Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Tato klasická, nemotorná hračka z ponožek je oblíbeným kouskem dětí i dospělých již celá léta. Abyste si mohli vyrobit vlastní opičku z ponožek, následujte tento postup.

Část 1
Část 1 ze 4:

Výroba nohou

 1. 1
  Sežeňte si dvě čisté ponožky. Nejlepší budou takové, které mají oproti barvě ponožky na špičce a patě jinou kontrastní barvu. Jednu ponožku použijete na výrobu těla, nohou a hlavy a druhou na ruce, ocas, obličej a uši.
  • Tyto opičky se dříve vyráběly z jednoho druhu ponožek zvaného “Rockford Red Heel Socks.” Pokud máte pruhované ponožky, také budou skvěle fungovat. Pokud mají vaše ponožky lem, opatrně jej uvolněte, budete jej potřebovat k celkové délce těla opičky.
 2. 2
  Obraťte obě ponožky naruby.
 3. 3
  Jednu ponožku rozložte chodidlem dolů. Abyste tak učinili, možná budete ponožku muset uhladit proti jejímu přirozenému skladu. Pokud se materiál krčí, vezměte si žehličku a přes ponožku párkrát přejeďte.
 4. 4
  Do středu ponožky v barevné oblasti paty si nakreslete linku asi dva a půl cm dlouhou. V tomto místě se budou rozdělovat nohy opičky. Pamatujte na to, že pata je vlastně schovaná v ohybu ponožky, takže možná budete muset dvakrát zkontrolovat, zda máte ponožku správně rozloženou.
  • K nakreslení linky můžete použít krejčovskou křídu, která později nebude vidět. Ujistěte se, že stříháte opravdu uprostřed, pokud byste své opičce udělali jednu nohu tlustou a druhou hubenou, nebyla by ráda.
 5. 5
  Dokud máte ponožku stále rozloženou, sešijte jednu stranu, tam kde máte linku a druhou také. Mezi linkami a stehy nechte rozestupy asi 0,5 cm.
  • K sešití můžete použít buď šicí stroj, nebo můžete stehy udělat v ruce. Pokud používáte šicí stroj, použijte vodící jezdec.
 6. 6
  Prostřihněte linku mezi stehy. Protože jsou nohy opičky barevné, budou nyní jasně vidět.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 4:

Výroba těla a hlavy

 1. 1
  Otočte ponožku na líc a vyplňte jí tělo. Můžete použít molitanovou drť nebo speciální polyfil, který seženete v uměleckých potřebách. Horní část ponožky bude tvořit tělo a hlavu.
  • Množství výplně záleží na vás. Jak pevnou chcete opičku mít? Pokud máte tenkou ponožku, zvolte střední množství náplně, aby vaše opička nebyla příliš ohebná, a aby náplň neprosvítala, pokud jí použijete mnoho.
 2. 2
  Ušijte hlavu anebo čepici. Pokud má otvor ponožky stejnou barvu jako její zbytek, můžete jej jen sešít dohromady a vytvořit pěknou kulatou hlavu. Pokud je otvor jinak barevný, nejspíš tuto část budete muset odstřihnout (čímž se vám tělo zkrátí) a udělat hlavu jako obvykle. Odstřižený zbytek můžete použít k výrobě "čepice" tak, že poslední 2,5 cm nevycpete výplní, ale vytvarujete jej do kónického tvaru.
  • Pro výrobu hlavy: Stehujte kolem krku v asi půlcentimetrových stezích. Použijte pevnou nit, která se vám nepřetrhne. Až budete mít velikost, se kterou jste spokojeni, stehy utáhněte a zavažte na uzlík. Vytvarujte hlavu dokulata pomocí výplně a nahoře otvor sešijte.
 3. 3
  Pokud děláte čepici, začněte u lemu. Okraj olemujte a stehy stáhněte k sobě. Otřepené okraje založte dovnitř. Poté otvor sešijte. Opička je oblečená na zimu!
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 4:

Výroba rukou, ocasu a uší

 1. 1
  Nastřihejte druhou ponožku na díly tak, jak je zobrazeno. Ačkoliv je vzor nakreslen pouze nahoře, ujistěte se, že stříháte skrze obě vrstvy ponožky. Pro detailnější návod se podívejte na odkaz v sekci Zdroje a citace.
 2. 2
  Podélně napůl přehněte obě části na ruce. Poté sešijte otvor v přirozeném zaoblení podle tmavých konců, z těch se poté stanou packy a opačné, otevřené konce později vycpete výplní a přišijete k tělu.
  • U všech těchto sekcí nechte jednu stranu otevřenou. Dejte pozor, aby byly při práci naruby! Pokud nebudou, všechny vaše švy budou nezačištěné a nevzhledné.
 3. 3
  Část na ocásek přehněte podélně napůl. Poté otevřenou stranu sešijte v jemném zaoblení podél tmavých hran, stejně jako jste to udělali u rukou. Tmavý konec bude špička ocasu a otevřeným koncem dostanete dovnitř výplň a připevníte jej k tělu.
 4. 4
  Obě uši přehněte napůl a podél přehybu střihněte. Poté je sešijte podél zaoblených stran v mírném obloučku a ploché strany nechte otevřené. Otvorem poté dovnitř nastrkáte výplň a připevníte uši k hlavě. Už vidíte, jak se uši rýsují?
  • Pokud chcete, můžete uši znovu přehnout a vytvořit tak vertikální linku, která probíhá středem ucha (čímž dodáte uchu hloubku tak, jako má skutečné ucho). V podstatě vytvarujte špičku ucha tak, že ji k sobě zmáčknete ukazováčkem a palcem. Tyto dvě strany poté sestehujte k sobě.[1]
 5. 5
  V tuto chvíli nic nedělejte s čumákem (původně to byla pata). K této části se dostaneme později.
 6. 6
  Všechny sešité části nyní obraťte na líc a vycpěte je. Měli byste mít dvě ruce, dvě uši a ocásek a nesešitý, nevycpaný nos.
  • S ocáskem můžete mít trochu problém. Můžete jej zkusit vycpat polyfilem a pomoci si při pěchování tužkou, nebo můžete vyzkoušet vatu, či kousek molitanu, který ustříhnete například z filtru do akvária. Jak vata, tak molitan budou hezčí, pevnější a budou mít delší životnost.[1]
 7. 7
  Připevněte ocásek k trupu. Opatrně najděte správné místo a kolem dokola jej celý ostehujte.
 8. 8
  Na obě strany trupu připevněte ruce. Připevněte je o kousek výše, než byste je normálně připevnili. Vaší opičce z ponožek to dodá reálnější, opičí vzhled.
  Reklama
Část 4
Část 4 ze 4:

Vytvoření obličeje a uší

 1. 1
  Pokud je to nutné, odstřihněte hrany z kusu paty. Tato část bude tvořit čumáček, snažte se proto, aby tento kus látky měl stejnou barvu. Vnější okraje budou přikryté, nemusí být tudíž perfektní.
 2. 2
  Vytvarujte spodní část čumáčku a přišijte ji k bradě opičky. Ujistěte se, že nejsou vidět žádné nezačištěné okraje podél spodní hrany, ale horní část nechte v tuto chvíli otevřenou.
 3. 3
  Přidejte trochu výplně, aby čumák vystoupil. Můžete se pro inspiraci podívat na jiné fotky opiček z ponožky na internetu, abyste získali představu o tom, jak má čumák vypadat. Jedny z nejlepších opiček mají čumáky vystupující z obličeje v 90° úhlu.
 4. 4
  Přehněte jeden okraj dospod a přišijte vrchní okraj k obličeji. Čumák by měl na obličeji zabírat poměrně dost prostoru – nemusíte mít strach, že zbytek obličeje se vám nevejde.
  • Pokračujte a udělejte opičce pusu. U spodní hranice čumáku vyšijte nití v kontrastní barvě k ponožce pusu Snažte se zůstat na středu.[1]
  • Pokud chcete přidat nosní dírky, vyšijte dva malé trojúhelníčky nad pusou asi 2,5 cm od sebe.
 5. 5
  Ohněte hranu každého ucha dovnitř a sešijte je. Hotová ouška přišijte po stranách hlavy. Běla by být ve stejné linii s očima, nad čumákem. Ujistěte se, že vystupují směrem dopředu!
 6. 6
  Přidejte vtipné oči. Bělmo vytvoříte tak, že přišijete nebo nalepíte na obličej dva kousky kulatého, bílého filcu. Poté nití v kontrastní barvě vyšijte panenky. Můžete je také nakreslit fixem anebo koupit hotová očka v obchodě pro výtvarníky. Nyní máte roztomilou opičku!
  • Pokud nechcete strašidelně vyhlížející opici, držte se černé barvy očí. Můžete použít i malé knoflíčky, jejich velikost zvolte podle velikosti opičky. Pokud opičku věnujete nějakému dítěti, knoflíky raději nepoužívejte, nebo se ujistěte, že jsou velmi dobře přišité!
  Reklama

Tipy

 • Důležité: až budete opičku plnit, používejte menší kousky výplně. Pokud byste použili větší kusy, bude to sice rychlejší, ale výsledek se vám nebude moc líbit. Celé hotové dílo bude vypadat hranatě a nepěkně. Díky malým kouskům dosáhnete zaoblených křivek těla. Abyste se dostali i do užších prostor, můžete si při vyplňování pomoci tužkou a jemně výplň nastrkat na své místo.
 • Další nápady:
  • Ušijte opičce malou červenou vestičku s knoflíky, abyste jí dodali cirkusový vzhled.
  • Opičce můžete vyšít i obočí, abyste jejímu obličeji dodali výraz.
  • Lokty, kolena, zápěstí a kotníky můžete obšít tak, jako jste to udělali u krku.
  • Na čepičku můžete našít malou bambulku, pokud chcete vytvořit zimní outfit, či přidejte kytičku pro jarní vzhled.
  • Na hlavu opičky můžete také přidat čelenku neboli bandanu.
  • Ha hrudník můžete opičce našít malé, červené srdíčko.
  • Pro doplnění zimního oblečku můžete uplést malou šálu.
 • Dovnitř do opičky můžete také vložit malé červené srdíčko ještě předtím, než její tělo sešijete.
 • Oči můžete místo přišití přilepit tavnou pistolí.
 • Pokud pro výplň nemáte výše zmíněné materiály, můžete si na malé kousky nastříhat jehličí, přidat dovnitř sušenou levanduli, drcené květy, nastříhané kapesníčky nebo dokonce rýži či seno.
 • Pokud nemáte knoflíky, použijte hotová, koupená očka.
 • Barevné ponožky jsou skvělé, stejně tak jako pruhované, či puntíkované.
Reklama

Varování

 • Pokud opičku chcete věnovat dítěti mladšímu 3 let, nepoužívejte pro výrobu očí knoflíky. Ty by se totiž mohly uvolnit a dítě by je mohlo spolknout. Místo knoflíků oči vyšijte nebo je nakreslete nějakým netoxickým fixem, barvou, či oči vystřihněte z filcu a na obličej je nalepte nebo našijte.
 • Použijte pouze takové ponožky, které budete moci rozstřihat.
 • Nůžky a jehly jsou ostré, při práci s nimi buďte opatrní.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Pár ponožek s kontrastní barvou na prstech a patách.
 • Výplň
 • Nit v barvě ponožek
 • Šicí potřeby, jehly, nůžky, šicí stroj, atd.
 • Zvýrazňovač k přenesení vzoru na ponožky
 • Dva knoflíky na oči (volitelné)
 • Látku na detaily či oblečení (volitelné)
 • Žehličku (pokud je třeba)

O tomto wikiHow

Lois Wade
Spoluautorem článku je :
Odbornice na řemesla na wikiHow
Tento článek spoluautorem článku je Lois Wade. Lois Wade má 45 let zkušeností v oblasti řemesel, včetně šití, háčkování, křížového stehu, kreslení a papírových výrobků. Od roku 2007 přispívá k řemeslným článkům na wikiHow. Tento článek byl zobrazen 7 170 krát
Kategorie: Textil
Stránka byla zobrazena 7 170 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama