Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Každá sněhová vločka je unikát, a ty vaše papírové budou zrovna tak! Ať už je 24. Prosince nebo 24. Června, sněhové vločky z papíru jsou krásné dekorace, velmi snadné na výrobu – potřebujete jenom arch papíru a nůžky. Pro svou krásu a přitom nenáročnou výrobu jsou papírové vločky ideální i pro tvoření s dětmi.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Kulatá sněhová vločka

 1. 1
  Přeložte arch papíru na polovinu. Pro klasickou sněhovou vločku vám úplně postačí běžný kancelářský papír velikosti A4. Pokud chcete aby byla vločka ozdobnější, můžete nejprve papír pomalovat pastelkami, fixkami nebo vodovkami. Nebo můžete rovnou použít barevný papír!
 2. 2
  Najděte ve skladu střed papíru. Pak vezměte spodní roh a přehněte jej přes střed nahoru. Vznikne vám trojúhelník. Teď papír přehněte ještě jednou, okolo založeného rohu. Po několika složeních bude papír trochu připomínat kornoutek.
  • Pokud vám to připadá matoucí, přeložte zkrátka jednu stranu asi ve třetině a pak ji překryjte druhou stranou. Lepší?I
  • Při zacházení s papírem pořád jeho špičku držte dole. To bude střed vaší budoucí sněhové vločky.
 3. 3
  Přeložte na polovinu. Máte před sebou malý jehlánek, ano? Takový?
 4. 4
  Odstřihněte horní stranu trojúhelníku ve tvaru lehkého oblouku. Stříháte přes všechny vrstvy papíru tam, kde horní vrstva končí. Mělo by to být poměrně dobře vidět. Teď jste připraveni na výrobu své krásné sněhové vločky!
 5. 5
  Začněte stříhat. Můžete nejprve vyzkoušet velmi jednoduchý vzor a pak se propracovávat ke složitějším. Nebo do toho zkrátka skočit po hlavě. Čím jemnější průstřihy (a tím více jich bude), tím detailnější sněhová vločka a jemnější vzorek.
 6. 6
  Rozbalte svou sněhovou vločku. Vyžaduje to trochu trpělivosti (pozor, abyste papír neprotrhli!), ale budete mít v ruce svou první, šestibokou papírovou vločku. Bravo! Pusťte se do další!
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Hranatá papírová vločka

 1. 1
  Vezměte si papír velikosti A4. Vytvořte z něj čtverec tak, že přehnete diagonálně jeden roh k protější straně. Zbylý obdélník pak odstřihněte a zůstane vám pouze dokonalý čtverec.
  • Tato metoda vyžaduje, aby všechny sklady byly rovné, pevné a úhledné. Pokud nebudou symetrické, výsledná vločka může být pokřivená.
 2. 2
  Přehněte papír diagonálně na polovinu, aby vám vznikl trojúhelník. Je to stejné, jako když jste papír ohýbali v prvním kroku a zmiňujeme jej pro případ, že jste již začínali s papírem čtvercového tvaru. Poté papír přehněte znovu, aby vám vznikl menší trojúhelník.
  • Pokud to velikost papíru dovoluje, můžete jej v tuto chvíli přehnout potřetí, vznikne tak ještě menší trojúhelník, základ pro vaši sněhovou vločku. Experimentujte! Při třetím přehnutí je později náročnější s papírem pracovat, proto se mu snažte vyhnout, pokud pracujete s dětmi.
 3. 3
  Začněte s prostřiháváním. Dejte si záležet. Pokud se vám stříhání podaří, výsledkem bude zajímavý, složitý a jemný vzorek se spoustou detailů. A nebo můžete skončit jen s rozstříhaným cárem papíru. Prostřihávejte křivky, úhly a spirály, aby byla vaše vločka co nejkrásnější.
  • Můžete si pomáhat tím, že budete papír držet za špičku – tedy budoucí střed sněhové vločky. Také ho ale můžete odstřihnout, a vločka se přitom nerozpadne! Čím více papíru odstřihnete, tím bude vločka křehčí a jemnější – což může a nemusí být na škodu.
 4. 4
  Opatrně vločku rozložte. Pokud jste odstříhali velké množství papíru, vločka se může snadno potrhat, buďte proto opatrní. Pokud jste stříhali velmi malé otvory, papír bude mít tendenci se slepovat k sobě. Nespěchejte.
  • Pokud se vzorem nejste spokojeni, složte vločku do původní pozice a stříhejte dál. Vyřešeno, hotovo!
  Reklama

Tipy

 • Můžete doprostřed vločky udělat otvor a pak ji skrz něj omotat lesklou nití, vytvoříte tak krásnou dekoraci a dodáte papíru třpyt.
 • Vločky z voskovaného papíru nebo pauzáku jsou pevnější, ale náročnější na výrobu. Papír je tuhý a tak nečekejte dokonalou symetrii.
 • Starší děti a dospělí si budou možná chtít vzor načrtnout, než začnou se stříháním. Pomůže vám to k tomu, aby byly vaše vločky propracovanější, než když stříháte jen od oka.
 • Papír, který vám po stříhání zbude zahoďte do koše na papír. Třiďte odpad a šetřete životní prostředí.
 • Pokud se vám nedaří od oka odhadnout správný oblouk, který vytvoří kruh, pomozte si kružítkem.
 • Dobrý nápad je prostřihávat vločku přímo nad košem na papír, abyste neměli kousíčky papíru všude po bytě.
 • Vločky vyrobené z obyčejného kancelářského papíru budou symetričtější i když nebudou nikdy dokonalé. Při zavěšení se mohou prověšovat a deformovat. Můžete je po vyrobení zkusit zalaminovat, aby vám vydržely několik sezon.
Reklama

Varování

 • Při práci s nůžkami nenechávejte malé děti nikdy bez dozoru, aby si neublížily.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Papír
 • Nůžky
 • Pastelky, tužky a fixy (nepovinné)

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 71 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 58 820 krát
Kategorie: Papírová řemesla
Stránka byla zobrazena 58 820 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama