Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Pleťová maska z jedlé sody je velmi levné, přírodní a přitom velmi účinné řešení, jak vyživit, ochránit a zhojit vaši pokožku. Připravit si můžete obyčejnou směs jedlé sody a vody nebo přistoupit k sofistikovanější kombinaci jedlé sody, čistících přípravků a dalších přírodních ingrediencí. Přečtěte si naše tipy a naučte se vyčistit obličej jedlou sodou.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Příprava a použití základní pleťové masky

 1. 1
  Začněte s očištěním obličeje. Před použitím samotné pleťové masky z jedlé sody musíte obličej vyčistit od veškerých olejů a špíny. Obličej umyjte teplou vodou a čistícím přípravkem, který normálně používáte.
 2. 2
  Připravte si pastu z jedlé sody a vody. Budete potřebovat tři lžičky jedlé sody a jednu lžičku vody. Obě ingredience míchejte, dokud z nich nevznikne pasta. Jedlá soda je vynikajícím, jemným peelingem a navíc má antifungální a antiseptické účinky, což z ní dělá skvělý přípravek na pupínky a černé tečky.[1] [2]
  • Ujistěte se, že používáte jedlou sodu a ne prášek do pečiva nebo nějaký jiný prášek.
 3. 3
  Směs naneste na obličej prsty. Do připravené pasty můžete také namočit roh žínky a nanést ji na obličej takto. Vyhněte se přitom citlivým oblastem kolem očí a úst, ale zaměřte se na místa, kde se tvoří mnoho černých teček, jako je třeba nos. Obličej jemně masírujte asi pět minut, ale buďte opatrní a nedrhněte ho příliš silně.
 4. 4
  Obličej omyjte teplou vodou. Ujistěte se, že jste smyli všechnu pleťovou masku. Malé částečky jedlé sody se někdy mohou zachytit v obočí.
 5. 5
  Osušte obličej. Použijte k tomu měkký, čistý ručník a jemně ho přikládejte na obličej - nedrhněte ho.
 6. 6
  Očistu zakončete hydratačním přípravkem a tonerem. Hydratační krém pomůže udržet vaši pokožku pocitově i na pohled měkkou a toner pomůže obnovit správnou rovnováhu jejího pH a stáhne póry.[3]
 7. 7
  Tuto pleťovou masku považujte za součást vaší péče o pleť. Vaší kůži občasný peeling jedině prospěje, ale podobné masky byste rozhodně neměli používat každý den. Místo toho se snažte masku používat maximálně třikrát týdně. [4]
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Příprava a použití peelingové pleťové masky

 1. 1
  Začněte s očištěním obličeje. Omyjte si obličej teplou vodou a svým oblíbeným pleťovým přípravkem. Následně z obličeje opláchněte mydliny a jemně ho osušte čistým, měkkým ručníkem.
 2. 2
  Uvařte si heřmánkový čaj. Do čtvrt šálku (55 ml) vroucí vody dejte louhovat sáček heřmánkového čaje. Nejlepších výsledků dosáhnete, přikryjete-li šálek nějakým malým táckem nebo talířkem a necháte čaj louhovat pět až deset minut.[5] Potřebujete skutečně silný výluh. Čaj nechte před dalším použitím vychladit.
 3. 3
  V mixeru nadrťte trochu ovesných vloček. Odměřte menší množství vloček a několikrát je promixujte, dokud nebudou nadrcené najemno. Budete potřebovat tolik vloček, aby po nadrcení naplnily zhruba polovinu šálku (tedy asi 40 gramů). Vločky mají čistící a hydratační účinky a na kůži působí také jako jemný peeling.[6]
 4. 4
  Připravte pastu z drcených vloček, jedlé sody a trochy medu. Budete potřebovat ½ šálku drcených ovesných vloček, 1 lžičku jedlé sody a jednu lžičku medu. Všechny ingredience míchejte v misce, dokud z nich nevznikne pasta.
  • Peelingové účinky pastě dodáte přidáním dvou lžic bílého cukru.
 5. 5
  Přidejte heřmánkový čaj. Výsledná směs bude příliš hustá na to, abyste ji v takovém stavu nanášeli na obličej, takže ji budete muset zředit trochou heřmánkového čaje. Nejprve přidejte jen dvě lžíce a směs důkladně promíchejte. Pokud je pasta stále hustá, přidejte čaje víc. Takto pokračujte, dokud nedostanete požadovanou konzistenci. Pasta by měla být dostatečně řídká, aby se dala snadno roztírat po obličeji, ale na druhou stranu nesmí být příliš vodnatá a tekutá.
 6. 6
  Připravte obličej na nanášení masky. Obličej opláchněte teplou vodou. Maska může dělat nepořádek, takže pokud máte delší vlasy, měli byste si je stáhnout do culíku nebo sepnout sponkami a přes ramena a hrudník pro jistotu přehoďte ručník. Masku ale můžete také nanášet ve sprše nebo ve vaně, což celý proces značně usnadní.
 7. 7
  Pastu jemně vmasírujte do pokožky. Masku na obličej nanášejte prsty nebo navlhčenou žínkou. Vyhněte se při tom citlivým oblastem v okolí očí a úst. Masku potom nechte působit zhruba pět minut.
 8. 8
  Opláchněte masku. Omyjte obličej teplou vodou a jemným masírováním masku smyjte. Pokud na obličeji ulpí zbytky medu, smyjte ho nějakým svým oblíbeným přípravkem na pleť.
 9. 9
  Pokračovat můžete hydratačním přípravkem a tonerem. Hydratační krém pomůže udržet vaši pokožku pocitově i na pohled měkkou a toner pomůže obnovit správnou rovnováhu jejího pH a stáhne póry.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Příprava a použití pleťové masky na bázi medu

 1. 1
  Začněte s očištěním obličeje. Před použitím této masky musíte obličej očistit od veškerých olejů a špíny. Opláchněte ho teplou vodou a nějakým pleťovým přípravkem. Mýdlo potom smyjte a osušte obličej přiložením čistého ručníku.
 2. 2
  Namočte žínku. Žínku nechte nasáknout v teplé vodě a potom ji vyždímejte. Musí být vlhká, ale ne tolik, aby z ní odkapávala voda.
 3. 3
  Na jeden roh žínky naneste trochu medu. Budete potřebovat zhruba ½ lžičky medu. Med vás zbaví bakterií, způsobujících pupínky a černé tečky, ale také pomůže rehydratovat vaši pokožku.
 4. 4
  Přidejte trochu jedlé sody. Potřebovat jí budete zhruba ½ lžičky. Jedlá soda bude působit jako mírné abrazivum a pomůže z vaší pokožky odstranit odumřelé kožní buňky.
 5. 5
  Obě ingredience umíchejte do pasty. To můžete udělat buď prsty nebo prostě jen žínku přeložte a rozetřete pastu mezi dvěma protilehlými rohy.
 6. 6
  Namočte obličej a jemně do něj žínkou vetřete připravenou pastu. Směs rozprostřete rovnoměrně po celém obličeji, ale vyhněte se citlivým oblastem v okolí očí a úst. Kůži nedrhněte příliš silně, mohli byste ji nepříjemně podráždit.
 7. 7
  Opláchněte obličej. Obličej jemně omyjte teplou vodou a masírujte ho, dokud nesmyjete poslední zbytky masky.
 8. 8
  Připravte si toner. Budete potřebovat ¼ šálku (55 mililitrů) vody a tři lžičky jablečného octa. Obě ingredience nalijte do čisté lahve a dobře je v ní promíchejte. Jablečný ocet pomůže znovu vyrovnat pH, které může být narušené jedlou sodou.
  • Tento toner podléhá rychlé zkáze a musíte ho tak mezi jednotlivým použitím skladovat v ledničce.
  • Do toneru z jablečného octa můžete přidat pět kapek rozmarýnového esenciálního oleje. Rozmarýnový olej má konzervační a antibakteriální účinky a navíc příjemně voní.
 9. 9
  Aplikujte toner. Do připraveného toneru namočte vatový tampon a jemně si ho rozetřete po obličeji. Zaměřte se hlavně na čelo, lícní kosti a nos. Vyhněte se citlivým oblastem kolem očí a úst.
  Reklama

Tipy

 • Na obličej můžete použít také obyčejnou pastu z vody a jedlé sody. Jednoduše ji naneste na obličej (vyhněte se okolí očí a úst) a nechte ji půl hodiny působit.
 • Téměř jakoukoli pleťovou masku můžete obohatit o peelingové účinky pouhým přidáním jedlé sody. Při příštím mytí obličeje prostě jen přimíchejte trochu jedlé sody do své pleťové masky a obličej s ní umyjte.
 • Jedlá soda pomáhá nejen proti projevům akné, ale také zlepšuje stav kůže při ekzémech nebo lupénce.
 • Aplikace směsí s jedlou sodou na obličej pomáhá uklidňovat pokožku podrážděnou slunečním svitem nebo kousnutím hmyzu.
Reklama

Varování

 • Nedrhněte si obličej jedlou sodou příliš silně, protože byste si tím mohli vážně podráždit pokožku.
 • Jedlá soda může být pro citlivou kůži příliš agresivní. Před jejím použitím proveďte test nanesením malého množství jedlé sody na vnitřní stranu lokte. Nechte jedlou sodu několik minut působit a pozorujte reakci kůže. Pokud se po několika hodinách neobjeví žádné zarudnutí nebo jiné příznaky, pleťová maska pro vás bude bezpečná.
 • Jestliže vás začne pleťová maska svědit nebo pálit, okamžitě ji smyjte.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

Základní pleťová maska[7]

 • 3 lžičky jedlé sody
 • 1 lžičku vody

Peelingová pleťová maska [8]

 • 2 lžičky - ¼ šálku (55 mililitrů) silného heřmánkového čaje
 • ½ šálku (40 gramů) drcených ovesných vloček
 • 1 lžičku jedlé sody
 • 1 lžíci medu
 • 2 lžíce bílého cukru (volitelně)

Pleťová maska na bázi medu[9]

Ingredience na pleťovou masku

 • ½ lžičky medu
 • ½ lžičky jedlé sody

Ingredience na toner

 • ¼ šálku (55 mililitrů) vody
 • 3 lžičky jablečného octa
 • 5 kapek rozmarýnového esenciálního oleje (volitelně)


O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 14 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 9 606 krát
Stránka byla zobrazena 9 606 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama