Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Jak každý, kdo se alespoň letmo setkal s novorozeňaty - natož pak ten, kdo sám nějaké měl - ví, miminka mají ohromnou spotřebu plen. Pokud jste byli pozváni na oslavu narození a chcete přinést opravdu praktický a kreativní dárek, věnujte plenkový dort. Žádné strachy, nejde o jedlý dort - jedná se o hromadu plínek uspořádaných do podoby dortu. Dort z plen se snadno vyrábí, nezruinuje vás a je milou pozorností. Vyzkoušejte následující dva způsoby výroby plenového dortu a ohromte všechny budoucí rodiče.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Dort ze srolovaných plenek

Stáhnout PDF
 1. 1
  Vyberte plenky s veselým vzorem. Většina balení jednorázových plenek má po straně průhledný panel, nebo alespoň obrázek obsažených plenek, takže při nákupu vidíte, jaký vzor kupujete. Barevné plenky dodají celému dortu ještě o něco rozvernější ráz.
 2. 2
  Vytvořte vrchol dortu. Srolujte plenku od horního, „otevřeného“ okraje. Aby se nerozbalovala, omotejte ji gumičkou. Pokud použijete barevné gumičky, dodáte dortu ještě další veselý prvek. Tato plenka bude tvořit střed této vrstvy.
  • Prostřední plenku svrchní vrstvy můžete případně nahradit kojeneckou lahvičkou.
 3. 3
  Srolujte a zagumičkujte dalších sedm plenek. Uspořádejte je okolo prostřední plenky (nebo lahvičky) tak, aby byly rovnoměrně rozmístěné. Pro udržení pohromadě je všechny obtočte velkou gumičkou. Velké stahovací gumičky koupíte v jakémkoli papírnictví. Stočené plenky by měly tvořit kruh.
 4. 4
  Vytvořte střed prostřední vrstvy. Stejně jako u vrchní vrstvy ho může tvořit stočená plenka nebo jiný podélný dárek (například lahvička dětského krému). Srolujte dalších 15 plenek a umístěte je okolo prostřední plenky. Zajistěte je velkou gumičkou.
 5. 5
  Stejným způsobem vyrobte i spodní vrstvu. Vytvořte střed ze stočené plenky nebo dárku (například hračky nebo srolovaného oblečení pro miminko). Srolujte dalších 30 plenek, které jednotlivě zagumičkujete. Uspořádejte je okolo středu a zajistěte velkou gumičkou. Základní vrstvu tedy tvoří další střed, který obklopíte 30 stočenými plenkami a zajistíte gumičkou.
 6. 6
  Spojte vrstvy dohromady opatrným vložením jednoho či dvou spojovacích kolíků, které zastrčíte do spodní vrstvy. Poté na ni opatrně umístěte zbylé dvě vrstvy a dávejte pozor, aby kolíky procházely mezi plenkami a ne přímo skrze některou z nich.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Dort z ovinutých plenek

Stáhnout PDF
 1. 1
  Postavte polospotřebovanou roli papírových utěrek na stůl. Role bude tvořit střed dortu, který bude držet plenky pohromadě. [1]
  • Můžete použít například i srolovanou přikrývku nebo vysokou lahev dětského oleje. S rolí papírových utěrek se vám ale bude pracovat nejsnáze.
 2. 2
  Vybalte plenky a narovnejte je. Oviňte jednu z plenek vodorovně okolo role utěrek.
 3. 3
  Přiložte k roli utěrek další plenku tak, aby tu první částečně překrývala. Tento postup opakujte, až budete mít několik vrstev z částečně se překrývajících plenek. Tuto spodní vrstva dortu můžete udělat tak velkou, jak se vám zachce. Pamatujte ale na to, že se jedná o základ, na který přijdou dvě další postupně menší vrstvy. [2]
 4. 4
  Oviňte tuto spodní vrstvu velkou gumičkou. Půjde to snáz, pokud vám s tímto krokem může někdo pomoci. Držte pevně plenky ovinuté kolem role. Váš pomocník pak přetáhne gumičku přes plenky, tak aby okolo role dobře držely.
 5. 5
  Pro vytvoření dalších dvou poschodí dortu postupně opakujte stejný postup. Druhá vrstva bude menší než první a svrchní vrstva bude úplně nejmenší. Všechny vrstvy upevněte velkou gumičkou.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Zdobení plenkového dortu.

Stáhnout PDF
 1. 1
  Z lepenky vytvořte základ dortu. Položte dort na kus lepenky a tužkou obkreslete jeho obrys. Odstraňte dort a z lepenky vystřihněte obtažený kruh.
  • Dort můžete umístit i na zdobný plastový tácek nebo levný plech na pizzu.
 2. 2
  Ovažte každé poschodí stuhou. Dejte pozor, ať překrývá gumičky. Ustřihněte stuhu tak, aby se oba konce zlehka překrývaly. Poté je slepte dohromady izolepou.
  • Na ozdobení stužkou můžete použít různě barevné stuhy. Každé poschodí můžete ovázat jinak barevnou stužkou nebo je ovinout silnou stuhou, na kterou umístíte ještě jednu tenčí.
 3. 3
  Umístěte na dort ozdoby. Můžete třeba mezi plenky nastrkat stonky umělých květin. Roličku papírových ubrousků můžete naplnit kousky barevného hedvábného papíru (pokud jste dort vyrobili podle druhého z návodů) a zastrčit do něj umělé květiny. Zajděte se podívat do obchodu s uměleckými potřebami a vyberte si dekorace podle svého vkusu.
 4. 4
  Celý dort můžete zabalit do celofánu nebo síťky, což vám umožní snazší přepravu (toto je ale volitelný krok). Nahoře síťovinu nebo celofán svažte stužkou na mašli, nebo k ní přivažte plyšáka jako hlavní ozdobu na dort.
  Reklama

Tipy

 • Počet plenek udaný v návodu je jen orientační. Můžete ho libovolně měnit podle toho, jakou používáte značku plenek a jak pevně nebo volně je omotáváte.
 • Pokud použijete větší velikost plenek, novopečená maminka si zabalený dort bude užívat déle. Na druhou stranu, pokud použijete nejmenší velikost plenek, bude je mít k použití hned při ruce. Podle počtu plenek v balení můžete také vytvořit svrchní dvě poschodí z plenek jedné velikosti a spodní patro z plenek o velikost větších.
 • Pokud se rodiče starají o dopad na životní prostředí, můžete dort vyrobit z látkových plen. Pak ale bude pravděpodobně menší, protože látkových plen nebudou rodiče potřebovat tolik a navíc jsou o dost dražší.
 • Pokud k výrobě dortu použijete dárky, které se mohou zkazit, při předání dortu na to rodiče upozorněte.


Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Alespoň dvě balení plenek (na třípatrový dort spotřebujete cca 85-100 plenek).
 • Dárky na schování do dortu, například: dudlíky, žínky, dupačky, palčáky, ponožky, nebo dětské krémy, pudry či olejíčky.
 • Gumičky (různé velikosti; v papírnictví nebo obchodech s kancelářskými potřebami prodávají velká balení gumiček za hubičku).
 • Dřevěné kolíky.
 • Dostatečně velký kus lepenky na základ.
 • Tácek (volitelné).
 • Barevné stuhy, mašle a další dekorace.
 • Síťovinu nebo celofán (volitelné).

Související články

Jak naučit miminko léztJak naučit miminko lézt
Jak držet dítěJak držet dítě
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 32 033 krát
Kategorie: Děti
Stránka byla zobrazena 32 033 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama