Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Plakát je skvělý způsob, jak lidem předat informace. V tomto článku vám ukážeme, jak vyrobit plakát ručně, v PowerPointu a v Photoshopu.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Vyrobte si plakát ručně

 1. 1
  Vytáhněte pastelky! Výroba plakátu je zábava, při které se nemusíte řídit žádnými skutečnými pravidly! Ukážeme vám, jak svůj plakát dovést k dokonalosti.
 2. 2
  Vezměte si čistý papír nebo plakátovou desku. Při vytváření plakátu ručně se nemusíte držet žádného přesně určeného formátu.
 3. 3
  Nakreslete si tři jemné linky. Kousek pod horním okrajem si nakreslete tužkou jemnou linku. Na tuto linku budete psát nadpis svého plakátu. To samé udělejte také kousek nad dolním okrajem. Na tuto linku budete psát zase informace, které chcete lidem předat – telefonní číslo, datum, adresu atd.
 4. 4
  Napište nadpis. Jemně si tužkou nadepište slova nadpisu.
  • Pokud například děláte plakát na Den Země, napište si tato slova na horní linku.
  • Když si písmena nejprve předkreslíte tužkou, budete moci upravit jejich velikost. Když budou příliš malá nebo příliš velká, budete moci začít znovu. Nákres tužkou pro vás bude jen vodítkem, nemusíte si tedy dělat starosti, když se vám nějaké písmeno nepovede.
 5. 5
  Nadepište si spodní linku. Lehce si tužkou nadepište také text na spodní lince.
 6. 6
  Vyplňte prostřední část. Hlavní nápad a informace vašeho plakátu by měly být vždy uprostřed. U našeho plakátu ke Dni Země bude uprostřed velký obrázek naší planety. To samé platí také pro plakát k volbě do studentského senátu (použijte svoji fotku), nebo pro každý jiný plakát. Pokud máte připravený obrázek, velmi jemně si ho načrtněte.
 7. 7
  Vyplňte plakát! Až budete mít plakát naplánovaný a předkreslený a uvidíte, jak bude vypadat, velmi pečlivě vykreslete písmena pastelkami nebo fixy „načisto“. Plakát by měl být barevný.
  • Světlé barvy na světlém podkladu budou špatně čitelné!
  • Pokud chcete vytvořit koláž, vystřihněte si obrázky a přilepte je na plakát.
 8. 8
  Vyvěste svůj plakát! Tento článek obsahuje pouze obecné rady, takže můžete klidně experimentovat. Výroba plakátu by měla být hlavně zábava!
 9. 9
  Hotovo!
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Vyrobte plakát v PowerPointu

 1. 1
  Otevřete si PowerPoint. Otevřete si prázdný dokument. PowerPoint sice není tak flexibilní jako skutečné grafické programy (např. Photoshop), ale k výrobě plakátů vám bude jistě stačit.
 2. 2
  Změňte si rozložení listu na výšku. Základní nastavení je na šířku, ale protože jsou plakáty většinou na výšku, změňte si rozložení.
 3. 3
  Vyberte si rozvržení plakátu. Základní rozvržení je většinou pouze nadpis a podnadpis, ale můžete si vybrat nadpis s obrázkem, nadpis s dvěma obrázky, nebo například čistý list. V našem příkladu uvádíme obrázek s popiskem.
 4. 4
  Vyberte si téma. PowerPoint má předpřipravená témata, která můžete použít tak jak jsou, nebo si je různě upravit.
  • Pokud se vám žádné z témat nelíbí, můžete si stáhnout další z webu. Můžete téma použít také jako šablonu a upravit si ho.

 5. 5
  Vložte do plakátu obsah. Klikněte na rámečky s obsahem a přidejte obrázky, tabulky, nebo pole, do kterých si budete moci sami kreslit.
  • Pokud chcete vložit obrázek, najděte si ho v počítači a klikněte na Insert.

 6. 6
  Napište nadpis. Klikněte si příslušného pole a vepište svůj text. Nezapomeňte na to, že nadpis je nejdůležitější, takže by měl být poutavý, velký a napsaný tučným písmem.
 7. 7
  Dopište doplňující informace. Klikněte do textového pole (nebo si nové pole vložte) a vepište do něho text. Měl by být stručný a jasný, ale zároveň by měl předat všechny důležité informace včetně detailů – co, kdy a kde.
 8. 8
  Dokončení plakátu. Upravte text, velikost písma nebo mezery, změňte barvy, ohraničení atd. Nakonec si svůj plakát vytiskněte!
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Vyrobte plakát v Photoshopu

 1. 1
  Připravte si počítač. Nejjednodušší a nejúčinnější způsob, jak vyrobit plakát v počítači je použít grafický editor, jako je například Photoshop. Pokud Photoshop nemáte, můžete použít alternativní programy – GIMP nebo Pixlr, které jsou zdarma. Následující kroky uvádíme pro Photoshop, ale většina grafických programů funguje stejně, nebo velmi podobně.
 2. 2
  Spusťte si Photoshop. Až se program otevře, připravte si nový dokument s následujícími parametry:
  • Šířka: 20cm

  • Výška: 26.5 cm

  • Rozlišení: 300pixels/inch


  • Barvy: CMYK


  • Pozadí: bílá

  • Tím si nastavíte standardní stranu s běžným rozlišením, které bude vypadat hezky v tisku. Pro barevné nastavení jsme si zvolili CMYK, protože tiskárny jsou nastavené na tyto barvy. Monitory jsou zase nastavené na barvy RGB. Pokud váš grafický program nepodporuje CMYK, nedělejte si starosti – barvy v tisku nebudou úplně stejné, jako na vašem monitoru, ale plakát bude přesto vypadat hezky.
  • Pokud máte velkou tiskárnu, nemusíte plakát připravovat v této velikosti (klasická A4). Zavolejte si do tiskárny a zeptejte se, jaký největší papír vám mohou vytisknout. Podle toho potom nastavte parametry svého dokumentu.
 3. 3
  Vyberte si podkladovou barvu. Měla by být jasná a zářivá, ale ne tak zářivá, aby v ní zanikl text plakátu. Když se vám barva později nebude líbit, můžete ji kdykoli změnit. Pokud vytváříte plakát pro nějakou událost, přizpůsobte jeho barvy dané události. Pokud například děláte plakát na školní ples a barvy vaší školy jsou zlatá a červená, můžete plakát vytvořit se zlatým pozadím.
 4. 4
  Přidejte obrázky nebo grafiku. Pokud neumíte sami dobře kreslit nebo vytvářet grafiky, najděte si na internetu obrázky, které můžete použít.
 5. 5
  Zvolte si poutavý nadpis. Nadpis napište velkými písmeny, aby přitahoval pozornost. Detailnější informace můžete dopsat menšími písmeny.
  • Plakát by měl být dobře čitelný. Vyberte si dobrou velikost a styl písma a nikdy nemíchejte na jednom plakátu více než dva druhy písma.
 6. 6
  Dopište ostatní informace. Až plakát upoutá pozornost, lidé si budou muset přečíst i zbytek informací. Pokud chcete lidem sdělit další důležité informace, napište je podobně jako nadpis. Pokud jde o delší větu, budete muset velikost písma trochu zmenšit. Plakát by měl být stručný. Čím méně věcí napíšete, tím lépe si ho lidé zapamatují.
  • Když budete zmenšovat velikost písma, měli byste také použít jednodušší font. U nadpisu máme velké žluté okraje. U dalšího řádku je font menší a okraje jsou také mnohem menší. Datum a místo nakonec nemá žádné okraje.
  • Všimněte si také mezer mezi fonty: vše je zarovnané zleva doprava a v rámci sekcí také shora dolů. Je důležité si na to dávat pozor, jinak by plakát nevypadal profesionálně. Samozřejmě pokud vytváříte nějaký hravý plakát, nemusíte si s tím dělat starosti!
 7. 7
  Zkontrolujte si chyby. Požádejte někoho, aby si plakát přečetl a opravil vám chyby (pokud jde o profesionální plakát, měl by to být někdo, kdo danému tématu dobře rozumí, například učitel). Dejte si pozor také na gramatiku a přesnost informací.
  • Napište k plakátu adresu nebo nějaké kontaktní informace. Pokud se jedná o plakát určený k nějaké akci, napište, kde se akce bude konat. Pokud jde o informativní plakát, napište kontaktní informace (telefon nebo e-mail), aby lidé měli možnost dozvědět se o daném tématu více.
 8. 8
  Vyvěste svůj plakát. Najděte si frekventovaná místa, na kterých bude plakát dobře vidět.
  Reklama

Tipy

 • Použijte jasné a zářivé barvy a kontrast. Černá na bílé nebo bílá na tmavě modré vypadají skvěle. Nepište zářivá písmena na zářivé podklady – například žlutý text na bílý podklad.
 • Pečlivě si plakát připravte tak, aby vypadal co nejlépe.
 • Používejte fixy se třpytkami, olejové pastely a různé barevné fixy, aby byl váš plakát co nejzářivější.
 • Text pište barvami, které k sobě ladí.
 • Najděte si dříve vytvořené plakáty pro podobné události a načerpejte z nich inspiraci.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 15 314 krát
Kategorie: Umění & zábava
Stránka byla zobrazena 15 314 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama