Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Termit je materiál, používaný pro svařování, které funguje na principu propojení dvou roztavených kovů. Teplota jeho hoření je zhruba 2000°C - 3000°C a dokáže se tak propálit skrze téměř jakýkoli kov. Při výrobě termitu proto musíte být extrémně opatrní. Pracoviště je potřeba vyklidit od všech hořlavých a vznětlivých látek a musíte se také ujistit, že podklad, na kterém bude termit spočívat, nebudete postrádat!

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:
Bezpečnostní opatření

 1. 1
  Pracovní místo vybírejte s opatrností. Ujistěte se, že ve vašem okolí není v okruhu čtyř metrů nic, co by se mohlo vznítit. Zkontrolujte, že se v blízkosti pracovního místa nenachází žádné kovy s nízkou teplotou tání, jako je například olovo, cín nebo zinek.
 2. 2
  Pro kompletní ochranu použijte svařovací masku, ale v nejhorším si vystačíte i se slunečními brýlemi. Kromě extrémní teploty vydává termit také UV záření, které může při neopatrném přístupu způsobit vaším očím velké škody.
 3. 3
  Použijte bytelné ochranné rukavice a zakryjte důkladně své tělo. Důležitým bezpečnostním opatřením je ochrana vlastního těla vhodným oblečením a silnými rukavicemi.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 2:
Výroba termitu

 1. 1
  Pořiďte oxid železitý ve formě jemného prášku, hliníkový prášek a tenkou hořčíkovou pásku. Oxid uhličitý zreaguje s hliníkem a vytvoří termit, zatímco hořčík použijete jako podpalovací médium.
  • Hliníkový prášek bývá k sehnání v obchodech s barvami nebo v různých specializovaných eshopech.
  • Pokud nechcete pro zapálení termitu použít hořčíkovou pásku, můžete místo ní zkombinovat glycerín a manganistan draselný. Obě ingredience byste měli sehnat jak v kamenných obchodech, tak na internetu.
 2. 2
  Hliníkový prášek a prášek oxidu železitého smíchejte v hmotnostním poměru 27:80. Jak vidíte, oxidu železitého je potřeba mnohem víc než hliníku.
  • Tak například, pokud máte 10 gramů oxidu železitého a 10 gramů hliníku, použijte do směsi 8 gramů oxidu železitého a 2.7 gramu hliníku. Obě složky důkladně míchejte, dokud se plně nepropojí.
 3. 3
  Směs přendejte do nějaké pevné nádoby, například litinového hrnce nebo hliněného květináče. Nezapomeňte, že pokud termit zapálíte v litinové nádobě, přijdete o ni.
 4. 4
  Vložte do směsi hořčíkovou pásku.
 5. 5
  Hořčíkovou pásku zapalte, měla by hořet několik sekund. Pokud jste se rozhodli použít manganistan draselný a glycerín, přidejte nejprve tři části glycerínu a následně vmíchejte jednu část manganistanu draselného. Jestliže se vám nepodaří termit zapálit, použijte hořčíkovou pásku.
  Reklama

Tipy

 • Držte termit z dosahu ledu a čehokoli, co má nižší než pokojovou teplotu. Způsobili byste tím nebezpečnou explozi.
 • Pod termit můžete vložit nějakou formu, která zachytí tající železo.
 • Zapálení hořčíkového podpalovače může být poněkud náročné, takže si můžete pomoct třeba propanovým hořákem.
 • Termit nezapalujte na veřejném prostranství, na ulicích, chodnících a dalších podobných místech. Propálením veřejného nebo cizího majetku byste dostali do problémů nejen sebe, ale možná i někoho dalšího.
Reklama

Varování

 • Reakci termitu se nesnažte hasit vodou. Pokud jste se rozhodli termit zapálit na bezpečném místě, nejlepší možností je nechat ho prostě dohořet. V opačném případě pro uhašení použijte dostatečné množství suchého písku. Reakce termitu je po svém započetí nezvratným jevem.
 • Ujistěte se, že je připravený pás hořčíku dostatečně dlouhý, abyste stihli utéct do bezpečí.
 • Pro zapálení termitu nepoužívejte litinu, termit se skrze ní dokáže propálit. Místo toho dejte přednost raději keramickému materiálu.
 • Zapalování termitu na bloku ledu se silně nedoporučuje. Mohlo by to vyústit v nebezpečnou explozi.
 • Na hořící termit ani jiné reaktivní produkty nepřidávejte další množství této látky.
 • Mějte po ruce připravený hasící přístroj (pro případ, že by se oheň rozšířil na jiné věci-hořící kov je téměř nemožné uhasit) a připravte si bezpečnostní pomůcky (brýle, ohnivzdornou zástěru, těžké rukavice).
 • Nedívejte se přímo do plamene. Použijte svařovací masku nebo brýle.
 • Chystáte se k velmi nebezpečné činnosti. Termit hoří za velmi vysoké teploty a může vám způsobit velmi vážně popáleniny.
 • Používání termitu je v některých zemích nezákonné.
 • Nepokoušejte se do směsi mlít kovový prášek svépomocí. Kupte ho v lahvích od nějaké specializované společnosti.
 • Používejte pouze velmi odolné nádoby a nedotýkejte se jich během hoření.
 • Pokud se něco pokazí, okamžitě volejte na tísňovou linku o pomoc.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 27 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 18 200 krát
Stránka byla zobrazena 18 200 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama