Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Chovatelé domácích zvířat zjistili, že jablečný ocet skvěle odpuzuje blechy a klíšťata. Jeho kyselost těmto druhům hmyzu nevyhovuje, takže když budete na svého psa nebo kočku pravidelně stříkat roztok jablečného octa, vyhnete se jak blechám, tak klíšťatům. Pokud je vaše zvíře alergické na chemikálie, nebo chcete vyzkoušet nějaký přírodní repelent, v tomto článku najdete návod na to, jak si vyrobit roztok jablečného octa, který vám pomůže odehnat od svého mazlíčka blechy a klíšťata.

Část 1
Část 1 ze 3:
Jak se zbavit blech a klíšťat pomocí jablečného octa

 1. 1
  Udělejte si roztok jablečného octa. Místo abyste dávali svým domácím mazlíčkům na srst neředěný jablečný ocet, který by jim mohl podráždit pokožku, si připravte roztok. Smíchejte si jeden šálek jablečného octa se třemi litry teplé vody a 30 ml tekutého kastilského mýdla. Tento roztok je dostatečně silný na to, aby vás zbavil blech a klíšťat, ale ne tak silný, abyste z něj cítili ocet.
  • Pokud hledáte ještě něco silnějšího, co vám pomůže odehnat blechy a klíšťata, přidejte k roztoku 2-3 kapky levandulového nebo cedrového oleje. Vonné oleje odradí blechy i klíšťata a zároveň roztoku dodají příjemnou vůni. Můžete přidat také 60 ml aloe vera, které dodá pokožce vašich mazlíčků vlhkost a odežene od nich blechy. [1] [2]
  • Jablečný ocet je pro psy i pro kočky netoxický, ale pokud má vaše zvíře citlivou pokožku, měli byste změnit poměr roztoku a namíchat ho v poměru 1:3 (jeden díl octa, tři díly vody).
 2. 2
  Vezměte si rukavice a dlouhé oblečení. Blechy a klíšťata mohou pokousat i lidi, takže je nutné se před nimi chránit. Vezměte si gumové rukavice, triko s dlouhým rukávem a dlouhé kalhoty, aby vás blechy a klíšťata nepoštípaly.
  • Můžete si kalhoty u kotníků svázat gumičkou, aby se vám blechy nedostaly na nohy.
 3. 3
  Nastříkejte roztok na své zvíře. Důkladně s ním zvíře umyjte a ujistěte se, že jste roztok dostali na všechny části jeho srsti. Rukama mu promněte celé tělo, aby se roztok dostal až k pokožce. Kastilské mýdlo by mělo začít trochu pěnit, takže svému mazlíčkovi vetřete do kůže i pěnu z mýdla. Potom nechejte roztok deset minut působit.
  • Dejte si pozor, aby se roztok zvířeti nedostal do očí, jinak by mu je silně podráždil.
  • Pokud vaše zvíře má na těle živé blechy nebo živá klíšťata, měli byste na něj roztok nanášet venku. Pokud je venku velká zima, použijte vanu.
  • Pokud máte zvíře plné parazitů, vykoupejte ho v roztoku jablečného octa alespoň dvakrát, abyste se zbavili všech blech a klíšťat.
 4. 4
  Použijte hřeben na blechy. Než své zvíře budete oplachovat vodou, musíte mu vlhkou srst pročesat hřebenem na blechy. Postupujte po jednotlivých částech a důkladně mu ze srsti blechy vyčešte. Vždy, když hřebenem srst pročísnete, ho namočte do vody s roztokem, abyste se zbavili blech. Blechy by se měly dát vyčesat velmi snadno, protože je vůně jablečného octa odpuzuje. Až svého mazlíčka důkladně pročešete, osprchujte ho teplou vodou. [3]
  • Pokud má vaše zvíře obzvláště hustou srst, můžete mu ji pročesat dvakrát. Po prvním česání ho opláchněte a naneste na něj znovu roztok jablečného octa. Počkejte 10 minut a potom ho znovu pročešte.
  • Použijte speciální hřeben na odstraňování blech. Běžným hřebenem se blech a jejich vajíček nezbavíte.
 5. 5
  Pečlivě zkontrolujte, zda vaše zvíře nemá klíšťata a v případě, že nějaká najdete, je odstraňte. Při pročesávání hřebenem proti blechám byste měli zkontrolovat, zda vaše zvíře nemá klíšťata. Vezměte si na to gumové rukavice, aby vás klíšťata nemohla kousnout. Při pročesávání srsti vašeho mazlíčka mu prohmatejte kůži a zjistěte, zda na ní nemá klíšťata. Pokud nějaké najdete, opatrně ho vytáhněte pomocí pinzety. Nekruťte s ním, ani ho nerozmačkávejte. Cílem je odstranit ho tak, abyste neoddělili jeho tělo od hlavy. Vezměte ho do pinzety a vytáhněte ho jedním pohybem.
  • Desinfikujte místo kousnutí lihem a každý den toto místo kontrolujte, abyste měli jistotu, že se rána neinfikovala.
  • Vložte klíště do uzavíratelného igelitového sáčku. Pokud u svého zvířete zaznamenáte příznaky infekce, budete muset klíště vzít k veterináři.
  • Několik dní svého mazlíčka bedlivě pozorujte a všímejte si všech příznaků, jako je otok, zarudnutí, nebo nevolnosti. Pokud zaznamenáte příznaky infekce, jděte s ním k veterináři.
  • Požádejte kamaráda nebo někoho z rodiny, aby vám pomohl zvíře držet. Vytahování klíšťat je pro zvířata nepříjemné. [4]
 6. 6
  Zopakujte proceduru s jablečným octem. Blechy mají životní cyklus dlouhý jen několik týdnů, takže pokud se vám nepodařilo napoprvé všechny blechy odstranit, mohly vám doma nebo na srsti vašeho zvířete naklást vajíčka a způsobit infestaci. Budete muset své zvíře mýt roztokem jablečného octa každých několik dní, dokud se blech nezbavíte úplně.
  • Až budou všechny blechy pryč, počkejte týden a ještě jednou své zvíře umyjte roztokem jablečného octa, abyste měli jistotu, že se blechy nevrátí. [5]
  Reklama

Část 2
Část 2 ze 3:
Jak se zbavit blech v domě

 1. 1
  Důkladně vyperte pelech svých domácích zvířat. Blechy přežijí několik dnů, ale i několik týdnů v kobercích a v peleších zvířat. Vyperte tedy veškeré prádlo a pelechy zvířat v horké vodě a nechejte je vysušit v sušičce. Během odstraňování blech byste to měli udělat několikrát.
  • Zajistíte tím, že se na vaše zvíře nedostanou blechy, které zůstaly ve vašem domě.
  • Měli byste vyprat také vše ostatní, co přišlo do styku s vaším zvířetem, včetně dek, peřin a polštářů. [6]
 2. 2
  Zbavte se blech v bytě. Stejně jako v případě zvířecích pelechů mohou blechy a klíšťata dlouhou dobu přežívat v kobercích. Blechy nakladou vajíčka na vaše zvíře a tato vajíčka potom spadnou na koberec a na další tkaniny ve vašem domě. Pokud se chcete blech zbavit jednou provždy, musíte se zbavit všech vajíček, která máte na koberci a důkladně vysát celý dům.
  • Nezapomeňte vyluxovat také všechen čalouněný nábytek, záhyby v nábytku, rohy všech místností a všechna ostatní místa, na kterých se vaše zvířata pohybovala. [7]
 3. 3
  Vyrobte si přírodní sprej. Až vysajete celý dům a vyperete všechny tkaniny, můžete si vyrobit podobný roztok, v jakém jste koupali své zvíře a použít ho na koberce a pelechy svých zvířat, aby se blechy na tato místa nevrátily. Smíchejte si 4 litry vody, 2 litry jablečného octa, 500 ml citronové šťávy a 239 g lísky lékařské a nalejte si tuto směs do kbelíku. Potom si ji nalejte do rozprašovače a nastříkejte ji do všech částí domu – na koberce, na dřevěné podlahy, do rohů a koutů, na parapety oken a na veškerý nábytek.
  • Tento krok budete muset opakovat 2-7 dní v kuse (podle toho, kolik blech doma máte).
  • Pokud se snažíte pouze předejít bleší infestaci, můžete tento roztok používat preventivně jednou měsíčně. [8]
  • Nechejte sprej uschnout a potom vraťte předměty na svá místa.
 4. 4
  Vyrobte si past na blechy. Pokud doma nemáte příliš mnoho blech, ale chcete pochytat všechny, které se tam nacházejí, můžete si vyrobit past na blechy. Rozmístěte na podlahu v domě několik malých lampiček a pod každou lampičku dejte misku s vodou, do které nalejete trochu prostředku na mytí nádobí.
  • Každé ráno misky kontrolujte, abyste zjistili, zda se do nich chytily blechy. Vyhazujte všechny mrtvé blechy a večer vyměňujte vodu v miskách.
  • Můžete tuto metodu použít k ověření účinnosti octového spreje. Až v miskách nebudou žádné blechy, budete moci přestat používat sprej.
  • Pro tuto metodu můžete použít také čajové svíčky, ale musíte mít pasti neustále pod dohledem, abyste se vyhnuli riziku požáru. [9]
  Reklama

Část 3
Část 3 ze 3:
Jak se vyhnout infestaci díky jablečnému octu

 1. 1
  Připravte si roztok jablečného octa. Pokud se chcete vyhnout další infestaci po tom, co jste se zbavili blech ze svého domu, můžete si připravit roztok jablečného octa bez mýdla. Smíchejte si dva šálky octa se dvěma šálky vody a nalejte směs do čistého rozprašovače.
  • Rozprašovač musí být naprosto čistý a nesmí obsahovat žádné zbytky čistících látek, které by mohly vašemu zvířeti ublížit. [10]
  • Můžete si připravit i větší množství roztoku – podle toho, kolik zvířat doma máte.
  • Stejně jako v případě mytí roztokem můžete přidat také několik kapek levandulového nebo cedrového oleje. Díky tomu bude roztok lépe vonět a bude více odpuzovat parazity. [11]
 2. 2
  Po koupání své domácí zvíře postříkejte tímto roztokem. Roztok bude odpuzovat blechy a klíšťata a je tak jemný, že ho budete moci použít po každém koupání svého mazlíčka. Nastříkejte roztok na zvíře od hlavy až k patě, aby se mu dokonale dostal do srsti. Vetřete mu ho do ní a nechejte ho uschnout. Zápach octa zmizí hned po tom, co roztok uschne.
  • Dejte si pozor, aby se roztok vašemu zvířeti nedostal na obličej. Navlhčete mu pouze uši a srstnaté části obličeje pomocí hadříku namočeném v roztoku jablečného octa. [12]
  • Pokud své zvíře nekoupete moc často, budete muset sprej používat častěji, než jen po koupání. Snažte se používat tento sprej na své zvíře každé dva týdny, zejména od jara do podzimu, kdy tráví hodně času v přírodě. [13]
  • Kočky a také někteří psi nemají rádi, když na ně někdo stříká vodu. Pokud to vašemu zvířeti vadí, můžete na něho dostat roztok pomocí žínky namočené v tomto roztoku.
 3. 3
  Dejte jablečný ocet svému psovi do misky s vodou. Když váš pes bude jablečný ocet pít, blechy na něj nepolezou. Když ho bude pít pravidelně, jeho kůže bude mírně zapáchat po octu. Dávejte mu do misky 1 lžíci jablečného octa na každých 20 kg hmotnosti. [14] [15]
  • Pokud máte psa, který váží méně než 20 kg, použijte méně octa. Pokud máte například jen šestikilového psa, dejte mu do misky jen půl lžičky jablečného octa.
  • Někteří lidé dávají ocet do vody i kočkám, ale jiní mají strach, že by to mohlo narušit jejich vnitřní pH. Pokud chcete mít jistotu, že vaše kočka neonemocní, měli byste jí ocet stříkat pouze na kůži.
  • Pokud váš pes odmítá ocet pít, nenuťte ho k tomu a dávejte mu ho pouze na srst.
 4. 4
  Používejte jablečný ocet jako čistící prostředek. Můžete se vyhnout tomu, že by se vám blechy dostávaly do bytu. Stačí jen používat jablečný ocet jako čistící prostředek. Můžete s ním čistit vše od podlah až po kuchyňskou linku. Je naprosto bezpečný a účinný a dokonale zabíjí bakterie a škodlivé mikroorganismy.
  • Pokud chcete vyčistit povrchy, na kterých připravujete jídlo, nemíchejte jablečný ocet s jedlou sodou. Tyto dvě látky navzájem neutralizují své antibakteriální účinky.
  • Můžete si jablečný ocet stříkati na koberce, abyste se vyhnuli bleší infestaci. [16]
  • Ocet doma ucítíte jen do té doby, než roztok uschne. Jakmile budou umyté povrchy suché, zápach zmizí.
  Reklama

Tipy

 • Tyto metody nemusejí fungovat vždy. Měli byste se poradit s veterinářem, abyste měli jistotu, že máte blechy a klíšťata pod kontrolou. Pokud máte pocit, že přírodní metody nezabírají, zeptejte se veterináře, jak byste měli postupovat.
 • Připravte se v případě potřeby použít i chemické repelenty.
 • Po použití jablečného octa bude srst vašeho mazlíčka krásně jemná a lesklá, protože jablečný ocet funguje jako přírodní kondicionér.


Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 9 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 21 292 krát
Kategorie: Domácí mazlíčci
Stránka byla zobrazena 21 292 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama