.
-
2Připravte si roztok louhu. Při míchání louhu a vody je nutné dodržet správný poměr. U našeho receptu na mýdlo budete potřebovat 300 ml vody a 125 g louhu. Použijte oddělené nádoby a odměřte si přesně tato množství – použijte svoji kuchyňskou váhu. Směs se začne ihned zahřívat a zakalovat. Až trochu vychladne, bude zase čirá. Bude trvat několik minut, než dostatečně vychladne, takže budete muset její teplotu měřit teploměrem. Louh bude připraven k použití, až bude mít roztok teplotu 37.8 stupňů Celsia.
- Nikdy nedávejte vodu do louhu – vždy louh do vody. Když přidáte vodu do louhu, způsobíte explozivní reakci.
- Při vážení ingrediencí nezapomeňte vynulovat váhu s prázdnou nádobou, abyste hmotnost nádoby nezapočítali do celkové hmotnosti surovin.
- Pokud děláte větší nebo menší várku mýdla, použijte kalkulačku louhu, [2] abyste věděli, kolik louhu musíte přesně použít.
-
3Ohřejte si oleje. Než vám vychladne louh, můžete si ohřát oleje. Nalejte je do hrnce a na středním plamenu je ohřívejte. Důkladně je promíchejte, aby se propojily. Ohřívejte je tak dlouho, dokud nedosáhnou teploty 37.8 stupňů Celsia. Použijte teploměr na maso, abyste věděli, kdy budou oleje připravené k míchání s louhem. Oleje a louh musejí mít stejnou teplotu, aby se dobře propojily.
- Když si nedáte pozor, aby tyto dvě ingredience měly stejnou teplotu, vyrobíte mýdlo, které neztuhne. Nezapomeňte tedy použít teploměr a ujistěte se, že jak oleje, tak louh mají před mícháním správnou teplotu.
-
4Smíchejte oleje s louhem. Nalejte do oleje louhovou směs a ručním mixérem vše důkladně promixujte, aby se oleje s louhem dobře promísily. Po několika minutách vám směs začne houstnout. Až uvidíte, že za sebou mixér ve směsi zanechává stopu, dosáhli jste správné konzistence. Mýdlo by mělo strukturou připomínat med.
- Můžete olej s louhem míchat i lžící, ale bude vám to trvat mnohem déle.
-
5Přidejte esenciální oleje. Až dosáhnete správné konzistence, přidejte k mýdlu vonné oleje. Vyberte si své oblíbené esenciální oleje a přidejte k mýdlu 10 kapek. Potom směs důkladně promíchejte.Reklama
Část 3
Část 3 ze 4:
Nalijte mýdlo do formy
-
1Nalijte hotové mýdlo do připravené formy a dejte si pozor, abyste ho nerozlili mimo formu. Přikryjte formu utěrkou tak, aby se nedotýkala samotného mýdla, ale volně visela přes okraj formy. Ochráníte tím mýdlo před nečistotami, prachem a hmyzem. Nechejte formu s mýdlem 48 hodin stát na místě.
- Během prvních 48 hodin se mýdlo usadí a trochu ztuhne. Nebude ovšem zatím připraveno k použití – nejprve se bude muset usadit, aby se z něh odpařila voda a bylo jemnější. V tuto chvíli ho ještě nesmíte používat, protože by bylo příliš agresivní.
- Po uplynutí dalších 48 hodin si prohlédněte povrch mýdla. Pokud má na povrchu jemný film, nebo se zdá, že se oddělilo, nebudete ho moci použít. Buď obsahuje příliš mnoho louhu, takže by vám mohlo poškodit pokožku, nebo se louh s olejem nesmísil správně. Bohužel takové mýdlo nemůžete nijak zachránit – vyhoďte ho a začněte od začátku.
-
2Vytáhněte mýdlo z formy. Formy na mýdlo z obchodu mají vyjímatelné strany, které jednoduše sundáte a mýdlo vypadne ven. Pokud jste použili krabici od bot, můžete mýdlo vyklepnout, nebo ho vykrojit nožem. Pokud máte speciální formu, jednoduše mýdlo vyklepněte ven.
-
3Nakrájejte mýdlo na jednotlivé kostky. Můžete se rozhodnout, jak silné kostky mýdla budete chtít. Většina mýdel má tloušťku zhruba 3 cm, ale můžete si ho udělat silnější, nebo i tenčí. Pravítkem si odměřte požadovanou tloušťku a udělejte si do velké kostky mýdla malé zářezy. Potom můžete mýdlo nakrájet několika různými způsoby:
- Použijte ostrý nůž, který nemá pilku – jinak byste do mýdla udělali vroubky.
- Použijte pekařský kráječ na těsto, který se na krájení mýdla skvěle hodí.
- Použijte kráječ na sýry. Drát musí být co nejlépe napnutý, abyste dosáhli čistého rovného řezu.
-
4Rozložte si kostky mýdla na pekáč vyložený pečícím papírem, aby se usadily. Vyložte si pekáč pečícím papírem a rozložte na něj kostky mýdla. Dejte je na suché a studené místo a nechejte je tam alespoň dva týdny, nebo maximálně 9 měsíců. Čím déle budete čekat, tím lépe bude mýdlo fungovat – bude více pěnit a bude mít lepší texturu. [3]
- Můžete mýdlo začít používat již po několika týdnech. Až bude připravené k použití, bude tuhé a nebude mít žádný chemický zápach.
Reklama
Část 4
Část 4 ze 4:
Výroba tekutého kastilského mýdla
-
1Nastrouhejte si 150 g tuhého kastilského mýdla, což je zhruba jedna průměrně velká kostka mýdla. Použijte struhadlo na sýr, nebo nůž. Když bude mýdlo na malé kousky, snáze se smíchá s vodou.
-
2Dejte si vařit 8 šálků vody. Nalejte vodu do hrnce a přiveďte ji k varu na silném plamenu.
-
3Smíchejte vodu s kousky mýdla. Nalijte si vodu do velkého džbánu nebo misky a vmíchejte do ní kousky mýdla. Nechejte směs několik hodin stát, dokud trochu nezhoustne. Když bude mýdlo příliš husté, ohřejte ho a přidejte více vody. Mělo by mít za pokojové teploty konzistenci šamponu.
-
4Nalijte mýdlo do nádobek. Tekuté mýdlo skladujte v nádobkách s pumpičkovým dávkovačem v kuchyni, nebo v koupelně. Toto tekuté mýdlo vám v pokojové teplotě vydrží i několik měsíců. Můžete si s ním mýt vlasy, pleť, prát v něm oblečení, mýt s ním nádobí, nebo čistit povrchy v domě.Reklama
Tipy
- Zkuste experimentovat s různými esenciálními oleji, jako je levandule, eukalyptus, nebo pomeranč a vyrobte si barevná voňavá mýdla.
- Změňte poměr základních ingrediencí, abyste dosáhli jiné konzistence, síly a vůně. Je dobré začít s menším množstvím louhu a postupně přidávali více, než dát do mýdla rovnou příliš mnoho louhu.
- Ruční tyčový mixér vám pomůže snadno smíchat oleje s louhem. Je důležité, aby se všechny ingredience dobře propojily, takže mixujte tak dlouho, dokud nedosáhnete požadovaných výsledků.
Reklama
Varování
- Při práci s louhem a vodou si dávejte velký pozor. Musíte mít ochranné rukavice a musíte pracovat v dobře větrané místnosti, abyste se vyhnuli poleptání a nevdechovali škodlivé výpary.
- Kastilské mýdlo příliš nepění, ale myje stejně dobře, jako pěnivá mýdla z obchodu.
Reklama
Věci, které budete potřebovat
Vybavení
- Velká odměrka
- Velký nerezový hrnec
- Velká miska
- Špachtle
- Ruční mixér
- Kovový teploměr
- Kuchyňská váha
- Gumové rukavice a ochranné brýle (pro práci s louhem)
- Tácek
- Pečící papír
- Forma na mýdlo
Přísady
- Krystaly louhu (koupíte je v plastových nádobkách, ve kterých je můžete skladovat, když je nespotřebujete všechny. Budete potřebovat zhruba 120 g louhu na 10 středně velkých kostek mýdla)
- Olivový olej
- Kokosový olej
- Palmový olej
- Esenciální oleje
- Voda
Reference
- ↑ http://www.lowes.com/creative-ideas/woodworking-and-crafts/easy-to-make-soap-molds/project
- ↑ https://www.thesage.com/calcs/LyeCalc.html
- ↑ http://www.ritterfarms.com/homemadecastilesoap.html
- http://www.millersoap.com/castile.html#FavCastile
- http://www.supersoapmaking.com/castile-soap-making.html
- http://www.happynews.com/living/create/homemade-castile-soap.htm
O tomto wikiHow
V jiných jazycích
English:Make Castile Soap
Português:Fazer Sabão de Castela
Русский:сделать кастильское мыло
Français:faire du savon de Castille
中文:自制橄榄皂
Nederlands:Castillezeep maken
Bahasa Indonesia:Membuat Sabun Castile
Tiếng Việt:Làm Xà phòng Castile
Stránka byla zobrazena 16 981 krát.
Pomohl vám tento článek?
Reklama