Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Koláž je umělecké dílo z mnoha různých materiálů jako je papír, novinový papír, fotografie, stužky a další ozdoby připevněné k podkladu, kterým může být třeba silný karton. Koláž je možné sestavit i z jiných předmětů nebo v elektronické podobě v počítači. Slovo koláž pochází z francouzského "coller", které v překladu znamená lepit. Díky experimentování s nejrůznějšími materiály a technikami dosáhnete úžasných výsledků. Tento článek vám ukáže několik z mnoha možností výroby koláže, jako příklad pro vaše vlastní tvoření. Fantazii se meze nekladou.

Postup

 1. 1
  Rozhodněte se, v jakém stylu bude vaše koláž. Koláž by měla být vyrobena z několika kusů. Ty pak mohou být nejrůznějšího druhu. Může to být papír, provázky, látky, poštovní známky, novinové a časopisové výstřižky, plast, fólie, samolepky, zápalky, korek, přírodniny (kůra, listy, semínka, skořápky vajec, lastury, větvičky atd.), knoflíky a tak dále. Můžete si vybrat jen jeden materiál, třeba papír nebo látku, nebo můžete materiály míchat podle své fantazie, klidně použijte například alobal a knoflíky.
 2. 2
  Vyberte si vhodný podklad. Nejčastější je papír nebo karton, ale můžete se rozhodnout i pro úplně jiný podklad. Dobře poslouží například savý papír (piják), karton, látky jako například pytlovina, složené noviny, staré desky od knihy, dřevo, hladká kůra, plast, atd. Je-li povrch použitelný a pokud na něj lze upevnit části koláže můžete ho použít.
 3. 3
  Sbírejte materiál na koláže. Jak budete nabírat zkušenosti s tvorbou koláží, pravděpodobně uvidíte potenciál v mnoha materiálech a drobných předmětech. Založte si krabici na potřeby pro koláže, kam budete nasbíraný materiál ukládat.
  Reklama
Metoda 1
Metoda 1 ze 7:

Koláž z papíru

 1. 1
  Připravte si materiály na výrobu koláže. Tady je několik nápadů:
  • Použijte skicák, kancelářský papír, papírové sáčky, papírové kapesníky a ubrousky, ručně vyráběný papír, barevné papíry atd. Papír může být hladký nebo strukturovaný, nebo obojí.
  • Použijte výstřižky z časopisů a novin. Módní magazíny a denní tisk obsahují spoustu použitelných materiálů. Novinový papír může koláži dodat vtip, jen pamatujte na to, že barvy občas blednou.
  • Najděte staré odřezky tapet.Možná máte v garáži zbytky po tapetování, nebo si obstarejte malé vzorky z obchodu.
  • Použijte různé lepicí pásky a fólie. Poslouží alobal z kuchyně, stejně jako elektrikářská páska.
  • Nalepte fotografie. Výstřižky ze starých fotografií koláži dodají retro nádech. Dejte pozor, abyste nerozstříhali jedinou kopii fotografie, kterou můžete v budoucnu potřebovat.
 2. 2
  Skládejte, vystřihujte a trhejte papír na různé tvary. Pomozte si nůžkami nebo odlamovacím modelářským nožíkem. Pro změnu můžete papír i natrhat na hrubé kusy a dodat tak koláži texturu.
  • Použijte celé obrázky, jejich podstatnou část, nebo jen tolik, abyste evokovali texturu, barvu či pocit.
  • Vystříhejte písmena z tisku a sestavte z nich slova.
 3. 3
  Vymyslete si téma. Možná, že vám téma bylo zadáno, nebo vás napadlo při sbírání materiálu, každopádně by koláž měla mít nějaký námět, nebo by měla doplňovat hlavní obrázek.
 4. 4
  Přidejte do koláže další doplňky. Nejsou sice nezbytné, ale přidání doplňků koláž může pozdvihnout o třídu výš, dodat jí hloubku a jiskru. Použijte stužky, korálky, šňůrky, peří nebo látku do papírové koláže. Použijte drobné předměty, které máte doma, nebo si je kupte v hobby obchodě.
 5. 5
  Rozmyslete si, na jaký podklad koláž nalepíte. Můžete použít kus papíru nebo kartonu, například víko od kartonové krabice. Ať už se rozhodnete pro cokoliv, dbejte na to, aby podklad byl dost silný na to, aby unesl několik na sobě nalepených vrstev, a aby se dala výsledná koláž snadno vystavit nebo zavěsit.
 6. 6
  Srovnejte si koláž, než ji slepíte. Je to sice na vás, ale všeobecně se doporučuje koláž alespoň jednou sestavit tak, jak chcete, aby vypadala. Položte vše na rovnou velkou plochu jako stůl nebo podlaha. Naskládejte součásti koláže do vrstev - začněte pozadím a postupujte dopředu. Než se pustíte do lepení, měli byste mít dobrou představu o tom, jak má finální dílo vypadat. Chcete-li si rozložení zapamatovat přesně, složenou koláž si vyfotogragujte. Tady je několik nápadů na to, co použít v kolážích:
  • Krajina nebo mořské pobřeží
  • Fraktál
  • Fotografie osoby, třeba popové hvězdy, která nosí výrazné oblečení nebo doplňky.
  • Novinové fotografie známých osobností. Zakomponujte je do retro koláže.
  • Zvířata: například můžete použít malé samolepky nebo kousky papíru a uspořádat je do tvaru zvířete jako je kočka, krokodýl nebo včela. Předkreslete si tvar zvířete a pusťte se do jeho vyplňování.
  • Mozaika nebo eklektický chaos: Mozaika může být uspořádána do vzoru, nebo úplně náhodně.
  • Slova a písmena: vystříhejte si písmena a skládejte z nich slova a věty.
  • Vzory tvořené jedním tvarem, jako kruhy nebo kostky atd. opakující se vzor je v kolážích také velmi efektní.
 7. 7
  Slepte koláž dohromady. Začněte pozadím a propracovávejte se dopředu, lepte části koláže na podložku. Použijte obyčejné bílé lepidlo, lepidlo v tyčince nebo hobby lepidlo a pracujte pečlivě.
  • Naaranžujte koláž tak, aby vynikl centrální prvek, který upoutá pozornost.
  • Pamatujte, že ne každý prvek musí být přilepen naplocho. Papír můžete složit nebo zmuchlat a dodat tak koláži hloubku a texturu.
 8. 8
  Nechte koláž zaschnout. V koláži je několik vrstev lepidla, se schnutím proto nespěchejte.
  • Malé koláži by měla stačit přibližně hodina.
  • Větší koláž bude možná třeba nechat schnout přes noc.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 7:

Digitální koláž

Digitální koláž je skvělý způsob, jak se vytáhnout svými fotkami a ukázat je přátelům, rodině a lidem, na kterých vám záleží!

 1. 1
 2. 2
  Upravte koláž
 3. 3
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 7:

Textilní koláž

 1. 1
  Nasbírejte kousky látek, ze kterých chcete koláž vytvořit. Můžete prohlédnout svůj šatník a vybrat oblečení, které už nenosíte. V obchodech se šicími potřebami, galanteriích a hobby obchodech se také dají sehnat kusy látek. Tady jsou některé příklady textilií, které můžete použít:
  • Zbytky a odstřižky ze šití
  • Odstřižky látek s vaším oblíbeným vzorem
  • Vystříhané motivy z vašeho oblíbeného oblečení, které už je nenositelné (perfektní na uchování vzpomínek na dětské oblečení)
  • Látky na quitování a patchwork
  • Zajímavé látky jako tyl, organza, hedvábí, satén atd.
  • Nitě, vlna, příze, guma, stužky, krajka, punčochy atd.
  • Galanterní potřeby jako knoflíky, flitry, nášivky atd.
 2. 2
  Věnujte pozornost textuře látek. Látky se prodávají ve spoustě tlouštěk a textur a díky tomu můžete v kolážích tvořit zajímavé efekty.
 3. 3
  Zvolte vhodný podklad. Možnosti byly popsány výše, ale mějte na paměti, že textilní koláž je jiná, než papírová, takže ne všechny možnosti budou použitelné. Vždy lepidlo na malém kousku podkladu vyzkoušejte, abyste si byli jistí, že látky budou držet na místě. Tady je pár tipů na podložky pro látkové koláže: jiná látka, obrázek na zeď, který se vám už nelíbí, karton, předmět, kterému chcete dát novou podobu jako třeba plyšová hračka nebo stínítko lampy atd.
  • Použijte čiré lepidlo, které je vhodné pro látku i pro povrch, který použijete jako podklad.
 4. 4
  Rozvrhněte si umístění částí koláže. Předkreslete si návrh na papír. Nápady na uspořádání koláže jsou popsány výše. Až budete mít vymyšlený návrh, připravte si látky.
 5. 5
  Vystříhejte a uspořádejte kousky látek podle vašeho návrhu. Klidně je lepte jednu přes druhou, není se čeho bát.
  • Myslete na strukturu látek, až budete vytvářet zvířata, tváře a další předměty. Například použijte vlnu nebo nadýchanou látku na tělo ovečky a šňůrky na vlasy okolo obličeje.
  • Vlna, příze nebo šňůrka se dá stočit do spirály a vytvářet tak květiny, slunce, měsíc, tváře atd.
  • Knoflíky a flitry se hodí pro mnoho účelů, ať už květiny, oči ve tvářích lidí a zvířat...
 6. 6
  Nechte koláž zaschnout a pak ji vystavte.
  Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 7:

Koláž z písku

Písek je skvělý materiál pro výrobu koláží a hodí se k tvoření i pro malé děti.

 1. 1
  Připravte si potřebné materiály. V tomto případě je to snadné, stačí písek a kartonová podložka, čiré hobby lepidlo a štěteček na něj, a tužka.
 2. 2
  Předkreslete si požadovaný vzor na papír. Pro malé děti se hodí jednoduché vzory, nechte je kreslit, co chtějí.
 3. 3
  Linie nebo vnitřky tvarů vyplňte lepidlem pomocí štětce. Je-li koláž velká nebo složitá, postupujte po částech, protože s lepidlem musíte pracovat, dokud je mokré.
 4. 4
  Nasypte na lepidlo písek. Můžete to udělat rukou, nebo si pomoct malým kelímkem.
 5. 5
  Až budete hotovi, zbytek písku oklepejte. Písek, který zůstane nalepený na podložce bude tvořit design koláže.
  Reklama
Metoda 5
Metoda 5 ze 7:

Koláž z přírodnin

 1. 1
  Hledejte vhodné předměty v přírodě. Tato koláž se nejlépe vyrábí po návratu z výletu nebo procházky přírodou. Jednoduše po cestě sbírejte. Vhodné objekty zahrnují:
  • Lastury a mušle, celé i polámané; skořápky korýšů a hmyzu
  • Květiny (usušené a vylisované)
  • Suchá tráva
  • Listy
  • Semínka a ořechy
  • Kokosové skořápky
  • Seno a sláma
  • a spousta dalších...
 2. 2
  Dejte pozor, aby všechny použité předměty byly suché. Pokud tomu tak nebude, mohou na koláži zplesnivět.
 3. 3
  Vyberte si vhodnou podložku. Papír, hladká kůra, karton, recyklovaný papír atd. jsou pro koláž z přírodnin vhodné.
 4. 4
  Navrhněte si uspořádání koláže. Třeba chcete naaranžovat sušené květiny tak, jak vypadají v přírodě, nebo rovnou vytvořit krajinku či mořské pobřeží s použitím nasbírných předmětů.
 5. 5
  Nalepte předměty na místo. Použijte průhledné hobby lepidlo nebo tavicí pistoli. Zkontrolujte, zda všechny předměty opravdu drží pevně.
  • Pokud chcete ochránit rostlinný materiál, vyrobte si na něj "lak". Smíchejte lepidlo s trochou vody. Přetřete směsí nejprve podložku a pak všechen rostlinný materiál, který chcete na koláž použít. Musíte jej natřít opravdu pečlivě, žádný kousek nevynechat. Až směs úplně zaschne, ochrání rostliny na několik let a koláž se navíc bude krásně lesknout. Pamatujte, že směs může křehké části rostlin poškodit, buďte tedy opatrní.
 6. 6
  Nechte koláž zaschnout. Koláž vystavte, nebo ji vyfotografujte a sdílejte na internetu.
  Reklama
Metoda 6
Metoda 6 ze 7:

Elektronická koláž

 1. 1
  Vyberte si grafický editor, který se vám dobře používá. Existuje jich celá řada a obrázky můžete editovat v různých formátech, záleží na vašem rozpočtu. Pokud nemáte žádné zkušenosti, vyberte si základní editor - vytvářením koláží si zlepšíte své dovednosti.
 2. 2
  Vymyslete si téma. Možná vám téma bylo zadáno, nebo vás napadlo při sbírání materiálu. Tak či tak, elektronická koláž by se měla vztahovat na jeden obrázek, myšlenku či vzor. Mít téma vám pomůže nalézt vhodné fotky a obrázky.
 3. 3
  Shromážděte potřebný materiál. Na internetu si vyhledejte obrázky a fonty, které se pro vaši koláž mohou hodit. Nebo si oscanujte fotografie, vzory, látky, novinové výstřižky, a další věci, které chcete na koláž použít. Zapojte obrázky, které vám připadají inspirativní.
  • Navštivte Pinterest a inspirujte se; jednoduše hledejte fotky, které obsahují vaše téma, ať už to jsou zákusky, koně, závodní auta, krásní lidé, cokoliv!
 4. 4
  Upravte obrázky podle svých představ. Pohrajte si s tvary a barvami, ořezávejte a spojujte. Nenechte se svázat přesným obrysem ani velikostí obrázku - přizpůsobte si ho vašemu záměru.
  • V počítači můžete měnit i průhlednost obrázku, jeho ostrost, tónování a další vlastnosti. Záleží jen na vašem grafickém editoru.
 5. 5
  Vytvářejte vrstvy. Začněte vaši koláž tvořit ve vrstvách. Nejprve vyberte pozadí a pak přidávejte další komponenty.
 6. 6
  Často ukládejte! Klikejte pravidelně na tlačítko uložit, pro případ že by se počítač zasekl. Nechcete přijít o všechnu pečlivou práci.
 7. 7
  Koláž vytiskněte. Tenhle krok je nepovinný, ale umožní vám koláž pověsit na zeď nebo dát do rámečku. Vyberte si pro tisk vhodný papír. Můžete použít lesklý fotografický, či matný. Ať zvolíte jakýkoliv, měl by ladit s tématem koláže.
  Reklama
Metoda 7
Metoda 7 ze 7:

Vystavování koláží

 1. 1
  Zamyslete se, jak byste chtěli hotovou koláž ukázat. Možností je několik:
  • Pověste ji na stěnu tak, jak je
  • Zarámujte ji, ať už kartonem nebo dřevěným rámečkem a pak ji pověste na stěnu, nebo postavte na poličku
  • Vyfoťte koláž (pokud už není elektronická) a sdílejte ji online
  • Digitální koláž sdílejte. Ať už na komunitních serverech o tvoření, nebo na sociálních sítích. Ukažte lidem, jak jste tvořiví.
  • Přemýšlejte, jak koláž využít při dalších výtvarných projektech, například ozdobení dvířek u skříňky, découpage dřevěné krabičky nebo přišití textilní koláže a oblečení...

Tipy

 • Buďte kreativní!
 • Pokud části koláže ani po nalepení nechtějí pořádně držet, přetřete celou koláž směsí lepidla a vody (v poměru 3 díly vody, 1 díl lepidla).
 • Vyrobte si koláž podle "svého" vkusu. Nebojte se experimentovat s různými technikami a materiály, jen tak můžete své dovednosti zlepšovat.
 • Digitální koláž můžete kombinovat s papírovou - vytiskněte si upravené fotografie a zakomponujte je do papírové nebo jiné koláže.
Reklama

Varování

 • Pracujete-li pouze s papírem, vyhýbejte se vteřinovému lepidlu a tavicí pistoli. Tato lepidla papír zdaleka nelepí tak dobře, jako obyčejná bílá lepicí pasta, lepidlo v tyčince, nebo průsvitné hobby lepidlo. Požádejte o radu prodavače v papírnictví, pokud chcete vědět více.
 • Při zacházení s nůžkami buďte opatrní. Malé děti by měly s nůžkami zacházet pouze pod dozorem.
 • Pracovní plochu překryjte starými novinami, aby ji nepotřísnilo lepidlo.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Lepidlo
 • Nůžky nebo modelářský nožík
 • Podložka, například kus kartonu nebo tuhého papíru
 • Obrázky, papíry, písmena...
 • Grafický editor (nepovinné)
 • Odpadkový koš na odstřižky papíru
 • Plastikový sáček na vystříhané, nenalepené kousky

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 113 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 35 465 krát
Kategorie: Záliby a Řemesla
Stránka byla zobrazena 35 465 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama