Stáhnout PDF Stáhnout PDF

V dnešním světě supermarketů a polotovarů je snadné zapomenout na to, že se marmelády dříve nekupovaly v obchodech. Domácí marmelády chutnají lépe, než marmelády z obchodu a můžete je také dávat darem. Pokud chcete vědět, jak si vyrobit vlastní marmeládu, zde najdete snadný návod.

Přísady

  • 8 šálků (2 litry) čerstvého ovoce (například jahod, borůvek, nebo meruněk)
  • Jeden balíček pektinu (volitelné)
  • 4 šálky cukru (u kyselejších druhů ovoce použijte pět a půl šálku)
  • ¼ šálku citronové šťávy
  • půl lžičky másla nebo margarínu

Část 1
Část 1 ze 3:
Příprava ingrediencí

  1. 1
    Rozhodněte se, zda chcete použít pektin. Nemusíte používat pektin, ale když ho do marmelády přidáte, dosáhnete lepší konzistence a nebude ji mít příliš tekutou. Pektin koupíte v supermarketu u produktů na pečení buď ve formě prášku, nebo tekutiny. Pokud ovšem chcete pektin použít, musíte si zjistit, jaký poměr cukru a ovoce byste měli do marmelády dát – recept se bude mírně lišit.
  2. 2
    Sterilizujte si 12 zavařovacích sklenic. Můžete použít jakékoli staré sklenice, ale musí to být sklenice vhodné k zavařování. Ponořte je na 10 minut do vařící vody a potom je postavte dnem vzhůru na utěrku a zakryjte je další utěrkou. Možná nebudete potřebovat všech 12 sklenic, zejména pokud máte větší sklenice, ale je lepší připravit si jich více, než abyste jich neměli dost.
    • Musíte sklenice správně sterilizovat, protože základním principem zavařování je zabít bakterie a mikroorganismy, které ničí potraviny a potom sklenice těsně uzavřít, aby se do nich žádné další bakterie nedostaly.
  3. 3
    Připravte si ovoce. Nejprve si ovoce omyjte pod tekoucí vodou a připravte ho k jídlu. Oloupejte ho, vytáhněte pecky, stonky a všechny ostatní nejedlé části a potom ho nakrájejte na malé kousky. Pokud děláte marmeládu z borůvek nebo malin, nemusíte je krájet, ale pokud používáte jahody, meruňky, nebo jiné větší ovoce, měli byste ho nakrájet na centimetrové kousky. Jahody nakrájejte na poloviny nebo na čtvrtiny. [1]
  4. 4
    Rozmačkejte ovoce. Až ovoce umyjete a připravíte si ho, nechejte ho chvíli oschnout a potom ho rozmačkejte vařečkou, nebo mačkačem na brambory. Nemusíte to přehánět – ovoce se při vaření přirozeně zjemní a bude měkčí. Pokud chcete hustější marmeládu s většími kousky ovoce, rozmačkejte ho jen trochu. Pokud ovšem chcete řidší marmeládu bez větších kousků ovoce, rozmačkávejte ho zhruba tři minuty.
  5. 5
    Dejte si ovoce do velkého hrnce. Nejprve do hrnce dejte 8 šálků ovoce a potom přidejte citronovou šťávu a trochu másla. Jemně všechny ingredience promíchejte. Můžete máslo nejprve rozehřát, abyste ho mohli snadno vmíchat do ovoce. Citronová šťáva trochu zmírní sladkou chuť marmelády.
    Reklama

Část 2
Část 2 ze 3:
Výroba marmelády

  1. 1
    Přiveďte ovocnou směs k varu. Ovoce bude vařit až ve chvíli, kdy nepřestane bublat, ani když ho zamícháte. Musíte ho míchat celou dobu, aby se vám nezačalo připalovat na dně. Vařením se z ovoce uvolní šťáva a zajistí, že se vám nebude připalovat.
  2. 2
    Nasypejte do ovoce cukr. Stále ovoce vařte a vmíchejte do něj cukr, dokud se úplně nerozpustí. Po přidání cukru uvidíte, že je ovoce jasnější a zářivější. Neustále směs míchejte. U tohoto receptu budete přidávat 4 šálky cukru na 8 šálků ovoce (poměr 1:2), ale tento poměr se může lišit. Pokud máte hořké a kyselé ovoce, například pomeranč, měli byste do něj přidat více cukru (v poměru 2:3 – dva šálky cukru na každé tři šálky ovoce). [2]
    • Nešetřete cukrem. Možná máte pocit, že když dáte cukru méně, marmeláda bude zdravější, ale ve skutečnosti tím zkazíte její konzistenci.
  3. 3
    Nechejte směs vařit ještě 5-20 minut, dokud nebude mít konzistenci hustého sirupu. Zahřívejte ji na mírném plamenu, dokud nedosáhnete požadované konzistence – čas se bude lišit podle toho, jaké ovoce používáte, protože některé druhy ovoce se musejí vařit déle, aby dobře změkly. Pokud používáte pektin, zkontrolujte si požadovanou dobu vaření na obalu. Během vaření marmeládu stále míchejte.
    • Konzistenci marmelády zkontrolujte vychlazenou lžící.
  4. 4
    Sundejte marmeládu z plotny. Až dosáhnete požadované konzistence, vypněte sporák a sundejte z něj hrnec.
  5. 5
    Lžičkou marmeládu promíchejte a seberte z jejího povrchu pěnu. Na povrchu marmelády se vytvoří bílá pěna, kterou byste měli sesbírat. Nemusíte se zbavovat veškeré pěny, ale když ji v marmeládě necháte, naruší její konzistenci a ovlivní také její chuť.
    Reklama

Část 3
Část 3 ze 3:
Skladování marmelády

  1. 1
    Nalijte marmeládu do připravených sklenic. Použijte trychtýř a nalijte s ním marmeládu do sklenic. Nechejte v každé sklenici trochu volného místa. Potom otřete hrdla čistou vlhkou utěrkou, abyste se zbavili zbytků a nečistot. Nezapomeňte utřít hlavně povrch sklenic, na který budete dávat těsnění. [3]
  2. 2
    Připravte si těsnění. Dejte si do hrnce vařit trochu vody a potom ho sundejte z plotny. Vložte do vody těsnění a přitlačte ho ke dnu. Snažte se nedávat těsnění na sebe, aby se zahřívalo rovnoměrně. Nechejte ho ve vodě několik minut trochu zjemnit. Můžete si ho připravit mezitím, co budete otírat sklenice. [4]
    • Na každou sklenici položte zjemněné těsnění. Použijte magnetickou tyčku, která vám umožní je bezpečně vytáhnout z vařící vody. Uvolníte je tak, že je přiložíte ke sklenici a nakloníte magnetickou tyčku. Pokud tyčku nemáte, použijte malé kleště.
    • Zašroubujte na sklenice čistá víčka a co nejtěsněji je utáhněte. Neutahujte je ovšem tak moc, abyste přetáhli těsnění přes okraj.
  3. 3
    Dejte zavřené sklenice na 10 minut do vařící vody. Ponořte sklenice na roštu do velkého hrnce s vařící vodou tak, aby se nedotýkaly dna hrnce. Vody do hrnce dejte tolik, aby sklenice byly ponořené cca 6 centimetrů. Můžete si to odměřit například prstem. Potom přikryjte hrnec poklicí a přiveďte vodu k varu.
  4. 4
    Nechejte sklenice vychladnout. Vyndejte sklenice z vařící vody kleštěmi a položte je na utěrku. Pokud máte sklenice na roštu, můžete opatrně vytáhnout celý rošt. Nechejte je chladnout 24 hodin na místě, kde není průvan. Nakonec možná uslyšíte, jak kovová víčka jemně prasknou. Podle tohoto zvuku poznáte, že marmeláda dostatečně vychladla a ve sklenicích se vytvořilo částečné vakuum.
  5. 5
    Ujistěte se, že jsou všechny sklenice dobře uzavřené. Vakuum, které se ve sklenicích vytvořilo, by mělo velmi pevně přitáhnout víčka. Pokud se vám podaří víčko promáčknout, sklenice nejsou pevně uzavřené. Po promáčknutí by se víčko nemělo vrátit ihned zpět nahoru. Pokud máte sklenice, které nejsou pevně uzavřené, můžete na ně dát nové víčko a znovu je zpracovat, nebo je uložit do lednice a zkonzumovat je co nejdříve.
    • Omyjte sklenice studenou mýdlovou vodou a odstraňte všechny zbytky marmelády. V tuto chvíli můžete sundat kroužky, protože těsnění bude stále držet pevně. Nechejte kroužky a sklenice důkladně uschnout a potom je vyměňte, aby nezrezivěly.
    Reklama

Tipy

  • Všechna promáčklá nebo rezavá víčka ihned vyhoďte.
  • Víčka a sklenice můžete používat opakovaně, ale těsnění je nutné vyměnit, protože se vlivem používání ničí.
  • Zjistěte si na internetu přesné informace o době zavařování u konkrétních typů a velikostí sklenic, zejména pokud máte starý recept na marmeládu. Časy zpracování se v posledních letech změnily, protože se vyskytly nové bezpečnější metody zavařování a také proto, že některé potraviny se pěstují jiným způsobem.
  • Z meruněk uděláte výbornou marmeládu, ale ne vždy se dobře usadí. Pokud marmeláda nezměnila konzistenci na gel během dvou týdnů, podávejte ji teplou s vanilkovou zmrzlinou a říkejte jí omáčka. Bude vám také chutnat s teplými palačinkami nebo waflemi.
  • To, co do marmelády dáte, z ní také dostanete. Použijte pouze pevné, mírně nezralé ovoce. Pokud kupujete velké množství ovoce, nejprve ho ochutnejte – mělo by být mírně kyselé, ale ne příliš sladké.
  • Udělejte si skvělou marmeládu: použijte ¾ šálku cukru na 1 šálek velmi zralého ovoce a nepoužívejte pektin. Pomalu směs přiveďte k varu a 30-60 minut ji občas míchejte. Dejte si do mrazáku keramický talíř. Až vám na talíři zůstane stopa od lžičky s marmeládou, bude hotová. Touto metodou dosáhnete sladší ovocné chuti a vyhnete se sirupové sladkosti a konzistenci.
  • Broskve, nektarinky a některé švestky můžete oloupat. Dejte si vařit velký hrnec vody. Potom dejte ovoce do vařící vody a nechejte ho tam, dokud nepopraskají slupky. Přeceďte ho a dejte ho do hrnce se studenou vodou, abyste ho mohli snadno oloupat. Slupky by se měly jednoduše odlepit.
  • Pokud máte starší sklenice, dobře si je prohlédněte a přesvědčte se, že nemají žádné praskliny. Projeďte si prstem kolem hrdla a ujistěte se, že jsou všechny sklenice hladké a nepoškozené.
  • Můžete ovoce rozmačkat v mixéru – ušetříte tím čas i energii.
  • Pokud vám marmeláda nezgelovatěla (po vychlazení neztuhla), můžete várku udělat znovu. Dejte sklenice zapéct, nalijte obsah zpět do hrnce a přidejte pektin.
  • Sklenice můžete sterilizovat tak, že je dáte do myčky na nejteplejší nastavení.
  • Pokud vám na konci várky nezbude dost marmelády na to, abyste zaplnili celou sklenici, můžete ji bud dát do nové várky (přidat k ovoci před vařením), dát do menší sklenice, nebo tuto sklenici uložit do lednice a co nejrychleji ji spotřebovat. Jde o skvělou příležitost, jak ihned ochutnat, jak se vám marmeláda povedla.
  • Marmeládu používejte na muffinech, na sladkém chlebu, na dortech, pečivu a bagetách (například i se smetanovým sýrem).
  • Sklenice musí být sterilní – dejte je na pečící papír do rozpálené trouby a vyndávejte jednu po druhé.
  • Uzavřené sklenice skladujte na polici a dejte si pozor, aby na ně nedopadalo příliš mnoho světla. Po otevření je skladujte v lednici.
  • Marmeláda je něco jiného, než džem. Marmeláda se vyrábí z rozmačkaného ovoce, džem se vyrábí ze šťávy.
  • Je možné vyrobit marmeládu bez pektinu (kromě toho, který se přirozeně nachází v ovoci). Staré recepty často nezahrnují pektin. Pektin ovšem zajistí, že se vám marmeláda rychleji usadí a budete mít téměř jistotu, že ztuhne. Můžete si zkusit staromódní recepty, ale uvědomte si, že budete muset déle míchat a déle čekat.
  • Marmeládu můžete udělat i z mraženého ovoce – nejdřív ho ovšem musíte rozmrazit.
  • Pokud uděláte více marmelády, než kolik zvládnete sníst za 1-3 roky, rozdejte zbytek jako dárky. Zavařované potraviny vydrží dlouho, ale jejich životnost není neomezená.
  • Zkuste si sehnat hybridizované maliny nebo ostružiny – vyrobíte z nich skvělou marmeládu.
  • Označte všechny sklenice alespoň rokem výroby. Můžete si také napsat to, z čeho je marmeláda vyrobená, protože není snadné rozeznat například jablka a broskve. Napište také své jméno, zejména pokud dáváte marmelády darem. Můžete použít samolepky, nebo lihovou fixu. Vždy ovšem pište na suchý povrch. Označte si sklenice na těsnění, abyste mohli znovu použít jejich víčka.


Reklama

Varování

  • Domácí zavařeniny mohou být zdrojem smrtelných onemocnění. Zpracovávejte všechny potraviny dostatečně dlouho a vždy důkladně sterilizujte zavařovací sklenice. Všechny sklenice, které se špatně uzavřou, musíte vyhodit. Vyhazujte také sklenice, jejichž obsah nepříjemně zapáchá, plesniví, nebo má špatnou barvu.
  • Marmelády skladujte v chladu.
  • Nedávejte studené sklo do vařící vody nebo naopak. Náhlé změny teploty by mohly způsobit prasknutí skla.
  • Nepokoušejte se zdvojnásobit množství ingrediencí. Dvojité várky by nemusely správně ztuhnout.
  • Můžete si schovat sklenice z koupených produktů, ale vždy je lepší koupit si čisté zavařovací sklenice. Mají dostatečně silné sklo na to, abyste je mohli opakovaně zpracovávat. Sklenice od kupovaných věcí si schovejte například na drobné.
  • Zavařování v otevřeném hrnci, při kterém sklenice otočíte vzhůru nohama, abyste v nich vytvořili vakuum, není bezpečné. Také parafínové metody jsou značně nebezpečné. Nejlepší je použít kovová víčka a zavařovat sklenice dostatečně dlouhou dobu ve vařící vodě.


Reklama

Věci, které budete potřebovat

  • Velký hrnec
  • Dvanáct zavařovacích sklenic
  • Víčka a těsnění na zavařovací sklenice. Nové sklenice koupíte již s víčky a těsněními, ale lze je koupit i zvlášť.
  • Kleště na vytahování sklenic z vařící vody
  • Magnetická tyčka, nebo malé kleště
  • Velký zavařovací hrnec
  • Dlouhá dřevěná vařečka
  • Difuzér tepla (pokud zavařujete na elektrickém sporáku)
  • Cedník
  • Trychtýř
  • Zástěra (volitelné, ale doporučujeme)
  • Malá lžička na nabírání pěny. Bude vám stačit polévková lžíce.
  • Staré, ale čisté utěrky
  • Šťouchadlo na brambory
  • Kuchyňská minutka
  • Prostředek na mytí nádobí
  • Odměrka


O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 5 018 krát
Kategorie: Jídlo | Recepty
Stránka byla zobrazena 5 018 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama