Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Vlastnoručně vyrobená obálka dodá každé pozvánce nebo přáníčku na osobitosti a přitom je velmi snadné ji vyrobit. Můžete to zkusit třeba I s dětmi. Použijte zbytky papíru nebo si kupte ozdobný papír v místních výtvarných potřebách a pusťte se do díla.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Skládaná obálka

Stáhnout PDF
 1. 1
  Vezměte si papír, který je přibližně dvakrát větší než požadovaná velikost obálky. Pokud máte pochybnosti, standardní velikost 21 x 28 cm bude stačit; Pokud chcete malou obálku, můžete ji před začátkem přeložit a rozdělit na polovinu.
 2. 2
  Papír rovnoměrně přeložte. Měli byste získat obdélník poloviční velikosti vašeho původního kusu.
 3. 3
  Otevřenou levou a pravou stranu slepte lepicí páskou. Použijte pásku k bezpečnému uzavření dvou otevřených okrajů obdélníku, horní část nechte otevřenou. Nahoře je místo, kam vložíte svůj dopis.
 4. 4
  Sklopte horní část, abyste vytvořili přehyb. Složením otevřeného okraje obdélníku vytvořte malý přehyb. Dopis tak z obálky nevypadne. Bude fungovat prehyb o velikosti asi 1,5 cm.
 5. 5
  Vložte do obálky dopis nebo přáníčko. Ohněte překlad zpátky a zasuňte dopis, pozvánku nebo cokoli jiného, co chcete. Pak přehyb horního okraje opět sklopte dolů.
 6. 6
  Přehyb zajistěte lepidlem, aby psaní nevypadlo ven. Vnitřní stranu přehybu nařete vrstvičkou lepidla a pak pevně přitiskněte k obálce. Zůstane tak uzavřená, dokud ji nedostane adresát. Můžete rovněž použít ozdobnou lepicí pásku nebo samolepky.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Lepená obálka

Stáhnout PDF
 1. 1
  Začněte kusem obyčejného kancelářského papíru velikosti A4.[1] Po celou dobu papír držte v horizontální poloze (tedy jako kdybyste kreslili krajinku).
 2. 2
  Přeložte papír podélně na polovinu. Okraje papíru musejí přiléhat těsně k sobě a sklad musí být rovný. Prsty po něm pak přejeďte, aby se zvýraznil. Opět rozložte. Uprostřed uvidíte linku.
 3. 3
  Vezměte pravý horní roh a ohněte jej směrem ke středové čáře. Až se bude okraj horního rohu dotýkat čáry, přitlačte jej dolů (bude to vypadat jako začátek papírové vlaštovky).
 4. 4
  Vezměte levý horní roh a opět jej ohněte dolů ke středové čáře. Uhlaďte ho, tak jako pravý roh.Papír teď bude vypadat, jako dva trojúhelníky (nebo jeden velký trojúhelník), spočívající na obdélníku.
 5. 5
  Dva centimetry spodního a dva centimetry horního okraje přehněte směrem doprostřed, ke středovému skladu.[2] Nemusíte přesně měřit, můžete to udělat jen od oka. Horní I spodní okraj byste měli ohnout doprostřed – ponechte tam mezeru asi jeden centimeter, kterou dovnitř zasunete dopis nebo pozvánku.
  • V tuto chvíli by měl papír stale ležet podélně.
  • Trojúhelníkovitá špička papíru směřuje doleva.
 6. 6
  Pravý okraj papíru přehněte podél spodní strany trojúhelníku. Okraj přeloženého trojúhelníku na levé straně papíru by měl být rovnoběžný s okrajem po vaší pravé ruce. Trojúhelník bude stále viditelný. Vyhlaďte sklad prsty a pak ho opět rozložte.
 7. 7
  Složte váš lístek tak, aby se do obálky vešel. Velké pohlednice a pozvánky se do téhle obálky možná nevejdou, ale papír běžné velikosti můžete přeložit na polovinu nebo na třetiny.
 8. 8
  Vsuňte papír do obálky. Dopis by se měl vejít mezi vodorovné sklady obálky. Použijte spodní přehyby trojúhelníku a dva podélné přehyby na straně, aby dopis z obálky nevypadl.
 9. 9
  Zavřete obálku. Přeložte okraj papíru po pravé ruce zpátky přes trojúhelník, přesně jako jste to udělali před chvilkou. Vrcholek trojúhelníku založte směrem ke středu obdélníku. Teď už by měla zadní strana obálky vypadat stejně jako tak, kterou koupíte v obchodě.
 10. 10
  Zalepte okraje. Malými kousky pásky zajistěte boky obálky. Slepte také přehyb na horní straně obálky.
 11. 11
  Doručte dopis osobně. Bohužel mnoho pošt má problem s obálkami, které nemají standartní velikost a tato nemá úplně rovné okraje.[3] Má to ale I světlé stránky – za obálku, doručenou osobně, nebudete muset platit poštovné.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Čtvercová obálka ve stylu origami

Stáhnout PDF
 1. 1
  Vezměte čtvercový arch papíru, větší, než je dopis nebo přáníčko.[4] Pokud je přáníčko nebo pozvánka příliš velká, kupte si v papírnictví požadovanou velikost papíru. Například jestliže má psaní velikost 8,5 x 11 cm, budete potřebovat papír o rozměrech alespoň 12 x 12 cm. pro malý lísteček o velikosti 4 x 5 cm postačí papír o rozměrech 7 x 7 cm.
 2. 2
  Položte papír tak, aby vytvořil kosočtverec. Rohy budou směřovat dolů, nahoru, doprava a doleva.[5]
 3. 3
  Přeložte čtverec napříč, roh k rohu. Vznikne jeden sklad, směřující z horního pravého rohu do spodního levého rohu. Nejprve k sobě přiložte dva protilehlé okraje papíru, vyhlaďte sklad prstem a pak opět rozložte. Zopakujte tentýž postup na druhých dvou rozích a opět rozložte, takže pepír bude ležet nalocho jako kosočtverec.
 4. 4
  Přeložte spodní roh nahoru ke středovému skladu. Chyťte spodní roh až k místu, kde se uprostřed papíru oba sklady stýkají. Pak okraj skladu přehněte tak, aby papír ležel naplocho.
 5. 5
  Plochou spodní stranu rohu zdvihněte podél středové linie. Papír teď bude mít tvar trojúhelníku. Vnější okraje papíru by měly téměř dokonale přiléhat. Vyhlaďte všechny sklady, aby papír ležel naplocho.
 6. 6
  Přeložte levy roh směrem ke středu. Levou stranu trojúhelníku složte tak, aby jeho špička lehce přesahovala středový sklad.
 7. 7
  Přeložte pravý roh směrem do středu. Pravý roh trojúhelníku by měl opět přesahovat středový sklad.
 8. 8
  Okraj pravého rohu opět ohněte zpátky. Pravý roh nebude dokonale rovnoběžný se středovou linií, takže jeho přesah lehce ohněte zpátky. Okraj pravého rohu by měl být rovnoběžný s vertikálním přehybem. Vznikne tak malý trojúhelníček.
 9. 9
  Malý trojúhelníček rozevřete. Když do ohybu trojúhelníčku zasunete prst, všimnete si, jak se přirozeně otevírá do tvaru kosočtverce. Roztáhněte ho ještě vice a pak zploštěte. Kosočtverec bude mít uprostřed směrem dolů linii ohybu.
 10. 10
  Horní okraj obálky zasuňte do malého otvoru. Obálka je hotová! Můžete ji znovu otevřít a vsunout do ní dopis nebo přáníčko. Pak zavřete horní okraj obálky, aby lístek zůstal uvnitř. Volné konce a okraje můžete zalepit pro jistotu páskou, ale měly by držet i samy o sobě.
  Reklama

Tipy

 • Barevný papír může ručně vyrobené obálce dodat na zajímavosti, navíc bude úplně neprůhledná.
 • V mnoha obchodech s výtvarnými potřebami se prodávají vzorované lepicí pásky, se kterými bude obálka roztomilá.
 • Zkuste obálku ozdobit take samolepkami.
 • Než papír začnete skládat, můžete na něj namalovat různé ornamenty. Po složení obálky se na některých místech objeví.
 • Při výrobě obálky nejsou nezbytné nůžky.
Reklama

Varování

 • Neohýbejte papír, dokud si nejste přesně jistí, že je to to správné místo, kde ohyb chcete.
 • Zacházejte s papírem opatrně, ať se neříznete.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Papír velikosti dopisu
 • Páska
 • Lepidlo

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 95 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 95 788 krát
Kategorie: Papírová řemesla
Stránka byla zobrazena 95 788 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama