Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Také jste zjistili, že kupované přípravky pro čištění pleti nesedí vaší pokožce? Proč si tedy nevyrobíte své vlastní a navíc plně přírodní? Jsou velmi snadné na přípravu a navíc šetrné k vaší pleti!

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:

K vyčištění pleti použijte med

  1. 1
    Zkuste pro vyčištění pleti použít med. Med má přirozené exfoliační účinky, což znamená, že pomáhá odstraňovat odumřelé kožní buňky, aniž by na pokožku působil agresivně jako některé peelingy se solí nebo cukrem. Vaši pokožku také skvěle hydratuje a zanechá ji měkkou a hladkou. Med je navíc přírodním antiseptikem, takže nejen odstraní toxiny z vaší kůže, ale také zabije veškeré bakterie, které by mohly způsobit akné.[1]
    • Med se hodí na všechny typy pokožky.
    • Není však vhodný pro odličování.[2] Místo toho můžete na obličej použít olej. Návod pro přípravu prostředku na bázi oleje a jeho použití naleznete v další části tohoto článku.
  2. 2
    Chraňte své vlasy a oblečení. Med může odkapávat, lepit a všechno zašpinit, takže bude lepší, když si vlasy stáhnete do culíku (pokud máte dlouhé vlasy) a přes hrudník a ramena přehodíte ručník. Jestliže máte krátké vlasy, můžete si je sepnout různými sponkami nebo použijte koupací čepici.
  3. 3
    Obličej navlhčete vodou. Nakloňte se nad umyvadlo a opláchněte si obličej teplou vodou. Pomůžete tím rozpustit nanesený med, který pak půjde snadněji roztírat po kůži.
  4. 4
    Do dlaně naberte trochu medu. Budete potřebovat asi půl lžičky surového medu. Jemně ho rozetřete, aby trochu povolil a zahřál se. Jestliže je med příliš hustý, můžete do zředit několika kapkami teplé vody - bude se s ním lépe pracovat.[3]
  5. 5
    Vetřete med do pokožky. Rozetřete si med mezi prsty a potom ho jemně a krouživými pohyby naneste na pokožku. Vyhněte se přitom citlivým partiím okolo očí.
  6. 6
    Med opláchněte teplou vodou. Namočte obličej trochou vody a rukama med jemně stírejte, dokud ho všechen z obličeje nedostanete.
    • Jestliže máte černé tečky a potřebujete hloubkové čištění pórů, nechte med na obličeji pět až deset minut a opláchněte ho až potom.[4]
  7. 7
    Osušte si obličej. Použijte k tomu měkký a čistý ručník a jemně ho přikládejte k obličeji. Kůži ručníkem nedrhněte, jinak byste si mohli způsobit nepříjemné podráždění.
  8. 8
    Zvažte následné nanesení hydratačního přípravku a toneru. Hydratační přípravek uzavře vlhkost ve vaší pokožce a toner jí pomůže navrátit přirozené pH a zpevnit póry.
    Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 4:

K vyčištění pleti použijte olej[5]

  1. 1
    Připravte si malou misku nebo láhev. Budete míchat dva různé typy olejů, takže na to potřebujete nějakou nádobu.
  2. 2
    Do připravené nádoby nalijte ricinový olej. Množství ricinového oleje závisí na typu vaší pokožky. Níže uvádíme doporučené množství ricinového oleje podle typu kůže:[6]
    • Máte-li mastnou pokožku, použijte 2 lžičky ricinového oleje.
    • Máte-li normální pokožku, budete potřebovat 1 ½ lžičky ricinového oleje.
    • Máte-li suchou nebo stárnoucí pokožku, použijte 1 lžičku ricinového oleje.
  3. 3
    Vyberte nosný olej a přidejte ho do nádoby. Ricinový olej sám o sobě kůži vysouší (dokonce i mastnou kůži), a musíte ho proto zředit nějakým nosným olejem. Podle typu kůže byste měli použít následující oleje:[7]
    • Máte-li mastnou pokožku, přidejte 1 lžičku některého z těchto olejů: arganový olej, olej z hroznových semínek, jojobový olej, slunečnicový olej, sladký mandlový olej nebo tamanu olej.
    • Máte-li normální pokožku, přidejte 1½ lžičky některého z těchto olejů: arganový olej, olej z meruňkových pecek, olej z hroznových semínek, jojobový olej, slunečnicový olej, sladký mandlový olej nebo tamanu olej.
    • Máte-li suchou nebo stárnoucí pokožku, přidejte 2 lžičky některého z těchto olejů: arganový olej, olej z meruňkových pecek, avokádový olej, olej z hroznových semínek, jojobový olej, slunečnicový olej, sladký mandlový olej nebo tamanu olej.
  4. 4
    Použijte svůj přípravek pro čištění pleti. Nejlepší dobou pro jeho aplikaci je večer těsně před spaním. Jednoduše přípravek vmasírujte do kůže a obličej pak překryjte měkkým ručníkem, namočeným do horké vody. Počkejte jednu minutu a potom ručník sundejte. Setřete olej, opláchněte ručník a pak ho položte na obličej na další minutu. V tomto procesu pokračujte, dokud z obličeje nedostanete většinu oleje dolů.
    • Po použití těchto olejů se u vás můžou vyskytnout malé pupínky, ale to bude pouze reakce na nový přípravek, která by měla brzy vymizet.[8]
  5. 5
    Použijte olej pro odlíčení make upu. Pro odlíčení jednoduše naneste několik kapek oleje na vatový tampon nebo kus vaty a setřete s ním obličej. Pleť potom opláchněte teplou vodou a naneste na ní hydratační krém a toner.
    Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 4:

Výroba přípravku na čištění pleti z ovesných vloček

  1. 1
    Připravte si ingredience. Pro tento přípravek na čištění pleti použijete mimojiné ovesnou kaši a mandlovou mouku. Mandlová mouka pomůže odstranit odumřelé kožní buňky, zatímco ovesná kaše má přirozené čistící účinky. Na přípravu čistidla budete potřebovat následující:[9]
    • ½ šálku (40 gramů) najemno drcených ovesných vloček
    • ½ šálku (60 gramů) najemno mleté mandlové mouky
    • Tekutinu podle vlastní volby (např.: vodu, mléko, citronovou šťávu, vilínovou vodu atd.)
    • Sklenici
  2. 2
    Připravte si vhodnou nádobu. Všechny ovesné vločky ani mandle nepoužijete najednou. Místo toho vždy v případě potřeby prostě rozmícháte trochu těchto přísad s tekutinou dle vlastního výběru. Z toho důvodu budete potřebovat nějakou nádobu, jako je například zavařovací sklenice, ve které budete ovesné vločky a mandle skladovat.
    • Tuto nádobu můžete nějak ozdobit - nalepte na ní etiketu nebo ovažte hrdlo provázkem s cedulkou.
  3. 3
    Smíchejte ovesné vločky s mletými mandlemi. Odměřte ½ šálku (40 gramů) drcených ovesných vloček a ½ šálku (60 gramů) mandlové mouky a obě ingredience smíchejte v připravené nádobě. Sklenici nebo jinou nádobu pevně uzavřete a pořádně vločky s mandlemi protřepejte.
    • Pokud jste nesehnali drcené vločky nebo mleté mandle, oboje si můžete připravit doma v mixeru, mlýnku na kávu nebo v nějakém procesoru. Každou z přísad umelte (resp. nadrťte) zvlášť.
  4. 4
    Zvažte přidání peelingu a esenciálních olejů. Tyto přísady nejsou sice nijak zvlášť důležité, ale mohou vašemu přípravku dodat punc luxusu. Bylinky a esenciální oleje navíc dodají na příjemné vůni. V závislosti na typu vaší kůže můžete přidat například následující:[10]
    • Máte-li mastnou pleť, přidejte: 2 lžíce jemné mořské soli, 2 lžíce jemně drcené sušené máty a 5 kapek rozmarýnového oleje (volitelně).
    • Máte-li suchou pleť, přidejte 2 lžíce sušeného mléka, 2 lžíce jemně drceného sušeného měsíčku a 5 kapek oleje z heřmánku (volitelně).
    • Máte-li kombinovaný typ pleti, přidejte 2 lžíce kukuřičné mouky, 2 lžíce jemně drceného sušeného heřmánku a 5 kapek levandulového oleje (volitelně).
  5. 5
    Vyberte vhodnou tekutinu. Abyste mohli svůj přípravek nanášet na pleť, budete do něj muset přidat určité množství tekutiny. Mezi takové tekutiny patří na základě typu vaší pleti následující:[11]
    • Máte-li mastnou pleť, použijte citronovou šťávu, růžovou vodu, obyčejnou vodu nebo vilínovou vodu.
    • Máte-li normální pleť, poupžijte glycerín, med, růžovou vodu, mátový čaj nebo obyčejnou vodu.
    • Máte-li suchou pleť, použijte mléko, smetanu nebo jogurt.
  6. 6
    Použijte svůj čistič pleti. Obličej opláchněte teplou vodou. Odměřte dvě lžičky svého čistícího přípravku a přidejte do něj zvolenou tekutinu v takovém množství, abyste vytvořili směs pastovité konzistence. Směs můžete připravit v dlani pomocí prstů nebo v menší misce za použití lžíce.
  7. 7
    Směs vmasírujte do obličeje. Použijte k tomu jemné, krouživé pohyby a nezapomeňte se vyhnout citlivým partiím v okolí očí. Krouživý pohyb pomůže mandlové mouce v odstraňování odumřelých kožních buněk.
  8. 8
    Obličej opláchněte studenou vodou. Jemně obličej masírujte a setřete z něj tak zbytky čistícího prostředku. Chladná voda pomůže uzavřít a zpevnit vaše póry.
  9. 9
    Osušte obličej. Použijte k tomu měkký a čistý ručník a jemně ho přikládejte k obličeji. Kůži ručníkem nedrhněte, jinak byste si mohli způsobit nepříjemné podráždění.
  10. 10
    Zvažte nanesení hydratačního přípravku a toneru. Hydratační krém vaší pokožku zvláční a toner zajistí pevné póry a vyrovná pH.
  11. 11
    Svůj nový čistící přípravek uskladněte. Připravili jste množství, dostatečné pro několik dalších aplikací, a proto přípravek uskladněte v nádobě s těsně doléhajícím víčkem. Skladujte ho na chladném a suchém místě.
    Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 4:

Výroba dalších typů přípravků pro čištění pleti

  1. 1
    Pro suchou pleť připravte jablkový čistící přípravek. Všechny ingredience vhoďte do mixéru nebo kuchyňského procesoru a všechno mixujte, dokud nevznikne hladká hmota. Hmotu nanášejte na mokrý obličej a nechte ji před omytím pět minut působit. Obličej omývejte teplou vodou. Na tento čistící přípravek budete potřebovat následující ingredience:[12]
    • 2 oloupané plátky jablka
    • ½ šálku (125 gramů) bílého jogurtu
    • ½ lžičky olivového oleje
    • ½ lžičky medu
  2. 2
    Pro mastnou pleť připravte čistící pastu z medu a citronu. Všechny ingredience dejte do mísy a promíchejte je lžicí nebo vidličkou. Směs potom vmasírujte do vlhkého obličeje a před omytím teplou vodou ji nechte 30 sekund působit. Na tento čistící přípravek budete potřebovat následující ingredience:[13]
    • ½ šálku (50 gramů) ovesných vloček
    • ¼ šálku (60 mililitrů) čerstvé citronové šťávy
    • ¼ šálku (60 mililitrů) vody
    • ½ lžičky medu
  3. 3
    Pro normální pleť připravte okurkový čistící přípravek. Všechny ingredience vložte do mixeru nebo kuchyňského procesoru a mixujte je, dokud nevznikne hladká směs. Směs naneste na mokrý obličej a před opláchnutím teplou vodou ji nechte pět minut působit. Na tento čistící přípravek budete potřebovat následující ingredience:[14]
    • ½ šálku (125 gramů) bílého jogurtu
    • ½ středně velké okurky, nakrájenou na kostičky
    • 5 středně velkých nasekaných lístků máty
  4. 4
    Pro vyčištění pleti můžete použít také bílý jogurt. Můžete ho použít jen tak, samostatně, nebo smíchat jednu lžíci jogurtu s jednou lžičkou citronové šťávy. Citronová šťáva dodá jogurtu na příjemné vůni a navíc pomůže stáhnout vaše póry. Prospěšná je zejména pro suchou pleť.[15] Jogurt jednoduše rozetřete po mokrém obličeji (vyhněte se při tom oblastem kolem očí) a potom ho opláchněte teplou vodou.
    • Pro příjemné aroma můžete do jogurtu přidat také 1-2 kapky nějakého esenciálního oleje. Nádherně voní například vanilkový nebo levandulový.
    • Rozhodnete-li se použít citronovou šťávu, držte se mimo sluneční světlo. Citronová šťáva zvyšuje citlivost pokožky na slunce.
    • Pamatujte, že jogurt může vaší kůži zesvětlit. Pokud jste pyšní na své dokonalé opálení, měli byste se jogurtu raději vyhnout.
  5. 5
    Připravte si ozdravující čistící prostředek z papáji. Všechny přísady mixujte, dokud z nich nevytvoříte hmotu hladké konzistence. Směs rozetřete na mokrý obličej a ten potom opláchněte teplou vodou. Na tento čistící přípravek budete potřebovat následující ingredience:[16]
    • 1 velký oloupaný list aloe vera
    • 1 menší oloupaný plátek papáji
    • 1 lžičku medu
    • 1 lžičku bílého jogurtu
  6. 6
    Připravte si stimulující pleťový čistič. Všechny přísady umixujte do směsi o hladké konzistenci. Směs rozetřete na mokrý obličej a opláchněte ji teplou vodou. Zbytek nepoužitého přípravku můžete zmrazit a uchovat ho tak až jeden měsíc. Na tento čistící přípravek budete potřebovat následující ingredience:[17]
    • 1 zralé rajče
    • 2 lžíce mléka
    • 2 lžíce čerstvé pomerančové, citronové nebo limetkové šťávy
    Reklama

Varování

  • Pokud do svého čistidla na obličej přidáte citronovou šťávu, vyvarujte se pobytu na slunci. Citron způsobuje vyšší citlivost pokožky vůči slunečním paprskům a mohli byste si tak přivodit vážné popáleniny.
  • Buďte opatrní při použití jogurtu, který může zesvětlovat pokožku.
Reklama

Pomohl vám tento článek?

Reklama