X
wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 18 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili.
Tento článek byl zobrazen 19 494 krát
Také se tekuté mýdlo ve vaší domácnosti ztrácí extrémní rychlostí? Komerčně dostupná mýdla mohou být velmi drahá, a to zvláště ta z přírodních ingrediencí. Proč platit desítky nebo stovky korun za něco, co si můžete vyrobit levněji doma? Přečtěte si naše instrukce na výrobu tekutého mýdla, ušetřete a užijte si vlastnoručně vyrobeného produktu.
Postup
Metoda 1
Metoda 1 ze 2:
Výroba tekutého mýdla z tuhého
-
1Připravte si kostku mýdla. Tekuté mýdlo můžete vyrobit z jakéhokoli pevného mýdla, které se vám povaluje po domě. Použijte klidně zbytky a zpoloviny vypotřebovaná mýdla, ale pokud chcete výsledný produkt použít pro speciální příležitosti, připravte si pro výrobu kvalitní ingredience. [1] Tak například:
- Pro výrobu tekutého mýdla na obličej použijte tuhé obličejové mýdlo.
- Pro výrobu mýdla na mytí rukou do kuchyně nebo koupelny použijte kostku antibakteriálního mýdla.
- Pro výrobu tělového mýdla použijte hydratační tuhé mýdlo.
- Pokud chcete výslednému tekutému mýdlu dodat vlastní specifické aroma, použijte pro výrobu nearomatizované tuhé mýdlo.
-
2Mýdlo nastrouhejte do misky. Použijte jemné struhadlo na sýr a nastrouhejte do misky celé tuhé mýdlo. Je třeba použít skutečně nejjemnější možné struhadlo, protože nastrouhané mýdlo pak bude mnohem rychleji roztávat. Pokud vám to pomůže při strouhání, můžete mýdlo nejprve rozdělit na menší kusy.
- Po nastrouhání byste měli získat misku s hoblinkami mýdla v ekvivalentu zhruba jednoho šálku (230 g). Pokud máte hoblinek méně, přistrouhejte dodatečné množství z dalšího mýdla.
- Množství použitých ingrediencí v tomto receptu můžete klidně zdvojnásobit nebo ztrojnásobit. Vyrobíte-li větší množství mýdla, můžete ho naplnit do stylových sklenic nebo lahví a využít ho třeba jako vynikající dárek.
-
3Smíchejte mýdlo s převařenou vodou. Uvařte šálek (235 ml) vody a potom ji nalijte společně s nastrouhaným mýdlem do mixéru. Následně směs mixujte, dokud nezíská pastovitou konzistenci.
- Příprava mýdla v mixéru po sobě může zanechat těžko odstranitelné zbytky, a proto můžete mýdlo rozpouštět také na plotně. Jednoduše do vroucí vody přihodíte připravené hoblinky mýdla a necháte je rozpustit.
- Další alternativou může být příprava mýdla v mikrovlnné troubě. Šálek vody nalijte do misky, kterou můžete zahřívat v mikrovlnce a přiveďte ji v ní k varu. Potom přidejte mýdlové hobliny a nechte je několik minut samovolně rozpouštět. Následně misku vraťte do mikrovlnné trouby a po třicetisekundových intervalech ohřívejte, pokud je to ještě potřebné.
-
4Přidejte do směsi glycerín. Glycerín se chová jako zvlhčovač pokožky a mýdlo s jeho příměsí je pro tělo šetrnější než obyčejná mýdlová kostka. Přidejte do směsi tedy 1 čajovou lžičku (5 g) glycerínu a míchejte, dokud se s rozpuštěným mýdlem kompletně nespojí.
-
5Přizpůsobte si mýdlo podle svých představ dalšími přísadami. V tomto okamžiku můžete projevit svou kreativitu, a to zvláště, pokud jste připravili nearomatizované mýdlo. Jestliže své mýdlo chcete trochu ozvláštnit, zvažte užití těchto přísad:
- Vmíchejte trochu medu nebo pleťové vody a přidejte mýdlu na vlhkosti.
- Přidejte několik kapek esenciálních olejů a vytvořte originální aroma.
- Přidejte 10-20 kapek tea tree oleje a 10-20 kapek levandulového oleje, které mýdlu dodají na antibakteriálních účincích a příjemné vůni.
- Použijte přírodní potravinářská barviva a změňte barvu svého mýdla. Vyhněte se obyčejným barvivům s chemickým složením - kůže takové látky špatně absorbuje a mohly by ji poškodit.
-
6Vytvořte správnou konzistenci. Jakmile směs kompletně vychladne, pokračujte v jejím mixování. Postupně do směsi přidávejte po troškách vodu, dokud mýdlo nezíská ideální konzistenci. Jestliže nepoužíváte mixér, přilévejte vodu do hrnce a důkladně vždy směs promíchejte.[2]
-
7Nalijte mýdlo do nádob. Po úplném vychlazení můžete mýdlem naplnit sklenice nebo lahve s dávkovačem za použití trychtýře. Pokud máte mýdla skutečně velké množství, přebytek můžete uskladnit v jedné velké lahvi nebo sklenici. Tu potom můžete použít pro doplňování vypotřebovaného mýdla z menších lahviček.Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:
Kompletní výroba mýdla
-
1Připravte si přísady. Kvůli pěnivé schopnosti tekutého mýdla potřebujete správnou směs olejů a chemikálie zvané hydroxid draselný, také známé jako louh. Výtěžnost tohoto receptu je zhruba 5.5 litru mýdla.[3] Následující ingredience seženete v obchodech se zdravou výživou, hobby marketech nebo online:
- 310 g hydroxidu draselného
- 975 ml destilované vody
- 700 ml kokosového oleje
- 300 ml olivového oleje
- 300 ml ricínového oleje
- 90 ml jojobového oleje
-
2Připravte si správné vybavení. Při práci s louhem potřebujete ochranné pomůcky a řádně připravenou pracovní plochu. Naplánujte si výrobu mýdla v dobře větrané místnosti s dostatkem denního světla, abyste na práci dobře viděli. Budete potřebovat následující:
- Pomalý hrnec
- Plastové nebo skleněné odměrné misky
- Kuchyňskou váhu
- Tyčový mixér
- Rukavice a ochranné brýle
-
3Zahřejte oleje. Odměřte oleje a dejte je do pomalého hrnce zapnutého na nízkou teplotu. Dejte si záležet a dodržujte co nejvíce předepsané množství olejů; výrazná změna v množství jednotlivých olejů by mohla celý recept zničit.
-
4Vytvořte louhový roztok. Oblečte si ochranné rukavice i brýle a dokořán otevřete okna. Odměřte do velké mísy destilovanou vodu. Do druhé misky navažte správné množství louhu a potom ho postupně přidávejte do připravené vody. Za postupného přidávání louhu směs neustále míchejte.[4]
- Nezapomeňte, že musíte přidávat louh do vody, ne naopak! Pokud byste přidali vodu do louhu, mohla by vzniknout nebezpečná reakce.
-
5Louhový roztok přidejte k olejům. Opatrně a pomalu nalijte louhový roztok do pomalého hrnce a dejte si pozor, aby se louh nedostal na vaši pokožku. Potom použijte tyčový mixér a všechny přísady společně důkladně propojte.
- Při míchání tekutin se bude směs postupně zahušťovat. Pokračujte v míchání i nadále, dokud směs nezhoustne dostatečně na to, aby po tahu lžicí zůstala ve směsi viditelná rýha.
- Směs bude dále tuhnout až do pastovité konzistence.[5]
-
6Vařte pastu. Pokračujte ve vaření směsi na nízkou teplotu po dobu šesti hodin a každých třicet minut ji kontrolujte a míchejte lžicí. Dostatečné převaření poznáte podle toho, že 30 ml mýdla, rozpuštěných v 60 ml vroucí vody vytvoří čistý roztok. Pokud je zakalený, musíte pokračovat ve vaření ještě nějakou dobu.
-
7Nařeďte pastu. Po dokončení vaření byste měli mít zhruba půl kilogramu pasty. Pro jistotu ji zvažte a potom ji vraťte zpět do pomalého hrnce. Přidejte do pasty 975 ml destilované vody a nařeďte ji. Kompletní rozpuštění pasty ve vodě může zabrat i několik hodin.
-
8Přidejte aroma a barvivo. Použijte svůj oblíbený esenciální olej a přírodní potravinářské barvivo. Dodáte tím svému zředěnému mýdlu originální chuť a barvu.
-
9Mýdlo uskladněte. Nalijte mýdlo do uzavíratelných sklenic. Budete ho totiž mít mnohem víc, než dokážete v krátké době spotřebovat. Mýdlo, které chcete aktuálně používat, nalijte do lahve na mýdlo s dávkovačem.Reklama
Tipy
- Své lahve s mýdlem můžete přidat do dárkových košů a darovat je svým blízkým nebo přátelům.
- Lahve s pumpovacím dávkovačem jsou mnohem hygieničtější a vydrží déle než běžné tuhé mýdlo nebo jinak vyráběná mýdla.
Reklama
Varování
- Domácí tekuté mýdlo neobsahuje žádné konzervanty, takže ho nemůžete používat po dobu delší než jeden rok. Po této době získá nepříjemný zápach a barvu.
- Při zacházení s louhem dbejte na bezpečnostní opatření.
Reklama
Věci, které budete potřebovat
Výroba tekutého mýdla z tuhého
- Tuhé nearomatizované mýdlo nebo mýdlové hobliny
- Jemné struhadlo na sýr
- Vodu
- Mixér
- Glycerín
- Trychtýř
- Malé lahve s dávkovačem
- Velkou láhev nebo sklenici
Kompletní výroba tekutého mýdla
- 310 g hydroxidu draselného
- 975 ml destilované vody
- 700 ml kokosového oleje
- 300 ml olivového oleje
- 300 ml ricínového oleje
- 90 ml jojobového oleje
- Pomalý hrnec
- Plastové nebo skleněné odměrné misky
- Kuchyňskou váhu
- Tyčový mixér
- Ochranné brýle a rukavice
Reference
- ↑ http://www.onegoodthingbyjillee.com/2012/06/make-your-own-resort-quality-liquid-hand-soap-for-pennies.html
- ↑ http://www.savvyhousekeeping.com/how-to-turn-a-bar-of-soap-into-liquid-hand-soap/
- ↑ http://chickensintheroad.com/house/crafts/how-to-make-liquid-soap/
- ↑ http://chickensintheroad.com/house/crafts/how-to-make-liquid-soap/
- ↑ http://chickensintheroad.com/house/crafts/how-to-make-liquid-soap/
O tomto wikiHow
V jiných jazycích
Español:hacer jabón líquido
Deutsch:Flüssigseife herstellen
Italiano:Fare del Sapone Liquido
Русский:сделать жидкое мыло
Nederlands:Vloeibare zeep maken
Français:fabriquer du savon liquide
Bahasa Indonesia:Membuat Sabun Cair
ไทย:ทำสบู่เหลว
العربية:صناعة الصابون السائل
한국어:물비누 만드는 방법
Tiếng Việt:Làm xà phòng nước
中文:制作液体皂
日本語:液体石鹸を作る
Stránka byla zobrazena 19 494 krát.
Pomohl vám tento článek?
Reklama