Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Termit je materiál, používaný pro svařování, které funguje na principu propojení dvou roztavených kovů. Teplota jeho hoření je zhruba 2000°C - 3000°C a dokáže se tak propálit skrze téměř jakýkoli kov. Při výrobě termitu proto musíte být extrémně opatrní. Pracoviště je potřeba vyklidit od všech hořlavých a vznětlivých látek a musíte se také ujistit, že podklad, na kterém bude termit spočívat, nebudete postrádat!

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Bezpečnostní opatření

 1. 1
  Pracovní místo vybírejte s opatrností. Ujistěte se, že ve vašem okolí není v okruhu čtyř metrů nic, co by se mohlo vznítit. Zkontrolujte, že se v blízkosti pracovního místa nenachází žádné kovy s nízkou teplotou tání, jako je například olovo, cín nebo zinek.
 2. 2
  Pro kompletní ochranu použijte svařovací masku, ale v nejhorším si vystačíte i se slunečními brýlemi. Kromě extrémní teploty vydává termit také UV záření, které může při neopatrném přístupu způsobit vaším očím velké škody.
 3. 3
  Použijte bytelné ochranné rukavice a zakryjte důkladně své tělo. Důležitým bezpečnostním opatřením je ochrana vlastního těla vhodným oblečením a silnými rukavicemi.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Výroba termitu

 1. 1
  Pořiďte oxid železitý ve formě jemného prášku, hliníkový prášek a tenkou hořčíkovou pásku. Oxid uhličitý zreaguje s hliníkem a vytvoří termit, zatímco hořčík použijete jako podpalovací médium.
  • Hliníkový prášek bývá k sehnání v obchodech s barvami nebo v různých specializovaných eshopech.
  • Pokud nechcete pro zapálení termitu použít hořčíkovou pásku, můžete místo ní zkombinovat glycerín a manganistan draselný. Obě ingredience byste měli sehnat jak v kamenných obchodech, tak na internetu.
 2. 2
  Hliníkový prášek a prášek oxidu železitého smíchejte v hmotnostním poměru 27:80. Jak vidíte, oxidu železitého je potřeba mnohem víc než hliníku.
  • Tak například, pokud máte 10 gramů oxidu železitého a 10 gramů hliníku, použijte do směsi 8 gramů oxidu železitého a 2.7 gramu hliníku. Obě složky důkladně míchejte, dokud se plně nepropojí.
 3. 3
  Směs přendejte do nějaké pevné nádoby, například litinového hrnce nebo hliněného květináče. Nezapomeňte, že pokud termit zapálíte v litinové nádobě, přijdete o ni.
 4. 4
  Vložte do směsi hořčíkovou pásku.
 5. 5
  Hořčíkovou pásku zapalte, měla by hořet několik sekund. Pokud jste se rozhodli použít manganistan draselný a glycerín, přidejte nejprve tři části glycerínu a následně vmíchejte jednu část manganistanu draselného. Jestliže se vám nepodaří termit zapálit, použijte hořčíkovou pásku.
  Reklama

Tipy

 • Držte termit z dosahu ledu a čehokoli, co má nižší než pokojovou teplotu. Způsobili byste tím nebezpečnou explozi.
 • Pod termit můžete vložit nějakou formu, která zachytí tající železo.
 • Zapálení hořčíkového podpalovače může být poněkud náročné, takže si můžete pomoct třeba propanovým hořákem.
 • Termit nezapalujte na veřejném prostranství, na ulicích, chodnících a dalších podobných místech. Propálením veřejného nebo cizího majetku byste dostali do problémů nejen sebe, ale možná i někoho dalšího.
Reklama

Varování

 • Reakci termitu se nesnažte hasit vodou. Pokud jste se rozhodli termit zapálit na bezpečném místě, nejlepší možností je nechat ho prostě dohořet. V opačném případě pro uhašení použijte dostatečné množství suchého písku. Reakce termitu je po svém započetí nezvratným jevem.
 • Ujistěte se, že je připravený pás hořčíku dostatečně dlouhý, abyste stihli utéct do bezpečí.
 • Pro zapálení termitu nepoužívejte litinu, termit se skrze ní dokáže propálit. Místo toho dejte přednost raději keramickému materiálu.
 • Zapalování termitu na bloku ledu se silně nedoporučuje. Mohlo by to vyústit v nebezpečnou explozi.
 • Na hořící termit ani jiné reaktivní produkty nepřidávejte další množství této látky.
 • Mějte po ruce připravený hasící přístroj (pro případ, že by se oheň rozšířil na jiné věci-hořící kov je téměř nemožné uhasit) a připravte si bezpečnostní pomůcky (brýle, ohnivzdornou zástěru, těžké rukavice).
 • Nedívejte se přímo do plamene. Použijte svařovací masku nebo brýle.
 • Chystáte se k velmi nebezpečné činnosti. Termit hoří za velmi vysoké teploty a může vám způsobit velmi vážně popáleniny.
 • Používání termitu je v některých zemích nezákonné.
 • Nepokoušejte se do směsi mlít kovový prášek svépomocí. Kupte ho v lahvích od nějaké specializované společnosti.
 • Používejte pouze velmi odolné nádoby a nedotýkejte se jich během hoření.
 • Pokud se něco pokazí, okamžitě volejte na tísňovou linku o pomoc.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 19 413 krát
Stránka byla zobrazena 19 413 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama