Látky jako sůl, cukr a kamenec jsou přirozené krystaly. Smísením kteréhokoliv z těchto krystalových základů s vodou získáte prostředí podporující růst krystalů libovolných velikostí a barev. Čtěte dále a dozvíte se, jak si vyrobit základní krystaly, krystalová lízátka a dekorativní krystaly různých tvarů.

Metoda 1 ze 3:
Výroba základních krystalů

 1. 1
  Naplňte sklenici do poloviny teplou vodou. Vhodná je jakákoliv sklenice, musí ale být dokonale čistá, protože nečistoty by mohly růst krystalů ovlivnit. V průhledné sklenici budete moci růst krystalu snadno pozorovat. Můžete rovněž použít skleničku, vázu, nebo jakoukoliv jinou nádobu, která udrží vodu.
 2. 2
  Přimíchejte základ pro krystaly. Na začátek přidejte dvě lžíce vašeho vybraného krystalového základu a postupně přimíchávejte víc, dokud se základ nepřestane ve vodě rozpouštět. Že je na čase přestat přidávat další základ poznáte tak, že se z něj u dna nádoby začne hromadit tenká vrstva.
  • Kamenná sůl je velmi levný a snadno dostupný základ pro pěstování krystalů. Hořká sůl funguje rovněž dobře a seženete ji ve většině drogérií.
  • Alternativou je použití kamence, přípravku pro zavařování, nebo boraxu, který seženete například v železářství.
 3. 3
  Sledujte, jak se vytváří krystal. Přibližně během hodiny se krystal začne formovat na dně a na stěnách sklenice. Jak se bude voda postupně odpařovat, krystal bude stále větší. Čím déle necháte směs ve sklenici usadit, tím větší krystal bude.
  • Pokud chcete vytvořit samostatný krystal, který použijete jako dekoraci, odeberte kus krystalu ze dna sklenice a uvažte kolem něj provázek. Druhý konec provázku přivažte na tužku a tu nechte ležet přes okraj sklenice tak, aby byl zavěšený krystal ponořený do vody. Nechte krystal narůst do takové velikosti, jakou si přejete, poté ho vyjměte a osušte.
  • Krystal můžete ve sklenici nechat tak dlouho, jak chcete. Jakmile se všechna voda odpaří, zakryjte sklenici víčkem, abyste předešli zaprášení vašeho krystalu.
  Reklama

Metoda 2 ze 3:
Výroba krystalových lízátek

 1. 1
  Naplňte sklenici do poloviny teplou vodou. Protože tentokrát vyrábíte sladkosti ke konzumaci, obzvlášť dobře se ujistěte, že je sklenice čistá. Než začnete, vymyjte ji prostředkem na nádobí a teplou vodou a důkladně ji vysušte.
 2. 2
  Do vody přimíchejte cukr. K rozpuštění cukru ve vodě použijte lžíci. Postupně přimíchávejte další cukr, dokud se nepřestane rozpouštět. Správně připravený roztok poznáte podle toho, že se u dna sklenice začne tvořit vrstva nerozpuštěného cukru.
 3. 3
  Přidejte barvivo a příchuť. Čistý cukrový krystal bez přísad je čirý a chutná stejně jako cukr. Pomocí pár kapek potravinářského barviva a esencí s různými příchutěmi snadno vytvoříte chutné variace. Můžete vyzkoušet tyto kombinace barev a chutí, nebo si vymyslet své vlastní:
  • Fialové barvivo a příchuť hroznů.
  • Červené barvivo a příchuť skořice.
  • Zelené barvivo a příchuť máty.
 4. 4
  Do cukrového roztoku ponořte dřevěné špejle. Můžete koupit speciální špejle na lízátka, nebo použít jídelní hůlky či dřívka od nanuků. Umístěte je do nádoby s cukrovým roztokem a opřete je o stěny sklenice.
 5. 5
  Sklenici zakryjte. Hrdlo sklenice přiklopte kouskem potravinářské fólie nebo jiným materiálem, aby se do ní nedostal hmyz. Hrdlo nesmí být utěsněné, aby se voda mohla ze sklenice odpařovat.
 6. 6
  Když jsou krystaly dost velké, špejle z nádoby vyjměte. Za několik dní nebo za týden budou špejle obalené krystaly. Pokud jste s velikostí krystalů spokojeni, špejle vyjměte a ochutnejte krystalovou pochoutku, kterou jste si vyrobili.
  Reklama

Metoda 3 ze 3:
Výroba ozdobných krystalů

 1. 1
  Vyrobte krystalové ornamenty. Připravte si roztok teplé vody a krystalového základu podle vašeho výběru. Do roztoku ponořte jednoduché dřevěné ornamenty zavěšené na provázku; druhý konec provázku připevněte k tužce a tu položte přes hrdlo sklenice. Počkejte týden, než ornament obroste krystaly, poté ho vyjměte a nechte oschnout.
  • Místo dřevěných ornamentů můžete použít chlupaté drátky vytvarované do různých útvarů podle vaší fantazie.
  • Hvězdy, stromy, srpek měsíce, listy a mnoho dalších tvarů vypadají v podobě krystalů doslova magicky.
  • Přidejte několik kapek potravinářského barviva a získáte krásné sváteční dekorace.
 2. 2
  Vyrobte si krystalová vajíčka. Tyto výtvory, které vypadají jako geologické nálezy, jsou vyrobené z vaječných skořápek, které jsou potřené kamencovou směsí a ponořené do roztoku pro pěstování krystalů. Podle následujících kroků si můžete vyrobit nádherná barevná krystalová vajíčka:
  • Vyfoukněte vejce, pomocí nůžek skořápku rozpulte a důkladně vyčistěte a osušte vnitřní stěny obou půlek.
  • Pomocí štětečku naneste na vnitřní stranu skořápky lepidlo a poté ji posypte solí, kamencem, boraxem nebo cukrem.
  • Připravte krystalový roztok ve sklenici zpola naplněné teplou vodou, do které přidáte tolik soli, kamence, boraxu nebo cukru, kolik v ní bude možné rozpustit. Pokud chcete mít vajíčka barevná, přidejte potravinářské barvivo.
  • Obě poloviny vaječné skořápky ponořte do roztoku a počkejte, dokud neobrostou krystaly. Vyjměte je a nechte je osušit.
  Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Kamenná sůl, cukr, kamenec nebo borax
 • Čistá sklenice
 • Tužka
 • Provázek
 • Dřevěné špejle
 • Potravinářské barvivo
 • Potravinářské příchutě

Tipy

 • Pro vícebarevné krystaly rozdělte krystalový roztok do více menších nádob a do každé přidejte jinou barvu před tím, než začnete krystaly pěstovat.
 • Používejte teplou vodu, jinak se vám krystaly nevytvoří.

Reklama

Varování

 • Krystaly nezkoušejte jíst (pokud nejsou vyrobené z cukru).
Reklama

Související články

Jak slepit sklo
Jak vypočítat molární koncentraci
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 22 222 krát
Kategorie: Chemie
Stránka byla zobrazena 22 222 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama