Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Vyrábění papírových korálků je báječný způsob, jak zužitkovat nepotřebné noviny, časopisy nebo reklamní letáky. Korálky z papíru jsou navíc levné, vypadají hezky a dají se použít k výrobě mnoha věcí. Vyrobte si korálky z potištěného papíru, nebo z bílého, který si ozdobíte podle vlastní fantazie. Držte se tohoto jednoduchého návodu.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Výroba korálků z potištěného papíru

 1. 1
  Nastříhejte si papír. Z časopisů, letáků nebo třeba tapet vystřihněte dlouhé trojúhelníkovité tvary. Střed korálku bude tvořit širší konec trojúhelníku a platí také, že čím delší trojúhelník bude, tím silnější získáte korálek. Štíhlé korálky o velikosti 2,5 cm, které jsou použité v tomto projektu, jsou vyrobené z trojúhelníku o rozměrech 2,5 x 10 cm, pokud byste jej ustřihli ve velikosti 1,3 x 20 cm, korálky budou silnější a kulatější. Podle toho, jaký tvar chcete, papír nastříhejte.
 2. 2
  Přidejte lepidlo. Otočte trojúhelník lícovou stranou dolů a na špičku naneste trochu lepidla. Hodí se na to lepidlo v tyčince i v tubě.
 3. 3
  Srolujte korálek. Začněte na širším konci a rolujte trojúhelník okolo párátka, špejle nebo jehlice. Pro symetrický vzhled se snažte rolovat přesně ve středu, chcete-li korálky méně symetrické, uhýbejte ze strany na stranu.
  • Rolujte korálky pevně, obzvlášť, pokud chcete, aby vám dlouho vydržely. Snažte se mezi vrstvami papíru nenechávat mezery.
 4. 4
  Dokončete rolování. Špičku trojúhelníku přilepte ke zbytku korálku. Pokud korálek nedrží pevně, přidejte ještě trochu lepidla. Chvíli špičku pevně přidržte, aby se s papírem dobře spojila.
 5. 5
  Natřete korálek bezbarvým lakem. Použijte vrchní lak na nehty, hobby lak, nebo vodu smíchanou s čirým lepidlem v poměru 2:1. Nechejte důkladně zaschnout a dávejte pozor, aby se korálek k ničemu nepřilepil. Můžete také aplikovat více vrstev laku, aby byl korálek lesklejší a odolnější.
 6. 6
  Stáhněte korálek ze špejle. Pár hodin počkejte, aby lak dobře zaschl. Pokud je správně zarolovaný a nalakovaný, půjde dolů snadno a bude držet tvar. Jestli se bude korálek mačkat nebo deformovat, natáhněte jej zpátky na špejli a přidejte další lepidlo či lak.
 7. 7
  Vyrobte další korálky. Stejným postupem, který jsme popsali výše, si vyrobte tolik korálků, kolik pro svůj projekt potřebujete. Může jich být jen několik málo, aby stačily na bižuterii, nebo velké množství, které využijete pro dekorace v domě.[1]
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Výroba korálků s vaším vlastním designem

 1. 1
  Nastříhejte si papír. Z nepotištěného bílého papíru vystřihněte dlouhé trojúhelníky. Základna trojúhelníku bude určovat délku korálku a čím delší trojúhelník bude, tím bude korálek kulatější. Papír o rozměrech 2,5 x 10 cm vám dá štíhlé, 2,5 cm dlouhé korálky, zatímco velikost 1,3 x 20 cm vytvoří krátké a silné. Myslete na to při stříhání.
 2. 2
  Vytvořte si svůj design. Pokreslete papírové trojúhelníky fixy, pastelkami nebo vodovkami. protože trojúhelník budete rolovat, úplně postačí, pokud ozdobíte jen jeho okraje a poslední asi 2 cm, které budou vidět. Soustřeďte se tedy hlavně na tato místa. Pohrajte si s nápady a zdobením, abyste našli kombinaci, která se vám bude líbit nejvíce.
  • Špičku trojúhelníku natřete červeně a okraje pak pokreslete oranžovými a žlutými pruhy - korálek tak bude mít červený střed, který bude plynule přecházet do oranžové a žluté.
  • Natřete špičku trojúhelníku načerno a na obou okrajích udělejte po 2,5 cm pruhy - získáte tak pruhovaný korálek se vzorem zebry, s černým středem.
  • Pozor, používejte nesmývatelné fixy, obzvlášť, pokud chcete korálky nalakovat - lak by mohl jinak barvu rozpustit a poškodit.
 3. 3
  Naneste lepidlo. Otočte každý trojúhelník vzorovanou stranou dolů a na špičku naneste trochu lepidla. Dobře se k tomu hodí lepidlo v tyčince, nebo v tubě.
 4. 4
  Začněte rolovat korálek. Od širšího konce začněte rolovat papír přes sebe, okolo podložky jako je například špejle nebo bambusová jehlice. Snažte se rolovat přesně uprostřed jinak se vzor nezobrazí správně. Rolujte korálek pevně, obzvlášť, pokud chcete, aby byl trvanlivý. Snažte se mezi jednotlivými vrstvami nenechávat mezery.
 5. 5
  Dokončete korálek. Přilepte špičku trojúhelníku k tělu korálku. Pokud korálek nebude držet pevně stočený, přidejte ještě trochu lepidla.
 6. 6
  Korálek nalakujte. Použijte krycí hobby lak, nebo lak na nehty. Nechejte dobře zaschnout a dávejte pozor, aby se korálek k ničemu nepřilepil. Zapíchněte špejli do polštáře nebo ještě lépe do kusu polystyrenu, aby korálek nepřišel s ničím do kontaktu.
 7. 7
  Sundejte korálek. Až bude korálek úplně zaschlý, stáhněte jej ze špejle. Pokud je dobře nalakovaný a slepený, bude držet.
 8. 8
  Vyrobte si další korálky. Na náušnice nebo náramek vám postačí jen několik málo korálků, pro větší projekty jich budete potřebovat více.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Zdobení korálků

 1. 1
  Přidejte barvu. než korálek nalakujete, můžete jej dále dozdobit barvou. Pro zvláštní efekt použijte 3D pastu, která se po uschnutí nafoukne nad povrch korálku.
 2. 2
  Zkuste trochu lesku. Aby se korálek třpytil, použijte lepidlo s glitry, nebo můžete korálek posypat třpytkami. Naneste je dřív, než nanesete vrstvu krycího laku, aby se nošením a používáním neodíraly. Když nanesete několik vrstev třpytek v různých barvách, vytvoříte zajímavý duhový vzhled.
 3. 3
  Omotejte korálek nití. nemusíte navlékat jen korálek na nit, zkuste to obráceně a nití vytvořte na korálku dekorativní vzor. Odstřihněte kousek barevné příze a přilepte ji na korálek. Nemusíte zůstat jen u jedné, můžete si pohrát se vzory i barvami.
 4. 4
  Použijte drátek. Barevné květinářské drátky mohou vytvořit okolo korálku spirály nebo jiné geometrické tvary. Protáhněte drátek dírkou uprostřed korálku a pak ho zohýbejte na vnější straně do požadovaného tvaru.
 5. 5
  Nalakujte korálky barevným lakem. Lakem na nehty nebo naředěnou barvou můžete korálku dodat poloprůhlednou vrstvu, která bude vypadat jako glazura. Dobře k tomu poslouží i vodové barvy, ale pozor, po nanesení je přelakujte, ať vám při nošení neušpiní oděv.[2]
 6. 6
  <finished>
  Reklama

Tipy

 • Nezapomeňte, že korálky můžete vyrobit také z dárkového a balicího papíru, nebo z potištěných papírů na scrapbook nebo origami (seženete je v hobby marketech nebo na internetu).
 • Máte-li staré kalendáře, můžete vystřihnout fotky a vyrobit z nich korálky. Jsou krásné a lesklé.
 • Nepoužívejte čtvrtku nebo jiný tuhý papír, nejde dobře rolovat. S tenkým papírem se vám bude pracovat lépe.
 • Až korálky zaschnou, můžete je nůžkami nastříhat na požadované tvary. Musíte je předtím ale dobře nalakovat, jinak se rozmotají zpátky do pruhů papíru.
 • Odstřižky rovnou smetejte do koše. Nebo si připravte nějakou nádobku, arch papíru nebo staré noviny, na kterých budete pracovat.
Reklama

Varování

 • I když je pokryjete vrstvou lepidla a barvy, korálky jsou z papíru. Snažte se je nikdy nenamočit.
 • Při práci s nůžkami nebo řezákem buďte opatrní.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Buď potištěný papír, nebo bílý papír a barva
 • Nůžky nebo odlamovací řezák
 • Lepidlo v tyčince nebo v tubě
 • Tenká špejle (3 mm v průměru), nebo jiná vhodná věc - různá velikost vytvoří různé efekty
 • Štětec (nepovinné)

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 51 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 6 077 krát
Kategorie: Řemesla
Stránka byla zobrazena 6 077 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama