Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Už máte skoro všechny ingredience na pečení přichystané, ale na poslední chvíli jste zjistili, že vám zbývá jen trocha moučkové cukru. Předtím, než zaběhnete do obchodu, zkontrolujte ještě jednou obsah své špíze. Můžete v ní totiž objevit dvě ingredience, které vám postačí na výrobu vlastního moučkového cukru: krystalový cukr a kukuřičný škrob.

Přísady

 • 1 hrnek (200 g) krystalového cukru
 • 1½ lžičky (7,5 ml) kukuřičného škrobu (doporučené)
Část 1
Část 1 ze 2:

Jak nadrtit cukr na prášek

 1. 1
  Nachystejte si mixér nebo mlýnek na koření. Nezapomeňte, že cukr může poškrábat plast nebo slabé sklo mixéru.[1] Vysokorychlostní mixér je nejrychlejší a nejúčinnější volba, ale v podstatě vám postačí jakýkoliv mixér nebo mlýnek na koření.
  • Mlýnek na koření nebo na kávu – což je v podstatě jedno a to samé – často chytá pach po ingrediencích, které se v něm mlely. Před použitím jej proto pořádně opláchněte.
  • Spousta mixérů nebude fungovat, protože jsou na to příliš velké.[2] Můžete zjistit, že vám mixér rozdrtil cukr na extrémně jemný prášek nebo na nerovnoměrnou směs jemného a hrubšího prášku. [3]
 2. 2
  Vysušte mixér. Vysušte mixér nebo mlýnek pomocí suchého hadru. Pokud by v mixéru zbyla sebemenší kapka vody, cukr by se začal lepit ke stranám mixéru.[4]
 3. 3
  Odměřte bílý krystalový cukr. V obyčejném mixéru mixujte maximálně 1 až 1½ hrnku (200 – 300 g). Ve vysokorychlostním mixéru můžete mixovat až 2 hrnky (400 g) cukru najednou.[5] Větší množství cukru by mohlo bránit čepeli v drcení cukru. Do mlýnku na koření můžete přidat takové množství cukru, jaké se do mlýnku vleze. Zároveň by však v něm měl zůstat malý prostor, který umožní lepší drcení cukru.
  • Předpokládejme, že 1 hrnek krystalového cukru bude stačit na 1 hrnek moučkového cukru. Silný mixér však dokáže cukr rozdrtit na poloviční objem. Navíc je možné se snažit cukr dál drtit, pokud máte "problém" s perfektně nadrceným cukrem.
 4. 4
  Je doporučené přidat do směsi kukuřičný škrob. Tento krok je povinný, pokud chcete vytvořit cukrové polevy nebo glazury. Cukr totiž díky škrobu ztuhne do požadované pasty, která je vhodná do daných receptů. Škrob je však vhodný i do jiných receptů, jelikož zabraňuje vzniku hrudek, které normálně způsobuje absorbování vlhkosti. Na každý hrnek cukru (200 g) použijte 1½ lžičky (7,5 ml) kukuřičného škrobu.
  • Tento poměr je velmi podobný 3% směsi, která se používá v komerčním moučkovém cukru. [6] Ve většině receptů dostupných na internetu se píše, že byste měli použít více kukuřičného škrobu. Více škrobu se však může chovat v receptech nepředvídatelně nebo výsledné jídlo může hůře chutnat.
  • Jako náhražka kukuřičného škrobu se dá použít „arrowroot“ kořenový škrob.
 5. 5
  Míchejte nebo drťte směs tak dlouho, dokud z ní není prášek. Drťte směs asi 30-40 sekund a pak zkontrolujte výsledek. Opakujte tak dlouho, dokud ze směsi není prášek a nevidíte v ní žádné krystaly (obvykle to vyžaduje asi 1 až 3 minuty mixování). Nechte mixér nebo mlýnek zavřený, aby se prášek mohl usadit.
  • Příliš dlouhé míchání bez přestávky může cukr připálit.
 6. 6
  Prosejte cukr. Prosejte cukr skrz jemnou síťku, na které zachytíte hrudky. Tento krok je důležitý, pokud připravujte cukrovou polevu nebo glazuru.
  • Pokud cukr nemáte k okamžitému použití, prosejte jej až těsně před použitím.
 7. 7
  Uložte cukr ve vzduchotěsné nádobě. Teoreticky by se cukr neměl nikdy zkazit. Pravdou však je, že cukr velmi rychle natahuje okolní vlhkost, takže je nutné jej uchovávat v pevně uzavřené nádobě v suché spižírně nebo skříni, aby se zpomalil proces tvoření hrudek. Uchovávejte cukr mimo tepelné zdroje, jelikož mají tendenci zvyšovat vlhkost vzduchu v okolí.[7]
  • Pokud se v cukru tvoří hrudky, prosejte jej až těsně před použitím.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 2:

Varianty

 1. 1
  Použijte hnědý cukr. Je také možné použít hnědý cukr, ale musíte si uvědomit, že výsledek nebude tak nadýchaný nebo rovnoměrný jako s bílým cukrem. [8] Hnědý cukr obsahuje vlhkost navíc, díky které je těžké jej nadrtit. Snažte se najít „polétavý“ hnědý cukr nebo přidejte do směsi ½ lžičky (2,5 ml) kukuřičného škrobu navíc.[9]
  • Nepoužívejte na cukrové polevy a glazury krupicový cukr, jelikož výsledek může být tmavě zabarvený a hrubý.
 2. 2
  Přibarvěte cukr. Přidejte do svého moučkového cukru nějaké speciální potravinářské barvivo, které se dá koupit v obchodech specializovaných na pečení a cukrářství. Vyhněte se obyčejným potravinářských barvivům, které mohou cukr rozpustit.[10]
  • Pokud však máte moučkový cukr na cukrové polevy nebo glazury, vmíchejte do finální směsi obyčejné potravinářské barvivo.
 3. 3
  Vmíchejte do směsi nějaké koření. Pokud máte cukr na zdobení dortů nebo do sladkých nápojů, dodejte mu nějakou chuť. Stačí, když do něj vmícháte špetku skořice nebo vašeho jiného oblíbeného koření a pořádně směs protřepete v pevně uzavřené nádobě. Dobré koření můžete najít ve specializovaných obchodech s potravinami.
  Reklama

Tipy

 • Pokud jste trpěliví, tak krystalový cukr můžete nadrtit v hmoždíři.
Reklama

Varování

 • Moučkový cukr a krystalový cukr se ve většině receptech nedá zaměňovat. Škrob v moučkovém cukru absorbuje vlhkost v těstě a zrnka cukru jsou nepoužitelná při výrobě nějakého krému. [11] Kromě toho, krystalový cukr dodává cukrové polevě nepříjemnou texturu.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 10 331 krát
Kategorie: Recepty | Jídlo
Stránka byla zobrazena 10 331 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama