Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Potřebujete vyrobit kornout pro raketu z papíru nebo sněhuláka? Chcete si vyrobit párty čepici? Nebo potřebujete přesunout zrní do ptačího krmítka či suché ingredience na koláč do mísy? Následujte tyto jednoduché kroky a vyrobte si vlastní trychtýř z papíru. Jakmile budete mít kornout hotový, můžete jej vesele ozdobit.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Výroba papírového kornoutu pomocí kruhové metody

 1. 1
  Udělejte kruh z papíru. Výška vašeho kornoutu bude záviset na poloměru vašeho kruhu. Čím větší poloměr, tím vyšší kornout bude. Můžete obkreslit nějaký kulatý předmět anebo si stáhnout šablonu z internetu a vytisknout ji. Stříhejte přesně podle okrajů
  • Nepřesné měření ovlivní vzhled vašeho kornoutu. Proto se nyní snažte, abyste měli kruh co možná nejpravidelnější.
  • K obkreslení můžete použít například pokličku nebo si můžete pomoci kružítkem.
 2. 2
  Z kruhu vystřihněte trojúhelníkovou výseč. Odměřte část kruhu a vystřihněte z něj výseč. Můžete si pomoci pravítkem a narýsovat do středu dvě čáry tak, aby vytvořily výseč. Pokud bude výseč úzká, budete mít širší základnu kornoutu.
  • Použijte kružítko, jehož ostrý hrot vám pomůže určit střed kruhu. Ušetříte si tím čas a nebudete muset měřit střed kruhu.
  • Výseč nakreslete pomocí pravítka a tužky.
 3. 3
  Vystřihněte výseč z kruhu. Aby vám vznikl kornout s užší základnou, vystřihněte větší výseč. Použijte nůžky nebo modelářský nožík k přesnému vystřižení výseče. Pokud nebudete stříhat přesně, později to již nepůjde vzít zpět.
 4. 4
  Spojte obě strany kornoutu. Abyste vytvořili tvar kornoutu, spojte obě strany a ujistěte se, že papír mírně přesahuje. Pokud to uděláte správně, uvidíte již tvar kornoutu.
  • Pokud se strany správně nespojí, pusťte strany kornoutu a přiložte je znovu.
  • Na papíře nedělejte pevné přehyby, chcete, aby měl kornout kruhový tvar.
 5. 5
  Slepte kornout. Strany kornoutu slepte k sobě kouskem lepicí pásky. Lepte z vnitřní strany a nezapomeňte nechat papír mírně přesahovat. Jakmile strany slepíte, uvidíte již tvar kornoutu.
  • K lepení vám bude stačit jeden delší kousek pásky. Pokud jich použijete více, naděláte na kornoutu neplechu. Jednou rukou držte tvar kornoutu a druhou lepte zevnitř.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Výroba papírového kornoutu metodou skládání

 1. 1
  Vystřihněte široký trojúhelník. [1] Pokud se vám metoda s použitím kruhu nelíbí, můžete si tvar kužele vytvořit pomocí papírového trojúhelníku. Abyste jej mohli správně stočit do trychtýře, musíte mít jednu stranu dlouhou a dvě stejně dlouhé kratší strany, Čím větší bude trojúhelník, tím větší bude výsledný kornout. Snažte se měřit a stříhat co nejpřesněji.
  • Chyby, kterých se dopustíte, budou mít za následek křivý kornout, nebo v nejhorším případě to, že vám kornout nepůjde slepit.
  • Podobným způsobem můžete použít i polokruh. Díky němu bude váš kornout mít hladší vrchní část.[2]
  • Pokud nechcete měřit, můžete použít trojúhelníkovou šablonu. Použijte však takovou, která má jednu stranu delší a dvě stejně dlouhé, ale kratší, než ta první.[3]
 2. 2
  Zatočte vzdálené konce trojúhelníku do středu.[4] Vezměte jeden konec trojúhelníku a zatočte jej dovnitř tak, aby sahal do jeho středu. Druhou rukou vezměte druhý konec trojúhelníku a proveďte totéž. Měli byste mít základní tvar kornoutu.
  • Pokud vám nejdou konce zatočit dovnitř, může to být tím, že jste trojúhelník nevystřihli dostatečně široký.
  • Vzdálené rohy jsou opačné konce širokého trojúhelníku.
  • První roh trojúhelníku držte na místě, zatímco stáčíte ten druhý.[5] V každé ruce tedy držíte jeden z rohů.
 3. 3
  Upravte kornout.[6] Pokud jste strany nezatočili zcela přesně, budete muset provést drobné úpravy, aby byl kornout rovný. Pokud je třeba, vyrovnejte strany, abyste měli kornout úhledný.
  • Pokud vám z kornoutu na některých místech vyčnívá papír, může to být tím, že jste nestříhali základní tvar trojúhelníku přesně. Pokud vidíte přečnívající papír, můžete jej ustřihnout nůžkami nebo modelářským nožíkem. Pokud budete mít rovnou základnu, nikdo si možná ani nevšimne toho, že jste museli provést nějaké úpravy.
  • Tento postup je poměrně rychlý, vyplatí se proto jej několikrát zkusit nanečisto, dokud se vám to nepodaří.
 4. 4
  Přehněte volné konce do otvoru kornoutu. Přečnívající přehyby papíru byste měli zahnout dovnitř do kornoutu.Díky tomu bude kornout vypadat upraveně a také bude držet lepší tvar. Pokud jste strany zatočili správně, měl by vám vzniknout jeden trojúhelníkový konec, který zasunete dovnitř kornoutu.[7]
  • Pokud z nějakého důvodu nemáte dostatek papíru, který byste zasunuli dovnitř, můžete tento problém vyřešit tak, že z venku směrem dovnitř nalepíte přes základnu pruh lepicí pásky.
  • Zkuste uvolnit nebo zmáčknout spoj, pokud není patrný.
 5. 5
  Slepte kornout. Přehnutí volných konců by mělo dodat kornoutu na stabilitě, jeho slepením z vnitřní strany zajistíte, že se vám nerozpojí. Vezměte pruh lepicí pásky a položte jej podél hrany. Pokud si stále myslíte, že kornout nebude držet pohromadě, nalepte příčně ke spoji několik proužků pásky. Nyní byste měli mít funkční kornout.
  • Volný konec můžete také slepit.
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Doladění kornoutu

 1. 1
  Vyberte si správný papír. Pokud víte, k jaké příležitosti budete kornout vyrábět, vyberte si ten správný papír. Různé druhy papírů se hodí k různým projektům.
  • Tiskařský papír je fajn k dozdobení. Můžete jej vybarvit nebo různě pomalovat.
  • Silný papír pro papírové projekty je vhodný například na výrobu párty čepice.[8]
  • Pečící papír je dobrou volbou pokud kornout budete používat při pečení.[9]
 2. 2
  Odstřihněte špičku kornoutu.[10] Pokud děláte kornout, který využijete při pečení, je třeba z něj udělat trychtýř. Vezměte nůžky a odstřihněte z kornoutu špičku. Díky tomuto otvoru budete moci dávkovat polevu nebo sirup.
  • Pokud otvor vašeho trychtýře není dost velký, odstřihněte větší špičku. Buďte ale opatrní, abyste otvor neudělali příliš velký. Stříhejte proto opatrně, otvor můžete vždy zvětšit, zmenšit však ne.
 3. 3
  Nakreslete na kornout vzor. Pokud vyrábíte dekorativní kornout nebo párty čepici, bude vás bavit, když si kornout ozdobíte. Chopte se oblíbených fixů, pastelek nebo voskovek a vymyslete nějaký vzor. Vzory jako cikcak nebo spirála se hodí nejvíce, můžete ale kornout ozdobit i slovy nebo nápisy. Kornout nebo čepici můžete přizpůsobit dané příležitosti. Pokud jej používáte k oslavě narozenin, můžete na něj napsat například „Všechno nejlepší!“ nebo „Happy birthday!“.
  • Pokud si nevěříte, předkreslete si vzor nejprve tužkou.
  • Je jednodušší nakreslit vzor na papír ještě předtím, než z něj vyrobíte kornout.
 4. 4
  Nechte se inspirovat.[11] Existuje nespočet způsobů, jak kornout ozdobit. Můžete si kornout ozdobit podle sebe nebo si najít nějaké zajímavé nápady na internetu a podívat se, jak to udělali ostatní. Experimentujte s různými technikami. Ozdobte kornout čerstvými materiály. Možnosti jsou nekonečné.
  Reklama

Tipy

 • Procvičujte. Čím více kornoutů uděláte, tím dokonalejší budou.
Reklama

Varování

 • S měřením nepospíchejte. Možná není tak zábavné jako zdobení, ale pokud je zanedbáte, projekt se vám nemusí podařit a museli byste výrobu opakovat.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 62 519 krát
Kategorie: Papírová řemesla
Stránka byla zobrazena 62 519 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama