Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Růžičky ze saténové stužky mohou zkrášlit vaše oblečení, ozdobit dekorativní předměty a posloužit v nejrůznějších kreativních projektech. V tomto návodu se naučíte, jak vyrobit růžičku z hedvábné, saténové nebo jiné stužky (popravdě - stejný postup funguje u jakéhokoliv dlouhého pruhu látky, třeba i tkaničky od bot). Až získáte ten správný grif, dokážete vyrobit růžičku za 30 vteřin!

Postup

 1. 1
  Vyberte si materiál a barvu. Tradiční barvy jsou červená a růžová, ale nebojte se ani žluté, bílé nebo černé, mohou vytvořit zajímavé efekty.
 2. 2
  Odstřihněte pruh, dlouhý asi 20 cm (nepovinné). S kratším se vám bude hůř pracovat, delší na výrobu jedné růžičky nepotřebujete. Myslete na to, že až růžičku složíte, budete pruh znovu zastřihovat. Pokud tedy potřebujete růžiček více, můžete nechat stuhu kompletní a ustřihnout ji až za každou hotovou růžičkou. Ušetříte tak materiál.
 3. 3
  V polovině stuhy ji přeložte přes sebe tak, aby vznikl růžek.
 4. 4
  Spodní kus stuhy přeložte přes středový sklad. Horní kus se tak přesune na spodní místo.
 5. 5
  Pokračujte ve skládání stejným způsobem, každý spodní kus přeložte přes střed, až vám vznikne sloupec poskládaných čtverečků. Střídejte části stuhy, dokud není komínek dostatečně silný, nebo dokud vám téměř nedojde stuha.
 6. 6
  Chytněte dva volné konce stuhy mezi palec a ukazováček. Nebojte se, že se složené záhyby rozmotají - protože jsou pevně poskládané, jen se trochu roztáhnou.
 7. 7
  Chytněte jeden z volných konců stuhy a pomalu jej vytáhněte z poskládaného sloupce. Druhý konec při tom pevně držte na místě. Sklady se tak stáhnou k sobě a změní se na uzlíček okvětních plátků. Tahejte, dokud nebude mít růžička velikost a tvar podle vašeho přání, ale myslete na to, že pokud zatáhnete příliš daleko, záhyby se rozpadnou a růže se okamžitě rozmotá.
 8. 8
  Na spodní straně růžičky opatrně uvažte uzel a odstřihněte přebytečnou stuhu. Můžete si pomoci tím, že růžičku otočíte a jedním prstem stuhu při vázání uzlíku přidržíte. Opět, netahejte příliš silně, jinak se vám okvětní plátky rozpadnou.
  Reklama

Tipy

 • Čím delší stuha, tím víc okvětních plátků bude růžička mít.
 • Můžete také nakonec připevnit k růži drátek a konce stuhy okolo něj ovázat. Drát pak omotejte floristickou páskou, aby celek působil upraveně. Pozor ale, aby byl "stonek" v dobrých proporcích ke květu, jinak by růže mohla vypadat směšně.
 • Čím širší bude stuha, tím větší bude růže, naopak čím užší, tím menší.
 • Pevná stuha vytvoří špičatější okvětní plátky.
 • Nebojte se z růžiček vytvořit pugét. Vyrobte jich tucet, vypadají skvěle jako dekorace na luxusní bonboniéře!
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Stuha nebo jiný dlouhý kus látky
 • Floristická páska (nepovinné)
 • Drátek na stonek (nepovinné)

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 36 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 18 618 krát
Kategorie: Řemesla
Stránka byla zobrazena 18 618 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama