Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Lapače snů byly původně vyráběné americkými indiány kmene Ojibwe, kteří je splétali z proutků vrby a zvířecích šlach. Kruh symbolizuje cestu giizis, tedy slunce, přes oblohu. Díra uprostřed pak v noci dovolí projít pouze dobrým snům, zlé sny se zachytí v síti a ranní slunce je zničí.

Část 1
Část 1 ze 4:

Materiál na výrobu lapače snů

 1. 1
  Připravte si vše, co budete na výrobu lapače snů potřebovat. Jednotlivé položky jsou postupně popsány níže.
 2. 2
  Rozhodněte se, z čeho vyrobíte kruh. Je to základ, který bude určovat tvar a strukturu lapače. většinou nebývá větší, než je dlaň dospělého člověka Tradičně se vyráběly z usušeného vrbového proutí nebo nějaké popínavé rostliny. Proutí na pletení košíků seženete dnes v mnoha obchodech pro výtvarníky nebo i na internetu.
  • Sežeňte si asi 2 metry vrbového proutí, pedigu nebo jiného materiálu a použijte je na výrobu a upevnění kroužku. Můžete si také proutí natrhat a nechat ho vyschnout.
  • Dřevěný nebo kovový hotový kroužek vám také dobře poslouží. Vyberte si takový, který má průměr mezi 8 a 20 cm.
 3. 3
  Kupte si semišovou, koženou šňůrku. S ní omotáte kroužek. Vyberte si jemnou kůži, například vepřovici. Šířka by neměla být větší, než šířka běžné tkaničky do bot a délka by měla být 8x větší, než je průměr kroužku. Samozřejmě, pokud je pro vás kůže nedostupná, můžete použít i stužku, proužek látky nebo něco jiného.
 4. 4
  Vyberte si materiál na výplet lapače. Tento provázek se připevňuje na omotaný kroužek a vytváří síťku. Měl by být tenký, ale pevný. Voskovaná nylonová příze může nahradit zvířecí šlachy.
  • Tradiční šňůrka na výplet je bílá nebo průsvitná, ale vy si můžete vybrat jakoukoliv jinou barvu, chcete-li.
  • Šňůrka by měla být 10x tak dlouhá, jako je průměr vytvořeného kruhu.
 5. 5
  Shromážděte si drobné ozdoby. Nejstarší lapače snů sice ozdobené nebyly, ale v pozdějších dobách se do sítě vplétaly korálky a peříčka, které symbolizovaly různé aspekty života.
  • Visící pírko je symbolem vzduchu, bez kterého nemůžeme žít. Říká se, že načechrané pírko znamená, že kruhem prošel hezký sen. nejčastěji se používala pera sov, které symbolizovaly moudrost, a orlů, kteří symbolizovali odvahu. V dnešní době jsou oba tito živočichové chránění, takže jejich peří se používat nesmí. Můžete sáhnout tedy po jiných ptácích, nebo si vybrat napodobeninu.[1]
  • Korálky z drahých kamenů, nebo jejich napodobeniny, reprezentují čtyři světové strany - sever, jih, východ a západ. Korálky můžete zavěsit do výpletu.
  • Barvy si vyberte podle svého vkusu.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 4:

Výroba kroužku

 1. 1
  Vytvarujte kruh. Vložte vrbové nebo jiné proutí do misky s teplou vodou. Nechte je asi půl hodiny máčet, dokud nebudou měkké a nepůjdou snadno ohnout. Udělejte z proutku kruh - otočte ho několikrát, aby byl kroužek pevný. Zafixujte ho drátkem, aby se nerozjížděl a pak nechte dokonale uschnout.
  • Dejte mokrý kruh do utěrky mezi dvě těžké knihy, aby byl po uschnutí pěkně rovný.
  • Pokud používáte hotový dřevěný nebo kovový kroužek, tento krok vynechejte a přejděte k dalšímu.
 2. 2
  Omotejte kruh. Natřete jeden konec proužku kůže lepidlem. Přitiskněte ho ke kroužku. Jednou rukou jej přidržte na místě, aby zaschl, a druhou rukou začněte proužek omotávat okolo kruhu. Pokračujte, dokud kruh pevně neomotáte celý.
  • Každá otáčka koženého proužku by se měla dotýkat té předchozí, a měla by být pevně utažená,ale otáčky by se pokud možno neměly překrývat.
  • Poslední otáčka by měla lehce překrývat tu úplně první. Vezměte konec proužku kůže a zasuňte ho pod druhou předposlední otočku. Vznikne tím skrytý uzlík, který kůži zajistí na místě.
 3. 3
  Vyrobte závěs, na kterém bude lapač snů viset. Chyťte volný konec koženého proužku a uvažte na něm smyčku, která bude vertikálně vykukovat nad okraj kruhu. Tam smyčku zajistěte uzlíkem, aby se neposouvala. Dobře utáhněte a pak přebytečný materiál odstřihněte nůžkami.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 4:

Vypletení sítě

 1. 1
  Vypleťte první řadu. Začněte tím, že jeden konec šňůrky uvážete hned vedle uzlíku pod smyčkou na zavěšení. Pracujte po směru hodinových ručiček. Natáhněte šňůrku k místu asi centimetr směrem ke středu kruhu a pak provlékněte. Pokračujte a vytvářejte volné smyčky v pravidelných rozestupech, až dojdete zpátky na začátek.
  • Má-li váš lapač snů průměr 8 cm, udělejte 8 smyček.
  • Šňůrka mezi vrcholy smyček by měla být trochu volná. Jak budete postupovat a dále vyplétat, sama se utáhne.
 2. 2
  Pokračujte ve vyplétání sítě. vezměte konec šňůrky a propleťte jej mezi první a druhou smyčkou první řady. Protáhněte šňůrku otvory, nechte ji opět trochu volnou. Až budete mít hotové první očko, udělejte další mezi druhým a třetím okem první řady. Stejným způsobem postupujte, dokud neopletete všechna očka první řady. Snažte se, aby množství nitě bylo rovnoměrné.
  • Vrcholek každého očka by měl být přesně uprostřed nitě mezi dvěma předchozími oky.
  • Jak budete postupovat, můžete nit lehounce utahovat, ale pozor, ne příliš.
  • Až dokončíte další řadu, pokračujte a pleťte stejným způsobem dál třetí řadu, zachycenou na okách té předchozí. Kroužek tak bude stále menší a menší. Jak se bude zmenšovat, pokaždé o trochu víc utahujte šňůrku.
  • Pokud chcete, můžete během pletení přidat do síťky korálky nebo jiné ozdoby. Umístěte je náhodně, nebo podle promyšleného vzoru.
  Reklama
Část 4
Část 4 ze 4:

Dokončení lapače snů

 1. 1
  Zajistěte výplet. Až budete mít uprostřed jen malý otvor, zavažte konec výpletové nitě tam, kde bude poslední oko. Udělejte raději dvojitý uzel, aby výplet dobře držel. Utáhněte a konec odstřihněte.
 2. 2
  Přidejte visící pírko. Chcete-li svůj lapač snů ozdobit peříčkem, omotejte hrot pírka dalším kouskem šňůrky či nitě. Pak ho přivažte k jednomu ze středových ok. Zajistěte dvojitým uzlíkem. Zbytek nitě odstřihněte.
  • Můžete také konec nitě, držící peříčko, ponechat a ozdobit jej korálky.
  • Hrot pírka je možné obalit v jemné kůži, pokud nechcete, aby byl vidět uzlík. Kápněte na kousek kůže kapku lepidla. přidržte jím pak konec pírka a počkejte, než se vše slepí k sobě. Přebývající kůži pak odstřihněte nůžkami.
 3. 3
  Pověste svůj lapač snů. Nejvhodnější místo je poblíž okna. S prvními paprsky slunce zmizí všechny zlé sny a negativní myšlenky, které se vám během noci vkradly do mysli, a zůstanou jen ty dobré a příjemné.
  Reklama


Tipy

 • Pečujte o svůj lapač snů a zacházejte s ním opatrně. Jen tak vám vydrží mnoho let.
 • Vyrobte si neobyčejný lapač s pomocí nití a tkanic zářivých barev.
 • Vstaňte ráno dříve a prohlédněte si, jak se první sluneční paprsky třpytí na výpletu vašeho lapače.
 • Dospělí by měli používat silnější vlákno, které zachytí silné sny a špatné touhy.
 • Lapače snů mohou mít také tvar slzy, jak je typické pro Kanadu a severní část USA.[2]
 • Lapače snů pro děti by měly být vyrobeny z vlákna, které se časem rozpadne. Je to symbol rychle plynoucího dětství. kroužek z vrbového proutí, vypletený opravdovou šlachou nebo střívkem za nějaký čas vyschne a rozpadne se.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Vrbové nebo jiné proutí, případně kovový či dřevěný kroužek
 • Proužek jemné kůže nebo semiše
 • Voskovaná nylonová šňůra neb onapodobenina šlachy
 • Nůžky
 • Korálky a kamínky
 • Pírka

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 19 801 krát
Kategorie: Řemesla
Stránka byla zobrazena 19 801 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama