Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Ať už se snažíte najít zatoulané kotě, nabídnout výuku hry na kytaru nebo třeba propagovat páteční koncert své kapely, leták může být velmi efektivní a zároveň levnou možností, jak o sobě dát vědět světu. Ovšem aby byl leták skutečně užitečný, musí si ho lidé nejprve všimnout. Další nezbytnou náležitostí letáku je potom jeho schopnost přimět své čtenáře jednat. V tomto článku vám pomůžeme dosáhnout obou uvedených aspektů!

Část 1
Část 1 ze 5:
Příprava potřeb

 1. 1
  Rozhodněte, zda chcete leták navrhnout digitálně nebo manuálně. Pro digitální návrhy jsou vhodné programy, jako je například Adobe Photoshop nebo Microsoft Publisher. Jednou z možností je samozřejmě také vytvořit návrh pomocí pera, tužky, fixů a dalších pomůcek a následně ho okopírovat v nějakém specializovaném obchodě.
 2. 2
  Pokud je to možné, použijte barvy. Barvou může být vyvedené písmo, obrázky, ale třeba i papír samotný. Barva přitáhne pozornost kolemjdoucích. Levnou alternativou je vytištění letáků za použití škály odstínů šedé.
  • Velmi efektivní může být barevné schéma. [1] Vezměte si na pomoc barevný kruh a slaďte podle něj použité barvy. Držet se můžete třeba analogických barev (na barevném kruhu se nacházejí přímo vedle sebe), jako jsou například různé odstíny modré a zelené. Zkusit můžete také doplňkové barvy, tedy například červenou a zelenou.[2]
  • Vůbec nejlepší by bylo, kdybyste barvu sladili s obrázkem, který se chystáte na leták použít. Pokud tedy na obrázku máte východ slunce, barvy byste měli ladit do žluté a oranžové. Chcete-li, aby váš žlutý leták skutečně zářil, vyveďte obrysy v černé barvě.
 3. 3
  Zvolte vhodnou velikost letáku. Velikost letáku závisí z velké části na jeho zamýšleném účelu a na vašich výrobních možnostech a schopnostech. Nejjednodušší je vytisknout letáky na běžném tiskařském papíru o velikosti 210 mm x 297 mm. Letáky tedy můžete vyrobit v této velikosti, ale pokud nepotřebujete takto velké (jedná se například o malý prospekt), můžete je nařezat na poloviny nebo čtvrtiny. Vaše letáky můžou mít v podstatě jakoukoli velikost. Větších rozměrů dosáhnete velmi snadno, pokud zajdete do tiskárny, která nabízí tisk v požadovaném formátu.
 4. 4
  Rozhodněte, kde a jak chcete letáky distribuovat. Chystáte se letáky umístit na nějakou nástěnku ve vnitřních prostorech nebo ven na sloupy telegrafního vedení? Možná je chcete roznést na místě konání nějaké akce nebo v rušné části města. Letáky můžete také posílat poštou. Jestliže mají viset někde venku, pak byste je měli natisknout voděodolným inkoustem na nějaký silnější papír.
  Reklama

Část 2
Část 2 ze 5:
Tvorba titulku

 1. 1
  Vymyslete dobrý titulek. Měl by být jednoduchý a psaný velkým, tučným písmem. Obecně řečeno, nadpis by měl být sestaven pouze z několika málo slov tak, aby se vešel na střed do jedné řádky. Může být samozřejmě i delší, ale čím kratší bude, tím větší máte šanci, že upoutá něčí pozornost.
 2. 2
  Titulek by měl být VELKÝ! Písmo v nadpisu by mělo být větší než písmo u zbytku textu na letáku. Vaším cílem by mělo být upoutat pozornost většiny lidí, kteří by měli být schopni rychle přečíst nadpis ze vzdálenosti zhruba 3 metrů. Obvykle je vhodné roztáhnout titulek po celé šířce stránky. Pokud se vám taková úprava nezdá úhledná, umístěte titulek raději do středu řádku.
 3. 3
  Použít můžete velká písmena nebo tučné fonty. Prohlédněte si titulní stranu jakýchkoli novin. Novinářský průmysl dovedl tuto techniku k dokonalosti již dávno. Se zajímavostí fontu to nijak nepřehánějte - jeho primárním účelem musí být dobrá čitelnost. Různé ozdobné prvky můžete přidat spíše do dalšího textu na letáku, pokud si myslíte, že je to pro vaše sdělení potřebné.
 4. 4
  Sdělení udržte co nejjednodušší. Snažíte se přece upoutat pozornost a předat určitou zprávu, častokrát jen ve zlomku sekundy. Složité texty a přehnané množství dalšího obsahu nebude mít ten správný dopad. Detailní informace můžete rozvést v hlavní stati letáku-v titulku pro to není místo.
  • Nenuťte lidi přemýšlet o vašem sdělení příliš hluboce. Zpráva by měla být kolemjdoucím předána takřka intuitivně. Vymyslete něco chytlavého a zábavného.
  • Jaký titulek vám okamžitě vyskočil před očima? Pokud jste jako většina ostatních lidí, pak se jedná zřejmě o něco jako "štěňata a zmrzlina", a to ne snad proto, že by každý z nás měl rád štěňata nebo zmrzlinu, ale proto, že si daný text vybavíme v jasně červené barvě, která přirozeně přitahuje pozornost. (Kromě toho štěňata i zmrzlinu zbožňuje ve skutečnosti velké množství lidí, které jistě pobaví, že další text obsahuje zcela nesouvisející informace. Přidáte tím letákům na efektivitě.)
  Reklama

Část 3
Část 3 ze 5:
Sepsání chytlavého textu

 1. 1
  Přidejte podtitulek. Tento podnadpis by měl být dlouhý zhruba na dvě až tři řádky. Zatímco titulek by měl být velmi výstižný a krátký, podtitulek ho může více rozvést a přidat detaily ohledně sdělované zprávy. Pro inspiraci si projděte noviny nebo různé tiskové zprávy.
 2. 2
  Přidejte detaily. Titulkem byste měli upoutat pozornost kolemjdoucích a navnadit je pro četbu dalšího textu, takže byste si na něm měli dát skutečně záležet-vyplatí se to. Do textu zahrňte relevantní informace a řiďte se pěti základními otázkami: Kdo, Co, Kdy, Kde a Proč. Tyto otázky přirozeně vyvstanou na mysli každému, kdo si vaši výzvu k nějakému jednání přečte. Zkuste se vžít do mysli svých čtenářů. Co byste chtěli vědět?
  • Pište přímo a k věci. Snažte se text udržet stručný, ale přesto poměrně detailní.
 3. 3
  Doplňte svou zprávu o různá povolení. Tělo textu je také skvělým místem pro uvedení různých osvědčení a povolení.[3] Dobrým osvědčením neposkytnete čtenáři pouze více detailních informací, ale zároveň tím své snahy legitimizujete skrze třetí stranu. Jestliže každý dokáže po přečtení rozklíčovat zprávu z vaší perspektivy nebo z perspektivy poskytovatele, pak bude spíše nakloněn započít nějaké jednání.
 4. 4
  Přidejte na důrazu. Zvýrazněte klíčová slova, používejte velká písmena, tlustší nebo větší písmo, kurzívu a další vizuální pomůcky, kterými textu dodáte na důrazu. Tyto prvky ale nepoužívejte všechny zároveň. Vyberte si jeden nebo dva a držte se jich v celém textu. Příliš kreativní formátování by v nejlepším případě vypadalo nedospěle a v tom nejhorším naprosto šíleně.
  • Používejte slova a fráze, která jsou pro čtenáře obecně lákavá, jako jsou například: "ZDARMA", "NOVÝ", "ODMĚNA" apod. Taková slova jsou nejen lákavá, ale navíc dokážou přitáhnout pozornost okolí a přimět lidi jednat dle vaší výzvy. Použijte je ovšem samozřejmě jen v případě, že se vašeho sdělení skutečně nějak týkají a jsou pravdivá. Uvádět publikum v omyl je nepřípustné.
  • Používejte zájmeno “vy” nebo “ty”. Tímto způsobem oslovíte přímo každého jednotlivého čtenáře.[4]
 5. 5
  Upravte rozvržení stránky. Přidejte do zprávy odrážky. Ohraničení nebo odrážky dodají vašemu textu řád, ale hlavně úpravné vzezření.[5] Podobné úpravy také způsobí, že váš leták bude vypadat profesionálněji a formálněji, což může být pro celkový dojem velmi důležité.
 6. 6
  Použijte jiné, oku lahodící, fonty. Hlavní stať vašeho letáku nemusí být psaná stejným typem písma jako titulek. Chcete-li, aby byl leták originální a netradiční, je vhodné použít nějaký neobyčejný font. Váš textový editor by měl již standardně obsahovat velké množství různých typů písma, ale pokud si mezi nimi nevyberete žádný vhodný, můžete si nějaký font stáhnout z internetu. Existuje spousta webových stránek, které nabízejí nepřeberné množství unikátních a neobvyklých fontů k volnému stažení.
 7. 7
  Do textu zahrňte také své kontaktní údaje. Tyto údaje byste měli uvést spíše v dolní části letáku, aby ty nejdůležitější informace zůstaly v horní části. Napište své křestní jméno a jakýkoli způsob kontaktování si přejete - nejčastější volbou je telefonní číslo a/nebo emailová adresa.
  • Také můžete využít známé "trhací" metody: vytvořte zhuštěnou verzi finálního textu menším písmem, otočte leták o 90° a několikrát pod sebe napište své kontaktní údaje a krátkou upomínku na to, co leták sděluje. Jednotlivé kontakty potom nastřihněte, aby na letáku držely pouze svou kratší stranou. Takový leták je praktický, protože si případný zájemce může s veškerým pohodlím odtrhnout kontakt na vaší osobu.
  • Nezveřejňujte žádné soukromé informace. Proto na letáku neuvádějte své příjmení ani adresu bydliště a další podobné údaje.
  Reklama

Část 4
Část 4 ze 5:
Užití obrázků

 1. 1
  Přidejte obrázek nebo grafiku. Obrázek je velmi často stejně důležitý jako slova, a lidský mozek ho navíc často zachytí dříve než text. Nyní, když máte potřebnou pozornost kolemjdoucích, využijte příležitosti! Dopřejte čtenářům, aby se mohli na něco podívat—lidé si obvykle pamatují konkrétní vizuální sdělení lépe než slova. Z toho důvodu jsou obrázky stejně důležité, a to ať už se jedná o logo, obrázek zatoulaného psa nebo nějakou grafiku.
 2. 2
  Najděte nějaký vhodný obrázek. Není nutné, abyste fotili nebo vyráběli nový. Použít můžete některé své starší fotografie nebo obrázky, které najdete na webových stránkách k volnému stažení. Některé počítačové programy nebo sady, jako například Microsoft Office, nabízejí také velké množství různých obrázků.
 3. 3
  Použijte grafický editor a zvyšte kontrast obrázku. Vytištěného obrázku si pak všimne více lidí i z větší vzdálenosti. Pokud žádný grafický editor nemáte, použijte nějaký volně dostupný, jako je třeba Picasa od Googlu. Takový program vašemu účelu poslouží velmi dobře.
  • Pokud je to možné, použijte pouze jeden obrázek. Je-li to nezbytné, zahrňte do letáku dva obrázky vedle sebe, ale jakýkoli větší počet obrázků způsobí, že leták bude vypadat nepřehledně a všimne si ho menší množství lidí.
 4. 4
  Pod obrázkem umístěte jeho popisek. Jakmile upoutáte pozornost kolemjdoucích, přijdou se podívat blíž, aby zjistili detaily. Dobrým popiskem dokážete předat zamýšlené sdělení obrázku. Také jím můžete zdůraznit nebo přidat na detailu samotnému textu, který na letáku uvádíte.
 5. 5
  Obrázek orámujte nebo ho zvýrazněte jinak. Orámování pomůže obrázek “ukotvit“ na letáku, aby nepůsobil poněkud nepatřičně jako nesouvislá vložka. Můžete použít nějaký rámeček nebo lehké stínování. Pro zdůraznění můžete do letáku zahrnout také hvězdičky nebo šipku, ukazující na obrázek.
  Reklama

Část 5
Část 5 ze 5:
Kopírování a distribuce

 1. 1
  Ujistěte se, že váš leták bude fungovat. Předtím, než natisknete velké množsví kopií, otestujte leták tím, že si ho připíchnete na vlastní dveře. Odstupte od něj asi tři metry a prohlédněte si ho. Jsou hlavní body letáku dobře viditelné? Hledáte-li například svého zatoulaného psa, pak by mělo být i z dálky patrné, že je leták určený k tomuto účelu.
  • Zkontrolujte celý text a ujistěte se, že veškeré informace jsou uvedeny přesně a gramaticky i stylisticky správně.[6]
  • Dobrým zdrojem zpětné vazby je kritika nějakého kamaráda nebo člena rodiny, který váš leták dosud neviděl. Dejte mu leták prohlédnout a ujistěte se, že okamžitě pochopí jeho sdělení.
 2. 2
  Udělejte kopie. Nyní jste dokončili přípravu letáku a otestovali jste ho, takže můžete přejít k vytisknutí potřebného množství kopií.
  • Pokud vaše tiskárna takové množství letáků nezvládne nebo očekáváte déšť (většina inkoustů z domácích tiskáren se totiž v dešti na papíře rozpije), vyhledejte místní tiskárnu nebo obchod s kancelářskými potřebami a nechte si kopie udělat profesionálně nebo využijte samoobslužné výkonné tiskárny.
  • Černobílé kopie jsou obecně levnější než barevné, ale budou mít menší dopad na publikum. Pokud se rozhodnete pro své letáky použít pouze černobílý tisk, měli byste vyzkoušet následující: místa pro nadpis a další slova, které jste chtěli původně vytisknout barevně nechte prázdná a později je dopište ručně za použití barevných fixů. Dobře vám poslouží také zvýrazňovače.
 3. 3
  Vyvěste své letáky. Kde byste je měli rozmístit? No přece tam, kde se nachází velké množství lidí, které chcete svým sdělením zasáhnout.
  • Pokud se vám například ztratila kočka, vyvěste leták ve svém okolí na sloupy telegrafního vedení, autobusové zastávky, místní prodejnu potravin, kavárnu, u veřejné prádelny, na místních plaveckých stadionech a na jakémkoli dalším místě, na kterém se schází větší množství lidí.
  • Jestliže jste ve městě ztratili peněženku, vyvěste letáky co nejblíže místu, o kterém s jistotou víte, že jste ji na něm ještě měli. Nezapomeňte, že v městských oblastech bývá vyvěšování letáků často omezeno nebo zakázáno. Na letáku jsou uvedeny vaše kontaktní informace, takže porušovat zákon není v tomto případě zrovna moudré. Zkusit ale můžete různé kavárny, veřejné nástěnky a úřední desky, a pokud spatříte sloup oblepený letáky, přidejte i ten svůj-to je přece fér!
  • Jestliže se snažíte přilákat studenty místní univerzity nebo jiné školy do svého klubu, existují jistá pravidla a tradiční místa, na která můžete letáky vyvěšovat. Obvykle se jedná o kombinaci míst, na kterých můžete upoutat spoustu lidí (jako jsou chodby, dveře od koupelny, učebny apod.) a dalších lokací, které jsou povolené místními pravidly.
  Reklama

Tipy

 • Chcete-li vytvořit sofistikovanější leták, vyhledejte na internetu volně dostupné šablony a vyberte si vhodný design.
 • Při použití jasně barevného papíru bude vás leták sice velmi dobře viditelný, ale může se stát, že text s obrázkem bude jen stěží rozeznatelný. S letáky si proto vyhrajte a zjistěte, co funguje nejlépe.
 • Letáky můžete distribuovat také různým způsobem pomocí internetu, například emailem.
 • Pamatujte, že leták můžete koncipovat nejen na výšku, ale také na šířku.

 • Jestliže se váš leták týká nějaké osoby, zvířete nebo něčeho dalšího, u čeho je velice důležité uvést detaily, bude lepší, když letáky opatříte fotografií.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Papír
 • Tiskárnu
 • Nůžky
 • Lepicí pásku

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 102 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 6 363 krát
Kategorie: Záliby a Řemesla
Stránka byla zobrazena 6 363 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama