Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Představte si čerstvou sušenku posypanou jahodovo-vanilkovým cukrem, nebo bazalkový cukr na okraji sklenice na nápoj. Můžete také vyrobit tvrdé bonbony z kajenského pepře a z někoho si vystřelit! V tomto článku najdete recepty na ochucený cukr.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:

Drcené koření

 1. 1
  Zvolte si druh cukru. Bílý cukr má většinou jemnější chuť, než jiné druhy cukru, takže je nejvhodnější. Můžete použít i třtinový cukr, ale musíte se připravit na to, že nebudete moci přesně odhadnout výslednou chuť. [1]
 2. 2
  Nasypejte si šálek cukru do uzavíratelné krabičky, nebo do jiné uzavíratelné nádoby. Protože budete používat koření v prášku, nebudete potřebovat mixér ani žádný jiný nástroj.
  • Můžete udělat i menší množství, stačí použít méně cukru a méně koření.
 3. 3
  Přidejte k cukru 2-10 lžiček koření. Použijte suché drcené koření (můžete si ho nadrtit sami v hmoždíři). Každé koření je jinak silné, takže se nebojte experimentovat. Pokud chcete cukr ochutit jen lehce, přidejte dvě lžičky koření. Pokud chcete dosáhnout silné chuti, použijte více koření.
  • Cukr na dezerty se ochucuje skořicí, kardamomem, zázvorem, nebo muškátovým oříškem. Tyto druhy koření můžete i míchat.
  • Můžete cukr ochutit i kajenským pepřem. Tento cukr se hodí jako ozdoba talíře s jídlem, nebo koktejlové sklenice.
  • Můžete použít i neslazené kakao nebo instantní kávu. Použijte čtvrt šálku, protože tato dochucovadla nemají tak silnou příchuť, jako drcené koření.
 4. 4
  Vše důkladně promíchejte. Zavřete krabičku a pořádně ji protřepejte. Můžete použít i vidličku nebo lžíci, ale musíte mít jistotu, že je cukr s kořením dobře smíchaný.
 5. 5
  Nechejte cukr s kořením přes noc odpočívat, aby do sebe nasál všechny chuti. Protože pracujete pouze se suchými přísadami, můžete cukr uložit do cukřenky.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 4:

Bylinky a citronová kůra

 1. 1
  Vyberte si příchuť. Můžete použít zelené bylinky nebo citronovou kůru. Zde je doporučený postup a množství bylinek na 1 šálek cukru:
  • Rozmarýn, sušené růže, nebo sušená levandule cukru dodají příjemné aroma, zejména levandule silně voní. Do každého šálku cukru dejte asi 3 lžíce bylinek. [2]
  • Pokud chcete něco upéct, nebo připravujete koktejl, ochuťte cukr mátou. Použijte asi půl šálku lístků máty. [3]
  • Bazalka je sice trochu neobvyklá, ale skvěle se hodí například k limetce. Použijte asi jednu a půl lžičky. [4]
  • Kůra z citronu, limetky, pomeranče, nebo jiného citrusového ovoce se hodí k cukru na pečení a kromě toho dodá cukru zajímavou barvu. Pokud chcete jemnou příchuť, použijte kůru ze dvou plodů. Pokud chcete silnější chuť, použijte více kůry.
 2. 2
  Všechny mokré přísady usušte a nechejte je vychladnout. Čerstvé listy a citrusovou kůru musíte nejprve nasušit, aby cukr nenavlhl. Můžete to udělat několika způsoby:
  • Rozložte bylinky na papírové ubrousky a dejte je do mikrovlnky (vždy na 30 vteřin). Průběžně je kontrolujte a až budou suché, vytáhněte je. [5]
  • Zapněte troubu na nejnižší teplotu, rozložte byliny na pečící papír a nechejte je asi 20 minut sušit. Nedoporučujeme nastavovat vyšší teplotu, jinak byste mohli bylinky spálit. [6]
  • Vytáhněte plech s bylinkami a nechejte je ještě 8-24 hodin odpočívat. Nedávejte je na přímé slunce – ztratily by chuť.
 3. 3
  Grind the ingredients. Sugar will infuse much more quickly if the other ingredients are ground in a spice grinder or coffee grinder. This will also produce a more evenly colored and textured end product.Nadrťte bylinky. Když byliny nadrtíte, cukr lépe nasaje jejich chuť a bude mít lepší konzistenci. Použijte hmoždíř, nebo mlýnek na kávu.
  • Můžete použít i kuchyňský robot, ale neměli byste byliny drtit na prach.[7]
  • Pokud pracujete s levandulí, můžete nechat květy vcelku a před použitím cukru je vyndat. Květy můžete použít na několik várek cukru. [8]
 4. 4
  Smíchejte drcené byliny s šálkem cukru. Nejlepší je použít bílý krystalový cukr, který nemá silnou chuť, ale pokud chcete, můžete použít i třtinový cukr.
 5. 5
  Ochucený cukr vložte do uzavíratelné krabičky a nechejte ho několik dní odpočívat. Krabička musí být vzduchotěsná, aby se k cukru nedostala vlhkost a bakterie.
  • Cukr s citronovou kůrou spotřebujte do dvou týdnů. [9]
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 4:

Další přísady

 1. 1
  Použijte ochucené extrakty. Mandlový, vanilkový, nebo ovocný extrakt vám umožní snadno ochutit cukr. Přidejte k šálku ze začátku pouze několik kapek extraktu a důkladně ho promíchejte. Hmoždířem nadrťte hrudky, které se v něm po přidání extraktu utvoří.
 2. 2
  Přidejte k cukru vanilkový lusk. Rozkrojte vanilku podélně a vyškrábněte z ní dužinu. Přidejte k ní dva šálky cukru a důkladně ji rozmíchejte. [10] K cukru potom přidejte samotný lusk a vše uložte do vzduchotěsné krabičky. Nechejte cukr odpočívat alespoň 48 hodin, aby nasál chuť vanilky.
 3. 3
  Použijte likér. Můžete si připravit dokonce i alkoholický cukr! Likéry mají silnou chuť, takže stačí, když k cukru přidáte 2-3 lžíce. Pokud chcete dosáhnout silnější chuti, můžete dát více likéru.
 4. 4
  Nadrťte si sušené ovoce. Můžete si nadrtit sušené ovoce v hmoždíři a smíchat ho s cukrem.[11] Cukr díky tomu získá příjemnou chuť i barvu.
  Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 4:

Jak používat ochucený cukr

 1. 1
  Dejte ochucený cukr do nápojů. Vanilkový nebo kakaový cukr můžete rozmíchat v horkém mléce, mátový cukr se zase hodí k ledovému čaji nebo mojitu. Všechny druhy cukru můžete použít jako ozdobu na koktejlové sklenice. Potřete okraj sklenice citronem a namočte ho do cukru.
 2. 2
  Používejte cukr při přípravě dezertů. Koření a extrakty se často přidávají do dezertů. Místo čistého cukru na pečení použijte ochucený cukr. Místo kyseliny citronové můžete použít cukr s citronovou kůrou.
 3. 3
  Vyrobte si kostky cukru. Z krystalového cukru můžete udělat kostky, nebo jiné tvary – stačí přidat lžičku vody na půl šálku cukru. V případě potřeby přidejte více vody, cukr musí být vlhký. Potom ho vtlačte do formiček na led, nebo do silikonových forem na pečení. Nechejte ho uschnout a ztuhnout v pokojové teplotě (bude to trvat asi 8 hodin) a potom ho přendejte do vzduchotěsné krabičky. [12]
  • Pokud nemáte formičky, můžete cukr přitlačit na pečící papír, nakrájet ho a nechat ho uschnout. [13]
  • Místo části vody můžete použít i nějaký likér.
 4. 4
  Vyrobte si tvrdé bonbony. Po několika dnech můžete z cukru udělat tvrdé bonbony. Přivažte si kus provázku na tužku a položte ho na čistou zavařovací sklenici. Zahřejte cukr ve vodní lázni tak, aby z něho vznikl sirup a nalejte ho do sklenice. Pokud jste do cukru dali citronovou kůru, přeceďte sirup nejprve přes plátno.
 5. 5
  Vyrobte si cukrovou vatu. Pokud chcete, můžete si vyrobit cukrovou vatu i bez přístroje, ale je to složitý proces. Pokud jste použili mokré přísady, nechejte cukr alespoň dva týdny vyschnout a potom ho přeceďte přes jemné plátno.
  Reklama

Tipy

 • Můžete k cukru přidat i pár kapek potravinářského barviva.
 • Na sklenici s cukrem si napište datum výroby.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Miska
 • Mixér, kuchyňský robot, nebo hmoždíř
 • Mikrovlnka nebo trouba
 • Lžíce nebo šlehač

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 5 062 krát
Kategorie: Recepty
Stránka byla zobrazena 5 062 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama