Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Růžová voda bývá velmi drahá a navíc se těžko shání. Její výroba je však velice jednoduchá. Můžete ji pak přidávat do různých sladkostí a pečiva nebo ji použít jako přísadu do domácích kosmetických přípravků. Dá se ale mimojiné využít také jako toner nebo jako osvěžovač textilií. V tomto článku si ukážeme čtyři způsoby, kterými můžete růžovou vodu vyrobit.

Ingredience

Ingredience na růžovou vodu z esenciálního oleje[1]

 • 12 kapek růžového esenciálního oleje
 • 1 šálek (240 mililitrů) destilované vody

Ingredience na růžovou vodu ze sušených okvětních lístků[2]

Sklenici (velkou s širokým hrdlem, například zavařovací)

 • ¼ šálku sušených růžových okvětních lístků
 • 1 ¼ šálku (300 mililitrů) horké, destilované vody

Ingredience na růžovou vodu z čerstvých okvětních lístků[3]

 • 1 šálek růžových okvětních lístků (asi 2 růže)
 • 2 šálky (475 mililitrů) destilované vody
 • 1 lžičku vodky (volitelně)

Ingredience na růžovou vodu z drcených okvětních lístků[4]

 • 16-20 šálků (500 gramů) růžových okvětních lístků
 • Destilovanou vodu (dle potřeby)
Metoda 1
Metoda 1 ze 4:

Výroba růžové vody z esenciálního oleje

 1. 1
  Připravte si všechny potřeby. Kromě růžového esenciálního oleje a destilované vody budete potřebovat také sklenici. Pokud chcete růžovou vodu použít jako osvěžovač vzduchu nebo textilií, pak budete potřebovat také rozprašovací láhev. Ujistěte se, že je připravená nádoba vyrobená skutečně ze skla nebo z kvalitního plastu.
 2. 2
  Sklenici naplňte vodou. Nezapomeňte, že je skutečně důležité kvůli možným bakteriím použít destilovanou a ne kohoutkovou vodu. Pokud destilovanou vodu zrovna nemáte po ruce, můžete převařit filtrovanou vodu a nechat ji opět zchladit na pokojovou teplotu.
 3. 3
  Přidejte 12 kapek růžového esenciálního oleje. Olej budete muset zředit několika kapkami vodky, jinak by zůstal oddělený na hladině vody. Ujistěte se, že používáte čistý esenciální olej a ne vonný olej. Vonný olej by vaší vodě dodal pouze aroma, ale nepředal by ji další benefity, které poskytuje růže a esenciální olej.
 4. 4
  Sklenici pevně uzavřete a protřepejte ji. Chvíli v tom pokračujte, aby se olej s vodou dobře promísil.
 5. 5
  Zvažte přelití růžové vody do jiné nádoby. Hotovou růžovou vodu můžete nechat v použité sklenici nebo ji můžete přelít skrze trychtýř do rozprašovací lahve a použít ji jako osvěžovač povlečení, vzduchu nebo obličeje.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 4:

Výroba růžové vody ze sušených okvětních lístků

 1. 1
  Připravte si všechny potřeby. Kromě sušených růžových lístků a horké vody budete potřebovat dvě skleněné zavařovací sklenice a cedník.
 2. 2
  Sušené okvětní lístky vložte do jedné ze sklenic. Pokud chcete růžovou vodu používat pro vaření, použijte lístky z nějaké jedlé odrůdy růže, jako je například rosa damascena (růže damascénská), rosa centifolia (růže stolistá) nebo rosa gallica (růže keltská).[5] Dodají vašemu jídlu nejlepší chuť.
 3. 3
  Okvětní lístky zalijte horkou, ale ne vroucí, vodou. Určitě použijte destilovanou vodu, která neobsahuje žádné bakterie. Pokud zrovna nemáte po ruce destilovanou vodu, pak použijte filtrovanou.
 4. 4
  Zakryjte sklenici a nechte vodu vychladnout. To zabere zhruba 10 až 15 minut, v závislosti na výši pokojové teploty.
 5. 5
  Přes prázdnou sklenici položte cedník. Do této sklenice budete růžovou vodu přelévat a cedník zachytí všechny okvětní lístky.
 6. 6
  Růžovou vodu přelijte do sklenice. Přelévejte ji opatrně, abyste ji nerozlili a zachytili do cedníku skutečně všechny okvětní lístky. Jakmile je veškerá voda v druhé sklenici, můžete okvětní lístky vyhodit.
 7. 7
  Uzavřete sklenici a uložte ji do lednice. Připravenou růžovou vodu musíte zpracovat do jednoho týdne.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 4:

Výroba růžové vody z čerstvých okvětních lístků

 1. 1
  Vyberte čerstvé, aromatické růže a opláchněte je. Čím čerstvější růže budou, tím lepších výsledků dosáhnete. [6] Snažte se sehnat organické růže, které nebyly postřikovány pesticidy. I přesto, že je důkladně opláchnete, nemáte záruku, že se vám podaří smýt veškeré chemikálie. Každá z variant růží má svou unikátní vůni, a proto se raději držte pouze jedné odrůdy. Mixování několika vůní dohromady by nemuselo dopadnout dobře. Růže důkladně opláchněte a smyjte z nich všechnu špínu, hmyz a pesticidy.
  • Pokud chcete růžovou vodu používat pro vaření, použijte lístky z nějaké jedlé odrůdy růže, jako je například rosa damascena (růže damascénská), rosa centifolia (růže stolistá) nebo rosa gallica (růže keltská).[7]
 2. 2
  Otrhejte okvětní lístky a zbytek růží vyhoďte. Budete potřebovat takové množství okvětních lístků, které zaplní jeden šálek. V závislosti na velikosti růží by to měly být zhruba dva květy.
 3. 3
  Okvětní lístky vložte do připraveného hrnce a zalijte je vodou. Ujistěte se, že jsou lístky rovnoměrně rozložené a že je voda příliš nepřevyšuje. Použijete-li příliš vody, výsledný produkt nebude tak aromatický.[8]
  • Přidat můžete jednu lžičku vodky. Vůni tím nijak neovlivníte, ale pomůžete tím růžovou vodu i její aroma uchovat po delší dobu. [9]
 4. 4
  Hrnec zakryjte poklicí a pusťte sporák na nízkou teplotu. Vodu nepřivádějte k varu, jinak zničíte její barvu, ale i další účinky.[10] Po zhruba dvaceti minutách začnete pozorovat, jak okvětní lístky blednou a voda se začíná obarvovat.
 5. 5
  Na velkou sklenici položte cedník. Ujistěte se, že je sklenice naprosto čistá a že je dostatečně velká, aby se do ní vešly cca 2 šálky (475 mililitrů) vody. Do cedníku zachytíte veškeré okvětní lístky.
 6. 6
  Růžovou vodu nalijte do sklenice. Použijte k tomu obě ruce, chytněte použitý hrnec a opatrně ho nakloňte. Nyní pomalu lijte růžovou vodu skrze cedník do připravené sklenice. Voda projde do sklenice a cedník zachytí veškeré okvětní lístky.
  • Zvažte, zda část růžové vody nepřelít do menší nádoby. S menší nádobkou se lépe manipuluje než s velkou a neohrabanou zavařovací sklenicí. Jakmile vodu z menší nádobky vypotřebujete, jednoduše ji doplňte z velké sklenice.
 7. 7
  Růžovou vodu uskladněte v lednici. Vydrží vám tak zhruba jeden týden.[11] Pokud do ní ale přidáte trochu vodky, vydrží vám déle.
  Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 4:

Výroba růžové vody z drcených okvětních lístků

 1. 1
  Okvětní lístky rozdělte na dvě hromádky. Jednu z nich nadrtíte rovnou a druhou až později.
 2. 2
  Jednu hromádku nadrťte pomocí hmoždíře a tlouku. Lístky postupně pustí šťávu, kterou využijete pro přípravu své růžové vody. Můžete je také třít v cedníku - ten jednoduše položte na sklenici a lístky v něm roztírejte pomocí lžíce.
 3. 3
  Růžovou vodu a nadrcené okvětní lístky vložte do keramické misky. Použít můžete také mísu nebo jinou nádobu ze skla. Růžovou vodu s okvětními lístky nechte v misce několik hodin, aby voda z růží získala co nejvíce látek.
 4. 4
  Do misky přidejte zbytek připravených okvětních lístků a nechte je působit 24 hodin. Čerstvé lístky zamíchejte mezi nadrcené. Mísu překryjte a nechte ji 24 hodin nerušeně stát.
 5. 5
  Růžovou vodu a okvětní lístky přelijte do skleněné nebo keramické pánve. Nepoužívejte kovové nádobí, protože by mohlo negativně zreagovat s růžovými oleji.
 6. 6
  Růžovou vodu a okvětní lístky nechte slabě vřít za nízké teploty. Pánev nebo hrnec přesuňte na plotnu a zapněte ji na nízkou teplotu. Vodu nyní nechte přivést k slabému varu - jakmile uvidíte první bublinky, stáhněte hrnec z ohně.
 7. 7
  Růžovou vodu nalijte do sklenice skrze cedník. Pro scezení můžete použít rovněž mušelín nebo kávový filtr. V cezení pokračujte, dokud z vody neodstraníte poslední zbytky okvětních lístků.
  • Pokud chcete růžovou vodu používat jako toner, nařeďte ji destilovanou vodou tak, abyste získali požadovanou sílu.
 8. 8
  Sklenici uzavřete a na několik hodin ji postavte na slunné místo. Sluneční teplo pomůže uvolnit přirozené, účinné oleje.
 9. 9
  Růžovou vodu uskladněte v ledničce. Používat ji pak můžete po dobu jednoho týdne.
  Reklama

Tipy

 • Čím aromatičtější růže vyberete, tím aromatičtější bude vaše růžová voda.
 • Růží existuje celá řada, přičemž každá z variant se vyznačuje svou unikátní vůní. Vyberte raději pouze jednu odrůdu a nemíchejte tak mezi sebou různé vůně.
 • Růžová voda může být vynikajícím dárkem. Můžete ji přidat do dárkového koše společně s růžovým masážním olejem, mýdlem a svíčkami.
 • Domácí růžový olej můžete použít jako parfém nebo toner. Také ho můžete rozprášit na povlečení a dodat mu tak na příjemné vůni. [12]
 • Růžovou vodu můžete také přidat do domácích kosmetických výrobků.[13]
 • Růžovou vodou můžete ochutit koláče, sladkosti, pečivo nebo čaje.[14]
 • Růžová voda má mnoho praktických účinků. Za všechny uveďme, že je antiseptická, protizánětlivá a antibakteriální. Dá se také využít jako toner, který pokožce navrací její přirozené pH.[15]
 • Pokud se rozhodnete použít rozprašovací láhev, vyberte takovou, která je vyrobená ze skla nebo vysoce kvalitního plastu.
 • Růžová voda smíchaná s rozmačkanými jahodami dokáže zesvětlovat pokožku.
Reklama

Varování

 • Nepoužívejte vodu z vodovodu. Kohoutková voda často obsahuje bakterie, takže byste měli používat pouze destilovanou nebo převařenou a přefiltrovanou vodu.[16]
 • Růžovou vodu nikdy neskladujte v nádobách vyrobených z kovu nebo nekvalitního plastu. Kovové lahve mohou negativně reagovat s přirozenými oleji, které jsou v růžové vodě obsažené. Stejně tak se do růžové vody mohou dostat chemikálie z plastových lahví nevalné kvality. [17]
Reklama

Věci, které budete potřebovat

Věci, které budete potřebovat na růžovou vodu z esenciálního oleje[18]

 • Sklenici
 • Rozprašovací láhev

Věci, které budete potřebovat na růžovou vodu ze sušených okvětních lístků

 • 2 horkuvzdorné sklenice
 • Cedník

Věci, které budete potřebovat na růžovou vodu z čerstvých okvětních lístků[19]

 • Cedník
 • Sterilní sklenici o objemu 1/2 l
 • Menší láhev (volitelně)

Věci, které budete potřebovat na růžovou vodu z drcených okvětních lístků

 • Hmoždíř a tlouk
 • Keramickou misku
 • Keramický nebo skleněný hrnec
 • Cedník, mušelínovou tkaninu nebo filtr na kávu
 • Sklenici


Reference

 1. One Good Thing by Jillee, DIY Coconut Oil Body Wash
 2. A Delightful Home, How to Make Rosewater
 3. She Knows, DIY Rosewater Toner
 4. Reader's Digest, Back to Basics, p. 342, (2003), ISBN 0-86449-028-3
 5. The Beauty Gypsy, How to Make Rosewater
 6. Free People, DIY: How to Make Rosewater
 7. The Beauty Gypsy, How to Make Rosewater
 8. She Knows, DIY Rosewater Toner
 9. Soap Deli News, Homemade Rosewater Recipe

O tomto wikiHow

Joanna Kula
Spoluautorem článku je :
Hlavní estetička, Rescue Spa PA
Tento článek spoluautorem článku je Joanna Kula. Joanna Kula je hlavní estetička v Rescue Spa ve Filadelfii. S více než 8 lety zkušeností v péči o pleť se specializuje na transformační ošetření obličeje. Tento článek byl zobrazen 13 949 krát
Stránka byla zobrazena 13 949 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama